מי יהיו הגולשים שייצגו את ישראל באולימפיאדה? המבחנים נפתחו מחדש

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 1/7/2020 22:22 ● ערב ערב 2973
למרות שאיגוד השייט קבע כי שני הגולשים האילתים קטי ספיצ'קוב ושחר צוברי ייצגו את ישראל באולימפיאדת טוקיו בעקבות הישגיהם בתחרויות המבחן, קבעה לאחרונה הוועדה המקצועית של האיגוד כי בעקבות דחיית האולימפיאדה בשנה, יפתחו המבחנים מחדש ●"אנחנו עדיין בתהליך אבל ישנם סיכויים גבוהים שזו תהייה ההחלטה הסופית", אישר השבוע אלי צוקרמן, המנהל המקצועי של איגוד השייט ● ההחלטה אמנם טרם קיבלה את אישור הוועד האולימפי אבל הגולשים כבר נערכים לקראת תחרויות המבחן הבאות ● הגולש האילתי שחר צוברי: "לטעמי זו החלטה לא נכונה אבל זה המצב. אעשה מצדי כמיטב יכולתי כדי לזכות מחדש בכרטיס לאולימפיאדה"
מי יהיו הגולשים שייצגו את ישראל  באולימפיאדה? המבחנים נפתחו מחדש
בין דריהן לספיצ'קוב טרם נאמרה המילה האחרונה (משמאל המאמן / בן זוג פייר)

מה יכול להיות קשה יותר עבור ספורטאי מאשר לגלות כי כרטיס הכניסה בו זכה ביושר לייצג את ישראל בתחרות האולימפיאדה הבאה נלקח ממנו? זה בדיוק מה שקרה לאחרונה לשני הגולשים האילתים, קטי ספיצ'קוב ולמדליסט האולימפי בבייג'ינג שחר צוברי, שכבר הוכתרו על ידי איגוד השייט של ישראל כמי שייצגו את המדינה באולימפיאדת סידני, אך לרוע מזלם גילו לאחרונה כי הקורונה טרפה את הקלפים. בעקבות ההחלטה לדחות את האולימפיאדה בשנה החליטה לאחרונה הוועדה המקצועית של איגוד השייט לפתוח מחדש את התחרות על הכרטיס האחד (אחד לגברים ואחד לנשים) לאולימפיאדה. "על פי המלצות הוועדה", כך נכתב בהודעת איגוד השייט, "התחרות הפנימית על הכרטיס היחיד בכל דגם נפתחת מחדש, כשהניקוד שנצבר עד כה, יישמר והתחרות הפנימית נמשכת למעשה מהיכן שהופסקה בכל הדגמים". על פי החלטת הוועדה המקצועית של איגוד השייט נקבע כי אצל הגברים יהיו עוד שתי תחרויות מבחן- אליפות אירופה בגלישה שתתקיים בחודש נובמבר הקרוב ביוון וגם אליפות אירופה הבאה בשנת 2021 שאמנם טרם נקבע היכן תתקיים וגם טרם נקבע לה תאריך מדויק ועדיין הגולשים יכולים להתכוונן למטרה לקראת חודשים פברואר- מרץ בשנה הבאה. אצל הנשים נקבע כי תהייה רק תחרות מבחן אחת נוספת באליפות אירופה בנובמבר ביוון ותהייה לה השפעה מכריעה על התוצאות שהתקבלו עד היום שכן נכון להיום מובילה קטי ספיצ'יקוב על יריבתה נוי דריהן, עם ציון של 68 נקודות לטובת קטי לעומת 33 נקודות לדריהן. מאחר ויש כוונה כי התחרות בנובמבר תוכל לשנות את פני הדברים, אם אכן יימצא כי גולשת אחרת מצויה בכושר טוב יותר, תהייה לתחרות המבחן השפעה משמעותית. אצל הגברים מוביל נכון להיום שחר צוברי על פני תום ראובני מהרצליה בפער של 20 נקודות, פער שגם הוא יכול להשתנות בהתאם להישגי הגולשים בשתי תחרויות המבחן הבאות.

ולמרות שהחלטה זו של איגוד השייט מצריכה את אישור הוועד האולימפי שטרם נדרש לסוגיה, הבהיר השבוע אלי צוקרמן, המנהל המקצועי של איגוד השייט כי ככל הנראה יתקבל בסופו של יום גם אישור הוועד האולימפי. "המטרה שלנו ברורה", הסביר צוקרמן את החלטת הוועדה המקצועית, "להביא את הספורטאי הטוב ביותר שנמצא במצב הטוב ביותר לאולימפיאדה, על מנת לזכות במדליה. עם כל הכבוד המטרה שלנו היא לא רק לשלוח נציג לאולימפיאדה אלא לעשות הכל על מנת שיחזור הביתה עם מדלייה. מאחר והאולימפיאדה נדחתה ואת זה אף אחד לא יכל אפילו לדמיין, לא נותר לנו אלא לפתוח את המבחנים על מנת שהספורטאים הטובים ביותר בתקופה הקרובה יותר לאולימפיאדה הם שייצגו את המדינה".


ומה על הפגיעה הנפשית של אלו שנלקחה מהם עכשיו הזכות?
"את צודקת לגמרי. התקופה הזו לא פשוטה לאף אחד ולא ברור מתי נצא ממנה. המטרה שלנו ושל הספורטאים זהה. לכל אחד יש אולי את זווית הראייה שלו, אבל המטרה שלנו היא לחזק את הספורטאים. אין לנו שום מטרה לפגוע בהם או להחליש אותם. לא מדובר בהחלטה שרירותית שקיבלנו, אלא בהחלטה שהגיעה לאחר שעות של דיונים של מיטב אנשי המקצוע בתחום, חברי הוועדה המקצועית היו מאמנים לאומיים וספורטאים לאומיים ששמעו גם את דעותיהם של הגולשים ושל המאמנים הלאומיים בהווה. מה שעומד לנגד עינינו הוא מיקסום היכולת להגיע למדליה אולימפית".

עד כמה ההחלטה הזו הושפעה או לא הושפעה מהקרבות אצל הנשים ?
 (הכוונה לרומן בין קטי ספיציקוב לבין מאמן הנבחרת שפוטר והיחסים המעורערים שנוצרו עקב כך בנבחרת הנשים)
"אני מתנגד לאמירה הזו. לשמחתי ולגאוות מדינת ישראל והעיר אילת יש בתמונת האולימפיאדה שתי גולשות ששתיהן זכו במדליות באליפות עולם לבוגרות, ספורטאיות מהרמה המובילה בעולם, ספורטאיות על. אין מקום למלחמה הזו ביניהן ואני מקווה כי היא תסתיים בהקדם".

אצל הבנות קבעתם תחרות מבחן אחת בלבד לעומת שתי תחרויות מבחן אצל הבנים, ואם אחת הבנות תחתום על תחרות אחת גרועה ותפספס את ההזדמנות?
"יש בזה היגיון, יש טיעונים לכאן ולכאן אבל גם האולימפיאדה היא תחרות אחת בה אפשר לפספס. מאחר ובמצב שנוצר הבנות לא עובדות יחד, הכוונה לקבל את ההחלטה בהקדם האפשרי על מנת להכין את הספורטאית לאולימפיאדה על הצד הטוב ביותר. אצל הבנים הם מתאמנים יחד כנבחרת ומושכים אחד את השני להישגים טובים יותר ולכן חשוב שימשיכו להתאמן יחד עד כמה שיותר קרוב לאולימפיאדה עצמה ולכן הוחלט גם על תחרות בשנה הבאה".

קטי ספיצ'קוב נמנעה השבוע להתייחס להחלטת איגוד השייט ואילו המדליסט האולימפי, הגולש האילתי שחר צוברי אמר השבוע: "לטעמי מדובר בהחלטה לא נכונה אבל זו החלטת האיגוד וזה המצב הנתון, זה לא היה קל נפשית וקיבלתי את זה בבאסה, אני מודה, עשיתי כל מה שיכולתי כדי לנסות לשנות את ההחלטה, אבל משהתקבלה, אעשה כמיטב יכולתי על מנת לזכות בכרטיס לאולימפיאדה פעם נוספת".


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש