השמש זורחת על אור אכד כהן מאילת

מאת: ניר אמיתי ● 20/5/2020 22:20 ● ערב ערב 2967
השם אור אכד כהן הוא כבר שם מוכר מאוד בביצת הסלבס הארצית, ולא רק בזכות הזכייה ההיא בפרויקט 'הלהקה 2' בו היתה אחת משלוש המנצחות בריאליטי ששיגע את הנוער ● אלא בעיקר בזכות הקול הצלול, השירים הקליטים והמראה שמחבר את הכל לחבילה אחת שיש בה הכל – כשרון, אמביציה ויופי ● למרות ימי הקורונה ואולי דווקא בגללם, הוציאה החודש כהן אכד סינגל חדש באנגלית, עמו היא מקווה לפרוץ אל קהלים בינלאומיים ● אכד כהן, רק בת 23, אבל כבר בעלת ניסיון עשיר בתעשייה ● וכן היא בהחלט היתה שמחה גם להראות את כשרונה במשחק
השמש זורחת על אור אכד כהן  מאילת

 

 

את אור אכד כהן כולכם וודאי מכירים מהזכייה (ביחד עם שתי מתמודדות נוספות) בפרויקט 'הלהקה 2' ששיגע את המדינה ב-2014, אז היתה כהן אכד רק בת 17.  משם, הדרך ללהקה צבאית היתה קצרה. לאחר שתפסה כותרות גם בשוק המקומי היא נושאת את עיניה כיום אל השוק הבינלאומי תחת שם הבמה 'אורקה'. לאחרונה אף שחררה סינגל ראשון בשפה האנגלית בשם Sun Goes Down, ואפילו קליפ מושקע בבימוים של יהונתן כרמי ושי כהן (להאזנה וצפייה סרקו את הברקוד המצורף). 
אור, ילידת אילת שעזבה בגיל 18 את העיר לטובת קידום הקריירה שלה,  היא בתם של חיים כהן אכד, מנכ"ל הרויאל ביץ', וורד שהיא  פסיכולוגית המנהלת את השפ"ח בדרום. לאור אח תאום בשם זוהר ואח בכור בשם גל שהוא הבעלים של הבראנז'ה באילת.
היא גדלה באילת, כאחות לשני אחים - האחד הוא אח תאום, והשני גדול ממנה בעשור, והוא גם זה שדחף אותה להגשים את עצמה כזמרת. 

 

"שיר על עלבון ותסכול שחוויתי"


"זה שיר על המתנה", סיפרה אורקה בראיון לאתר וואלה תרבות, "המתנה שלי לבחור, הייתי קשורה לטלפון ורק מחכה לסימן חיים ממנו כדי לראות שבאמת יש פה משהו. זה שיר על הדיכאון, העלבון והתסכול שחוויתי בגלל אדם שגרם לי להאמין שאולי יש פה משהו אמיתי ובסופו של דבר הוא נעלם. ואני ישבתי וחיכיתי. עד שבסוף אני די מתעוררת על עצמי ומבינה שבזבזתי הרבה מאוד זמן. הקליפ שלו הוא ברוח האר נ' בי של סוף הניינטיז, תחילת האלפיים". בראיון ל'ערב ערב' השבוע היא מספרת: "זה נראה טוב מאד כרגע, אבל צריך להמשיך ולדחוף ולקוות שהסינגל יקבל חשיפה מרבית. עמי, המנהל האישי והאמנותי שלי, שותפי לדרך המוסיקלית והמקצועית, עובד כבר שנים בתעשיית המוסיקה בעולם וכך יצא שכששחררתי את הסינגל שלי כבר הייתי חתומה ב-AWAL ".

איך הגעת ללייבל בינלאומי?
"בזכות המנהל שלי, עמי ניר. הבסיס של הלייבל AWAL הוא באנגליה והתחלנו לעבוד בנוסף, עם סוכן בכיר בוויליאם מוריס. זה כל כך מרגש. לא דמיינתי את זה עד שזה קרה. אני משאירה לסוכן שלי להתעסק בכל זה. בסופו של דבר, את יכולה לחתום בחברות הכי גדולות ובסוף אם הקהל לא יאמין בך לא יקרה דבר. הקהל בסוף יותר חכם מכל לייבל או סוכן".
הלייבל AWAL הוא לייבל ייחודי בנוף המוסיקה, שכן בניגוד למודלים המוכרים של לייבלים, הוא מאפשר ליוצרים להישאר הבעלים של המוסיקה שהם יוצרים, וכן לשמור על חופש יצירתי מלא. הלייבל מצדו דואג להפצת המוסיקה בפלטפורמות דיגיטליות רבות בהן ניתן לרכוש את המוסיקה של האמן, תוך שזה שומר לעצמו את מירב הרווחים וכמובן שולט באסטרטגיית השיווק שמתאימה לו. 

 

"הקליפ שלו הוא ברוח האר נ' בי של סוף הניינטיז, תחילת האלפיים". אורקה  ● צילום: עמית סליקטר

 

מתי החלטת שתהיי זמרת?
"בגיל תשע ואפילו קצת לפני. כל הזמן שרתי בבית ואחי גל אמר שצריך לרשום אותי לשעורים לפתוח קול. כשגל רכש ערכת קריוקי היו החברים מתאספים אצלנו ושרים ותמיד דחפו אותי לשיר. כשמלאו לי תשע  רשמו אותי הורי בקונסרבטוריון לשיעורי פיתוח קול אצל  נטשה ובמשך שבע שנים, לא החמצתי אף שיעור ולא הפסקתי לשיר ולעסוק במוסיקה. בגיל 17 התקבלתי לתכנית ריאליטי שנקראת "פרויקט הלהקה" בערוץ הילדים. התכנית צולמה בוילה בכפר שמריהו ומשך חודש בערך הייתי בניתוק מוחלט מהבית והסביבה. הייתי הכי צעירה בצוות וחודש ימים נעדרתי מהלמודים. אחרי הצילומים היינו צריכים לעשות חזרות לקראת מופע שהרמנו ושוב, לא יכולתי לחזור הביתה. ישנתי אצל דודתי ואצל אחת הבנות בצוות ותוך כדי השלמתי בגרויות, ומשהתקרב תאריך גיוסי לצה"ל הבנתי שאני צריכה להישאר במרכז. התקבלתי ללהקה צבאית – להקת חינוך יסודי – והופעתי כל הזמן עם הלהקה בכל הארץ. לא יכולתי לבקש לעצמי בית ספר טוב יותר מאשר השירות בלהקה צבאית. אחרי השחרור מצה"ל נשארתי במרכז. הופעתי באירועים ועשיתי את המוסיקה שלי ותוך כדי התקבלתי לתפקידים שונים בסדרות נוער כ"דברא" בערוץ ניקלודיאון וב"אילת" ששודרה ב'הוט'. בנוסף, למדתי שנתיים משחק מול המצלמה בבית הספר "טכניקה" בתל אביב". 
לאחר הזכייה בפרויקט היתה אמור אור להשתלב בפרויקט להקת בנות בשם לוליפופ (סוכריה על מקל), שאמור היה להיות ההרכב הנשי הראשון בתעשיית המוסיקה בישראל מאז להקת מנגו המיתולוגית, אלא שהפרויקט הזה לא צלח ואור המשיכה לבנות את קריירת הסולו שלה.

 

"אמיר פיי גוטמן ז"ל היה בנאדם מדהים"


אחד האירועים הזכורים לה במיוחד מפרויקט הלהקה, ארע במהלך חזרות למופע בעונה השנייה של הריאליטי, אז חוותה רגע דרמטי ומלחיץ כשאיבדה לפתע את הראייה באחת העיניים. במאי הפרויקט, אמיר פיי גוטמן ז"ל היה זה שנחלץ לעזרתה. "אני לא יודעת להגיד מה זה היה, כנראה איזה קריש דם שחלף, במשך עשר דקות לא ראיתי שום דבר בעין ימין והייתי בסטרס", סיפרה אור לוואלה. "אמיר היה זה שמיד הנחה את כולם מה לעשות, דאג שאטופל וביקש ממישהי להביא לי קרואסון שוקולד. הוא זה שהוציא אותי מהסטרס. לימים, לאחר שאמיר מת, דיברתי עם אח שלו על סט צילומים של סדרה שהשתתפתי בה, והוא סיפר לי שיש להם עבר במשפחה עם אירועים כאלה, ובגלל שלאמיר היה את הרקע וההבנה בנושא הוא ידע איך להתמודד עם זה." על פיי גוטמן היא מספרת: "עבדתי עם אמיר כבמאי המופע במשך שלושה חודשים, הוא היה בנאדם מדהים. הוא כל הזמן דאג להרים אותי, להגיד לי כמה אני צריכה לתפוס ביטחון, כמה אני טובה וכמה עלי לא לפחד ולתת מעצמי. הוא כל הזמן היה מנחיל בי את זה, כי היו חסרים לי הדברים האלה באותם ימים. הוא היה שיא המקצועיות. הוא ידע איך לבנות לנו מופע שייראה וואו. 'פרויקט הלהקה' תפסה רייטינג גדול. אני גאה כל כך שיצא לי לעבוד עם הבנאדם הזה. סיפור המוות שלו הוא הכי נורא שיש".

 

נכוותה מרב סרן שמועתי


מעבר לאותה זכיה שהביאה אותה להכרה בקרב קהלים צעירים, היתה גם אותה פרשה ישנה אליה שורבב שמה של אכד כהן בטעות, כאשר תמונה שלה לצד הזמר אייל גולן פורסמה כאילו היתה אכד כהן קשורה בצורה כלשהי לפרשת הנערות בה הסתבך הזמר המפורסם. הפרסום כמובן היה מוטעה, אבל אכד כהן זכתה אז לטעימה מהחלק הלא נעים במיוחד של חיי הזוהר. בראיון לאתר מאקו סיפרה אז אור: "באותה תקופה, כשהפרשה התפוצצה, הייתי בפרויקט "הלהקה" של ערוץ הילדים, ובמסגרת התוכנית סגרו אותנו בבית והיינו מנותקים ממה שקורה בחוץ, אז לא ידעתי שום דבר מזה. רק כשיצאתי, התחילו לספר לי מה קרה, ואז הבנתי שמנסים לשרבב את השם שלי לדבר הזה. בהתחלה צחקתי. לקח לי זמן לעכל את כל הסיפור. אבל אז תפסתי שכל יום אני מקבלת עוד ועוד תגובות מאנשים על זה. אנשים יכולים להיות ממש חסרי טקט. שאלו אותי למשל אם אני הנערה. זה לא מעצבן. אני פשוט צריכה להסביר לכל מי ששואל שאין לי קשר לזה. מי שהכיר אותי ידע שאין שום סיכוי שאני יכולה להיות מעורבת בדבר כזה. מי שנפגע מכל הסיפור הזה זו בעיקר המשפחה שלי, הם אלו שהיו צריכים להתמודד עם כל השאלות ועם כל הרעש מסביב, כי אני פשוט לא הייתי כאן כשזה קרה". כיום הפרשה הזו כבר רחוקה ממנה ואת שמה היא בונה לאט לאט ובעבודה קשה, משיר לשיר.

אז מה הלאה? משחק או מוסיקה?
 "נשאבתי לעולם המשחק אבל כל הזמן לא הפסקתי לעשות מוסיקה, ואני מקווה שהסינגל שהוצאתי יגרום לכך שיכירו אותי בעולם, שיהיה לי קהל שאוהב את המוסיקה שלי ואצליח לכבוש לעצמי מקום בעולם המוסיקה הבינלאומי – לא ממש משהו מובן מאליו ופשוט. גם המשחק הוא חלק ממני, אבל עולם המוסיקה הוא העולם המועדף שלי". 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש