''איך מבקשים מאתנו לסגור את הבית?''

מאת: ניר אמיתי ● 20/7/2020 10:27 ● ערב ערב 2976
ככה פתאום בלי כל הכנה מוקדמת, כשבשבט הצופים תכננו עוד ועוד פעולות לילדי אילת שבחופשה, קיבלה וועדת הקורונה את ההחלטה להפסיק את כל פעילויות הקיץ מכתות ד' ואילך ● בן רגע נאלצו המדריכים הצעירים והחניכים, עבורם שבט הצופים הוא הבית, להפסיק את הפעילות ולהוריד את השלטר ● עשרות רבות של צעירים לובשי חאקי והורים לא עברו על ההחלטה לסדר היום ויצאו לרחובות להפגין ● ''אנחנו המענה הכמעט יחיד שיש היום לילדים באילת וגם אותנו, למרות כל ההקפדה, סוגרים'', מחתה אורן דולב, ראש שבט הצופים באילת ● שלו ארם, מדריך: ''כל החיים מחנכים אותנו לנתינה, פתאום אומרים לנו אל תתנו ותישארו בבית''
''איך מבקשים  מאתנו לסגור את הבית?''
“ההוצאות שיש לנו לדוגמה כשבט מרוחק, גדולות בהרבה מההוצאות של שבט במרכז

תנועת הצופים בכל הארץ נלחמת בימים אלו על חייה בעקבות החלטת וועדת הקורונה וממשלת ישראל לסגור את כל הפעילויות המוצעות בימים אלו של חופש לילדים מכתות ד' ומעלה. עבור שבט הצופים באילת, שידע לאורך שנות קיומו עליות ומורדות וזכה לתחייה מחודשת בעשור האחרון, מדובר כמעט מכת מוות, שכן לאף אחד כאן לא ברור איך - אם היום סוגרים פעילות ואם כספי ההורים יוחזרו, בלי מחנות קיץ, בלי פעילויות ועם קיצוצים מצדם של ספונסרים - הם יצליחו לקום כלכלית שוב על הרגליים. ביום שלישי יצאו אלפי 'צופיפניקים' מכל רחבי הארץ לרחובות והוכיחו שמה שהגדולים יודעים לעשות גם הם יודעים. בהפגנות שנרשמו במוקדים רבים בארץ הפגינו חניכי הצופים על מה שהם מגדירים כ"זכות שלהם לפעול ולהעניק דווקא בימים אלו של קורונה, בית חם לאלפי ילדים בכל רחבי הארץ שיושבים בבתים חסרי מעש".

 

“אנחנו רק רוצים לתרום ופתאום אומרים לנו עד כאן”. ארם בהפגנה

 

ביום אחד הורידו את השלטר


גם באילת יצאו לרחובות עשרות חניכי הצופים בלבוש חאקי והורים שעמדו לצד הילדים כשכל בקשתם לממשלת ישראל היא- "תנו לנוער לשמור על הנוער". הם התאספו בחניית העפר מול בנק דיסקונט, נושאים כרזות בידיהם, מפגינים כלפי חוץ את הרצון והצורך לחזור לפעילות ולחזור לעניינים. כל זאת לאחר שבתחילת השבוע נאלצו המדריכים הצעירים להיכנס לפעילות ולעדכן את חניכיהם שתמה והסתיימה לה השנה, הרבה יותר מוקדם מהמתוכנן, שכן בעקבות סגר הקורונה והפסד פעילויות (למרות שלאורך כל הדרך קיימו המדריכים מפגשי זום עם החניכים), החליטו בכל תנועת הצופים בארץ ובכללה גם באילת, להמשיך את פעילות השבטים בחופש הזה עד לאמצע חודש אוגוסט. אמנם לכולם היה ברור שמחנה הקיץ לו מחכים החניכים בשקיקה בכל חופש גדול לא יתקיים השנה בגלל ההגבלות, ועדיין הכינו בשבט באילת שורה של הפעלות מהנות וימי גיבוש מרוכזים על מנת להעביר לחניכים את החופש הגדול בנעימים.
"ביום אחד הורידו להם את השלטר ואמרו להם זהו תם ונגמר", מספר שי כהן, אבא לשתי בנות המשמשות כמדריכות בשבט הצופים באילת. "מבחינת הצעירים זה כאילו אמרו להם סוגרים לכם את הבית. היו בכיות, היה עצוב ובעיקר לא ברור על מה ולמה מפסיקים להם ככה את הפעילות".
הורה אחר לחניך בשבט אילת מחה בתוקף וציין: "בזמן שיש שישו ושמחו בבתי המלון, הקניונים מפוצצים ונדמה כאילו כולם חיים את החיים כרגיל בצל הקורונה, לא יתכן שדווקא את הפעילות היחידה הזו שיש לעיר אילת להציע לילדים בחופשה שמטפסים על הקירות ואי אפשר לנתק אותם מהמסכים, דווקא את זה הפסיקו, למרות שלאורך כל הדרך הקפידו כאן על כל הנהלים ועבודה על פי כללי התו הסגול".
שלו ארם (עולה לכתה י'ב), מדריך שכבת כתות ה' בשבט צופי אילת הבהיר בכאב: "זו תחושה קשה כשסוגרים לך את הבית. כשאתה רגיל להגיע למקום בכל יום, פשוט נשבר הלב. אנחנו רק רוצים לעשות, לתרום, למען כל חניכי השבט ופתאום אומרים לנו- עד כאן".

 

 

אתה מצליח להבין את ההחלטה?
"ממש לא. זה הזוי. מרבית השרים בממשלה הודו שהם היו בתנועות נוער כאלו או אחרות בצעירותם, לא ברור לי אם כך, כמי שמבינים עד כמה פעילות של תנועת נוער חשובה בכלל ובעיקר בימים אלו, איך הם קיבלו החלטה כזו. כשכל העולם במשבר ולילדים אין מה לעשות במהלך היום, תנועות הנוער הן שגורמות לילדים לקום בבוקר עם חיוך. אנחנו תמיד מנסים לתת. איך זה שכל החיים מלמדים אותנו שלתת זה הכי חשוב ודווקא עכשיו כשמאות חניכים בשבט צריכים את הלתת הזה, אומרים לנו תפסיקו וסוגרים אותנו".

 

אורן דולב: "הפעילות שלנו חשובה היום יותר מתמיד"


תנועת הצופים באילת נחשבת לתנועת הנוער הגדולה בעיר ומקיפה כ- 350 צעירים פעילים מכתות ד' ועד יב'. לצד אורן דולב המשמשת כראש שבט הצופים בעיר בהתנדבות מלאה מזה כעשור, רק המרכזת שלנו שהיא בחורה צעירה אחרי הצבא, מעל גיל 20, מתוגמלת על עבודתה בשבט בשכר, בדומה לכל השבטים בארץ כשלצידה ישנה מערכת שלמה של מדריכים צעירים שעוברים לאורך השנים הכשרות והשתלמויות.


"דווקא בימים אלו כשישנה עלייה משמעותית באלימות ברשתות החברתיות, המקום של תנועת הנוער הוא לתת מענה, מסגרת ולספק הפוגה לילדים מכל מה שקורה מסביב, שלא יסתובבו ברחבי המרשתת באמצע הלילה, ובכלל, בעיר כמו אילת בה אחוז האבטלה גבוה מאוד והורים רבים יושבים בבית, הצופים נכנסים מתחת לאלונקה ונותנים מענה לילדים. היו לא מעט מקרים ואירועים בהם הרמנו דגל אדום לילדים כמו במקרה של ילדה שהעלתה פוסט מדוכדך מדי לטעמנו. התקשרתי לאמה ועדכנתי אותה שזה לא סובל דיחוי. למחרת האמא התקשרה להודות לנו על כך ששמנו לב. זה הזמן שלנו עוד יותר מהרגיל לתת מענים. בתקופה בה השימוש באלכוהול בקרב בני הנוער ירד אבל השימוש בסמים עלה, ואת זה אני אומרת מתוך הכירות השטח, זה הזמן לא עוד לדבר אלא לעשות ולתמוך".

 

יש ביקרת על העלויות שבהשתייכות לצופים
אורן: "זה נכון. להיות בצופים זו עלות לא קטנה שכן המפעלים שלנו יקרים. הציוד הוא דבר יקר. נשמעו תלונות על משכורות הבכירים ואני מבינה את הביקורת ויודעת לומר שנעשית התייעלות ופיטורים מאסיביים בעידן הקורונה. המחאה שלנו קוראת לממשלה לתת לנוער בעיקר היום לעזור לנוער ולהשאיר את תנועת הצופים פעילה".

איך נמנעתם מהדבקות?
"הפעילויות שלנו מעוברות רק במקומות פתוחים ורק עם מסכות ולא בקבוצות גדולות. בכתות שעדיין פועלות כהכנה לבגרויות, ילדים יושבים בכתות סגורות, בלי מסכות וזה בסדר מצד המחליטים".

ומה על הפגיעה הכלכלית בכם?
"קרן ישרוטל והמתנ"ס מאוד עוזרים בשותף. ישרוטל מיד חתכו הכל ואני לא באה בתלונות ואני מניחה שגם במתנ"ס יהיו קיצוצים ומן הסתם זה יבוא בעיקר על חשבון המשפחות שהיו מקבלות סיוע ברישום. לצד זה פעולות שהיו בעבר מכניסות כספים לא יצאו השנה לפועל והורים שדורשים עכשיו לקבל את כספם חזרה מקבלים את היתרות. כל זה לא עושה לנו טוב בהיבט הכלכלי ועדיין אנחנו יכולים לסיים את השנה על חוט השערה לא מעט בזכות העובדה שאני וותיקה ומנוסה בצד הכלכלי ומכירה עלויות על השקל ומאוד מקפידה שלא לגלוש ולא לבזבז יותר מהנחוץ. מנגד, שנת הפעילות הבאה תהייה בעייתית. אם יש לי היום כ – 30 אלף ₪ לטובת מלגות לחניכים, אני בספק אם יהיה לי את זה בשנה הבאה. המשמעות של זה או שמבטלים טיול או שאומרים לילד שבגלל שאין לו כסף הוא לא יכול לצאת לטיול ושיהיה ברור שיש הרבה ילדים שאני יודעת שזו הזדמנות יחידה עבורם לצאת לטיול מחוץ לבית".

עד כמה העירייה מסייעת?
"העירייה שלנו וזה לא ברור מאליו, נותנת לנו עזרה הרבה יותר מנדיבה: זה המבנה, התחזוקה שלו, אנחנו לא משלמים עבור חשמל ומים, מקבלים אב בית וכל עזרה נדרשת באחזקת המבנה שהוא לא חדש ויש לו מורכבויות. מדובר בשווי כסף לא מבוטל שזוכה להערכה רבה גם ברמה התנועתית שכן זה לא קורה בכל מקום. מעבר לזה אנחנו מקבלים מהעירייה מעטפת של ליווי חינוכי, כל שירותי המשרד והנהלת החשבונות הנחוצה, מערכת עירונית נהדרת שהיא לגמרי לא ברורה מאליה ואם לא די בזה אנחנו גם מקבלים תקציב מוועדת התמיכות שבשנה שעברה עמד על 30 אלף ₪".

מה צריך לקרות כדי שהתנועה הגדולה בארץ לא תקרוס כלכלית?
"נציגי הממשלה צריכים לשבת עם נציגי התנועה ולהבין איזה תזרים כספי נחוץ על מנת לתמוך בתנועה ובעיקר בשבטים שבפריפריות כדי ליצור שיווין בין השבטים. זו הרי לא תנועה לעשירים ואמידים בלבד וההוצאות שיש לנו לדוגמה כשבט מרוחק, גדולות בהרבה מההוצאות של שבט במרכז. יצאנו להפגין בשטח כדי שכולם יבינו את המצוקה שלנו וכדי שבממשלה יבינו שהם חייבים להחזיר את הצופים לפעילות ועל הדרך גם למצוא לתנועה גב כלכלי שיעזור לה לשרוד את התקופה". 
 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש