ביקור הנשיא והשיעור שלימדו חברי המועצה את יצחק הלוי

מאת: רותם נועם ● 8/7/2020 20:14 ● ערב ערב 2974
סערה פוליטית פרצה השבוע לאחר שהנהלת העירייה לא הזמינה את חברי המועצה, וביניהם חברי קואליציה, למפגש שנערך עם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שירד לאילת על מנת להביע תמיכתו בעיר ● בעירייה אמנם התעקשו כי מבית הנשיא הגבילו את מספר המשתתפים בשל היותו באוכלוסיית סיכון ● אבל חברי המועצה הסבירו לראש העירייה בדרכם הייחודית עם מי הוא נשאר לחיות בסוף היום ● והביאו להבכתו, לאחר שלראשונה לא הצליח לייצר קוורום חוקי לישיבת מועצה אחרת, שאמורה היתה לאשר הקלות לקבלני פרויקט מחיר למשתכן ברובע 2 ● הקלות שבמידה ויאושרו, עלולות לפגוע בזכויותיהם של הזוכים בהגרלות אלה
ביקור הנשיא והשיעור שלימדו  חברי המועצה את יצחק הלוי
התריע על כוונתם של היזמים לדרוש הקלות בצעד שעלול לפגוע בזכויות הזוכים בהגרלות מחיר למשתכן / משתפר. בן אפרים

את הסיפור הנוכחי אפשר לסכם כסיפור על כיבודים. ביום שני השבוע הגיע לאילת נשיא המדינה ראובן ריבלין, זאת על מנת לתמוך בעיר אילת בימיה הקשים. בין היתר נפגש הנשיא עם נציגי המלונות בעיר, בעלי עסקים ותושבים, כך לפחות על פי הודעת דוברת העירייה, אלא שמי שנפגעו עד עמקי נשמתם מכך שנותרו מחוץ לביקור הרשמי הם לא אחרים מאשר חבר מועצת העירייה, שלא הוזמנו למפגש שנערך בעירייה. ניחא אם היה מדובר בחבר אופוזיציה, אך אפילו מקומו של סגן ראש העירייה יהודה מורדי נפקד מהאירוע – והדבר לא עבר בשקט. 

 

"זה מה שקורה כשלא מתייחסים בכבוד"


"בוקר טוב חבל שלא הזמנת אותי כבעל אטרקציה מהוותיקים בעיר או כסגן ראש העיר", כתב יהודה מורדי במייל ליצוק הלוי. גם חבר סיעתו אלי דהן מצא לנכון להתייחס לדברים במייל שהעביר אף הוא ליצחק הלוי ובו כתב: "להזכירך אנו חברי המועצה ברצון  בהתנדבות מלאה באים ומגעים לוועדות ולכל פגישה בעירייה הנדרשת מתוך חובתנו לציבור כחברי מועצה. 
עם זאת, מצפים אנו ליחס המינימלי שמגיע לנו - לעדכן אותנו על ביקור ממלכתי של נשיא מדינה שמגיע לעיר. 
אין לי טענות לכל המוזמנים לפגישת העבודה ולארוחה אך מין הסתם אנו נבחרי הציבור, היה מגיע להיות כחלק מן האורחים. לדעתי, זה מצב מדאיג שכבר בעבר הערתי על דפוס התנהגות זו שאנחנו לא מעורבים כלל בנעשה. אתמול אמור היה להגיע שר התיירות לפתיחת משכנו החדש באילת וגם בזה אף אחד מחברי המועצה לא עודכן כאשר מומי צרפתי כחבר בתאגיד התיירות מגיע לישיבות שמתקיימות בתאגיד. ההגעה היא  מזמנו היקר בימים אלו ולא מצאתם לנכון לעדכן אותו על אירוע זה. גם מובן לי שיש הבדל בין שני אירועים אלו לבין העבודה בישיבות עבודה מול אח"מים. אני מבין את הפגיעה של החברים, זה בדיוק מה שקורה כאשר אתם כהנהגה לא מתייחסים בכבוד אל החברים וזה בדיוק הסיבה שאני לא מרגיש שייך לנעשה וזו הסיבה שאני החזרתי את תיק הספורט. כולי תיקווה שתבין שאנו כאן לעזרה ולא כבובות או חותמת גומי כאצבע בוועדות".

 


"אני קורא לכל הישראליות והישראלים שידם משגת צאו לנפוש בארץ". נשיא המדינה עם יצחק הלוי בעת ביקורו בעיר השבוע ● צילום: דוברות עיריית אילת

 

בן אפרים מבקש הקלות למסעדנים


גם חבר האופוזיציה חן בן אפרים שלח מייל משלו ליצחק הלוי: "אני חושב ראש העיר שבמיוחד בזמנים כאלו ובמיוחד משהיינו קואליציית חירום, המינימום זה היה להזמין ולכבד אותנו, נבחרי הציבור, על מנת שנשמיע את קולנו. אנחנו נבחרנו על מנת לייצג ציבור שלם, גם אנחנו בעלי עסקים וגם אנחנו יודעים מה העיר צריכה. צר לי מאוד שלא השכלתם להזמין אותנו על אף שבחרתם להזמין בעלי עסקים, מקורבים, ועובדי עירייה. בנוסף, אני רוצה להציע הצעה, בזמן כזה שאנחנו בעיצומו של הגל השני אנחנו כהנהגה צריכים להילחם שבתי המלון ובפרט הבריכות יישארו פתוחים, כמו כן שבתי המלון יעשו שיתוף פעולה עם כל המסעדות בעיר ושהמסעדות יתנו מענה לאורחים ויפעילו את המסעדות, להגדיר למסעדות שטחים ציבוריים ללא דמי חיוב לדאוג להצללה ומיזוג. כולי תקווה שהצעתי תענה בהקדם וכולי תקווה שבעתיד כאשר יגיע מכובד לעיר אנו כחברי מועצה נהיה נוכחים".

 

יצחק הלוי: "טעמים פוליטיים נמוכים"


בתגובה לדברים השיב יצחק הלוי במייל משלו שניסה להסביר את הדברים מנקודת ראותה של העירייה: "מצער ומאכזב לקרוא את הודעתך הפסקנית והשגויה וכל זאת מבלי שטרחת לבחון את העובדות לאשורן, להלן העובדות: נשיא המדינה החליט להגיע לאילת לשם הזדהות עם מצבה המאתגר של העיר בדגש על המצב התיירותי בעיר. משום מגבלות הקורונה ומאחר ונשיא המדינה נמצא בקבוצת סיכון גבוהה אנשיו דרשו דרישות ברורות חד משמעיות ולא מתפשרות כמו: בשלחן  הדיונים העגול ישבו עד עשרה נציגי העיר המצטרפים לפמליית הנשיא ובסה״כ לא יותר מ-15 אנשים, צוות הנשיא ביקש נציגים אותנטיים מענפי התיירות, הבריאות, המסחר והאטרקציות, בשולחן העגול ישבו האילתים הבאים: מפקד המשטרה, ד״ר מאיה ממשרד הבריאות, יו״ר ומנכל המלונות, יו״ר המסעדות והפאבים, מנהלת מרכז מסחרי, מנכל תאגיד התיירות, בעל אטרקציה, מנכל העירייה, סגן ומ״מ ראש העירייה וראש העירייה, בארוחת צהריים הנשיא ישב עם שני אנשים בלבד! כחלק מהוראות הצוות הרפואי של הנשיא. עד לכאן הפרטים המדויקים של ביקור נשיא המדינה, הנושא השני בהודעתך מטופל על כל חלקיו ואף למעלה מזאת, חן, מכתבך מעציב ומאכזב במיוחד משום שהוא נכתב יום אחרי ישיבת מליאת המועצה שהיתה אמורה לדון בפיתוח ובבניית רובע 2 המדהים, ישיבה שבה אתה ורוב חברי המועצה בחרתם מטעמים פוליטיים נמוכים וחסרי אחריות לא להופיע לדיון ומחוסר פורום מספיק לדיון לא התקיימה הישיבה ובכך פגעתם ואתם פוגעים בתושבי אילת הממתינים בכיליון עיניים ובהתרגשות לראות את בתיהם נבנים כשחלקם השקיעו את מיטב כספם  להגשמת חלומם, הבניה ברובע 2 משלבת פרויקט ״מחיר למשתכן״ פרויקט ״מחיר למשתפר״ ובתים נוספים שרובם מיועדים לתושבי אילת ויוצרים רובע בסטנדרטים גבוהים במיוחד, חשוב להזכיר לך ולאותם חברי מועצה שבחרו לפגוע בתושבים, שפעלנו לאורך תקופה ארוכה ללא לאות ולשמחתי בהצלחה גדולה וגרמנו לכך  שכ80% מ-425 הדירות המתוכננות ברובע 2 מיועדות לתושבי אילת (כ-350 משפחות אילתיות!!!!), מדובר בהישג חסר תקדים שאתה וחברי מועצה נוספים בוחרים באופן מוזר לטרפד, הדיון אתמול היה אמור להביא לסופו תכנון ארוך ומרתק לשכונה מדהימה ואיכותית במיוחד שתביא עדנה ואיכות חיים למאות משפחות אילתיות, כמה חבל ומאכזב, תודתי לחברים שהגיעו לישיבה ,אלי לנקרי, סימה נמיר, סטאס דינקין ומשה אלמקיייס".
מי שחרגה מנוהגה ופרסמה התייחסות לנושא היתה עוזרתו של ראש העירייה גל הפנר, ששלחה מייל לחברי המועצה ובו חזרה על דברי יצחק הלוי ואף התנצלה בפני חברי המועצה שנפגעו: "אינני נוהגת להתערב בנושאים פוליטיים בעיקרם אך אני רואה את התכתובת הנוקבת וקשה מאוד לעמוד מנגד", כתבה, “כמי שהיתה אמונה על ביקור נשיא המדינה באילת מטעם ראש העיר,
 ועמדה בקשר רציף מול בית הנשיא חשוב לי להגיד שהביקור כולו היה מוכתב באופן מוקפד מאוד מפמליית בית הנשיא...לצערי לא היה לנו כל מקום לשיקול דעת בביקור זה...".

 

מבוכה לעירייה


בתגובתו, מתייחס יצחק הלוי ל"נקמתם" של חברי המועצה, אשר זומנו לישיבת מליאה של מועצת העירייה שאמורה היתה להתקיים למחרת יום ג', בה אמורים היו לאשר הקלות לבקשתם של שני קבלנים – עמרם אברהם ואייל פרץ יזמות, שזכו במכרזים להקמת פרויקט מחיר למשתכן ומחיר למשתפר ברובע 2. לישיבה החשובה הזו הוזמנו אורחים מחוץ לאילת, לרבות היזמים, נציגיהם, אנשי המינהל ומשרדי ממשלה – אנשים שהגיעו במיוחד לאילת על מנת לקדם את ההקלות המבוקשות, אלא שלראשונה, לא הצליח יצחק הלוי, הנהנה גם כך מתמיכה של 9 חברי קואליציה בלבד, לאסוף ששה חברים על מנת לייצר קוורום חוקי לפתיחת הישיבה. לישיבה האמורה התייצבו בסופו של דבר רק שלושת חברי סיעתו של יצחק הלוי, סגנו סטס דינקין ומשה אלמקייס, שיש הטוענים כי ייתכן שפשוט לא שמע על המרד והגיע אף שהוא שייך לאופוזיציה. כתוצאה מכך המתינו כל הנוכחים באולם הישיבות של המועצה עד בוש. הנוכחים יודעים לספר כי הדבר הכעיס את יצחק הלוי שניסה בכל דרך להביא חבר נוסף לישיבה, אך כל חברי המועצה נעלמו כלא היו והתחמקו ממנו בהודעות שונות ומשונות. משהבין כי לא יזכה לקוורום חוקי, נאלץ יצחק הלוי לפזר את הישיבה.

 

האם ישנה סיבה נוספת להיעדרותם של חברי המועצה?


אלא שכלל לא בטוח כי הסיבה היחידה לכך שחברי המועצה בחרו שלא להגיע לישיבה במסוימת הזו היתה נעוצה בהענשתו של יצחק הלוי בשל התנהלותו בפרשת ביקור הנשיא, שכן מאחורי נושא הישיבה שלא התקיימה עומדת בקשה שהיא לא פחות מתפוח אדמה לוהט בפני עצמו והיו השבוע מבין חברי המועצה שאמרו שלא לייחוס, כי גם לו היו מוזמנים לביקור הנשיא, היו נזהרים מאוד בטרם היו מרימים את היד ומאשרים את ההקלות שביקשו שני הקבלנים, שאמורות לאפשר להם לצופף את הפרויקטים, להוסיף להם יחידות דיור רבות, לרבות קומות נוספות, ובאופן כללי להביא לציפוף הפרויקטים ולהעמסה ניכרת על התשתיות המתוכננות לאזור. מי שזכאי לקרדיט בנושא זה הוא חבר המועצה חן בן אפריים, שהתריע כבר בחודש אפריל השנה, כי בקשה מקדמית של שני הקבלנים לאיחוד מגרשים, הנה לא יותר מאשר שלב ראשון בדרך לבקשת הקלות שיתירו להם להכפיל את מספר הדירות שהם מבקשים לבנות בפרויקט. בן אפרים התריע כי המדובר במכרזי "מחיר למשתכן/משתפר", הכפופים למכרזים בהם פורטו כל תנאי הזכייה של הקבלנים לרבות מספר היחידות שיתאפשר להם לבנות. ההקלות המבוקשות על ידם כעת, טען בן אפרים, יובילו לפגיעה בזכויותיהם של הזוכים בהגרלות אלה, שהתחייבו בעצמם למכור את דירתם בתוך מספר שנים על מנת לקבל את האפשרות לשדרגה לדירה עדיפה במסגרת המיזם הלאומי. 

'ערב ערב' שפנה בזמנו לרשות מקרקעי ישראל וביקש לברר האם ניתן לקבל הקלות כאלו במכרזי מחיר למשתכן' נענה שלא לייחוס כי: "בתכנית משפרי דיור, היזם לא יכול להכפיל את יחידות הדיור. הוא מקבל את המגרשים במחיר כל כך אטרקטיבי אחרי שהמדינה קבעה כמה יחידות דיור ייבנו על השטח האמור, המדינה לא טיפשה היא סוגרת את הפרצות מכל הכיוונים בדיוק על מנת למנוע מצב כמו שאתה מתאר, שיקום פתאום יזם ויבקש לפגוע בזכויות הזוכים באמצעות הגדלת יחידות דיור והגדלת הצפיפות על התשתיות. כך אנחנו מונעים קומבינות, כדי שקבלנים לא יעשו קופה על הפרויקט בניגוד למה שהמדינה התכוונה".

לשאלתנו האם יש מישהו שכן מוסמך לבצע הגדלה כזו, השיבו במינהל: "כן, היזם יכול לפנות למוסדות התכנון של מינהל מקרקעי ישראל, וההחלטה כפופה לאישור משרד האוצר מול היזם". 
לפיכך, כלל לא בטוח שהיעדרותם של חברי המועצה אכן נבעה רק משום שנעלבו על שלא וזמנו לישיבה החגיגית עם נשיא המדינה. בהחלט ניתן לחשוב כי אלו הבינו את משמעות ההצבעה בעד ההקלות וביקשו להימנע מלהיות חתומים על צעד שעלול לפגוע בזכויות תושבי העיר שזכו בהגרלות.

'ערב ערב'  פנה בנושא הבקשה להקלות לרמ"י, על מנת לקבל את התייחסותם לדברים, אך עד למועד סגירת הגיליון לא הגיעה תגובתם.

 

נשיא המדינה: "בשעת משבר מצליח מי שקם על הרגליים ויוזם"


במהלך פגישתו בבית העירייה, ולאחר סייר בעיר, חיזק הנשיא את העיר אילת ואמר: "אילת היא בירת התיירות של ישראל - סמל החופשה הישראלי האולטימטיבי, אבל קודם כל הבריאות. הצלחתם לשמור על אילת כעיר 'ירוקה' עם שיעור פגיעה נמוך יחסית של קורונה. המחויבות שלכם צריכה להיות בראש ובראשונה לתושבי העיר. אני שומע על התכניות המפורטות שלכם, והמתווה לפתיחה מחדש של תחום התיירות בעיר. בשעת משבר מצליח מי שקם על הרגליים ויוזם, מתכנן ויוצר. זה הדנ"א האילתי. על אף חוסר הוודאות והקושי, אתם מתכננים את הצעד הבא" שיבח הנשיא את הנהגת העיר. "בקיץ הזה השמיים סגורים, זה לא אומר שצריך להישאר בבית. אני קורא לכל הישראליות והישראלים שידם משגת צאו לנפוש בארץ. חזקו את תיירות הפנים. צאו לנפוש בארץ בהתאם למגבלות ועל פי הנהלים. שמרו על עצמכם ועל התיירות שלנו- רדו לאילת! רבים מהאילתים שנפגעו הם עצמאים, עסקים קטנים, משקי בית, מאחורי כל עסק קטן יש חלום גדול, קיימת משפחה" המשיך הנשיא והוסיף: "המדינה צריכה להיחלץ לעזרת האזרחים המצוינים האלה, אבל לא רק המדינה. אנחנו, כולנו, חייבים יותר סולידריות. סולידריות וערבות הדדית הם המפתחות ליציאה מהמשבר." . יצחק הלוי אמר בפגישה: ״העיר אילת לא תוכל לספוג סגר נוסף" והבהיר, כי חייבים להתייחס לאילת באופן שונה ואחר. "זו עיר שחיה, נושמת ומכלכלת את עצמה על ענף אחד. כל החלטה הנוגעת לסגירת עולם התיירות, שלא תחריג את התיירות באילת, תוביל לקריסה מוחלטת״ הבהיר ראש העירייה וציין בפני הנשיא את תכנית ״עיר ירוקה״ שיזמה וגיבשה העירייה בשיתוף המל״ל, תכנית שתבטיח שיגרה בריאה בעיר אילת ותבטיח את המשך קיומה שנשען כאמור על ענף התיירות.


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת