הבו מורים לאילת

מאת: רותם נועם ● צילום: אילוסטרציה ● 20/5/2020 22:11 ● ערב ערב 2967
אחת הבעיות הקשות עמן מתמודדת אילת גם בימי שגרה היא הקושי הרב להוריד לאילת מורים איכותיים ● כעת יוצאת העירייה בפרסום ארצי המזמין מורים ליהנות מהתנאים אותן מגדירה העירייה "מהגבוהים בעולם" ● רק שפתרון בעיה אחת הוליד בעיה חדשה – המורים המקומיים מתמרמרים כי רגליהם נדחקות לטובת מורים מבחוץ שמרוויחים פי שניים עבור אותה עבודה
הבו מורים לאילת
’'הם עושים שלוש שנים, לוקחים את הבונוס שמגיע להם ונעלמים"

עיריית אילת פרסמה השבוע כתבה מטעמה ובה היא מזמינה מורים מכל הארץ - תחת הכותרת "אילת מציעה למורים תנאי שכר מהגבוהים בעולם" - לרדת לגור וללמד באילת בתנאים מופלגים. וכך נכתב בכתבה: "אילת קוראת למורים מכל רחבי הארץ להצטרף לצוותי ההוראה בעיר, ומציעה להם תנאי העסקה שאין מקבילים להם בארץ. למעשה, המודל ותנאי הגיוס החדשים ממקמים את תנאי ההעסקה של המורים באילת בין הגבוהים בכל העולם. המורים שיבחרו להגיע ללמד באילת יוכלו ליהנות מההטבות הבאות: בונוס התחלתי בגובה 16-18 אלף שקל לשנה. חוזה אישי ומשכורת שנתית גבוהה בעשרות אחוזים ממקומות אחרים בארץ. מורים שיעתיקו את מקום מגוריהם לאילת ויצטרפו למערך החינוך באילת יקבלו תוספת אחוזית עד היקף משרה אחת.  השתתפות בשכר דירה – מורה שיצטרף לעיר יקבל השתתפות בשכר הדירה עד לסך של 8,000 שקל בשנה. בנוסף, יוענק גם סיוע חד פעמי בהובלת דירה בסכום 2,500 שקל. השתתפות במימון טיסות – כל מורה יקבל השתתפות לטיסות על קו אילת-תל-אביב בסך 2,000 שקלים בשנה. החזר מס של 10% וקניות בעיר ללא מע"מ, להטבות אישיות וכלליות שיכולות לחסוך עשרות אלפי שקלים בשנה.

 

מה הפלא שמורים מקומיים עוזבים?


אכן, הבאת מורים איכותיים לאילת היא נושא רגיש וכאוב. העיר אילת מתמודדת עם בעיה דומה בכל תחומי החיים, החל מרפואה, דרך אקדמאים והעדר גיוון מקורות תעסוקה וכלה כאמור באנשי חינוך, סטאז'רים ואנשי מקצוע, שאינם ששים להרחיק ממשפחותיהם ולהדרים לאילת ועל אף כל ההטבות שבעולם נדרשת מידה מסוימת של ציונות מצדם, על מנת שיסכימו להעתיק מגוריהם לאילת. אלא שבמקרה זה, פתרונה של בעיה אחת יצר בעיה חדשה, כאובה לא פחות. 
מזה שנים שהמורים באילת מרגישים מקופחים, שכן לא זו בלבד שמורים שמגיעים מחוץ לאילת ללמד בעיר, נהנים מסל של הטבות ותמריצים שהם לא מקבלים, למרות הוותק, הרי שבפועל, מורים צעירים שסיימו את לימודיהם וטרם הגיעו לקביעות, נדחקים פעם אחר פעם מחוץ לבתי הספר, על חשבונם של מורים שהגיעו מהמרכז, לפעמים מורים צעירים ממש כמותם. ''הם עושים שלוש שנים, לוקחים את הבונוס שמגיע להם ונעלמים ואנחנו נשארים מאחור ממורמרים'', הלינו מורים בעיר בתחקיר שערכה מירב לוי דיאמנט ב-2018, אז מה הפלא שמורים אילתים צעירים עוזבים את העיר או את מקצוע ההוראה?! ''לא יתכן שבחדר מורים אחד, יישבו מורים שכל אחד מהם מקבל שכר שונה על אותה עבודה'', אמר אז אריה אלון, יו''ר אירגון המורים באילת. 'בעיריית אילת, שערה לטענות, נמסר אז בתגובה: ''עיריית אילת מנהלת שיחות בנושא עם הגורמים הרלוונטיים, אך לצערנו מהלך זה עדיין לא נושא פרי עד כה כיוון שהמשרדים חוששים מהשפעות רוחב''. השבוע פנינו על מנת לברר בעירייה האם חל שינוי כלשהו בנושא, אך עד למועד סגירת הגיליון לא קיבלנו את תגובתה.


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש