מחדל בדיקות הקורונה לקשישים - סוף סוף נערכו בדיקות בדיור המוגן באילת

מאת: מערכת יום יום באילת ● צילום: דוברות עיריית אילת ● 10/4/2020 08:43 ● ערב ערב 2962
שלושה ימים לאחר שמשרד הבריאות הורה להרחיב את הבדיקות בבתי האבות בארץ הגיעו הבודקים גם לדיור המוגן באילת וערכו בדיקות ל-120 הקשישים במקום – משפחות המטופלים הביעו חדשש כי הצוות והמטפלים לא נבדקו אך בנפת אילת של פיקוד העורף מבטיחים כי גם הצוות והמטפלים הפרטיים במקום נבדקו ● כעת ממתינים כולם לתוצאות ● נכון להבוקר התגלו באילת 14 חולי קורונה מאומתים
מחדל בדיקות הקורונה לקשישים - סוף סוף נערכו בדיקות בדיור המוגן באילת
בודקים את קשישי הדיור המוגן באילת

 

רק הבוקר (10.4) חודשיים לאחר פרוץ המגיפה ובאחור ניכר ולא לפני ש-20 קשישים כבר נפטרו בבתי אבות ברחבי המדינה ורק לאחר ש-24 בתי אבות עתרו בנושא לבג"ץ, נזכרו במשרד הבריאות לאשר את הרחבת ההנחיות לביצוע בדיקות במוסדות של קשישים ברחבי הארץ. ההועדה על כך אמנם נמסרה מהמשרד כבר לפני שלושה ימים אבל רק הבוקר כאמור הגיעו הבודקים לדיור המוגן באילת וערכו את הבדיקות ואולם לא נמסר האם גם אנשי הצוות במקום עברו את הבדיקות.

 

"גם הצוות והמטפלים נבדקו"

 

דוברת עיריית אילת מסרה כי: "בפעולה יזומה של נפת אילת בפיקוד הערף ומד״א מתבצעות ברגעים אלה, בדיקות לגילוי קורונה בקרב 120 קשישים המתגוררים בדיור המוגן באילת שמפעילה חברת עמידר. בשבוע האחרון מיקד פיקוד העורף מאמץ בדיור המוגן לרבות הסברה במקום בשיתוף העירייה, חלוקה של מזון ונוכחות משמעותית של חיילי הנפה במהלך כל היום. גם ראש העירייה - מאיר יצחק הלוי פנה בעניין ליו״ר ולמנכ״ל עמידר. ״מדובר באוכלוסייה בעלת פוטנציאל גבוה וסכנת חיים גבוהה אם חלילה אחד מדיירי הדיור יימצא כחולה״ כתב ראש העירייה והוסיף: ״לאור זאת ומתוך הזהירות המרבית המתבקשת נראה לי כנכון, נחוץ ודחוף לדאוג שכל הדיירים יעברו בדיקה לגילוי קורונה וכמובן לפעול לשמירת המתחם כמתחם סגור, סטרילי ונקי עד יעבור זעם״. כאמור לצד טיפול בדיירי המקום, צוות נפת אילת בפיקודו של אל״מ שמוליק יחזקאל בסיוע צוותי מד״א החל הבוקר (ו׳) בביצוע בדיקות קורונה יזומות בקרב כל דיירי הדיור המוגן באילת על מנת לשמור על שלומם ובריאותם".

משפחות הקשישים הביעו חשש כי צוות המקום והמטפלות הפרטיות לא נבדקו ואולם מבירור שערכה דוברת עיריית אילת מול נפת אילת של פיקוד העורף "מעלה כי צוות המקום כולל מנהלת ואיש אחזקה נבדקו, המטפלות במקום הינן פרטיות, רובן אינן לנות במקום. למרות זאת כל מטפל/ת שנמצאים במקום נבדקים גם הם".

 

במשרד הבריאות התעוררו מאוחר מידי

 

כזכור, לאחר שספגו ביקורת רבה החליטו לפני שלושה ימים במשרד הבריאות להרחיב את הבדיקות המבוצעות לחולים ולאנשי צוות רפואי במרכזים הגריאטרים ולדיירי בתי אבות. ההחלטה על כך אמנם התקבלה כבר לפני שלוש ימים אבל רק הבוקר הגיעו הבודקים גם לדיור המוגן באילת ובדקו כאמור את 120 הקשישים במקום וכן את אנשי הצוות עם זאת עדיין אין תשובות לבדיקות והמשפחות ממתינות לקבלתן.

החלטת המשרד הגיעה לאחר מותם של 16 קשישים, מספר שמאז עלה ל-20, שמונה מהם מבית אבות בבאר שבע וארבעה מבית אבות בירושלים ושלושה מבית אבות בראשון לציון ושניים מיבניאל. בהודעה מטעם המשרד נכתב כי הבדיקות תתבצענה "באופן שמטופלים או דיירים או אנשי צוות רפואי המגלים תסמיני חום או תסמינים נשימתיים, שיעול או קושי בנשימה גם אם לא היה מגע של חולה, יבדקו לנגיף קורונה באשר לבתי האבות צוין כי "בדיקות לקשישים ללא תסמינים הגרים או עובדים במסגרות סגורות (בתי אבות ובתי חולים) בהן נתגלתה תחלואה בקורונה בפרט באוכלוסיות בסיכון למחלה קשה. מדובר במבצע בהשתתפות משרד הבריאות, משרד הביטחון, צה״ל, מד״א והמוסד". 

 

צוות הבודקים הבוקר בדיור מוגן אילת

 

עתירה לבג"ץ נגד משרד הבריאות

 

בערבות המחדל עתרו 24 בתי אבות לבג"ץ בדרישה לערוך ב מוסדות בדיקות קורונה מקיפות וכן בדרישה למגן את הצוותים המטפלים בבתי האבות הסיעודיים ולהעניק להם פיצוי כספי השל הוצאות הייחודיות שנאלצו לשלם בהתמודדות עם הנגיף.

בעתירה שהוגשה על ידי עו"ד אילן בומבך, נטען כי למשרד הבריאות אין נוהל סדור לטיפול במקרי חולה קורונה, וכי בתי אבות ודיור מוגן מצאו עצמם משוועים ומתחננים לבדיקות במקרים בהם התגלה אצלם הנגיף, ואולם בפועל, משרד הבריאות גורר רגליים ומקציב את כמות הבדיקות רק לחלק מהדיירים והצוותים  ורק במקרים בהם התגלו סימפטומים אצל חלק מהם.

 

איחוד האמבולנסים בישראל: "התרענו מהפגיעה באוכלוסייה המבוגרת"

 

 

איחוד האמבולנסים בישראל מסר היום כי: "התרענו בפני משרד הבריאות על המחסור בציוד מיגון לאנשי הרפואה הטרום אשפוזית בישראל ועל העדר שיתוף פעולה מצד משרד הבריאות בהתמודדות מול משבר נגיף הקורונה".

בפניות יזומות של הארגון התריעו חברי איחוד האמבולנסים בישראל, שמחסור בציוד מיגון לחברות האמבולנסים הפרטיות, אשר רובן מעניקות שירותים לבתי האבות בישראל ולקופות החולים מהוה מכשול להמשך העבודה. רק לאחר לחץ גדול ופעולות יזומות של הארגון הצוותים הרפואיים קיבלו מיגון.

בנוסף לכך חוסר שיתוף הפעולה והדרכה של משרד הבריאות היו למכשול נוסף בהתמודדות של החברות, אשר מהוות כ-50% מהכח הרפואי הטרום אשפוזי במדינת ישראל.

לאחר מותם של 11 דיירים בבית האבות משען בבאר שבע הנחה שר הבריאות, יעקב ליצמן, להתחיל במבצע בדיקות יזומות בכל בתי האבות.

ההיערכות, שיתוף הפעולה והחשיבה על כלל האוכלוסייה חייבת להתקיים עוד בשלבי ההתחלה ולא רק בדיעבד לאחר תשלום מחיר כבד.

איחוד האמבולנסים בישראל קורא שוב להנהלת משרד הבריאות לשלב ולשתף את החברות הפרטיות במלחמה בנגיף הקורונה.

מנכ"ל איחוד האמבולנסים בישראל, אפי פלדמן: "אנו עומדים בכל התקנים המחמירים ביותר של משרד הבריאות למניעת ההדבקה שבנגיף הקורונה. כמו כן החברות הפרטיות משקיעות משאבים ומאמצים רבים בשמירת בריאות המטופלים.

לצערי אנו מתוודעים ליותר חולים בבתי האבות שנפטרים, נוצר המצב שפעולות מבוצעות באיחור וכתוצאה מכך אנו שומעים בכל יום חדשות עצובות ומצערות.

הגיע השעה לשלב את הצווים הרפואיים מהחברות הפרטיות בהערכות המצב, קבלת נתונים מהשטח ובקבלת ההחלטות".


חדשות אילת והערבה - יום יום באילת 

 

 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש