עיריית אילת לא ביקשה תקציב ייעודי לניקוי חופיה מהמשרד לאיכות הסביבה

מאת: רותם נועם ● צילום: עומר כרמון ● 20/7/2020 10:19 ● ערב ערב 2976
14 רשויות הביעו עניין ונענו להצעת המשרד לאיכות הסביבה לקבל מימון עבור תגבור של 3,000 שעות שיטור בחודשי הקיץ בחופי הים למטרת אכיפה ממוקדת לשמירה על ניקיון החופים ● עיריית אילת לא ביניהן ● המשרד לאיכות הסביבה: ''כל רשות שהגישה בקשת תמיכה - קיבלה את חלקה הפרופורציונלי. תוכל לפנות אל העירייה ולשאול אותה מדוע לא ביקשה תמיכה ● כעת מציע המשרד תקציב נוסף שיכול להתאים לאילת שחוקקה חוק עזר לאיסור שימוש בכלים חד פעמיים בחופי הים
עיריית אילת לא ביקשה תקציב ייעודי לניקוי חופיה  מהמשרד לאיכות הסביבה
החופים הדרומיים של אילת לא נקיים מספיק ● צילום: ארכיון

בעקבות הלכלוך בחופים: השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל הנחתה לממן תגבור משטרתי לרשויות חופיות בחודשי הקיץ, במסגרת פעילות אכיפה ממוקדת לשמירת ניקיון החופים, אלא שבעוד ש-14 רשויות להן חופים הגישו בקשות ואף קיבלו תקציב יחסי, במשרד לאיכות הסביבה טוענים כי עיריית אילת פשוט לא ביקשה ועל כן לא תוקצבה. האם תנצל עיריית אילת תקציב נוסף של המשרד המיועד לערים שחוקקו חוקי עזר עירוניים לאיסור שימוש בכלי חד פעמיים בחופי הים? 

 

“לא סרבנו לאף רשות”


במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יזמה סיוע לרשויות החופיות בביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודשי הקיץ. הסיוע יינתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר ילוו את הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול עברייני פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית. היקף מימון הפרויקט הוא 550 אלף שקל. במסגרת פעילות האכיפה, הנופשים המלכלכים בחוף עלולים להיקנס ב-750 שקל על השלכת פסולת וזאת בשל הרגישות הגבוהה של החופים. בשנת 2019 בוצעו במסגרת תמיכה דומה 136 פעילויות שהסתכמו ב-940 שעות שיטור. בסך הכול חולקו 285 קנסות על ניקיון.
14 הרשויות שנענו לקריאת המשרד לאיכות הסביבה ויזכו לתגבור של כ-3,000 שעות שיטור בחופי הים, הן: אשדוד, בת-ים, חדרה, חוף הכרמל, חוף השרון, חיפה, טירת כרמל, מטה אשר, נהריה, נתניה, עכו, עמק חפר, תל אביב יפו ואיגוד ערים כנרת – אילת כאמור, אינה ביניהן. 

 

2 מליון שקל מחכים לנקיון החופים ● צילום: המשרד להגנת הסביבה / דלית מוהר ארליך

 

'ערב ערב' פנה למשרד להגנת הסביבה וביקש לברר מדע נפקד מקומה של העיר אילת ממקבלי תקציבי השיטור. מהמשרד נמסר בתגובה:  "לא סירבנו לאף רשות חופית לקבל תמיכה. כל רשות שהגישה בקשת תמיכה - קיבל את חלקה הפרופורציונלי. תוכל לפנות אל העירייה ולשאול אותה מדוע לא ביקשה תמיכה מהמשרד להגנת הסביבה ומה היו השיקולים שלה". לשאלתנו האם נדרשה עיריית אילת להביא תקציב משלה למיזם (מצ'ינג) או לכל דרישה אחרת, השיבו במשרד להגנת הסביבה : "אין מצ'ינג. לא עובר כסף לרשות עצמה - אלא רק דרישה שלכל שוטר יצוות פקח עירוני עם סמכויות לגבי ניקיון".

מעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

 

תקציב נוסף באופק


עם זאת, לאילת הזדמנות לבקש תקציב נוסף מהמשרד לאיכות הסביבה, המיועד לרשויות שחוקקו חוקי עזר עירוניים הנוגעים לאיסור שימוש בכלים חד פעמיים בחופי הים. אילת, כפי שפורסם, היתה העיר הראשונה שהעבירה חוק עזר כזה כבר בנובמבר 2019, אלא שמאז הוא תקוע במשרד הפנים שטרם אישרו , כמו גם את סמכותם של פקחי העירייה לאכוף את החוק מול בתי העסקים הנופשים באמצעות חלוקת קנסות על ידי פקחי העירייה. עם זאת, אין בכך על מנת לשלול מעיריית אילת את האפשרות ליהנות מהתקציב החדש, שכן הקריטריון שנקבע לקבלתו היא העברת חוק העזר במליאת הרשות ולא אישורו על ידי משרד הפנים.
לאחר שפספסה את התקציב שהקצה המשרד לאיכות הסביבה עבור כוחות שיטור ופיקוח בחופי הים, פרסם בשבוע שעבר המשרד לאיכות הסביבה קול קורא נוסף לרשויות המקומיות לתמיכה בהיקף חסר תקדים של 10.6 מיליון שקל ברשויות המקומיות בים תיכון ובים סוף. בהנחיית השרה: מימון מיוחד יינתן תמורת התחייבות הרשויות המקומיות לקדם חוק עזר עירוני שיאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף. המשרד להגנת הסביבה מזמין את הרשויות המקומיות החופיות להגיש בקשות לתמיכה בביצוע פעולות ניקוי בחופי ים לא מוכרזים שבתחומן, ובפעם הראשונה גם להקים תשתיות שונות שיצמצמו את הפסולת במקור.
המשרד להגנת הסביבה יתמוך בשנת 2020 ברשויות המקומיות שבתחומן חופים בלתי מוכרזים בהיקף חסר תקדים של 10,607,300 מיליון שקל – התמיכה הגדולה ביותר שניתנה עד כה על-ידי המשרד לנושא זה. התקציב ישמש את הרשויות לבצע פעולות ניקוי בחופי ים לא מוכרזים לרחצה שבתחומן וכן לראשונה, יינתן מיקוד מיוחד לנושא הפחתת שימוש בכלים חד-פעמיים.
בהנחיית השרה גמליאל, לראשונה 2 מיליון שקל ישמשו את הרשויות להמשיך לצמצם את מפגע הפסולת בחופים לפני שהוא מגיע לחוף ואל הים, כמו באמצעות: הקמת תשתיות לאיסוף אשפה בחופים לא מוכרזים, מתקני איסוף פסולת, ניקוז נגר עילי ומתקני תשתית לעידוד בשימוש כלים רב-פעמיים.
מתקנים אלה יובילו למניעת זיהום הסביבה החופית והימית על-ידי איסוף פסולת עירונית הזורמת ב-166 מתקני הנגר העילי בחופי מדינת ישראל במספר דרכים ובהן בניית מתקני איסוף פסולת מרכזיים; קידום מתקנים מעודדי שימוש בכלים רב-פעמיים כמו: כיורים לשטיפת כלים רב פעמיים, ברזיות מותאמות למילוי של בקבוקי מים ועוד. תמיכה זו מותנית בהתחייבות של הרשות בקידום חוק עזר עירוני נגד שימוש בכלים חד-פעמיים בחופים והתשלום יותנה בפרוטוקול אישור החוק של מועצת או מליאת הרשות.
היקף התמיכה המרבי לכל רשות ייקבע בהתאם לאורך קו החוף הפתוח הבלתי מוכרז (בק"מ) שבשטחה. הגדלת התקציבים שהעביר המשרד לרשויות לניקיון החופים ולפעילויות הסברה בשנים האחרונות, הביאו להפחתה משמעותית של כמות הפסולת בחופים. 

 

החופים הדרומיים באילת טעונים שיפור


מנתוני מדד חוף נקי לחודש יולי 2020, עולה כי חופי אילת שנמדדו נעו במהלך שלוש הבדיקות שנערכו לאורך החודש (31.5; 15.6; 30.6) בין בינוני לנקי מאוד, כאשר החופים הנקיים יותר היו מפרץ השמש (הכי נקי) וחוף חברת חשמל, בשעה שחוף אלמוג, המכונה "השמורה הפתוחה" נמצא נקי פחות בחלקו הצפוני והדרומי כאחד. יצוין כי חוף זה סובל לאורך השנים מהזנחה יחסית לחופים מוכרזים בעיר.
בשנת 2019, 65% מהחופים בישראל הוגדרו כ"נקיים" או "נקיים מאוד" לפחות 70% מהשנה.
החופש הגדול נפתח בירידה בניקיון החופים בחלק השני של חודש יוני. לפי נתוני מדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה למחצית השנייה של החודש (עד 30 ביוני), 71.21% מהחופים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 77.27% במדד הקודם. בתקופה המקבילה נמצאו 67.69% מהחופים נקיים עד נקיים מאוד. אחוז החופים הנקיים 70% מהזמן מתחילת שנת 2020 הוא כיום 59.09%.  הרשויות החופיות הנקיות ביותר במדד זה הן: אשדוד, תל אביב-יפו, בת-ים, עכו וחוף השרון. 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת