מורים והורים דורשים מאגף הספורט: ''הסר את המצלמות שהותקנו באולמות הספורט''

מאת: רותם נועם ● 20/5/2020 21:41 ● ערב ערב 2967
מורה לחינוך גופני נדהם כאשר החל לקבל הערות על אופן ניהול השיעור שניהל באולם הספורט ● ברור העלה כי לפני כחודש הותקנו בכל אולמות הספורט בעיר מצלמות אבטחה מבלי שמישהו טרח לעדכן את מנהלי אגף החינוך ● יו''ר פורם ההורים ויו''ר ארגון המורים באילת דורשים: ''עצרו את הפעלת המצלמות לאלתר'' ● זאת במיוחד לאור הנחיות משרד הבריאות המחייבות את סגירת המלתחות, דבר שמאלץ את הילדים להחליף בגדים באולם
מורים והורים דורשים מאגף הספורט:  ''הסר את המצלמות שהותקנו  באולמות הספורט''

הווטצאפ של מורי אילת רעש ורגש בסוף השבוע שעבר לאחר שהתברר כי בכל אולמות הספורט בעיר הותקנו מצלמות אבטחה, שהופעלו מבלי שבמינהל החינוך יודעו בנושא. כתוצאה מכך לא רק שנעברו ההנחיות המתירות צפייה בסרטונים כאלו רק במקרי וונדליזם ובפיקוח קצין משטרה, אלא שגם עלה חשש כי תלמידים תועדו שלא בידיעתם כשהם מחליפים בגדים באולם. חשש זה מתבסס על הנחיות משרד הבריאות האוסרות בעת הזו לפתוח את המלתחות, דבר שמאלץ תלמידים ותלמידות להחליף בגדים באולם לפני חזרתם לשעורים. פורום ההורים וארגון המורים פעלו מיידית בנושא והוציאו מכתבים ובהם דרישה לעצור את הפעלת המצלמות לאלתר. במשרד החינוך הבהירו השבוע כי הנושא מטופל לאלתר ואולם מדברי המרואיינים עולה כי הוא היה הגורם שאישר את ההתקנה תוך שהוא מסתפק בהנחיה שלא להפעילן בשעות הלימודים.

 

"האח הגדול צופה בך"


סיפר ל'ערב ערב' מורה לחינוך גופני המשמש גם כמאמן: "לפני הקורונה התקינו מצלמות בכל אולמות הספורט בעיר. בהתחלה לא ייחסתי לזה חשיבות עד שחזרתי לאמן לפני כשבוע ופתאום אני מקבל הערות ממנהל האולם שמבקשים ממני לעשות כך או אחרת, דברים שקשורים לאימון שלי. מאחר ואני חבר בקבוצת הווטצאפ של המורים, פתאום אני מבין שלמורים אחרים הם פשוט נותנים הוראות מה לעשות בשיעורים, בקיצור האח הגדול צופה בנו. זו חדירה לזכות הפרט שלי. אסור להם לעשות את זה, אבל עזוב אותי, אסור היום להיכנס בגלל הוראות משרד הבריאות למלתחות, עקב כך הבנות נאלצות להחליף בגדים באולם, יושב לו אדם בעירייה ויכול לצפות בהן, אני לא מבין מי אישר דבר כזה, הרי בדיוק בשל כך אסרו על התקנת מצלמות בגני הילדים כשצף נושא ההתעללות בגני ילדים. גם הורים התלוננו על זה". 

פניתם למישהו בעניין?
נערכה פניה הן לארגון המורים והן להסתדרות המורים. הם אמרו שהם מטפלים בנושא וששלחו מכתבים. היה שיח מאוד ער בנושא בווטצאפ של המורים. 

פנינו השבוע לאיל סורגיט, יו"ר פורום ההורים, שאמר ל'ערב ערב': "פניתי לכל הגורמים הרלוונטיים, לדרורי גניאל ומירי קופיטו והם הופתעו לטענתם לשמוע על עצם קיום המצלמות. אני מקבל את העמדה שלהם אבל דרשתי באופן נחרץ שעוד היום המצלמות יפסיקו לפעול בזמן שיש באולם פעילות מכל סוג".

אפשרי בכלל לתזמן מצלמה מתי לעבוד ומתי לא לעבוד?
"איך לעשות את זה זה לא מתפקידי. הדרישה שלנו עם זאת חד משמעית לעצור את הפעלת המצלמות. כרגע אני ממתין להתייחסותם".

 

"משרד החינוך אישר את ההתקנה"


אלון אריה, יו"ר ארגון המורים באילת, אמר ל'ערב ערב': המצלמות הותקנו לפני כחודש. המנהלות, לפחות אחת וכן מירי קופיטו לא ידעו מזה בכלל. וועד ההורים גם לא ידע מזה בכלל לדבריהם. כבר לפני שבוע קיבלתי תלונות של מורים שסיפרו לי שקיבלו הערות על אופן ניהול השיעור על ידי מנהל אגף הספורט וסגנו. באותו זמן עוד לא נפל לי האסימון לגבי ההשלכות הנוספות של העניין אבל חרה לי מאוד שגורם שאינו מוסמך צופה בשיעור ומתערב. זה בדיוק כמו להיכנס לשיעור פרונטלי בכתה. פניתי בנושא ליעקב מלכה מנהל אגף הספורט שהתנצל והבטיח כי הדבר לא ישנה. חשבתי שהנושא סגור, אלא שכעבור שעה מתקשרת אלי תלמידה שמתאמנת בהרי אילת. בשל הקורונה המלתחות סגורות בשל הנחיות משרד הבריאות. כשהתגלה לבנות כי הן מצולמות בפוטנציה הן נבהלו מאוד שכן הן נאלצו להחליף בגדים באולם. התקשרתי לדרורי שביקש שאכתוב מכתב רשמי וכך היה. גם מירי קופיטו הזדעזעה מהנושא. גם היא לא ידעה לדבריה על הנושא. שוחחתי עם יו"ר פורום ההורים איל סורגיט שהבטיח להוציא מכתב והיום בבוקר שוחחתי עם המפקחת המחוזית על החינוך הגופני. מסתבר לדבריה שמי שאישר את התקנת המצלמות הוא משרד החינוך, רק שהאישור כלל הנחיה מפורשת שלא להפעיל את המצלמות בזמן הלימודים. השבתי לה שראשית, תלמידים רבים עושים שימוש באולמות גם בשעות אחר הצהריים, ואז זה כן בסדר לתצפת עליהם? ושנית, עם כל הכבוד קובעים הנחיות שאסור ומי שעובר על ההנחיות מה דינו? אתה לא יכול להסתתר מאחורי הטעון של הגנה על רכוש. אלו שטויות. אסור לך לתצפת בכל מקרה על מצלמות אבטחה בזמן אמת. ההנחיות קובעות שרק במקרה של וונדליזם פותחים את הסרטונים, ומי שרשאי לפתוח אותן זה קצין משטרה. לא ייתכן שגורמים באגף הספורט ישבו ויתצפתו על האולמות בין אם זה מתוך תחושת חשיבות עצמית או לחילופין מתוך סקרנות גרידא, אתה יכול להפעיל את הדמיון ולחשוב מה עלול לקרות לסרטון של תלמידה שמחליפה בגדים שידלוף. למיטב ידיעתי ישיבת מורים מאוד סוערת עם מירי ביום שישי וההתייחסות מצד אגף החינוך היו רציניות אף שעדיין לא קיבלנו תשובה רשמית כיצד בדעתם לפעול".

ממשרד החינוך מחוז דרום נמסר: "אנו בשיח עם העירייה והנושא מטופל לאלתר".


מהסתדרות המורים ועיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת