משתלם לקנות דירות באילת – המחירים עולים ועמם התשואות

מאת: רותם נועם ● 26/5/2020 20:58 ● ערב ערב 2968
אילת היא שיאנית עליית מחירי דירות 4 חדרים, הן ברמה השנתית והן ברבעון הראשון ל-2020 ● כך עולה מדוח דנוס ● מחירה של דירת 4 חדרים באילת עומד על 1,180,000 שקל ● עליה בת 8% מהרבעון המקביל אשתקד
משתלם לקנות דירות באילת –  המחירים עולים ועמם התשואות
אחרי שלוש שנות קיפאון, זינוק של 8% במחירי הדירות באילת

מתוצאות הסקירה של שמאי המקרקעין, אוהד דנוס לרבעון הראשון של 2020, עולה כי מתוך 14 ערים מרכזיות שנסקרות, נרשמה עליית מחירים ב-7 ערים, בעוד שב-9 ערים נרשמה ירידת מחירים. הדוח, שסוקר את מחירן של דירות 4 חדרים בערים, מתפרסם מדי רבעון במקביל לדוח שמפרסם משרד האוצר, באמצעות הלמ"ס. אילת והרצליה מובילות את העלייה השנתית (8%), בעוד שאילת ירושלים ותל אביב מובילות את העלייה הרבעונית. בממוצע ארצי, עלתה דירת 4 חדרים בישראל 1,781,250 שקל בממוצע (עליה של 3.2%), בעוד שבאילת היא תעלה 1,180,000 שקל. עליה בת 6% מהרבעון הקודם (4/19) וכאמור עליה בת 8% מהרבעון המקביל ב-2019.

 

אילת יוצאת מהקיפאון


נתונים אלה מגיעים לאחר שבסקירה שערך דנוס בינואר 2019, נמצא כי אחוז עליית מחירי הדירות באילת לאורך שלוש שנים (הקבלת רבעון 2 2015 מול רבעון 3 2018), עמד על 3.7% בלבד, מה שהציב אותה שלישית מהסוף, אחריה מוקמו רק ירושלים וחיפה בהן נרשמה ירידת מחירים בהשוואה התלת שנתית. בעוד שמחירה של דירת ארבעה חדרים באילת ברבעון 2 2015 עמדה על 993 אלף ₪, בשנת 2018 היא טיפסה ל- 1.03 מיליון ₪ - עליה בת 3.7%. מהבדיקה עלה עוד כי לפרויקט "מחיר למשתכן", כמעט ולא היתה השפעה על מחירי הדיור בערים שנסקרו.

 

 

השכירות דווקא יורדת


נתונים אלה מפתיעים לאור הירידה שנרשמה במחירי השכירות ברבעון הראשון של 2020, כאשר בתל אביב לבדה הגיעה הירידה לכ-15%, אך כנראה שהיא נקודתית לתחילת הקורונה ו"תקפה" בעיקר את הדירות הקטנות יותר המשמשות להשכרה לתקופה קצרה. מסיבה זו סביר שגם מחירי השכירות באילת ייפ]געו זמנית בתקופת הקורונה, אך יתאוששו מיד לאחריה. לעומת נתונים אלה, נרשמה דווקא עלייה ממוצעת של 0.3% במחיר הממוצע של הדירות בערים שנסקרו לעומת הרבעון שקדם לו.
"בסך הכל, לאחר ניפוי וטיוב נותרו במדגם - בחינת שני רבעונים - כ-3,140 עסקאות לניתוח ב-16 ערים, שאינן מייצגות בהכרח את כלל הישובים במדינה. ברבעון הרביעי אובחנה ירידה בשיעור של כ-1% בכמות העסקאות הרלוונטיות ביחס לרבעון הרביעי של 2019 וירידה בשיעור של כ- 4% ביחס לרבעון המקביל אשתקד", נכתב בסקירה. "ככלל נרשמה מגמה מעורבת בשוק השכירות בין ערים שונות ובתוך הערים עצמן לטיפוסי הדירות השונים. בולטת בירידות העיר אילת עם ירידת מחירים בכל טיפוסי הדירות ולאחריה ראשל"צ. 
                                                                             

רכישת דירה תמשיך להתייקר


הערים ירושלים עם עליית מחירים בכל טיפוסי הדירות ולאחריה רמלה, פתח תקוה ואשקלון רשמו את עיקר העליות במחירי הדירות. היציבות שנראית בתל אביב הינה תוצאה של עליות מחירים בדירות הגדולות (4,5) לעומת ירידות בדירות הקטנות (2,3), מצב שנוצר גם כן כתוצאה ממשבר הקורונה. "לעניין זה חשוב לציין כי מסקנות בנק ישראל בעניין תל אביב ירידות מחירים חדות, שגויות לדעתי", כותב דנוס. "גם בעיר הרצליה נרשמה ירידה בדירות 2 חדרים. מהנתונים של המחקר עולה ששיאניות התשואה למשקיעים הן אילת ובאר שבע עם 3.9% לשנה. התשואה הנמוכה ביותר בכפר סבא ומודיעין עם 2.7% בשנה".
 


“השוק הפגין יציבות במשבר”


"ברבעון הנסקר", כותב דנוס, "השפעת משבר הקורונה החלה במחצית השנייה של חודש מרץ ועל כן, הינה מוגבלת. עם זאת, ניתן לציין כי היקף העסקאות במחצית זו פחת בכ- 40%, לקראת עצירה כמעט מוחלטת שהביאו הסגר והחגים ומועדי ישראל, במהלך חודש אפריל. השוק בתקופה זו הפגין יציבות ואיזון, כשמגמת עליית המחירים שהחלה ברבעונים שקדמו המשיכה, אם כי בקצב מואט יותר. 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש