בצל הקורונה בעלי עסקים באילת מחשבים מסלול מחדש

מאת: רותם ג'קסון ● 24/6/2020 23:56 ● ערב ערב 2972
המשבר האחרון שפקד את העולם כולו הצליח להמיס אפילו את עיר השמש הנצחית שאמורה לדעת לשרוד גם בתנאים קיצוניים ● אנשי העסקים האילתים, שועלי קרבות מנוסים, נדרשו להתאים את עצמם למצב החדש ולהיות יצירתיים ● חלקם שינו קונספט, אחרים צמצמו חנויות, אחדים עברו לעבוד מהבית והיו גם כאלה שהרימו ידיים, סגרו ואפילו עזבו את העיר ● תמונת מצב פרה פוסט קורונה עם תקווה לעתיד טוב יותר
בצל הקורונה בעלי עסקים באילת מחשבים מסלול מחדש
צילום: גוגל סטריט וויו

 

החלום ושברו


את דניאל גולן (28) ממסעדת "סומבררו", כולם זכו להכיר אחרי ההופעה המרשימה שלו ב"משחקי השף". עבורו, היה זה רגע השיא בחייו ורגע אחד לפני הפריצה הגדולה- מסעדת הטורטיות הקטנה, הרקיעה שחקים, תור של אנשים חיכה לו מחוצה לה בתום כל פרק של הסדרה. הוא כבר קיבל הזמנה לעשות פרסומת בטלוויזיה, הצעות עבודה חדשות חיכו לו במרכז ונראה היה שהוא עומד להתחיל חיים חדשים מלאי הצלחה ותהילה, אבל אז הגיעה הקורונה והחזירה אותו בבעיטה בדיוק למקום בו הכל התחיל- מסעדת "קפה קפה" בדימונה בתור טבח שכיר. את מסעדת "סומבררו" הוא פתח בנובמבר 19 במקביל להופעתו ב"משחקי השף", אוכל מהיר בסגנון מקסיקני שהתיישב לו בול על השורשים המקסיקנים שלו. "נולדתי במקסיקו לאמא מקסיקנית ואבא מרוקאי", הוא מספר, "אבל עלינו לארץ בגיל 3 ומאז אני ישראלי לכל דבר. כל החיים עבדתי במטבח. קניתי מקום קיים והמשכתי אותו באותו קונספט מקסיקני אבל עם שדרוגים שלי מהתוכנית. התכנית יצאה בדיוק כשפתחתי את המסעדה וזה היה מצחיק כי לתכנית הגעתי בכלל בטעות. חברים מהעבודה ב"קפה קפה" בדימונה רשמו אותי ובהתחלה בכלל לא רציתי ללכת, לא האמנתי שאעבור אפילו את האודישן. בסופו של דבר הגעתי מקום רביעי אבל מבחינתי זכיתי בכל הקופה כי לא האמנתי בעצמי לפני כן. אני בסך הכל עובד בבית קפה ויש שם אנשים עם רקע רציני. בזכות התכנית ההרגשה שלי עם עצמי השתנתה אבל הקורונה הרסה לי את כל התנופה, לא רק את המסעדה. הכל נעצר. אני רק מדבר על זה ובא לי לבכות. בהתחלה עוד חשבתי שנחזור מהר לעבודה אז חיכיתי באילת אבל הקורונה לא עברה ולא חזרה העבודה. אפילו לא ניסיתי לפתוח שוב כי היה ברור שהמצב לא הסתיים. עשיתי שיקול קר והבנתי שבתקופה כזו עדיף להיות שכיר או עובד מדינה. לקבל משכורת לפי התאריך בלי משחקים.  העובדים שלי יצאו לחל"ת אבל אני לא קיבלתי שום דבר בגלל שהעסק קיים רק משנת 2019 אז לא הגיעה לי זכאות. לפני שלושה שבועות התקפלתי מאילת וחזרתי הביתה לדימונה, לאבא שלי וחזרה לקפה. עכשיו אני מנסה למכור אותו, אולי למישהו ישחק המזל יותר ממני. אני חושש שגם כשהכל יגמר זה לא יחזור להיות מה שהיה וגם אם יחזור זה ייקח זמן. בינתיים אני במקום בטוח ועד שלא מודיעים שהכל נגמר אני לא הולך לשום מקום". 

 

"בינתיים אני במקום בטוח ועד שלא מודיעים 
שהכל נגמר אני לא הולך לשום מקום". גולן צילום: פוטו סנטוס
"הקורונה הרסה לי את כל התנופה, לא רק  את המסעדה. הכל נעצר". מסעדת סומבררו

 

"חזרנו לעבוד מהבית עד יעבור זעם"


לימור ושלומי אדלר מנהלים ביחד את העסק המשפחתי "בלונים- עיצובים אומנותיים", כבר שלש עשרה שנה באותה החנות בשדרות התמרים. "אבל המצב החדש שינה את פני הדברים והיום אנחנו מנהלים את העסק מהבית", מעדכנת לימור, "בהתחלה כמו כולם, הכל היה מאוד מעורפל. לפני פורים כבר קבלנו ביטולים של אירועים חיצוניים, אירועי חברה וחדרי מלון. בשלב מסוים הבנו שההכנסות שלנו הולכות ונפגעות כי התחלנו להחזיר כספים ללקוחות. כשהמצב הלך והחמיר לקראת הסגר כבר דאגנו. פנינו למשכיר החנות כדי לקבל תמונת מצב והמשכיר אמר שנשלם כל חודש כרגיל או שנעזוב. אני מודה שמשפט המחץ הזה טלטל אותי. הבנתי שחייבים להסתכל קדימה ולערוך חשיבה מחודשת. אני לא לוקחת סיכונים. אוהבת ללכת על בטוח, כמה שניתן כמובן. זה היה או להישאר ולהוציא כסף מיותר ללא הכנסה, מצב שיכול לפגוע בעסק ואפילו למוטט אותו, או לעזוב. ואת האמת, מאוד התאכזבתי מהמשכיר, כי אני יודעת שבכל הארץ משכירים באו לקראת שוכרים, הורידו את המחירים ב 50 אחוז לפחות והיו כאלה שגם לא רצו תשלום על החודשים האלה, על אחת כמה שהיינו לקוחות נאמנים במשך 13 שנה אבל הוא לא בא לקראתנו בשום צורה ודופי. תוך שבועיים פינינו חנות של 13 שנה ועברנו לעבוד מהבית. הרי גם ככה הכל כמעט נעשה דרך המדיה אז זה לא ממש משנה מאיפה זה יהיה. הוצאנו את העובדת שלנו לחל"ת ושינינו את הקונספט בהתאם למצב. הבנו שאנחנו צריכים להתמודד אחרת כדי לשרוד. השיקול הנוסף היה הסיכון הבריאותי שלי. אני סובלת ממחלה כרונית שמחייבת אותי לשמור על הכללים. אז אנחנו שומרים עליי ועל העסק שלנו. לא מכניסים הביתה אנשים. הבן אדם היחיד שבא במגע עם הקהל זה שלומי שנזהר ופועל לפי ההנחיות. אנחנו עובדים בשירות טלפוני ועושים משלוחים, עדיין ממשיכים לעשות בשביל הלקוחות את הכל רק ללא קבלת קהל. הציוד שלנו מחוטא והכל לפי התו הסגול. אנחנו מאוד נשמרים. למדנו לחיות עם זה. בהתחלה זה היה מאוד מוזר כי אנחנו רגילים לאינטראקציה עם אנשים אבל מתרגלים לכל דבר. אנחנו עובדים ככה מאמצע מרץ ובסך הכל די מרוצים, בידיעה שזה לא לנצח. אנחנו כן מאמינים בחנות, אנחנו אוהבים אנשים ומגע עם אנשים. אני גם מאמינה בקונספט של החנות שלנו, חנות בוטיק עם חוויית קניה. זה עסק טוב שבנינו במו ידינו עם מוניטין של שנים ושוק לקוחות מאוד גדול, לא רק בעיר. וייאמר לזכות העיר שבשעת המשבר גילינו את הנאמנות של השוק האילתי שהמשיך לפרנס אותנו ולפרגן לנו.  נכון לעכשיו טוב לנו ככה עד יעבור זעם, מה שנקרא. העיר השתנתה ועוד ישתנו דברים. אנחנו אנשים שרואים קדימה והעזנו לעשות צעד שלא חשבנו עליו קודם ובטח לא תיכננו אותו אבל אני חושבת שזה היה צעד נבון מבחינה כלכלית כדי לשמור על העסק ולהתייעל. המצב הזה גרם להרבה עסקים לחשב מסלול מחדש ואנחנו רואים ושומעים על עסקים שנסגרו. לשמחתי אנחנו עסק טוב, אין סיבה שנסגור אבל אני שמחה שידענו לקחת את ההחלטה הנכונה. בינתיים אנחנו מחכים לשמח ולרגש את הלקוחות שלנו כל יום מחדש".

 

"בהתחלה זה היה מאוד מוזר כי אנחנו רגילים לאינטראקציה עם אנשים אבל מתרגלים לכל דבר". בלונים

 

אין מלצרים, יש תפריט דיגיטלי


מסעדת ההמבורגרים "ברביס" שבפארק אופירה נפתחה בתור בר שהופכים בו המבורגרים, היום, 17 שנים אחרי, היא כבר מתפרסת על חצי מהפארק שגם הפך לחלק מהגימיק החדש שלה. 
משבר הקורונה הכניס אותה לאירוע מתגלגל בו החליפה המסעדה את הקונספט שלה בכמה ורסיות עד שכיום היא כבר ממותגת בליין המסעדות שפועלות על פי טכנולוגיית העידן החדש. 
במהלך השנים זכתה ה"ברביס" להכרה משמעותית בנוף הקולינריה האילתי הן מבחינת האיכות והן מבחינת השירות. "עד לפני הקורונה" "ברביס" הייתה מגישה את המזון שלה בכל שרשרת השירות- ישיבה, אירוח, מלצר ונתינת שירות", מסביר אדם יוספה, מנהל השיווק של המסעדה. "במהלך הקורונה סגרנו רק לשמונה ימים עד שחישבנו מסלול מחדש וברגע שהתאפשר לנו חזרנו לעבוד רק באמצעות משלוחים. העלינו את התפריט לתוך אתר הזמנות, ההזמנות התקבלו דרך הטלפון ואפילו לא היית חייב לדבר עם נותן שירות כדי להזמין. הכל עבד בצורה אינטרנטית לחלוטין כשבמקביל העמדנו גם שירות טלפוני בתור אפשרות נוספת. את האמת, שליאור פייקין, מנהל המסעדה, חשב לפתוח את האופציה של הזמנות און ליין כבר קודם אז הקורונה, במקרה הזה, שיחקה בשבילנו קלף כדי להפוך את המצב ממשבר להזדמנות.  במהלך התקופה שבה אסור היה לשבת במסעדות עבדנו רק על "take away " אבל המצב הזה העלה את השאלה מה יעשו האנשים שלא מעוניינים לקחת את האוכל הביתה אלא רוצים לשבת לאכול בחוץ. בכל זאת הסתובבו פה אנשים- אילתים שעבדו קרוב לכאן או סתם טיילו באזור, אנשים שבאו להתארח ביחידות דיור ועוברי אורח למינהם. כך הגענו להחלטה להוסיף עוד אופצייה של "take out". הלקוחות הגיעו לקחת את ההזמנה שלהם ויכלו להתיישב במרפסת שלנו או בפארק אופירה. וככה לאט לאט התקדמנו בהתאמה להנחיות שהגיעו מבחוץ, ויצרנו עוד טייק אחד- "take in" .
גם ברגע שהיה אפשר כבר לשבת  במסעדה, עדיין רצינו לתת את האופציה להזמין לבד מתוך אתר ההזמנות במטרה למזער מגע כדי לעמוד בתנאי הקורונה. ככה הלקוח פחות בא במגע עם אנשים או עם האייפד של המסעדה ונוגע רק בטלפון שלו או בתפריט חד פעמי. הקשר הפרונטלי מתקיים רק כשאוספים את ההזמנה מהדלפק. 
מה שקורה היום ב"בברביס" הוא שמקבלת אותך מארחת שבודקת לך חום ומכניסה אותך על פי הנחיות התו הסגול, מבחינת הצפיפות. אחרי שהיא מושיבה אותך יש אפשרות להזמין ישירות מהתפריט הדיגיטלי שבאינטרנט או מהקופאית. אין מלצרים. ברגע שהמנה שלך מוכנה אתה מקבל הודעה בטלפון ניגש לקחת את האוכל ומתיישב לאכול בתיאבון רב. 
אז כרגע אנחנו מפעילים את שלשת "הטייקים" כאשר תמיד יש אופציה להזמין גם מול בן אדם. לא הגענו לרמות לא אנושיות בשינוי הזה ועדיין יש את האופציה האנושית בכל אחת מהתחנות. כמובן שאנשים עם צרכים מיוחדים עדיין יקבלו את האוכל לשולחן. פשוט שינינו את תהליך ההזמנה כדי לעמוד בתנאים החדשים- קיצרנו את זמן ההמתנה, חסכנו בכוח אדם וכתוצאה מכך גם הוזלנו את מחירי המנות. אני די בטוח שזה היה קורה בכל מקרה מתישהו. הקורונה פשוט האיצה הרבה תהליכים שהיו קורים גם ככה ועלינו בתור בעלי עסקים להסתכל עליהם, לזהות מגמה וללכת קדימה בשיא הכוח כדי להצליח ולהיות פה גם בשנה הבאה". 

 

"בהתחלה זה היה מאוד מוזר כי אנחנו רגילים לאינטראקציה עם אנשים אבל מתרגלים לכל דבר". בלונים ● צילום: משפחת פילו-סדובסקי
"ברגע שהמנה שלך מוכנה אתה מקבל הודעה בטלפון  ניגש לקחת את האוכל". ההמבורגר של ברביס ● צילום:רוני בלחסן

 

טיפים לבעלי עסקים פוסט קורנה


"סך הפניות שהתקבלו במשרדי מעוף אילת להלוואות קורונה (גם של קרן בערבות מדינה וגם של קרן עוגן) מסתכמות בכ-170 עסקים" מעדכנת דנה סאיג, מנהלת ארגון ושיטות במעוף וומי המובילה את תחום המימון לעסקים בדרום.. "28 מהם נמצאים בשלבי הכנת החומרים לבנק, 24 הוגשו לבנק ועדין אין תשובה וכ 120 עסקים סיימו את התהליך ומתוכם ל89 אושרה הלוואה (בסכום חלקי או מלא). זה אומר 74.1% אישור מול 72% אחוזי אישור ברמה הארצית. 
כמו כן בתור מערך השטח של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והתעשייה אשר פועל​ במטרה לייעל את מתן השירותים לעסקים, לחזק את פעילותם של עסקים קטנים ובינוניים, לסייע להצלחתם ולעודד פיתוח וצמיחה במשק, מביאה הדר לגזיאל, רכזת שיווק והדרכה במעוף אילת, את רשימת הטיפים המומלצים בימים אלה לבעלי העסקים: 
1. לקחת את ההלוואה. לא לסמוך על זה שהכסף יספיק. השירות במעוף עולה 100 ש"ח בלבד ואין שום סיבה לא להשקיע סכום מגוחך כזה ולהקטין את הסיכון שהעסק ייכנס לבעיה תזרימית עוד כמה חודשים כשהקרן כבר לא תוכל לעזור לו. בקרן קורונה של המדינה ניתן לקבל גרייס בשנה הראשונה והמדינה משלמת את הריבית של השנה הראשונה ואין עלויות הקמה או פירעון מוקדם, כך שאם בעוד שנה המצב יהיה מצוין ניתן יהיה להחזיר את ההלוואה כאשר בפועל למעט ה-100 שח ששילמו למעוף, ההלוואה לא עלתה להם כלום. בעיניי, השקט הנפשי שזה נותן שווה 100 ש"ח. אגב, כמעט כל היועצים הכלכלים שעובדים בעיר עובדים דרכנו כך שגם אם מישהו דואג שמבחינה מקצועית הוא לא מקבל את אותה הרמה אז הוא יכול להיות רגוע. המדינה מסבסדת ליועצים את הטיפול בלקוחות ולכן הסכום כל כך נמוך.
2. לייצר ערוצי פעילות דיגיטליים - גם ערוצי תקשורת שוטפת כמו וואטסאפ, צ'אטים וכו וגם ערוצים מסחריים כמו אתר, או חנות בפלטפורמה מוכרת. גם פה המעוף מסייע ואין סיבה להוציא סכומים גבוהים - יש לנו למשל קורס וואטסאפ עסקי שמתבצע בזום ועולה 100 ש"ח בלבד, באתר המעוף יש אפשרות להיכנס לBIZ נס שזה לוח הטבות לעסקים ושם ניתן לקבל למשל חודשיים חינם על הקמת אתר בפלטפורמות שונות, הנחות על הסכמי שילוח ועוד.

 

"היום יש פתיחות מרובה מצד הקהל לדברים שבעבר לא היו מתקבלים על הדעת". לגזיאל ● צילום: אוקסנה וינרסקי


3. לפתוח את הראש ולחשוב מחוץ לקופסה - היום יש פתיחות מרובה מצד הקהל לדברים שבעבר לא היו מתקבלים על הדעת. אם לפני זה המעסיק למשל חשש לתת לעובדים לעבוד מהבית כי בטח הם יעשו סידורים של הבית ולא יעבדו כל השעות, היום מבינים שאין ממש הבדל בין ההפסקות בבית להפסקות במשרד ופעמים רבות התפוקה של העובד בבית גבוהה יותר כי הוא מתרכז רק במשימה שמולו. בעל עסק שיכול להרשות לעצמו לתת לעובדים לעבוד אפילו יום בשבוע מהבית ירוויח גם תפוקה טובה יותר ברב המקרים, גם עובד מרוצה וגם יחסוך בעלויות הגעה ועלויות נוספות שנובעות מהגעה העובד למשרד. מבחינת מהות העסק - גם פה חשוב לפזר את הביצים - עסק שעוסק במסחר בחנות - לעבור גם לדיגיטל - לא חייב חנות באתר אפשר גם בפייסבוק ואפשר גם סתם לשלוח תמונות של המוצרים ולקבל הזמנות בוואטסאפ, אם אני עסק שעוסק במזון - לעבור גם לשליחויות ולסגור גם עסקאות קבועות עם עסקים שהם חיוניים, עסק שנותן שירותים כמו הנהח"ש, יועץ, מטפל רגשי - לחפש גם לקוחות מהמרכז ולתקשר איתם באמצעים דיגיטליים (העלאת חומר לענן משותף, פגישות בזום וכיו"ב). עסקים שנותנים שירות שהוא במקום - כמו טיפולי הידרותרפיה או שירותי ספרות - לחפש ערוצי הכנסה נוספים שבונים אתכם כאוטוריטות מקצועיות - לפתוח ערוץ יוטיוב עם טיפים לשחייה נכונה או תרגילי כושר מותאמים לשחיינים. ספר יכול להעלות סרטונים של תסרוקות או להעביר שירותי ספרות בערוץ בתשלום. כל עסק יכול וצריך לפתח לו ערוץ הכנסה צדדי שתומך בעסק שלו ומרים אותו ובכל רגע נתון אפשר לעשות העברת פוקוס אליו. גם פה המעוף יכול לעזור לבעלי העסקים לחשוב באמצעות ייעוץ פרטני מסובסד לחשיבה המצאתית ופיתוח עסקי".


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש