אחוז האלמוגים החיים בשונית אילת ירד באופן דרמטי

מאת: מערכת יום יום באילת ● 10/6/2020 22:48 ● ערב ערב 2970
בחודש מארס 2020 פקדה את מפרץ אילת סערה חריגה בעוצמתה, שגרמה לנזקים אדירים לתשתיות ולחופים באילת. בנוסף לנזקים הללו, נצפו נזקים רבים גם בשונית האלמוגים. ב-13 השנים האחרונות המשרד להגנת הסביבה מבצע, באמצעות המכון הבין-אוניברסיטאי באילת, סקרי ניטור של מצב שונית האלמוגים, במסגרת הניטור הלאומי של המפרץ. סקרי האביב של הניטור הלאומי שיתפרסמו בשנה הבאה, כימתו לראשונה מאז הסערה את הנזקים חסרי התקדים שנצפו בשונית. תוצאות ראשוניות של סקרים אלה מתפרסמות כעת.
תיעוד הנזק לאחר הסערה במפרץ אילת ● צילום: עינת שטקלר

כך, בשמורת חוף אלמוג, בעומק של 5 מטרים, נמדדה ירידה של כ-25% בכיסוי החי של האלמוגים ביחס לאביב הקודם. השפעה דרמטית יותר נמדדה בשונית הנמצאת בעומק של 10 מטרים, שם נמדדה ירידה של כ-75% ביחס לאחוז הכיסוי החי שנמדד בקיץ האחרון. באתר האוניברסיטה ירד אחוז הכיסוי של אלמוגים חיים לשפל שלא נמדד מאז 2004 - תקופה שבה פעלו כלובי הדגים באילת. 
מרבית הנזק בסערה נגרם בשל שבירת מושבות אלמוגים גדולות על-ידי הגלים וכיסוי מושבות אלמוגים בחול שהורחף על-ידי הגלים וסחף מהיבשה. בעבר תועדו אירועי תמותה של אלמוגים במפרץ אילת, בעיקר בשל אירועי שפל קיצוני שחשפו אלמוגים רדודים לאוויר הפתוח. אך אירוע תמותה קיצוני כמו האירוע הנוכחי, עם פגיעה באלמוגים בעומקים של 5-10 מטרים, לא תועד עד היום באילת. מהסערה האחרונה ניתן ללמוד, כי בניגוד לעמידותם של אלמוגי אילת להתחממות מי הים, הם אינם עמידים בפני אירועי מזג אוויר קיצוניים.
בנוסף לנזקי הגלים והסחף, חלק לא מבוטל מהנזק לשונית נגרם גם מחפצים ומתקני תשתית בחוף ובים, כמו שלטים, קורות עץ ומזחים, שהתנתקו במהלך הסערה ונסחפו אל השונית, תוך פגיעה במושבת האלמוגים. בחורף שעבר ביצעה התחנה למניעת זיהום ים של המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים, מבצע ניקוי של פסולת תת ימית גדולה מקרקעית מפרץ אילת, דוגמת רשתות, צמיגים וחלקי כלי שייט. פסולת זו הייתה עלולה להיסחף לשונית במהלך הסערה ולשבור מושבות אלמוגים נוספות, והוצאתה מהים מנעה באופן ודאי נזק נוסף לשונית. 

 

צילום: עינת שטקלר


שונית אלמוגים היא מבנה חי, הנבנה במשך שנים רבות בתהליכים איטיים מאוד. לכן, יש להניח כי לשונית האלמוגים באילת ייקח זמן רב להשתקם מהשפעת הסערה. 
יצוין, כי במקביל לירידה באחוז כיסוי האלמוגים, נצפתה פריחה של אצות בשונית כתוצאה מכניסה של חומרי דשן וחומר אורגני לים עם הסחף שזרם לים. האצות הן המתחרות העיקריות של אלמוגים צעירים על אתרי התיישבות פנויים בשונית. עדיין מוקדם לדעת כמה זמן תימשך פריחת אצות זו, אך היא עלולה להאט את קצב השתקמות השונית. 
הניטור הלאומי מבוצע באילת מאז שנת 2004 על-ידי המכון הבין-אוניברסיטאי באילת, במימון כספי הקרן למניעת זיהום ים במשרד להגנת הסביבה. סקרי הניטור נעשים בצלילה, וכוללים מדידות של פרמטרים ביולוגיים המעידים על מצב השונית, דוגמת אחוז הכיסוי של אלמוגים חיים. 
המשרד להגנת הסביבה מדגיש כי כל פיתוח עתידי לאורך החוף, יצטרך לקחת בחשבון את הסכנה להיסחפות מבנים ופסולת לים בזמן סערות חריגות, אשר צפויות כנראה לחזור על עצמן בעתיד בשל שינויי האקלים. הערה זו חשובה במיוחד לאור תכנונה העתידי של טיילת 'עין סוף' בחוף הדרומי של אילת, שעבודות לביצועה כבר החלו באזור חוף קצא"א וכוללות התקנות של דקים בסמוך לקו המים. 

לצפייה בסרטונים המתעתדים את מצב השונית לאחר הסערה, הקליקו על היקישורים הבאים:

 

  https://dai.ly/x7uecwf 

 https://dai.ly/x7ued3b
 
 https://dai.ly/x7ued67 

https://dai.ly/x7ued6v 

https://dai.ly/x7ued76

    


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת