אורתופדיה - תופעת הלוקס ולגוס/בוהן קלובה/בוניון

מאת: שחר קדוש ● צילום: מערכת יום יום באילת ● 6/5/2019 10:01 ● מה נשמע 599
הלגוס ולגוס או בעברית- 'בוהן קלובה', היא בליטה הנקראת 'בוניון', אשר נוצרת כאשר הבוהן בכף הרגל (בעגה הרפואית 'הלוקס') דוחפת את האצבע הסמוכה לה ובמקביל מפרק הבוהן נדחף החוצה (סטייה החוצה ממרכז הגוף הזוכה לשם 'ולגוס'), דבר העשוי לגרום לכאבים עזים, אדמומיות ונפיחות. התופעה נפוצה יותר בקרב נשים, מתפתחת בצורה הדרגתית ושכיחותה עולה עם הגיל. יתכן גם שתעבור אליכם בתורשה
אורתופדיה - תופעת הלוקס ולגוס/בוהן קלובה/בוניון

 

תופעת הלוקס ולגוס / בוהן קלובה / בוניון


הלגוס ולגוס או בעברית- 'בוהן קלובה', היא בליטה הנקראת 'בוניון', אשר נוצרת כאשר הבוהן בכף הרגל (בעגה הרפואית 'הלוקס') דוחפת את האצבע הסמוכה לה ובמקביל מפרק הבוהן נדחף החוצה (סטייה החוצה ממרכז הגוף הזוכה לשם 'ולגוס'), דבר העשוי לגרום לכאבים עזים, אדמומיות ונפיחות. התופעה נפוצה יותר בקרב נשים, מתפתחת בצורה הדרגתית ושכיחותה עולה עם הגיל. יתכן גם שתעבור אליכם בתורשה.


הלוקס ולגוס עלול לגרום לסיבוכים רבים, כאשר אלה השכיחים ביותר:

  • אצבע פטישית  היא דפורמציה של אחת או יותר מאצבעות כף הרגל, בה נוצר כיפוף.
  • אבנורמלי של המפרק האמצעי של האצבע. התופעה נפוצה יותר לאצבע הצמודה לבוהן. 
  • בכף הרגל. מצב זה עלול לגרום להופעתם של כאבים באיזור.

מטטרסלגיה  כאבים תחת ראשי עצמות המסרק הארוכות (שנקראות 'מטטרסל') ובעיקר באזור הכריות המצויות בקדמת כף הרגל. התלונות השכיחות המתלוות להלוקס ולגוס הינן תחושות שריפה, כאב עמוק וכאב שטחי.

  • בורסיטיס  תהליך דלקתי הנוצר בעקבות הלחץ במקום ומוביל לכאב באזור הבורסה (שקית נוזלים), אשר מפרידה בין העצם הססמואידית לגידים והשרירים בסביבת הבוהן הגדולה בכף הרגל.

 

הגורמים להלוקס ולגוס


ישנן מספר תיאוריות המנסות לשפוך אור על התופעה והסיבות להיווצרותה, אך הגורם אינו ידוע במדויק. חשוב לציין כי התופעה אינה מתרחשת בוקר אחד, אלא סימפטומים וסימנים המתגברים באופן איטי ולאורך זמן:

  • שימוש בנעליים צרות/קטנות בעלות בית אצבעות צר הדוחף את הבוהן פנימה וקדימה.
  • שינויים במנח כף הרגל.
  • משיכה פנימית של הבוהן עקב קריסה פנימית של כפות הרגליים (פרונציה) יחד עם קריסתה של הקשת הפנימית.
  • הגבלה בטווחים של מפרק הקרסול.
  • פגמים גנטיים ועיוותים מולדים.
  • מחלות נוירולוגיות, דלקות פרקים ומצבים מטבוליים.

 

טיפול


טיפול שמרני להלוקס ולגוס יכול להקל ואף להעלים תסמינים קיימים, וכמו כן למנוע את החמרת הסימנים בעתיד, אך אין הוא מתיימר לתקן את הדפורמציה הקיימת.


התאמת נעליים


בעת הופעת הסימנים הראשונים (ו/או התסמינים הראשונים) כדאי לנעול נעליים רחבות, שישאר מקום רב עבור הבוהן ולא יפעיל לחץ על הבוניון. 


מדרסים


התאמת מדרסים במידת גבס בדר"כ מדרסים ביומכאניים בעלי יכולת פיזור לחץ באופן שווה בעת נשיאת המשקל, יכולה גם היא לסייע ולהפחית את הסימפטומים. כמו כן, אלו יספקו תמיכה לעקב ולקשת כף הרגל ויאפשרו מנח אופטימלי של כף הרגל. לא פחות חשוב מכך, לצד הפחתת הכאב והתסמינים השונים, יסייעו המדרסים במניעת עיוות כף הרגל בחלקה הקדמי


מוצרי מדף משלימים (מפרידים סיליקונים, סד לילה ועוד)


המוצרים הללו שניתנים לרכישה ללא מרשם רופא יכולים לסייע בהפחתת הלחץ על העצם הבולטת, ולמנוע הדרדרות מהירה של הדפורמציה וההשלכות שלה. אלו מוצרים הידועים "כעזרה ראשונה" ואינם משנים את מבנה כף הרגל ובעיותיה, אלא רק מקלים על הסימפטומים המלווים ומעטים את קצב ההחמרה של המצב הפטולוגי.
הגורמים להלוקס ולגוס קשורים למבנה כפות הרגליים והגפה התחתונה, ולכן יש לפרק ולהתאים  את הטיפול לגורמים. ללא הקלה משמעותית בטיפולים שמרניים ניתן לפנות לאופציה של ניתוח, המלווה בתקופת שיקום. מכוונים לפתרונות נכונים. בואו להיות בריאים!


חדשות אילת - ערב ערב באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש