אילת מנסה להתאושש מהגל השני – האם תצליח?

מאת: רותם נועם ● 8/7/2020 20:00 ● ערב ערב 2974
שבוע קשה עבר על העיר אילת, שאמנם נהנית מתפוסות שיא, אך סופגת ראשונה את חרדות הציבור מההחמרה במדיניות הממשלה בנוגע לטיפול במשבר הקורונה ● בישרוטל מדברים על גל ביטולים ראשון ומביטים בחשש לעבר חודש אוגוסט ● ובמשרדי האוצר והבריאות הכריזו על הקלה במתווה חדרי האוכל שיאפשר את אכלוסם ב-35% תפוסה לצד השטחים הפתוחים של המלון ● עם זאת, העובדים הירדנים טרם נכנסו ולא צפויים להתחיל לעבוד לפני חודש אוגוסט ● רק שלאיש לא ברור מדוע יחויבו בשבועיים בידוד במקום לערוך להם בדיקות שיאפשרו כניסתם לעבודה בתוך ימים ספורים ● ישראייר לא תדומם מנועים לאחר הודעת האוצר כי תקבל מיליון שקל שיעניקו לה חמצן לחודש טיסות נוסף ● ולמרות הכל, העיר מפוצצת, הקניונים נאלצים להדוף את עם ישראל בכניסה על מנת לעמוד במגבלות 'התו הסגול' ● ובעיריית אילת מתכוננים לאוגוסט פקוק במיוחד באמצעות הכשרה של חלקו הדרומי של הטרמינל כחנייה נוספת לטווח ארוך
אילת מנסה להתאושש  מהגל השני – האם תצליח?

יוספו שתי טיסות ביום. סירקיסאם חיפשתם הסבר לנכונותם של המלונאים לשלם 20% יותר לעובדים ישראלים, יתכן שנמצאה תשובה אפשרית. חוות דעת של רשות המסים קובעת כי הפעלת המתווה להכנסת העובדים הירדנים לאילת, תשנה את מעמדם מעובדי יום לעובדים זרים, ובהתאמה יחולו עליהם הדינים החלים על אוכלוסיית מהגרי העבודה והפליטים, לרבות האגרה בגובה 20% שעל המעסיק לשלם על שכרו של העובד, במקום ההפרשות לפיצויים ופנסיה. המלונאים מקווים כי אלה יכנסו לאילת כבר בשבוע הבא, אך ייתכן ובירוקרטיה תעכב את כניסתם במספר ימים נוספים. המשמעות היא כי אותם עובדים ירדנים עד לרמת השיוך בין עובד ספציפי למלון בו עבד טרם המשבר, ישובו לעבוד באותם המלונות בהם הועסקו, רק בתנאי בידוד והסגר, כאשר נאסר עליהם לשוב לבתיהם לתקופה בת שלושה חודשים לפחות, בה ישהו בתנאי מלונית קורונה עם הסעות לעבודה, במגורי העובדים בעיר. בתמורה לכך ייהנו משכר גבוה ב-20% בדומה לתנאים מהם נהנים העובדים הזרים בישראל. עם זאת המדובר כרגע בחוות דעת בלבד והנושא נידון בימים אלה בין המלונאים לאוצר ולרשות המסים.
אלא שמעבר לשאלת הכסף יש למלונאים חשש גדול יותר בצורת המאבק על החמרת תנאי התו הסגול לפיו הם פועלים כיום. הנסיגה לאחור לאור התפשטות הנגיף והשינוי במדיניות ההתקהלויות, גרמה לבהלה עצומה ולחוסר וודאות, ודחקה את הטיפול בהשבת הירדנים למשני בסדר העדיפויות.

 

"אם המצב יחמיר בישראל מבחינת תחלואה, אז הירדנים יאמרו אנחנו פוחדים". שי

 

שבתאי שי: "לפני תחילת אוגוסט הירדנים לא יכנסו למלונות"


שבתאי שי, מנכ"ל התאחדות המלונאים באילת, אומר השבוע ל'ערב ערב': "מדובר בתהליך, הירדנים אמורים להיכנס בהדרגה, זה גם נוח לבתי המלון כי לא כולם נפתחים והתפוסות לא הכי גבוהות, ולכן המתווה של 700 ועוד 800. זה לא היה הדבר הכי דחוף על סדר יומה של הממשלה. את הגל הראשון היא התנתה בתנאים והצוותים המקצועיים מהצד הישראלי והירדני, נפגשו בגשר אלנבי ודנו על תנאי החזרה, לרבות תנאי השכר והבידוד כמו גם הצורך להשאירם בסגר לתקופה בת לפחות 3 חודשים באילת. למיטב ידיעתי היום (5.7) יאשר הקבינט הירדני את מתווה החזרה המוסכם ובהנחה שזה קורה מתחילים להפעיל את מפתח החלוקה הקבוע בין בתי המלון, שנקבע לפי נוסחה אחידה של מספר עובדים לכל חדר, את המסמך הזה צריכה לאשר רשות האוכלוסין, בתי המלון יפנו שמית לרשות האוכלוסין ויקבלו את העובדים שעבדו אצלם ערב המשבר, זה ימנע בלבול, ואז אם השב"כ יאשר את הרשימות ניתן יהיה להתחיל להכניס אותם לאילת. התקווה היא שבשבוע הבא הם יתחילו להגיע. לא הייתי מהמר על זה. 

איפה זה עלול להיתקע?
ראשית אם המצב יחמיר בישראל מבחינת תחלואה, אז הירדנים יאמרו אנחנו פוחדים לשלוח אליכם כי המצב אצלם טוב מאצלנו, פעם חשבנו שהמצב הפוך, כיום אלו הם שחוששים מפנינו, כמו כן על סידורי הבידוד להיות להנחת דעתה של רשות האוכלוסין, כל מיני עניינים טכניים שיכולים לדחות בעוד יום יומיים.  לכן לא נראה אותם בבתי המלון לפני אמצע יולי. 

גם מעמדם המשפטי משתנה
זה עדיין לא הוכרע. ישנה חוות דעת שטוענת כי ברגע שהם אינם יוצאים את גבולות המדינה מדי ערב, אלא לנים כאן לתקופה של מספר חודשים, מעמדם משתנה מעובדי יום לעובדים זרים ומכאן שרשות המסים תדרוש עבורם את האגרה בגובה 20% שנפסק כי יש לשלם למהגרי עבודה ופליטים.

מדובר בגיים צ'יינג'ר מבחינת המלונאים?
המלונאים נמצאים כרגע במצב של כמעט אין ברירה. חלק גדול מהם יהיה מוכן לשלם את זה משום שפשוט אין להם ברירה. האלטרנטיבה היא לסגור את המלון. כרגע עובדי מלון שאינם עובדי ניקיון עשו הסבה בתוך המלון ונרתמו לסייע כמנקים, חלק מהרשתות הורידו עובדים מהמרכז שכן התפוסות שם נמוכות, וחלק זה מהגרי עבודה, יש גם אוקראינים ולטביים שמחזיקים באישור שמאפשר להם לעבוד כאן וגם הם נכנסו למאגר.

כשהירדנים ייכנסו הם עדיין יידרשו לשבועיים בידוד?
כן.

כלומר שלפני תחילת אוגוסט בכל מקרה לא יהיה באילת ירדני אחד בבתי המלון.
נכון, אתה צודק

אז מדוע שלא יכניסו אותם, יערכו להם מיד עם כניסה בדיקות קורונה ובתוך 48 שעות ניתן יהיה להכניסם לעבודה, מדוע להמתין שבועיים בלי לבדוק אותם?
אין לי תשובה טובה לזה, אולי יש הסברים אחרים לכך, זה הדבר היחידי שמשרד הבריאות מוכן לקבל, ואגב, אם לא יאשרו את ההקלה במספר הסועדים בחדרי האוכל ייתכן שבתי מלון נוספים לא יפתחו בכלל, וחלק מהפתוחים ייסגרו, במקרה כזה למלונאים לא יהיה כלל צורך ב-700 עובדים, ומאחר וברגע שהירדנים עוברים את הגבול הם כבר באחריותנו מול חוזים חתומים והתחייבות לתשלום של שכר יקר ב-20%, לא בטוח שהמלונאים ירצו להתקדם על נושא הירדנים, או שיסתפקו בהרבה פחות ממה שמגיע להם, עד שלא יוסדר נושא חדרי האוכל, אחרת הם עלולים להיתקע עם מאות עובדים שאין בהם צורך אבל כבר מצויים בבידוד ועולים כסף רב, כך שהכל למעשה תקוע כרגע וממתין להכרעות בנושא חדרי האוכל. 
בשיחה נוספת מיום רביעי בבוקר הבהיר שי כי הוא ממתין לעדכון ממשרד התיירות, שאמור להתקבל בלילה, האם בקשת המלונאים לקבלת הקלה במספר הסועדים בחדרי האוכל של בתי המלון תתקבל. "הבקשה היתה לתו סגול מחמיר יותר שמאפשר להכניס יותר אנשים לחדר האוכל אבל תוך החמרת הכללים, כאשר הפרמטר החדש לוקח בחשבון את גודלו של חדר האוכל, כשהבקשה היא שיאפשרו ל-35% מהאורחים 
לאכול בעת ובעונה אחת בחדר האוכל", אמר שי.

 

"המנהלים, השף, מנהל המלון והפקידות, כולם מנקים חדרים, מתמרנים, חיים על זמן שאול". רביב

 

ליאור רביב: "אני מקווה שמישהו במשרד הבריאות יקבל שכל"


ליאור רביב מנכ"ל רשת ישרוטל: "אנחנו מנסים לשנות את ההנחיות החדשות, ומנכ"ל משרד התיירות נמצא ממש ברגעים אלו (6.7) בפגישה עם מנכ"ל משרד הבריאות על מנת לשנות את ההחלטה לגבי בתי המלון. להפעיל את המלונות עם 20 איש בחדר האוכל זה לא אפשרי. נתחיל אותה בשבע ונגמור אותה בשבע בערב. הם חייבים לשנות את ההנחיות. אני מאוד מקווה שמישהו שם יתפוס שכל, אנחנו חווים גל ביטולים מאוד גדול כבר היום. יכול להיות שגם אם נרצה לפתוח לא נוכל לפתוח כי לא יהיה מי שיבוא, כי עם ישראל קורא בכל מקום שיש מגבלה ואין חדרי כושר ואין חדרי אוכל, אז אנשים נלחצים מזה ועד שלא תהיה הבהרה של משרד הבריאות שמאפשר לבתי המלון לעבוד במתכונת שונה - יתכן שבהחמרה מסוימת של התו הסגול - נהיה בבעיה. אנחנו בלחץ שמנים כי בכל שעה שעוברת אנחנו מאבדים עבודה קדימה. היינו מלאים, התפוסות ליולי אוגוסט 100%, עם ישראל רוצה לצאת לחופש וכבר אתמול החלו הביטולים. תזכור שאנחנו במדיניות ביטולים של 24 שעות. אנשים לא חושבים פעמיים.

אבל ישבתם עם משרד הבריאות והצלחתם להחריג את בריכות השחייה בבתי המלון, למה זה כשל בחדרי האוכל?
כי לא כל מה שאנחנו מבקשים הם מסכימים, הם הלכו בצורה רוחבית, הם לא רצו ליצור אפליה בינינו לבין המסעדות למרות שאין שום קשר, אולי לא רצו להיות חשופים לבג"ץ אולי לא לביקורת ציבורית, אני לא יודע, מלון ומסעדה אלו דיסיפלינות שונות לחלוטין, עולמות שונים, אני מקווה שהם מתחילים להבין את זה עכשיו. 

20 איש בפנים ו-30 איש סביב הבריכה לא יספיק לכם?
"זה מספיק למלון בגודל של מצפה הימים עם 100 חדרים, לא למלון כמו המלך שלמה עם 430 חדרים".
יש לציין כי חלק מהגורמים בענף המלונאות עמם שוחחנו השבוע, אמרו כי כבר כיום חלקם החלו בחלוקת ארוחות בוקר לחדרים במסגרת שירות החדרים, כתחליף לחדר האוכל, בין היתר לאור מגבלות ההגשה שנקבעו בתו הסגול. אבל רוב המלונאים, ובעיקר הגדולים, טוענים כי הדבר יפגע בחוויית החופשה מחד גיסא ויקשה מאוד תפעולית על בית המלון מאידך גיסא.

הם גם הבינו כבר לפני שבועיים שבלי ירדנים לא ניתן לפתוח את כל בתי המלון בעיר ועד היום לא עבר ירדני אחד את הגבול
ישראל היא מדינת בירוקרטיה. אם היית מבין איפה אתה חי ואיזו דינמיקה יש בין משרדי הממשלה השונים, היית מתפלץ. כל משרד שם מקלות בגלגלים של המשרד השני.

איפה זה עומד כרגע
למיטב הבנתי זה בצד הירדני חתום ממתין לאישורו של משרד המשפטים. רק אז אפשר להכניסם לבידוד זה אמור היה לקרות בימים הקרובים, אבל בגלל הלופ החדש של הסגרים שנכנסנו אליו, הירדנים הפכו לצערי בסדר עדיפות שני שכן המלחמה כרגע היא להשאיר את המלונות פתוחים. אם יגידו לי 20 איש בחדר האוכל ועם ישראל יבטל מאסיבית לא אשאיר 8 בתי מלון פתוחים ב-30% תפוסה כל אחד. אין בזה היגיון. ההחלטה הזו מחזירה את אילת שלושה חודשים אחורה וחבל כי אילת מתחילה להראות סימני חיים אז להוציא לה את צינור ההנשמה הזה? לנתק אותו?

אתם מסתדרים כרגע עם כוח האדם שהבאתם מתל אביב?
לא בתפוסות הנוכחיות.

אז מה אתם עושים? 
המנהלים, השף, מנהל המלון והפקידות, כולם מנקים חדרים, מתמרנים, חיים על זמן שאול. חיכינו שהירדנים יחזרו. בניגוד לאחרים לא הגבלנו תפוסות, פתחנו את כל בתי המלון, לא כל המלונות נפתחו בגלל המחסור בכוח האדם, אנחנו לקחנו סיכון ואני סומך על היכולת הניהולית והכלכלית של החברה הזו, אז מוכנים להכיל את המצב הזה לפרק זמן מסוים, אבל זה פתרון זמני בלבד.

אביה מזרחי מגן, מנכ"לית רשת פתאל, המפעילה 40 מלונות בישראל, מהם 21 כבר פתוחים לקבלת נופשים, אמרה השבוע ל"כלכליסט": "לא בכל המלונות יש מטבחונים שמאפשרים שירות של ארוחות בוקר רבות ישירות לחדרים. אבל הנושא המרכזי שצריך להבין הוא שאם לא תתאפשר לנופשים ארוחת בוקר כחלק מחוויית הנופש הם יגיבו בגל ביטולים...אם ההגבלה תישאר, אז הרגולטורים צריכים לקחת אחריות על סגירת בתי המלון, ולהבין שיש תג מחיר שעומד על 50 אלף איש שיחזרו להיות מובטלים. ואין לכך כל סיבה. הרי אורחים עושים צ'ק אין בקבלה של בתי המלון, שגם מרושתים במצלמות, והכי קל לעשות כל חקירה אפידמיולוגית דווקא בבית מלון. ובאופן כללי בתי המלון הוכיחו שהם לא מקום להידבקויות."

 

"עד שבוע שעבר עוד עבדנו עד 10 בלילה והשבוע כבר עברנו לעבוד עד 11 מרוב שיש תנועה". בטיטו

 

ישראל בטיטו: "אילת הפכה לדיוטי פרי של ישראל"


בשני הקניונים המרכזיים, מול הים והאייס מול, נשמעו השבוע מרוצים מאוד מהפדיונות, ואף שוקלים להרחיב את שעות הפעילות אל תוך הלילה, במיוחד בסופי השבוע. מגמה זו מהווה היפוך של 180 מעלות מהמצב בקניונים בשאר חלק הארץ, שרושמים ירידה בפדיונות בשעות הערב, ובמיוחד בסופי שבוע. קבוצת קניוני עזריאלי הודיעה כי שלושה מהקניונים שלה לא יפתחו במוצ"ש, ובשאר הקניונים תישאר ההחלטה בנושא בידי בעלי החנויות. שעת הסגירה בימי חול הוקדמה בשעה ל-20:30 לכל המוקדם, ובימי ו' נותרו השעות כרגיל עד 15:30. הסדרים דומים נרשמו גם בקניוני מליסרון, אך לא באילת, המתנהגת כעיר תיירות, ובשל כך מגלה ביקושים ערים – "אילת הפכה לדיוטי פרי של ישראל", אמר השבוע מנכ"ל מול הים ישראל בטיטו ל'ערב ערב': "באילת גם בשגרה קניונים פעילים עד 11-12 בלילה, לא כמו במרכז שנסגר ב-21:30, גם מוצ"ש של אילת שונה כשהתיירים עושים את השופינג של לפני העזיבה בראשון, כך שבמוצ"ש פתוח אצלנו עד 12, כמובן שאם יהיו שינויים או הנחיות אנחנו נבצע התאמות. עד שבוע שעבר עוד עבדנו עד 10 בלילה והשבוע כבר עברנו לעבוד עד 11 מרוב שיש תנועה. העיר ביוני היתה מלאה וגם יולי התחיל יפה, אבל כמובן שאם יהיו פתאום הגבלות חדשות ואנשים יחששו להגיע לאילת, הכל יכול להשתנות בבת אחת, עוד לא שמעתי על גל ביטולים אצל המלונאים, אבל אם יאסרו על בריכות וחדרי אוכל וביחד עם ההגבלות החדשות על מסעדות אנחנו עלולים למצוא עצמנו בבעיה. כמו כן, באם הרשתות הגדולות בארץ ימצאו עצמן בבעיה אז זה יתגלגל בסופו של דבר גם לאילת.
ניסים יניב, מבעלי האייס מול אמר השבוע ל'ערב ערב': "כרגע אנחנו פתוחים עד 12 בלילה ושוקלים להאריך עד אחת בלילה. אנחנו מצב שאנחנו סוגרים את הדלת על אנשים בלילה, אילת מלאה ואין הרבה מה לעשות כרגע בעיר, אז כולם בקניות, במשך היום התנועה ערה אבל בערב זה פיצוץ, יש גם כמות מסוימת של אנשים שמותר לנו להכניס כך שאנחנו מווסתים את הכניסות, כרגע אנחנו בודקים את הנושא מול בעלי החנויות שצריכים לבדוק היענות של עובדים לעבוד בשעות כאלה, אבל אם כן נחליט על כך מחר (8.7) בבוקר. 

איך הפדיונות?
יותר טובים משל שנה שעברה. עלייה של 10%-20%. רק שלא יהיה מהפך או איזו הפתעה שתשנה את המגמה הזו. 

אתה חושש מסגירה של בתי המלון
לא מאמין שיסגרו אותם, אבל אם יסגרו את הים זה יכול לפגוע בעיר. אני אמרתי עוד כשכל העסק רק פרץ, כשכולם ניבאו שחורות אני ניבאתי שהקיץ הזה יהיה הקיץ הטוב ביותר שהיה לאילת אי פעם וצדקתי. 

 

"עליה של 10%-20% בפדיונות משנה שעברה". יניב

 

חדרי האוכל בבתי המלון זוכים להקלה


ביום רביעי (8.7) בשעות אחה"צ, עם פרסומן של ההקלות למסעדות שהתירו התכנסות של 20 איש בכל מפלס של המסעדה לרבות 30 איש מחוץ למסעדה, פורסמו הסכמות שהושגו גם בין משרד הבריאות למשרד התיירות להחרגה של בתי המלון ממגבלת ה-20 איש בתוך חדרי האוכל, למגבלה של 35% מהתפוסה המותרת בחדר האוכל, תוך החמרת תנאי התו הסגול במלונות. התו קובע שורה של הגבלות נוספות מעבר לאלו הקבועות בתו הסגול הרגיל, אשר מטרתן העיקרית היא שמירה על המשך פעילות הענף, לצד שמירה על בריאותם של האורחים ועובדי בתי המלון כאחד. בין היתר נקבע כי: יבוצע רישום אורחים בכניסה למלון וכן בכניסה לחדרי האוכל, תערך אכיפה קפדנית של חבישת מסיכה ברחבי המלון, לרבות חדרי אוכל, לובי וכ' ובמידה ואורחים לא יענו להוראות צוות המלון- תוזמן משטרה/פיקוח עירוני. כן תמנע כניסה של מי שאינו אורח המלון- שהייה במלון תתאפשר אך ורק לאורחי המלון ולא תתאפשר כניסה מבחוץ, כשמאבטחים יאכפו בכניסה. כן תהיה הפרדה מקסימלית בין אורחים לעובדי המלון במהלך כל השהות, משלב הצ'ק אין ועד הצ'ק אאוט ולרבות בעת מתן השירות לאורחים וניקוי החדרים יתבצע רק כשהם ריקים מאורחים. ברים ומועדוני לילה יישארו לאלתר. כן נקבע כי יוגדלו המרחקים בין המשפחות הגרעיניות בלובי ובחדרי האוכל ל-2 מ', ושעות הפעילות של חדרי האוכל יורחבו כך שארוחות בוקר יתקיימו מהשעה 7:00 ועד השעה 12:00. ארוחות הערב מהשעה 18:00 ועד השעה 22:00. הגבלת מספר הסועדים בחדר האוכל- תעמוד כאמור על עד 35% מהתפוסה המותרת – כאשר לצד סעיף זה צוין כי הוא טעון את אישור הממשלה, אך שטח ההושבה בזמני הארוחות יורחב גם לשטחי הפטיו והגינה. עוד צויין בהנחיות החדשות כי תערך אכיפה מוגברת על חבישת מסיכות ושמירת מרחקים בתור מרחקים בתור לעמדות ההגשה בשעות הארוחות. עוד ציינה ההודעה כי על פי הנתונים הקיימים בידי התאחדות המלונאים כיום, נתוני התחלואה בענף נמוכים במיוחד: "מיום 27.5.2020 נפתחו כ-261 מלונות מתוך כ-430, בתפוסה ממוצעת של כ-55% ברחבי הארץ. מיום הפתיחה ועד ליום זה התארחו במלונות כ-288 אלף אורחים, כאשר מספר החולים שהתגלו במלונות הוא 30- כלומר 0.01%. כ-15 אלף עובדים ישירים נקלטו לעבודה, רק כ-35 מהם חלו- כלומר 0.23% בלבד".

 

יוספו שתי טיסות ביום. סירקיס

 

ברגע האחרון חמצן לחודש עבור ישראייר


ומי שקיבלה בדקה ה-90 חמצן שיספיק לה לטענתה לחודש ימים היא חברת ישראייר, שהודיעה בשבוע שעבר כי היה ולא יסובסד הקו לאילת היא תדומם מנועיה כבר ב-14.7. כבר בשבוע שעבר חשף 'ערב ערב' כי באוצר גיבשו תקציב ייעודי מיוחד על מנת לסבסד את קו נתב"ג – רמון. מהפרטים שנודעו עולה כי אנשי המקצוע במשרדי התחבורה והאוצר סיכמו ביום שלישי בערב, על תקציב להבטחת המשך הטיסות לאילת - מיליון שקל לתקופה של חודשיים. הודעה זו באה לאחר שגם חברת ארקיע שאינה פעילה מאז פרוץ המשבר הודיעה כי יש לדעתה לסבסד את הקו לאילת: "הממשלה צריכה להתעשת ולמנוע את ניתוק אילת ממרכז הארץ על ידי סבסוד הקו לאילת. על הממשלה להתעשת ולהבטיח לחברות התעופה רשת ביטחון להפעלת הקו"., אמרו בחברה, והוסיפו כי במידה והממשלה תודיע על סבסוד הקו, הם יוכלו לשוב לטוס לאילת. מנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל, עוז ברלוביץ', אמר לדה מרקר: "ארקיע תשמח לחדש את פעילות הקו אולם אינה יכולה להרשות לעצמה לצבור הפסדים בהפעלתו".  בעקבות הסיכום עם האוצר, הודיעה ישראייר כי תמשיך להפעיל את הקו לאילת. 

בשיחה עם 'ערב ערב' ביום ג' (8.7) אמר אורי סירקיס מנכ"ל החברה: "טרם קיבלנו את התקציב אבל נראה שזה מתקדם, אנחנו עדיין לא ידועים מה המתווה. מיליון שקל יספיקו לנו לחודש פעילות. באוצר מבינים את זה", עוד הוסיף סירקיס כי בעקבות השגת התקציב, יוספו שתי טיסות בכל יום לאילת, "טיסה אחת שתמריא ב07:30 מאילת וטיסה שתנחת באילת ב-18:30 באילת וחוץ מזה נוסיף שתי טיסות ביום שישי, אחת שתמריא בשמונה בבוקר מנתב"ג השנייה שתמריא ב-13:30 מאילת וזאת בנוסף לחמש הטיסות שיוצאות מידי יום,  כך שלאילתים תהיה אפשרות להעביר יום מלא במרכז". לטענת סירקיס עומדות כיום הטיסות לאילת על 80% תפוסה ועם זאת הוא מתחייב להותיר את המחירים הנוכחיים על כנם 99 שקל ו-159 שקל גם ביולי אוגוסט. ממשרד התחבורה נמסר: "אנו פועלים לסכם רשת ביטחון לחברה שתפעיל טיסות אלה. השרה מירי רגב רואה חשיבות בקיום הטיסות, כדי לאפשר את המשך הפעלת הקו נתב״ג-אילת לרווחת תושבי אילת". ממשרד האוצר נמסר: "אישרנו תקציב לצורך הפעלת טיסות סדירות לאילת בבוקר ובערב כך שתתאפשר יציאה וחזרה לעיר באותו יום. התקציב יהיה בסך מיליון שקל בשלב זה. משך התקופה תלוי בביקושים כי המדינה משלימה עלות לסבב מטוס אם לא נקנו מספיק כרטיסים".
ובתוך כך נודע, כי היקף ההלוואה שתקבל ישראייר בערבות המדינה יוגדל מ-90 ל-140 מיליון שקל, כאשר ההלוואה תוחזר לאורך שבע שנים, כאשר בשנה הראשונה מחויבת החברה תשלום ריבית בלבד. את ההלוואה תקבל החברה מבנק מזרחי טפחות והבינלאומי. החברה הודיעה כי הגדלת הסכום תאפשר לה, להמשיך לפעול חלקית במצב שבו החוזרים מחו"ל נדרשים לבידוד וישראל מזוהה כמדינה אדומה, עד לסוף פברואר 2021. מנכ"ל החברה אורי סירקיס הודיע כי עד לסיום שנת 2020 יעמיד את שכרו האישי על 10,000 שקל בלבד.

 

חלקו הדרומי של הטרמינל יהפוך לחניה


ישראל בטיטו מנכ"ל מול הים, חשף השבוע את כוונתה של החברה כלכלית אילת להכשיר את חלקו הדרומי של הטרמינל המפונה, הקרוב לשטח מול הים והחופים הצפוניים, כמגרש חניה ארוכת טווח לבאים לאילת: "אף אחד לא רוצה לטוס כרגע לאילת", אמר ל'ערב ערב', "אני 12 שנים באילת לא טסתי מעולם ולא שיש לי פוביית טיסות, 3 שעות לתל אביב, אני נהנה לנסוע ולשמוע מוסיקה ולדבר עם החבר'ה, עליתי ביום חמישי דרך מצפה ולא הצלחתי לעקוף רכב, התנועה לאילת ממצפה היתה בלתי נתפסת, אז תאר לעצמך מה קורה בערבה. לכן חייבים להיערך לנושא עם חניונים לקראת חודשי הקיץ. דיברתי עם חכ"א שלאור מצוקת החניה שעומדת להיווצר ביולי אוגוסט, שיפתחו את החלק הדרומי של שטח השדה ויהפכו אותו לחניה בתשלום, ובאמת כבר פתחו שם ושמו מחסומים והולך להיות שם חניה לכל תקופת הקיץ במחיר של 20 קל ליום שזה סופר ידידותי לאורחים, משהו כמו 400 מקומות חניה וזה יסייע להוריד את הלחץ מהחניות באזור המלונות והחוף הדרומי, ואם לא יהיו שינויים דרמטיים בגלל הקורונה, אילת הולכת להיות פקוקה מאוד הקיץ הזה". 
 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת