נצפה באילת – עוף ים נדיר

מאת: ● 11/7/2020 09:55 ● ערב ערב 2974
עוף ים נדיר נצפה השבוע במפרץ אילת על ידי נועם וייס צפר בכיר בחברה להגנת הטבע במהלך סקר עופות שנערך במפרץ אילת - המדובר ביסעורון וילסון שתועד כשהוא כמו "הולך" על המיםץ על הציפור הזו יודעים כי היא ציפור לילית החיה כמעט אך ורק בלב ים נודדת למרחקים גדולים ומקננת באיים נידחים סביב הקוטב הדרומי – כיצד הגיעה לאילת? איש אינו יודע
נצפה באילת – עוף ים נדיר
יסעורון וילסון במפרץ אילת (צילום: נועם וייס, החברה להגנת הטבע)

אורח מהאוקיינוס הדרומי הגיע לחפוש באילת: - המדובר בעוף ים נדיר מסוג יסעורון וילסון שהתגלה במהלך ניטור עופות ים, שבוצע על ידי מרכז הצפרות אילת בשיתוף עם רשות הטבע והגנים (רט"ג). 

מי שתיעד את הציפור הוא נועם וייס, צפר בכיר בחברה להגנת הטבע ומנהל פארק הצפרות באילת שסיפר כי היסעורונים נודדים צפונה בעקבות הפלנקטון והגיעו לאילת במסגרת ה"חורף הדרומי", קרי: הקיץ שלנו. 

"במקרה של יסעורון וילסון, רב הנסתר על הידוע. אנחנו יודעים שהן ציפורים שפעילות בעיקר בלילה, חיות כמעט רק בלב ים, נודדות מרחקים עצומים ומקננות באיים נידחים,  סביב הקוטב הדרומי", אמר וייס ל-YNET. "הם חובבים סערות ורוחות חזקות, אז קל להם להריח את מזונם - פלנקטון, דגיגים קטנים או שאריות ארוחה של כרישים או דולפינים, ממרחקים גדולים. בנוסף, יסעורון הווילסון ידוע בהליכתו על המים - הוא מרפרף קלות וברגליו הארוכות גורף את המים ובורר את מזונו מהם. עד לפני כמה שנים הוא נחשב לנדיר ביותר בישראל, אולם אנחנו רואים שהוא מבקר אותנו כמעט מדי קיץ".

לפני מספר שנים החליטו מי שעמדו בראש המכון הבין אוניברסיטאי באילת, פרופ' אמציה גנין ונועם וייס, לבצע סקר שטרם בוצע באזור - ניטור של ציפורים בלב מפרץ אילת וזאת לאור כך שאזור זה טרם נסקר לא על ידי ביולוגים ימיים ולא על ידי צפרים שלא נוהגים לבצע סקרים בלב ים אלא ביבשה. 

"בפעמים הראשונות שיצאנו בשמש הקופחת, לא נראתה אף ציפור במשך שעות ארוכות, אך כשהגיעו היסעורונים, ההתרגשות על ספינת המחקר הייתה עצומה. הוא מגיע אלינו מהאוקיינוס הדרומי, מאיים הסמוכים לאנטארקטיקה כדי להזכיר לנו שציפורי לב הים הם אחד הדברים המדהימים ביותר שקיימים בעולם החי. חיים שלמים שאני מחכה לציפור הזאת. אני זוכר שבגיל 14, יחד עם שני צפרים נוספים, ביליתי את כל החופש הגדול על החוף באילת כדי לקבל 10 שניות עם יסעורון וילסון. יום לאחר כשחזרתי הביתה, אחד מהם ראה יסעורון, אך לא הצליח לזהותו. זה כבר היה כמעט בחושך. אכלתי את הלב ונשבעתי, שיום אחד עוד נתראה. היום הזה הגיע", אמר וייס ל-YNET.

חן טופיקייאן, מנהל שמורת האלמוגים, הוסיף: "במהלך הסקר, דיברנו לא פעם על תצפיות של ציפורים נדירות, בין היתר עלה שמו של יסעורון וילסון. פתאום כשנשמעה צעקה של יסעורון, לקח לי רגע להבין ומיד הרמתי את המצלמה והחלתי לתעד. אני כל כך שמח על הזכות שהייתה לי להיות שם ולראות אותו".פגיע.

 

מי אתה יסעורון וילסון - מתוך ויקיפדיה:


יסעורון וילסון (שם מדעי: Oceanites oceanicus) הוא מין של עוף ים קטן מהמשפחה יסעורונים דרומיים אשר בעל תפוצה גלובלית מסביב לאוקיינוסים. הוא קרובו לסוג של יסעורון גלאפגוס.

יסעורון זה מגיע לאורך 16-18.5 ס"מ, מוטת כנפיים של 38–42 ס"מ ומשקלו 28–50 גרם בממוצע. הוא בעל נוצות כהות עם זנב זקור בעל קצוות לבנים ורגליים שחורות ובעל כנפיים רחבות עם קצוות לבנים. היסעור בעל מקור קצר ושחור שבקצהו העליון בלוטת הפרשת מלחים.

היסעורון הוא עוף הנודד לאורך הים הפתוח, הרחק מהיבשה ונראה לעיתים רחוקות. אזור הרבייה שלו הוא סביב האוקיינוס הדרומי לחופי אנטארקטיקה, איי שטלנד הדרומיים ואיים דומים במהלך הקיץ. בסתיו הוא נודד צפונה ומבלה סביב האוקיינוס האטלנטי צפונה עד לבריטניה אך מגיע גם לאוקיינוס השקט לחופי אמריקה הצפונית וגם לאוקיינוס ההודי. עוף זה יכול לישון בעודו מעופף והוא נוחת רק לעיתים רחוקות אך יכול לשחות על פני המים.

היסעורון ניזון מפלנקטון צף אך גם מדגים כמו אורנוניים, קריל ואמפיפודים. היסעורון מרקד על הגלים וחוטף מזון קטן והוא עושה זאת גם בעת סערות עזות. לעיתים הוא נצפה ניזון מנבלות של חיות גדולות.

היסעורון המתרבה באיים הדרומיים, אשר הוא אחד מהעופות הקטנים ביותר באנטארקטיקה, מקנן בסלעים ובנקיקים עמוקים ובהם מטיל ביצה אחת. האפרוח הבוקע ניזון מקריל ודגים שזוג ההורים מביאים לו עד לבגרותו לאחר 60 יום. ההורים גם שומרים עליו מטורפים כמו חמסניים ושחפים המחפשים כל אפרוח 


חדות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש