המוני פרפרים כבשו את אילת

מאת: מערכת יום יום באילת ● 20/5/2020 22:00 ● ערב ערב 2967
בים (כרישי לוויתן) ביבשה (יעלים צועדים בעיר) וכעת גם באוויר ● הטבע המיוחד של אילת נחשף פעם נוספת, כאשר פרפרים מסוג דְּרוֹמִי הַסַּלְבוודוֹרָה (Colotis phisadia) משגעים את העיר במופעים של מאות פרטים צבעוניים
אילת מבורכת בפרפרים. דרומי הסלוודורה ● צילום: אבנר רינות, החברה להגנת הטבע

אי אפשר להישאר אדישים למראה המרהיב שלהם. בימים אלו, של גל חום קופח וטמפרטורות גבוהות במיוחד, הם ממלאים את שיחי הַסַּלְוודוֹרָה, שמהווים עבורם בית חם ומזין. צפר בכיר בחברה להגנת הטבע ומנהל פארק הצפרות באילת, מציין כי תפוצתם מוגבלת בשל התלות שלהם בשיחים המיוחדים, מין מקומי בדרום, ונעה בעיקר בין קומראן, עין גדי ואילת. לפני כשנתיים, הוקמה בפארק הצפרות באילת גינה מיוחדת למשיכת פרפרים, שמשכה אליה אלפי פרפרים, ממגוון רחב של מינים, כמו פרפרי דרומי הסלוודורה, שרואים בסרטונים, שצולמו ממש בימים אלה.

אבנר רינות, סוקר ביחידת סקרי הטבע העירוניים של החברה להגנת הטבע, מספר כי מדובר בפרפר קטן למדי עם דגם צבעים ייחודי, שמוטת כנפיו כ- 30 מ"מ. "הזכר צבעוני מהנקבה, כנפיו הקדמיות כתומות-ורודות והאחוריות בצבע קרם-תכול. הצבע היסודי של הנקבה הוא כתום אחיד. בעל מוצא אפרו-טרופי, שכיח מאפריקה הטרופית ועד מזרח הודו. הפרפרים מעופפים אך ורק סביב הצמחים הפונדקאים שלהם - סלוודורה פרסית (Salvadora persica). אוכלוסיות של שיח/עץ זה בארץ מקוטעות למדי, ועל כן בהתאמה גם אוכלוסיות הפרפר הנ"ל מקוטעות ומתקיימות אך ורק היכן שמצוי הפונדקאי. הפרפר מקים מספר דורות בשנה ובתנאים טובים ניתן לצפות בו סביב הפונדקאי משך כל השנה", הוא אומר.
וייס מוסיף כי אילת מבורכת בפרפרים, וכי ישנם מינים רבים שנודדים בין אפריקה לאירופה, ולכן העיר הדרומית היא תחנת עצירה עבורם, בדיוק כמו לציפורים הנודדות. "דְּרוֹמִי הַסַּלְווָדוֹרָה אמנם לא נודד, אך עושה המון האבקה - אפשר לראות בסרטונים כיצד הוא מוצץ את הצוף ואוסף את האבקה - ובכך דואג שלפרפרים הנודדים יהיה מזון כשיגיעו", הוא אומר.

אם אתם מדרימים לאילת, המקומות המומלצים לצפות בפרפרים המיוחדים הם שמורת הסלוודורות ליד תומר בבקעת הירדן, בכניסה לגן הלאומי קומראן, שמורת טבע נחל דוד (עין גדי) ופארק הצפרות הבינלאומי באילת ופארק הולנד, גם כן באילת. וכמובן, אל תשכחו למסור ד"ש לפלמינגו שבבריכות המלח מצפון לעיר.

 

  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש