בעלי כלבים היזהרו - תולעת הושט הקטלנית הגיעה לאילת

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 20/5/2020 22:06 ● ערב ערב 2967
באיחור של 30 שנים אחרי מרכז הארץ הגיעה גם לאילת ה'ספירוצקה לופי'- תולעת הושט הקטלנית שיכולה לגרום למוות מהיר ופתאומי של כלבים ● מקור התולעת בחיפושיות הזבל ● בין הסימפטומים המעידים על בעיה: הפרשה מוגברת של רוק, הקאות, נפיחות באזור הושט והרזייה ● ד''ר אורן אברמוביץ, מנהל המחלקה הווטרינרית באילת מזהיר: ''רק מספר מועט של כלבים מראים סימנים קליניים אם בכלל ולכן הקושי בזיהוי מוקדם'' ● הווטרינר ד''ר אילן זבירין שטיפל כבר בשני מקרים: ''ישנו חיסון מונע שיש לתת לכלב אחת לחודשיים''
בעלי כלבים היזהרו - תולעת  הושט הקטלנית הגיעה לאילת
תולעת הפארקים ● צילום: דר' תומר ויינגרם - בית החולים הווטרינרי בכפר הירוק לויקיפדיה

שלושה מקרים של 'תולעת הושט הקטלנית' שאובחנו אצל כלבים בשבועות האחרונים, מעידים כי התולעת שעלולה להיות קטלנית וכבר מוכרת מזה כ – 30 שנה ברחבי הארץ, הגיעה גם לאילת. לדברי הווטרינר ד"ר אילן זבירין, שטיפל עד כה בשני כלבים שהיו נגועים בתולעת, מדובר בכלבים שלא יצאו מאילת ומכאן ההנחה כי התולעת הגיעה לעיר. אצל וטרינר אחד בעיר טופל עד כה כלב אחד עם זיהוי של התולעת. "מדובר בסוג של תולעת שמגיעה לקיבה של הכלב ונודדת משם לכל מיני מקומות בגוף", מתאר הווטרינר העירוני ד"ר אורן אברמוביץ. "היא בונה בגוף קפסולות כשהחומרים שהיא מפרישה הם מסרטנים. התולעת אוהבת להתמקם בעיקר באזור הושט ונודדת לווריד הראשי אותו היא מכרסמת. אגב כך הכלב עלול למות מידית ובאופן מפתיע כתוצאה מדימום פנימי".

 

"מאחר ולא ברור מה קו הנדידה של התולעת ברחבי העיר,  חשוב להקדים תרופה למכה". ד”ר אברמוביץ’ על רקע פארק קנדה ● צילום: דוברות עיריית אילת

 

לשאלה האם יש סימנים מקדימים שעלולים להחשיד כי הכלב לקה בתופעה מבהיר ד"ר אילן זבירין: "אחת הבעיות עם התופעה היא שמרבית הכלבים לא מראים סימנים קליניים מקדימים. כשזה כבר קורה ניתן להבחין בסימנים כמו קושי בבליעה, הפרשה מוגברת של רוק, חולשה כללית, שיעול, הפרעות בעיכול, הקאות, נפיחות באזור הושט ועוד, אלא שלעיתים רבות כלב לא מראה סימנים קליניים ועלול למות במפתיע בגלל הפגיעה באבי העורקים ודימום פנימי בחלל החזה".
מבדיקה של הכלבים שהגיעו לווטרינרים בעיר עולה כי שניים מהם נדבקו באזור פארק קנדה במערב 7 ואחד נדבק באזור ששת הימים. 
"נשאית התולעת היא בעיקר חיפושית הזבל המצויה באזורי רפש בפארקים", מסביר ד"ר זבירין. "אצל החיפושית התולעת מצויה במצב מתקדם של ביצים ואם כלב 'מנשנש' את החיפושית תוך כדי נבירה ברפש, אצלו בקיבה התולעת בוקעת והופכת לבוגרת שמתרבה בגוף. אפשר להידבק גם מצואה של כלבים ולא משנה סוג הכלב או גודלו".

אז מה עושים? לדברי ד"ר זבירין ישנו טיפול מונע נגד התולעת, שניתן לקבל אצל הווטרינרים אחת לחודשיים בעלות של 65-85 ₪ במרפאות השונות. "הטיפול המונע חשוב מאוד", מבהיר ד"ר זבירין. "אין לחכות להופעת הסימנים המחשידים כי אז מדובר בטיפול אגרסיבי וקשה שלא כל הכלבים מצליחים לשרוד אותו. מעבר לכך שלא תמיד ניתן לזהות את קיומה של התולעת בזמן ומותו של הכלב עלול להיות מהיר ומפתיע".

ומי שלא גר באזורים הנגועים בעיר יכול להיות רגוע?
ד"ר אברמוביץ: "מאחר ולא ברור מה קו הנדידה של התולעת ברחבי העיר, חשוב שכל בעלי הכלבים יקדימו תרופה למכה ולא ייקחו סיכונים".


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש