צדפת ענק הוצלה במפרץ אילת

מאת: מערכת יום יום באילת ● 10/7/2020 10:15 ● ערב ערב 2974
צדפה בת עשרות שנים ניתקה משונית האלמוגים בשמורה באילת. מדריך צלילה שהבחין בדבר הזעיק את פקחי הרשות ואת צולל פארק המצפה התת ימי שהשיבו אותה לים והדביקו אותה בחזרה למקומה בדבק מיוחד
צדפת ענק הוצלה במפרץ אילת
פרינט סקרין מתוך סרטון של חן טופיקיאן רשות הטבע והגנים

פקחי רשות הטבע והגנים (רט"ג) לצד צוללים מפארק המצפה התת ימי באילת, הצליחו להציל צדפת ענק שגילה מוערך בעשרות שנים, לאחר שנמצאה כשהיא מנותקת מהשונית ומונחת על הקרקע החולית.

במצב זה, כך מסבירים ברט"ג, נתונה הצדפה לזרמי הגלים ולפיכך  ישנה סכנה כי תתהפך על הקרקע ופתחי הסינון שלה, שהם גם פתחי הנשימה, ייחסמו ויגרמו למותה.

לאור כך, הגיע למקום צוות צוללים, אסף את הצדפה והעבירה לבריכת טיפול במצפה התת ימי באילת. אביב לוי, המנהל המדעי של פארק המצפה התת ימי, אמר ל-YNET: "לאחר בדיקה שערכנו נראה כי אין פגיעה של השרירים האחראים על פתיחתה וסגירתה של הצדפה. על כן, בסיס הצדפה הודבק לסלע שונית שיוחזר יחד עם הצדפה לים, לאותו אתר שם נמצאה על ידי מדריך הצלילה".

מדריך הצלילה סהר לוי אמר ל-YNET: ״זיהיתי צדפה מאוד קרובה לחוף, במצב שאנשים יכולים לדרוך עליה ולפגוע בה. זה היה נראה לי מסוכן לצדפה ,לכן הזעקתי את איש רשות הטבע והגנים זיו נדר, שהגיע לחוף אלמוג וקרא לצוות מצפה התת ימי למקום".

לאחר שחלפו יומיים, לקחו צוללני צוות המצפה התת ימי את הצדפה והשיבוה לים ותוך שהם מחזקים אותה מחדש באמצעות דבק מיוחד, באזור נמצאה.

אביב לוי הוסיף לאתר: "לאחר בדיקה מקיפה, אין פגיעה של השרירים האחראים על פתיחת וסגירת הצדפות או פגיעה אחרת, הודבק משטח על בסיס אבן גיר על תחתית הצידפה לפני החזרה לשונית. לאחר יומיים היא הייתה מוכנה לחזור לים".

 

ברשות הטבע והגנים הסבירו כי צדפות הענק מהסוג Tridacna ממוקמות בדרך כלל בשוניות אלמוגים רדודות ולכן הן מסוגלות להגיע לגדלים מרשימים ואף לגיל של עשרות שנים. צדפות אלה מסננות כמויות לא מבוטלות של מים מידי יום וכך הן לוכדות מזון, המורכב בעיקרו מיצורים פלנקטוניים שבמים. הצדפות מצדן נאחזות במצע הזה באמצעות סיבים דקיקים ודביקים אותם הן מייצרות והמכונים "חוטי ביסוס". בשולי ה"גלימה" של הצדפות נמצאות אצות שיתופיות,ובאופן זה עובר חלק ניכר מתוצרי הפוטוסינתזה של האצות אל הצדפה המאכסנת - מדובר בסימביוזה של שיתוף פעולה בין שנהי האורגניזם.

כמו כן, נמצאות בשולי הגלימה עיניות קטנטנות שהן רגישות לשינויים באור, ובמקרה שהיא מזהה אור חזק, היא נסגרת בשל תחושת הסכנה. צדפות ורכיכות נוספות נחשבות לערכי טבע מוגנים. 

 

מנהל שמורת האלמוגים ברשות הטבע והגנים, חן טופיקיאן ,ליווה את השבת הצדפה לים, אמר: "צדפה הנה ערך טבע מוגן ויש חשיבות רבה לדיווח של האזרח במקרה של פגיעה בערך טבע לרשות הטבע והגנים. אנחנו מלווים כל פעילות של הוצאת ערך טבע מוגן לטיפול והשבה שלו לים״.

בימים הקרובים יחזרו אנשי רשות הטבע והגנים והמצפה אל הצדפה על מנת לבדוק את התקדמות החיבור שלה. צדפות ורכיכות הם ערכי טבע מוגנים. 

ניתן להוריד את אפליקציית Sea Wache ובאמצעותה לדווח על מקרים דומים או על מפגעים מכל סוג ביםן התיכון ובמפרץ אילת. במהלך השנה האחרונה הוגשו 117 תלונות במסגרת האפליקצייה, 8 מהן על מפרץ אילת.


חדשות אילת והערבה - יום יום באילת