תקציבה של תכנית החירום להצלת התעסוקה באילת 15 מיליון שקל בלבד

מאת: רותם נועם ● 20/5/2020 21:38 ● ערב ערב 2967
שירות התעסוקה ועיריית אילת יוזמים תכנית חירום להוצאת העיר מעומק האבטלה תחת השם "שוב תשוב אילת" ● זאת לאור הנתונים הקשים מהם עולה כי ב-23% מהתאים המשפחתיים, ישנם שני בני זוג פעילים שרשומים כדורשי עבודה ● רק שבפועל תקציב התוכנית הוא 15 מיליון שקל בלבד ● מאיר יצחק-הלוי: "יש פערים גדולים בין התקציב שהוקצה למה שאנחנו חושבים שאנחנו צריכים”
תקציבה של תכנית החירום להצלת  התעסוקה באילת 15 מיליון שקל בלבד
שיעור הנפגעים שהם גברים ונשים ללא ילדים, גבוה באילת מבשאר הארץ ● צילום: באדיבות שירות התעסוקה

לצד תכנית חירום שגיבשו שירות התעסוקה ועיריית אילת, להוצאת העיר אילת מעומק האבטלה, תקיים העירייה בשבוע הבא (ב' 25.5.20) יריד תעסוקה עירוני בהשתתפות התאחדות מלונות אילת ובעלי עסקים מקומיים. תכנית החירום תקדם פתרונות לטווחים קצרים וארוכים, הן למענים מידיים לצמצום האבטלה והן לגיוון תעסוקתי והכשרות מקצועיות. יריד התעסוקה העירוני יתקיים באמצעות הבית לעסקים ומרכז הצעירים בעירייה בשיתוף לשכת התעסוקה, ביום שני הבא (25.2.20) בין השעות 17:00-19:00 במרכז צעירים סמוך לפארק המזרקה המוסיקלית.

 

"יוקם מרכז הכשרה"


על רקע ההשלכות הקשות של משבר הקורונה על כלכלת העיר אילת הנשענת ברובה על תיירות, וכך גם על מצב התעסוקה בעיר שהגיע בתחילת המשבר ל – 70% אבטלה, סוכם בין שירות התעסוקה ועיריית אילת, כי תופעל תכנית חירום לסיוע לעיר ולייצובה מחדש. במסגרת התוכנית, יינתנו מענים תעסוקתיים ייחודיים לתושבי העיר, ולשכת התעסוקה באילת, תתוגבר ותחוזק. התוכנית תתבסס על שני צירים מרכזיים: ציר ההיצע, יכלול השקעה בהכשרה והשמה עבור המתייצבים בשירות התעסוקה, בדגש על תהליכי גיוס, אבחון, ייעוץ תעסוקתי ועוד. יוקם מרכז הכשרה, בשיתוף פעולה עם גופי ההכשרה הפועלים בעיר. התוכנית תתבצע בתיאום עם כלל הגורמים המקדמים תעסוקה בעיר עבור כל האוכלוסיות המתגוררות בה, ותוך שימוש בכלים טכנולוגיים חדשניים, בדגש על הקניית כלים וכישורים לעבודה מרחוק. ציר הביקוש, יכלול גיוס שותפים מהמגזר העסקי ותוכניות עסקיות לעיר (מקומות עבודה, עסקים קטנים), יצירת שיתופי פעולה ברמה המקומית והארצית כגון הזמנת יזמים ושילובים במהלכים שונים בעיר, והקמת תשתיות לקליטת עיסוקים חדשים בעיר. 

 

 

יותר דורשי עבודה בגילאי העבודה העיקריים


באילת, נפגעו מהמשבר יותר משפחות בהשוואה לכלל המדינה: ב-23% מהתאים המשפחתיים, ישנם שני בני זוג פעילים שרשומים כדורשי עבודה פעילים בשירות התעסוקה, בהשוואה ל-15.8% מהתאים בממוצע הארצי.
יחד עם זה, באילת שיעור הנפגעים שהם גברים ונשים ללא ילדים תלויים, גבוה מבשאר הארץ (63.5% לעומת 55.1%). הגברים והנשים שאין להם ילדים נפגעו באותה מידה באילת, בניגוד לממוצע הארצי, שבו נשים נפגעו מהמשבר יותר מהגברים אפילו אם אין להם ילדים תלויים. בקרב ההורים לילדים, הפער בין המינים באילת דומה לממוצע הארצי - הנשים נפגעו יותר:
עוד עולה מנתוני שירות התעסוקה כי באילת כיום שיעור גבוה יותר של דורשי עבודה שנמצאים בגילאי העבודה העיקריים, 54-35, בהשוואה לממוצע הארצי (41% סה"כ לעומת 37.4%).
בגילאי העבודה העיקריים, השפעות האבטלה מגיעות למעגלים רבים יותר, שכן מדובר כמעט תמיד באנשים המפרנסים משפחה. עובדה זו, ביחד עם השיעור הגבוה של זוגות באילת שנפגעו שניהם, מעידה על עומק המשבר בעיר.

 

 

יישמעו גם נציגי התושבים


לטובת יישום התכנית, הוקם פורום "שולחן עגול", בהשתתפות מכלול הגורמים הרלוונטיים לטיפול וניהול המשבר בעיר, שבו תרוכז העבודה על התוכנית לקראת הפעלתה תוך מספר שבועות. בין המשרדים והגופים שייקחו חלק בתוכנית: משרד האוצר, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד ראש הממשלה, משרד הפנים, משרד הכלכלה, ההסתדרות הכללית החדשה, המוסד לביטוח לאומי, התאחדות התעשיינים, נשיאות המגזר העסקי, התאחדות המלונות, לה"ב (לשכת ארגוני העצמאים), ארגונים ועמותות תעסוקה, וכן נציגי התושבים.  

'ערב ערב' פנה למשרד העבודה והרווחה וביקקש לברר לאשורו את גובה תקציבה של התכנית וכן את צפי הזרמת תקציבה לעיר. כן ביקשנו לברר האם יוקצה התקציב ללשכה המקומית או גם לעיריית אילת וכיצד יחולק ולאורך איזו תקופה. עד לסגירת הגיליון לא התקבלה תגובת המשרד.

מאיר יצחק הלוי - ראש עיריית אילת: "מדובר בפגיעה קשה בחיי תושבינו. עלינו לייצר תעסוקה מהירה עבור המובטלים, כדי לסייע להם ככל הניתן וגם על מנת למנוע הגירה שלילית. תכנית העבודה היא לטווחים הקצרים והארוכים ותכליתה גיוון מקורות התעסוקה, הכשרות מקצועיות, עידוד מעסיקים וכמובן צמצום דרמטי של אחוזי האבטלה בעיר". 
ואולם ל'דה מרקר' אמר יצחק-הלוי: "יש פערים גדולים בין התקציב שהוקצה למה שאנחנו חושבים שאנחנו צריכים”

איציק שמולי שר העבודה הרווחה והשירותים החברתיים: "בשנים האחרונות הוכחתי את המחויבות שלי לאילת ולערבה ואמשיך לפעול עבורם גם במשרד העבודה והרווחה. אני נכנס לתפקידי כשמול עיניי עומדים כמיליון מובטלים המייחלים לחזור למעגל העבודה, עשרות אלפי עסקים קורסים וערים מוכות אבטלה. המצב התעסוקתי באילת והערבה מדאיג במיוחד, עם משפחות שלמות ורבבות אנשים שמטה לחמם נשבר – במיוחד מענף התיירות והמעגלים שסביבו. על כן אנחנו יוצאים מיד לתוכנית סיוע ממוקדת ומותאמת לעיר, במטרה להשיב את נפגעי המשבר הבריאותי והכלכלי למסלול החיים, ולהתניע את התעוררות עיר התיירות הדרומית של ישראל. אני מחזק את שירות התעסוקה בראשות המנכ"ל רמי גראור על היוזמה המבורכת".

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "אילת היא עיר מרכזית ומובילה במפת התיירות של מדינת ישראל וכך היא תישאר, ומשימתנו החשובה היא להוציאה מהבוץ העמוק של המשבר בהקדם האפשרי. בטווח המידי יש להחזיר את העובדים למעגל העבודה, אך בד בבד להעשיר את תמהיל העבודות באילת כך שייווצרו עוד מקומות עבודה שאינם מסתמכים אך ורק על מלונאות ותיירות. באותו אופן, אנו בוחנים ומזהים את הצרכים של אזורים נוספים, ערים וסקטורים בשוק העבודה, מפתחים תכניות ייעודיות מתאימות, ונעשה כל מאמץ להאיץ את השבתם של מאות אלפי ישראלים למעגל העבודה". 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש