הרב יוסף הכט מאילת חתום על ההחלטה שמנעה מחני ליפשיץ להשיא משואה ביום העצמאות

מאת: רותם נועם ● 20/5/2020 21:45 ● ערב ערב 2967
הרב הראשי האשכנזי לאילת, יוסף הכט, הוא מחותמי ביה''ד של חב''ד שאסרו על הגב' חני ליפשיץ, מנהלת בית חב''ד בקטמנדו, להדליק משואה ביום העצמאות האחרון ● הסיבה: אופיו החילוני של הטקס בהר הרצל ושירת נשים ● בחב''ד הדגישו כי אין מדובר בפסילה אישית של ליפשיץ ואף לא בתפיסה אנטי ציונית ● ליפשיץ: ''אין ביכולתי להיכנס אל אש המחלוקת''
הרב יוסף הכט מאילת חתום על  ההחלטה שמנעה מחני ליפשיץ  להשיא משואה ביום העצמאות

"הננו בזאת להודיעך כי עליך לבטל את השתתפותך בטקס (הדלקת המשואות בהר הרצל – ר.נ). הסמכות לאישור ההשתתפות בטקסים מעין אלו מעטם חב"ד באה"ק היא בידי אגודת חסידי חב"ד באה"ק ובראשם דיין רבני חב"ד הוראת כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו", נכתב בפסיקת בית הדין הרבני של חב"ד, שנשלחה לגב' חני שתחי' ליפשיץ, המשמשת כנציגת חב"ד בקטמנדו, אשר נבחרה להשיא משואה בטקס יום העצמאות האחרון שנערך בהר הרצל ושודר ללא קהל בשל מגפת הקורונה. בליפשיץ בחרה שרת התרבות והספורט מירי רגב. "בטוחים אנו שתצייתי להוראתנו זו, והמשך המעקב על כך יימסר לידי 'המרכז לענייני חינוך', על כל המשתמע מכך", סיימו שבעת חברי ביה"ד הדין של התנועה, עליהם נמנה גם הרב הראשי האשכנזי של העיר אילת, הרב יוסף הכט.

 

"יש דברים בטקס שלא מתאימים לרוח של חב"ד,  דברים שנוגעים לצניעות". הרב הכט

 

לא עזרה גם מירי רגב


חני ליפשיץ היא נציגת חב"ד בנפאל, ובעקבות פסיקת הרבנים היא ביטלה את השתתפותה בטקס. "אין ביכולתי להיכנס אל אש המחלוקת", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה "אין הדבר תלוי בי". ביטולה של ליפשיץ, שתפס את מארגני האירוע בהפתעה, ימים ספורים לפני הטקס, לא אפשר הערכות לקראת בחירה של מועמד אחר מתוך רשימת המומלצים שעמדה בפני וועדת הטקס, ולפיכך פוצלה הדלקת משואה זוגית שתוכננה, לשתי הדלקות נפרדות. בחב"ד תהו כי באם רצו לכבד את התנועה ופועלה בחו"ל, מדוע לא נמצאה הדרך להידבר עמם על מועמד מוסכם מראש, או בדיעבד. בכל מקרה הבהירו שם כי המניעים לביטול היו בשל אופיו החילוני של הטקס שכולל שירת נשים ואינו צנוע דיו ולא בשל עניין פרסונלי כלשהו הקשור בגב' ליפשיץ. גם ניסיונה של שרת התרבות והספורט, מירי רגב, לשכנע גורמים בתנועה שבשמה היא פועלת לבטל את האיסור, לא צלח. ליפשיץ, שלא ידעה שעליה לבקש את האישור דנן ונענתה לפנייה ישירה של מארגני הטקס, נשמעה מאוכזבת מאוד מהוראת בית הדין בשיחה עמה שעות ספורות לאחר הודעת הביטול, אבל אין בדעתה לדבר סרה בשולחיה. “אני מודה למדינת ישראל על הבחירה בי ברוח נושא החיבורים בקרב העם שלנו, שבא לביטוי בעשייה של בית חב”ד בקטמנדו”, היא מצהירה. “אני מקווה שיבינו אותי ולא יאמרו שקיבלתי מתנה וזרקתי אותה", אמרה בראיון ליעקב בר און ממעריב. 

את יודעת שבעבר התכבדו חרדים בהשאת המשואות ואף אחד לא מנע מהם את הכבוד?
“אני יודעת”.

יכול להיות שאסרו עלייך להשתתף בגלל היותך אישה?
“אני לא חושבת, ומקווה שזאת לא הסיבה. אני מעדיפה לכבד את הגוף שאני פועלת בשמו וחשוב לי לברוח מכל מחלוקת כמו מאש”.

 

 

"סליחה שלא סמכנו עלייך שתקדשי את שם חב"ד אחרי שליחות של 20 שנה במקום כל כך קשה". ליפשיץ (פרינטסקרין)

 

"דברים שנוגעים לצניעות"
ואכן בשיחה עם 'ערב ערב' השבוע דחה הרב הכט, החתום על ההחלטה, את הסברה כאילו נפסלה ליפשיץ להופיע בשל היותר אישה, זאת למרות שבעבר נבחרו חרדים להשיא משואה ביום העצמאות ומעולם לא נשללה מהם זכות זו והם לא סרבו לה. 

האם יש לחב"ד בעיה לעמוד ולהדליק משואה בהר הרצל? שאלנו השבוע את הרב הכט: 
"גם זה קיים", השיב הרב. "אף שזו אינה הסיבה היחידה. יכול להיות שיש עם זה בעיה שזה יהיה שמה, בין אם בענייני צניעות, זה לא נגד הציונות, אנחנו לא מצאנו לנכון לאשר אותה, יש דברים בטקס שלא מתאימים לרוח של חב"ד, דברים שנוגעים לצניעות".

אז חזרנו לזה שהיא אישה
"זה לא קשור למכבדים או לא אישה, אלא לאיך הדבר נעשה. אני לא מדבר על הצניעות שלה וגם לא על עצם היותה אישה אלא על הרקעים של האירוע שלא מתאימים לדרך של הרבי, יש את כל נושא השירה שלא מתאים".

ההזמנה להשיא משואה היתה אישית שלה או שלה כנציגת חב"ד?
שלה כמייצגת של מפעל השליחות החב"די 

אז מדוע הם לא פעלו ביחד אתכם למצוא מועמד אחר מוסכם? 
זו בדיוק השאלה

זה פשוט נעשה ללא תאום מולכם וללא הדברות מראש וכאן היה שורש הבעיה?
"שום דבר, פשוט שום דבר...עשו משהו שלא  היו צריכים לעשות. זה לא מתאים לחב"ד". 

אלא שמשרד התרבות והספורט מציירים תמונה שונה. דוברת המשרד מסרה השבוע כי: "הגברת חני ליפשיץ נבחרה להשיא משואה בהתאם להמלצות שהגיעו לוועדה הציבורית לבחירת משיאי המשואות. הגברת ליפשיץ לא נבחרה כנציגת חסידות חב"ד, אלא על בסיס פעילותה ועשייתה לקידום הלכידות החברתית והערבות ההדדית בחברה הישראלית. מסיבה זו לא ניתן להחליף אותה בנציג אחר מטעם חב"ד, שהוועדה הציבורית לא קיבלה המלצות לגביו מהציבור הרחב.
נבקש לציין כי הגברת חני ליפשיץ היא שבישרה למרכז ההסברה כי נבצר ממנה מלהשיא משואה, בהמשך למכתב שנשלח אליה מטעם בית דין רבני חב"ד המודיע לה כי עליה לבטל את השתתפותה בטקס. הודעתה של הגברת ליפשיץ התקבלה במהלך היום האחרון לצילומי הטקס, לאחר שעבודת הוועדה הציבורית לבחירת משיאי המשואות הושלמה, כך שלא נבחר אף נציג אחר שימלא את מקומה של הגברת ליפשיץ מבין המומלצים שהגיעו לוועדה הציבורית .

 

"סליחה שחשדנו בך"


אחת מהגולשים הרבים שהגיבו לסיפור בעמוד הפייסבוק של ליפשיץ כתבה לה: "רציתי לבקש ממך סליחה בשמי ובשם כל אותם אנשים שלא יכולים או חוששים לבקש את הסליחה הזאת ממך. סליחה חני על כך שחשדנו בך שלא ביקשת רשות ממרכז חב"ד העולמי כששרת התרבות פנתה אלייך והזמינה אותך להשיא משואה. סליחה שהעללנו עלייך ש"לקחת את החוק לידיים" בעוד שבפועל התייעצת עם הרב קוטלרסקי מהרגע הראשון ושיתפת אותו בגין הכבוד האדיר שרוכשים לליוובאוויטש. סליחה חני שהתייחסנו אלייך כאל "בורג אקראי של חב"ד" כשבפועל בחרו בך, לא בנציגת חב"ד. בך חני. בגלל הבית שלכם בקטמנדו. הכתובת היהודית. העשייה שלכם. התרומה הענקית שלכם לחברה הישראלית. סליחה חני שחשדנו בך שאת הוצאת את מכתב האיומים של רבני חב"ד בעוד שבפועל הוא הגיע לתקשורת דווקא דרך ארגון "יחסי הציבור" של חב"ד והיושב בראשו. סליחה שלא סמכנו עלייך שתקדשי את שם חב"ד אחרי שליחות של 20 שנה במקום כל כך קשה. סליחה שלקחנו את הסיפור של שפרה מרוזוב (דודה של יונתן) שלא רצתה* להשיא משואה ומשם הסקנו שאסור לאישה חב"דית להשיא משואה. סליחה חני על המילים הרעות שיצאו עלייך. על כך שרבני חב"ד טרקו לך את הטלפון בפנים כשכל מה שביקשת הוא לקדש שם חב"ד. סליחה חני האצילית שאחרי שהבנת שזה או שהשליחות שלכם הכל כך חשובה תתלכלך ומוסדות החינוך של הילדים שלך לא יהיו פתוחים בפניהם אחרי הקורונה...או משואה, שלחת מכתב למירי רגב ברוב אצילותך וביקשת את מנכ"ל איחוד הצלה הצדיק אלי ביר להשיא את המשואה כי מה שחשוב לך זה לא הכבוד שלך אלא שלא יתחלל שם חב"ד. חני את קדושה. צדיקה. בשמי ובשם כל הנשים שיודעות שבעולם השקר מישהו צריך להדליק את אור האמת. סליחה". 

 

"אין ספק שכוונת מציעי ההצעה היתה חיובית”


תגובת דוברות חב"ד והרב הכט: "בית דין רבני חב"ד הוסמך על ידי הרבי מלובביץ' לקבל הכרעות הנוגעות לדרך התנהלותה של חסידות חב"ד, ובמסגרת זו דן בית הדין בהצעה ששליחת חב"ד בנפאל תייצג את תנועת חב"ד בטקס הדלקת המשואות. אין ספק שכוונת מציעי ההצעה היתה חיובית, ובאה להביע הוקרה לתנועת חב"ד ולפעילותה המחברת בין הקצוות השונים של העם. אך ביסוד פעילותה של חב"ד עומדת הדבקות בהלכה והשמירה על הגבולות המתחייבים מערכיה הדתיים והחסידיים. הרבנים הגיעו להחלטה שמפאת אופי הטקס, שיש בו מרכיבים שאינם תואמים את אורח חייה של קהילה חסידית, ששליחת חב"ד לא תשתתף בו.
למותר להבהיר כי תנועת חב"ד מעורבת בחיי המדינה מראשית היווסדה. ידועה דאגתו העצומה של הרבי מלובביץ' לשלומה ולביטחונה של המדינה, והקשרים החמים שהתקיימו בינו ובין הצמרת המדינית, הביטחונית והכלכלית שלה. שליחי חב"ד בקמפוסים ברחבי העולם עומדים בחוד החנית של המאבק נגד תנועות החרם על ישראל, וחב"ד היא מהמובילות בפרוייקט תגלית, המחבר את הצעירים היהודים בעולם לישראל. מעשיה של חב"ד בארץ, וגם כאן בעירנו אילת, המקיימת מפעלי חסד ורווחה למען כלל הציבור, מוכיחים את האכפתיות העמוקה של חב"ד לעם היושב בציון. לאור זאת אין לייחס להחלטת בית הדין משמעויות שאין בה, ובוודאי שחב"ד אינה משנה את דרכה, המאירה פנים לכל אדם בישראל, ומאמינה בקירוב לבבות ובאחדות העם".

חני ליפשיץ עמה יצרנו קשר ביקשה להבהיר כי להחלטה לא היו נסיבות אישיות מכל סוג וגם לא משום היותה אישה.


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש