עומר מת על השיר הזה

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 19/6/2020 19:57 ● ערב ערב 2971
עומר אוחנון בן אילת, היה בן 24 בלבד כשנהרג בתאונת פגע וברח כשרכב על אופנועו בשעת צהריים על מחלף ההלכה בתל אביב ● לאחר מותו מצאו בני משפחתו בכיס המעיל שלבש פתק ועליו שיר שכתב לבחורה שפגש ● לאחרונה זכו מילות השיר לעיבוד מיוחד של האמנים ארקדי דוכין והראפר איזי, שהולידו שיר מרגש עם סיומת שלא משאירה מקום לספק - החיים חשובים, שמרו עליהם ● בימים אלו ממש נכנס השיר לפלי ליסט של תחנות הרדיו בארץ וילווה את הקמפיין של עמותת 'אור ירוק' ואם יצליח למנוע ולו תאונה אחת, דיינו
עומר מת על השיר הזה
עומר אוחנון ז”ל והאופנוע

 

 

עומר אוחנון, צעיר בן 24 אהב את החיים. לאחר שירותו הצבאי בצנחנים ושחרורו מצבא קבע, עבד עומר כברמן בפאב 'המנקיס' במלון ה'רויאל ביץ' באילת. הוא עזב את אילת לעיר הגדולה תל אביב, עבד שם כברמן בלילות, התאמן בחדר כושר, עבר קורס מדריכי כושר במכון 'וינגייט' וחי בהנאה כל רגע. זה קרה בשעת צהריים ב- 19.7.05 כשחזר מעוד אימון בחדר הכושר כשהוא רכוב על אופנועו, רכב שפגע בו על מחלף ההלכה לכיוון הרמזור של רחוב ביאליק, גרם לו לאבד את השליטה על האופנוע, עומר ניסה עוד להתייצב בין הרכבים על הכביש הסואן, אלא שאז, נהג מונית שחתך בין הנתיבים לא השאיר לו סיכוי לצאת מהמצב. עומר נפגע קשה בתאונה שהוגדרה כ'תאונת פגע וברח'. עד היום לא יודעים בני המשפחה מי היה הנהג שפגע בעומר. "וגם זה לא ממש היה משנה לנו את החיים", מסבירה אחותו יוני אברגי'ל. "הוא נפל על הכביש, אבל כשכוחות ההצלה הגיעו אליו הוא עדיין דיבר וזז". עומר פונה לבית החולים 'איכילוב' כשמחוץ לחדר מתפללים לשלומו בני המשפחה וחבריו. בשעה 22:30 נקבע מותו. "הוא נפגע בעמוד השדרה ובאבי העורקים", מעדכנת יוני בכאב. "בבית החולים היה קרב להציל את חייו אבל לרוע מזלנו זה לא צלח". עומר השאיר מאחוריו הורים ושני אחים צעירים ממנו, משפחה שלא שרדה את האסון והתפרקה.

 

גלגולו של שיר


זמן קצר לאחר מותו של עומר, קיבלו בני משפחתו את הבגדים שלבש. בכיס המעיל נמצא מכתב ובו שיר אהבה שכתב עומר לבחורה שפגש. "עומר היה רומנטיקן שכזה, מצחיקן, שאהב לכתוב ולרקוד. לא היה ממש מפתיע למצוא אצלו בכיס את השיר הזה", מספרת יוני. "בן הדוד שלנו לירון עשה לעצמו עותק של השיר ושמר אצלו, כשכבר אז היה לו ברור שצריך לעשות עם זה משהו. אחרי כמה שנים הוא יצר קשר עם ארקדי דוכין שהקליט את השיר, ומטעמים כאלו ואחרים לא הלכנו עם זה עד הסוף. השארנו את זה על תקן שיר של המשפחה, משהו אישי רק שלנו שליווה אותנו מאז".


"הכרתי אותך כך סתם במקרה
בין חושך לאור ועשן העולה,
אני כאן עובד היא מבלה, אני מוזג היא שותה לשוכרה, 
הביאה וייב מהחלל החיצון, איך בחמש דקות העיפה לי את הראש לקיצון
אנ'לא ידעתי שובע כמעט איבדתי גובה
כפרה זה לא קרה שנים אני מסיר ת'כובע
מלך הבר לא הפסיק לרקוד
מלך הבר זה שבא לך טוב
מלך הבר באותו מקום
עף על החיים האלה לא מפסיק את החלום,
מלך הבר, אני מלך הבר, מלך הבר...
הכרתי אותה ככה סתם במקרה
הם כולם ראו עלי שאת עושה לי את זה
שאלתי אותך "למי את מחכה?"
את אמרת "אתה תדע כשתצא להפסקה".
הולך ונופל ללא מעצורים, כבר מבקש להכיר אותה בכל המובנים
נותן לשעון לעשות את שלו, נהנה מהחיים מאמין באלוהים
מלך הבר לא הפסיק לרקוד,
מלך הבר זה שבא לך בטוב
 מלך הבר באותו מקום
עף על החיים האלה לא מפסיק את החלום, החלום.
מלך הבר, אני מלך הבר,
 מלך הבר....".

 

 

משיר פרטי למסר לאומי


 לפני כשנתיים החליט בן הדוד לירון שהגיע הזמן ללכת צעד קדימה עם השיר של עומר. הוא יצר קשר עם עמותת 'אור ירוק' (עמותה פרטית הנאבקת להצלת חיים ולצמצום הקטל בכבישים), סיפר להם את גלגולו של השיר והם הרימו את הכפפה. בימים אלו ממש עולה קמפיין של העמותה תחת הכותרת 'עומר מת על השיר הזה', הקורא להגביר את הזהירות על הכבישים מתוך תקווה לנסות ואולי למנוע את התאונה הבאה. השיר של עומר זכה לעיבוד מחודש ומרגש על ידי ארקדי דוכין שהוסיף אליו את הראפר איזי. בסוף השיר המקורי נוספו כמה שורות שמעדכנות את המצב:


"זאת את שגרמת לי לכתוב על שני ילדים שלומדים לאהוב
דיברנו שעות, כנראה הסודות נשארו על ספסל ציבורי ברחוב,
הפלגנו רחוק אבל ככה קרוב, והכל השתנה בשנייה בלי לחשוב
חלומות על עתיד שעושה לנו טוב  להווה שפתאום מצווה לעזוב
ובתפילות שלי רציתי לעצור ת'זמן, להעלם איתך ולי זה לא חשוב לאן
ובדמעות שלך ידעת שלא אחזור לכאן, עומדת מול השם שלי, שחור על גבי לבן
מלך הבר לא יכתוב יותר,
מלך הבר הולך לאחור
מלך הבר כבר לא מרגיש
המלך הלך השאיר חותם על הכביש
דם על הכביש, דם על הכביש, 
המלך הלך השאיר חותם על הכביש
מלך הבר אני מלך הבר, מלך הבר...."

 

עומר ז”ל עם ההורים


"זה היה פרויקט מדהים", מספרת יוני אברגי'ל אחותו של עומר שהייתה שותפה פעילה בתהליך. לצד האמנים שעיבדו, הלחינו ושרו, היו שורה של אנשים ממיטב הכוחות שעסקו בהפקה 
ובהוצאת הרעיון לפועל (ראו בוקסה נפרדת) אלא שאם נדמה שהכל עובר חלק, בדיוק אז, יום לפני שהקמפיין עלה לאוויר, הגיעה הקורונה והחיים השתנו. "התלבטנו מה עושים", משתפת יוני,  “אמרנו שתמיד יכול לצוץ משהו בחיים שיסיט אותם ממסלולם והחלטנו שהולכים על זה למרות הכל. הקמפיין עלה והפך לוויראלי בצורה מטורפת ועשה בדיוק את הבאז שרצינו שיעשה. השיר נכנס לפלייליסט של גלגל"צ ומושמע כמעט בכל יום, כשהכוונה שלנו עכשיו היא לעודד כמה שיותר אנשים להצביע לשיר ולגרום לכך שייכנס למצעד השנתי".

דרך מושלמת להנציח את עומר?
"לגמרי, אבל הכוונה שלנו לא הייתה רק להנציח את עומר שלנו אלא להעביר לכולם את המסר שכמו שאנחנו איבדנו אהוב על הכביש, לכל אחד זה יכול לקרות. לכל אחד יש את העומר שלו על הכביש- בן משפחה, חבר קרוב, וזה למעשה השיר של כל אחד שאיבד מישהו יקר בתאונת דרכים  שהיא המחלה הגדולה ביותר של המדינה שלנו".

הבחורה לה עומר כתב את השיר הכירה אותו?
"בדיעבד התברר לנו שהיא ידעה על קיומו של השיר. הוא הקריא לה אותו אבל לא הספיק לתת לה אותו בפועל".

עד כמה התהליך הזה פתח מחדש את הפצעים?
"אני תמיד אומרת שיש לי שני אחים- אבל רק אחד שאפשר לחבק. לאורך החיים והזמן שעבר מאז התאונה אנחנו מנסים לשים את זה בצד, ברמה של לא קרה כלום, המשכנו הלאה. עד שזה חוזר ובא ומציף. וכשהעניין הזה עם השיר הגיע, זה כמו אמר לנו חבר'ה הגיע הזמן להשלים עם המציאות. קחו את הדבר הזה שאתם מנסים להדחיק ותפתחו אותו כדי להציל חיים של אחרים".

עד כמה מקרה כזה משנה את החיים?
"הייתה לנו קודם משפחה שמחה, מלוכדת וזה כבר לא נשאר. עומר היה הדבק של החברים ומסתבר גם הדבק של המשפחה. כשהוא יצא מהתמונה הכל התנפץ, עברנו דירה, ההורים לא נשארו ביחד, כל אחד נשאר עם הבלגן שלו במוח. אני הייתי אז בת 21, אחי הקטן היה בן 17 והכל התבלבל. אם לפני המקרה היינו בית של ארוחות שישי- שבת, מדברים, צוחקים וכולנו יחד זה כבר לא נשאר. אחי מור עומר (עומר הוא שם המשפחה שלו היום) מאוד מוכשר. הוא שר ומנגן והוא הקליט שיר שמתאר את החיים שלנו במדויק. הוא מתאר את ההרגשה של קיץ, ביטחון, היינו חופשיים, שמחים, אז ההומור אמנם לא נעלם אבל כשאת צוחקת היום זה לא עד הסוף כמו פעם".

מה המסר שאתם באים להעביר?
"תחפשו טוב יותר על הכביש את הרוכבים. לא יתכן שנהג סוטה ימינה או שמאלה ולא בודק אם יש מישהו. זה משהו שקורה בשנייה ומשנה חיים. שנייה של חוסר תשומת לב, לחץ, עבודה, מהר מהר. אם לא נסתכל טוב ולא נחפש טוב את הרוכבים בדרך הם ימשיכו להיות אבודים על הכביש. אף אחד לא רוצה לומר שאיבד אהוב על הכביש- זה נורא".

ואיך זה שלא המשכתם לחפש את האשם?
"אמרו בהתחלה שזה היה טנדר שנתן לו את המכה, אחר כך באה המונית, אבל לא הצלחנו למצוא. התיק נסגר אחרי כמה חודשים מחוסר עניין לציבור. היה חוסר בראיות ואי יכולת להוכיח. רצו שנערער ונפתח את התיק מחדש אבל מה זה כבר היה משנה לנו? זה הרי יכול לקרות לכל בן אדם שייתן בטעות מכה לרוכב אופנוע. היום אנחנו מנתבים את העשייה למקום של עולם טוב יותר, למנוע מהנהג הבא להרוס חיים. אז נכון שלקח לא מעט זמן עד שזה קורה אבל כל דבר מגיע בזמן שלו. אנחנו עושים את זה עכשיו ובגדול ובאמת מקווים מכל הלב שלאנשים אחרים לא יתפרק הבית".

 

יוני אברגיל אחות של עומר


“בחרתי בחיים אבל הגעגוע תמיד איתי"


בשכונת נווה מדבר בעיר מתגורר רפי (הגבוה) אוחנון, אבי ושל עומר ז"ל. כאן הוא ממשיך את החיים, מרוצה מהשיר שיצא עכשיו לתחנות הרדיו ומזכירות לכולם את עומר שלו. "תמיד הוא היה עם דו גלגלי", נזכר רפי, "זו הייתה אהבה שלו ואני לא ניסיתי אפילו לשנות את זה. אני זוכר שבאחת הפעמים הבן ביקש צמיג, הלכתי לשלומי אופנועים וביקשתי צמיג ל- R6 שהיה לעומר. שלומי שאל אותי בן כמה הבן שלי וכשאמרתי לו שהוא בן 24 הוא שאל אותי מיד אם האופנוע 'לא גדול עליו'? כשחזרתי הביתה העברתי לעומר את המסר והוא אמר לי- "אולי תבוא גם לפתוח לי את המצנח?". את מבינה, הוא היה בצנחנים, אין ספור צניחות, הייתי שם לצדו בכל, בצניחות, בסיומי קורסים ועדיין זה הוא היה לעצמו כי יש גבול למה אתה יכול לעשות עם הילדים שלך. את חושבת שלמור, הבן שלי, אין עכשיו אופנוע? יש, נו אז מה אני אעשה? בגיל מסוים אתה יכול לומר לילד שלך שאתה כאבא לא רוצה, אבל הם כבר ילדים גדולים ולא ממש שואלים".
אני שואלת את רפי על החיים בצל האסון והוא מבהיר לי: "אני לא שם. אני בחרתי בחיים. ומה היה עוזר אם הייתי גומר לעצמי את החיים? זה היה מחזיר לי את עומר? ממש לא, זה רק היה פוגע בשני הילדים האחרים. ברגע שאמרו שהמצב קשה ביקשתי להיכנס לראותו אותו. התעקשתי. רציתי לנסות להעביר לו את האנרגיות שהוא צריך. ראיתי את המצב, נגעתי בו, נתתי לו את מה שהייתי יכול. כשאמרו שיש סיכוי שאם עומר ישרוד הוא יישאר נכה, ידעתי שהוא לא יחיה, עומר לא יכל להישאר נכה עם כל הקפיציות שהייתה בו. כשהרופאים יצאו בלילה ואמרו שעומר איננו פירקתי באגרופי זעם את ארון החשמל שהיה שם, נתתי צעקה גדולה שהוציאה הכל החוצה. מאותו רגע הפכתי למכונה, לקחתי את הנייד והתחלתי לארגן את מה שצריך. מאותו רגע המשכתי קדימה. מה לעשות, יש בחיים דברים שהם לא בשליטתנו, ולצערי הבית התפרק". 

 

מאחורי הקלעים של צילום הקליפ ● צילום: רובי אהרון והמאגר 

 

מה עושה לך לשמוע את השיר?


"זה עושה לי טוב, ששומעים, שנזכרים בעומר, ושאולי ייזהרו יותר על הכביש.  אין לי כאב, אין לי השתתפות בצער, יש לי געגוע ענק וכל זה בגלל שאני תמיד מרגיש שעשיתי את כל מה שיכולתי. נתתי לילד הזה הכל ועשיתי עבורו הכל וגם אם אצטער על דברים שקרו או היו, שום דבר כבר לא יעזור, אבל יש געגועים עזים לילד שאתה כבר לא יכול לראות. החברים של עומר יורדים לאילת, אנחנו נפגשים, צוחקים, הכל בסדר. אני לא מציק להם ונותן להם להמשיך לחיות את החיים היפים שלהם".
רפי מראה לי את הפורטרט של עומר אותו קעקע על הזרוע: "את רואה, הוא תמיד איתי ואנחנו ממשיכים קדימה. החיים בסדר, החיים יפים, נולדנו כדי לחיות ונמצה את החיים בצורה הכי טובה. עומר יישאר עומר ואין לו תחליף. לא משנה למי יקראו על שמו, עומר תמיד היה ויישאר העומר האחד והיחיד".

 

להאזנה לשיר 'שמור', שכתב ושר אחיו הצעיר של עומר על החיים שלפני, 


האתר של עומר: https://www.myomer.co.il 

 

ולמי התודות


לדי ג'י אור ויזמן נחום - חבר אמת, שעשה את החיבור עם איזי, ארקדי דוכין - איש רגיש ומיוחד, הראפר איזי - שנתן את כל הנשמה בפרויקט והקפיץ אותו בכמה רמות, שלום מיכאשווילי שמשחק בקליפ את עומר - הסכים בלי להסס, דניאל גל, שחקנית בקליפ - בדיוק הטייפ קאסט של עומר, ואדים מכונה על הצילום ועריכת הקליפ - יוצא דופן, עמותת אור ירוק מימנו את עלויות ההפקה של השיר, סמנכ"ל תקשורת ואסטרטגיה של עמותת אור ירוק, עוז דרור - מלאך מהלך, איש נדיר ולצידו נעמה קולסקו המיוחדת שהפיצה את הבשורה במדיה וליוותה אותי בכזו אהבה, סטודיו עדי אורני - צילומי קמפיין - אחת המוכשרות שפגשתי, רובי אהרון - צילומים מאחורי הקלעים - התיעוד הכי נדיר - תופס רגעים, חי מונדו (החצי השני שלי)  - קראייטיב ותמיכה נפשית כל הדרך!! המאגר לוקיישנים - בניצוחה של לירון המלכה הבלתי מעורערת, לירון סויסה סמנכ"ל השיווק בנור סטאר מדיה (בן דוד שלי) ועידית (אמא של עומר) - היזמים של הפרוייקט, ומשרד הפרסום "ליד" שהוביל וקידם מהלכים. ישנם עוד מדהימים, רבים וטובים, הרשימה ארוכה ואני מתנצלת מראש שלא ציינתי את כולם", היא מפרטת את הרשימה בהתרגשות ומבהירה כי כולם עשו הכל למען הצלחת הפרויקט בהתנדבות "וזה לגמרי לא מובן מאליו".


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש