מכרזי דיור למשתכן/משתפר ברובע 2 צופפו בתוספת של 80 דירות

מאת: רותם נועם ● צילום: דוברות עיריית אילת ● 24/7/2020 09:20 ● ערב ערב 2976
בשורה מאכזבת לכל זוכי הגרלות דיור למשתכן/למשתפר ברובע 2 ● עיריית אילת אישרה ליזמים הזוכים להגדיל את מספר יחידות הדיור המותרות לבנייה ביותר מ-23% ● המדובר בתוספת של 80 דירות (ובסך הכל 425) שייבנו על שטח שיועד מלכתחילה ל345 דירות ● כעת נותר לראות האם ברשות מקרקעי ישראל יאשרו את ההקלות, לאור הפגיעה האפשרית בזכויות הזוכים, או שיתעקשו על תנאי המכרז, שהיה היחידי בישראל בו הוגרלו קוטג'ים במסגרת ההגרלות לזכאים
מכרזי דיור למשתכן/משתפר  ברובע 2 צופפו בתוספת של 80 דירות
אם יקום כאן מאבק ציבורי הוא חייב לבוא מצדם של זוכי ההגרלות שעד כה לא נשמע קולם. רובע 2

האמת, זה נראה היה טוב מידי מכדי להיות אמיתי. באוגוסט 2019 פורסמה ב'ערב ערב' הכותרת: "לראשונה בישראל: הגרלת מחיר למשתכן באילת למגרשים לבניית וילות יוקרתיות". הימים היו ימי פרפורי גסיסתה של תכנית "מחיר למשתכן" והממשלה כבר הובילה שורה של הקלות שהרחיבו את טווח הזכאים ואף איפשרה לקבלנים להוציא חלקים נרחבים מהמכרז לשוק החופשי ולשוק משפרי הדיור, כך שעל רקע זה לא נראתה יוצאת דופן הידיעה שהבטיחה כי לראשונה יוכלו הניגשים להגרלת "מחיר למשתכן" באילת, לזכות בווילה דו קומתית צמודת קרקע ברובע 2 בשחמון, קו ראשון לים, במחיר מגוחך של 1.65 – 1.5 מיליון ₪,  המגלמים שווי של 7,000-8,000 ₪ למ"ר.  זאת כאשר מחירה של ווילה כזו בשוק החופשי עומד כ- 3 מיליון ₪, המשמעות היא כי זוכי הווילות במסגרת "מחיר למשתכן/למשתפר" ברובע 2 באילת, אמורים היו ליהנות מרווח אדיר של כמיליון ₪ כבר מרגע זכייתם. הפער אמנם נשמע פנטסטי ואולם אם זוכרים כי חודש קודם לכן נכשלה רשות מקרקעי ישראל כישלון צורב בשיווקם של מגרשים אחרים באותו הרובע, אפשר להבין את הרצון לפתות את הקבלנים. סמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי של 'עמרם אברהם', עדי גייר הסביר אז לעיתון "גלובס" כי: "ניגשנו למכרז בשחמון 2, מכיוון שאנחנו בונים באילת ומכירים את השוק. זו אחת מהפעמים הראשונות שהמדינה מפרסמת קרקע במסגרת מחיר למשתכן, שכוללת צמודי קרקע. ולא סתם מכרז, אלא במקום הטוב ביותר בעיר. אז כשביצענו את ניתוחי המכרזים שלנו, ראינו שיש פה פוטנציאל מאוד גדול".

 

הדמיה דירות חדשות ברובע 2 - מור בללטי אדריכלים

 

מקוטג' בשווי 2.6 מיליון לדו קומתי


אלא שאם תשאלו את חבר המועצה חן בן אפרים, החברות הקבלניות ידעו טוב מאוד מדוע הן עטות על המכרזים היוקרתיים, שכן עוד בחודש אפריל הוא טען בישיבת המועצה, כי בקשתן של החברות הזוכות עמרם אברהם ואייל פרץ יזמות, לאיחוד וחלוקה מחדש של המגרשים, מטרתה לקדם בקשה להקלות שתאפשר את הגדלת מספר יחידות הדיור, באופן שיצופף את השכונה ויפגע בזכויות המגרילים, ובראשם משפרי הדיור, שהתחייבו למכור את דירתם בתום שנה מיום המעבר. "הקבלנים ביקשו איחוד וחלוקה - בקשה לגיטימית וקבילה", אמר אז בן אפרים ל'ערב ערב', "אני רק בא ואומר שאם תושב העיר ניגש למכרז וזכה, ומכר את הבית שלו והגדיל משכנתה, ולקח הלוואות, בשביל לזכות בדירה הרבה יותר טובה מזו שהיתה לו, והוא זכה בדירה והתחייב, אין שום סיבה שהשטח שיועד לדירה אחת יהפוך לשתי דירות". לא חלפו חודשיים והבקשה לאישור ההקלות הועלתה לישיבת המועצה שלא נפתחה, לאחר שחברי המועצה נעדרו ממנה (לטענת יצחק הלוי מטעמים פוליטיים, כנקמה על שלא הוזמנו ליטול חלק בביקור נשיא המדינה בעיר), ולאחריה, הורדה שוב לוועדה המקומית, שאישרה אותה בשבוע שעבר פה אחד. כך הפכו 345 יחידות דיור ל-425, ציפוף של 23.18% עבור הזוכים בהגרלות. כך קרה שבעוד שלפני ההגרלה הוערך מחיר קוטג' שהוגרל במסגרת מחיר למשתכן בסביבות 1.5-1.6 מיליון שקל על קוטג'ים בשטח 160 מ"ר עם גינה של כ-200 מ"ר, הרי שאותו קוטג' הוערך אז במחיר של כ-2.6 מיליון עבור זוכי "דיור למשתפר". אלא שכעת הפכו הקוטג'ים היוקרתיים לדו משפחתיים – דירת גן ומעליה דירת גג ושוויים נחתך באחוזים ניכרים ועמם שווי ההטבה שגולמה בזכייה.

 

הדמיה דירות חדשות ברובע 2 - דניאל שרון אדריכלים.jpg

 

ברמ"י מעדיפים שלא להגיב


מזה כחודשיים מנסה 'ערב ערב' לקבל מרשות מקרקעי ישראל תשובות ברורות לגבי המכרז היוצא דופן והבקשות להקלות שבאו בעקבותיו, אך ללא הועיל. ברמ"י סרבו להתייחס לסוגיה כל עוד לא אושרה בוועדה המקומית וגם השבוע לא הגיעה תגובתם עד למועד סגירת הגיליון. עם זאת, התראיין עוד בחודש אפריל ל'ערב ערב', בכיר ברמ"י, שהסכים לומר שלא לייחוס כי: "גם אם המועצה קיבלה החלטה (על ההקלות – ר.נ) זה עדיין כפוף לאישור של רמ"י...בתכנית משפרי דיור, היזם לא יכול להכפיל את יחידות הדיור. הוא מקבל את המגרשים במחיר כל כך אטרקטיבי אחרי שהמדינה קבעה כמה יחידות דיור ייבנו על השטח האמור, המדינה לא טיפשה היא סוגרת את הפרצות מכל הכיוונים בדיוק על מנת למנוע מצב כמו שאתה מתאר, שיקום פתאום יזם ויבקש לפגוע בזכויות הזוכים באמצעות הגדלת יחידות דיור והגדלת הצפיפות על התשתיות. כך אנחנו מונעים קומבינות, כדי שקבלנים לא יעשו קופה על הפרויקט בניגוד למה שהמדינה התכוונה". עם זאת הודה גם אותו בכיר כי סלולה בפני היזמים הדרך לפנות למוסדות התכנון ברמ"י ולבקש את ההקלות, ובסמכותה של רמ"י גם לאשרן.

 

האם יתכן שרמ"י פישלו?


כשניסינו לברר מדוע ייגש יזם לוועדה המקומית בעיריית אילת כאשר הוא יודע כי רמ"י עדיין יצטרכו לאשר את הבקשה בהמשך, הסביר לנו גורם פוליטי, שלא לייחוס, כי מבחינת יזם זוהי פוזיציה שונה בתכלית להגיע לרמ"י עם בקשה לפגוע בזכויות זוכים במכרזים כה רגישים, ללא גיבוי של הרשות. "למעשה", אמר לנו אותו גורם, "בלי עידוד הרשות לצעד, ייתכן מאוד שרמ"י היתה מסרבת לאפשר את ההקלות, אבל כשהיזם מגיע עם רוח גבית של העירייה, קל יותר לרמ"י לרדת מהעץ, אחרי הכל, ייתכן שרמ"י פשוט פישלו במכרז הזה, בידיעה או שלא בכוונה, או שפשוט התחרטו על גובה ההטבה שגולמה במכרזים הללו, שבאמת היתה לא פרופורציונלית להגרלות אחרות בארץ, כך או כך, לא מן הנמנע כי יתאים להם להתלות באישור הוועדה המקומית ולאשר את ההקלות למרות הפגיעה בזוכים. מה שחבל, זה שאותם חברי וועדה מקומית שהרימו יד מתוך ידיעה שהם פוגעים במשפרי דיור אילתים, יכלו באותה המידה להכפיף את הסכמתם לאישור המינהל, זה המינימום שהם יכלו לעשות עבור הציבור שבחר בהם, אבל הם העדיפו להוביל את המהלך עבור היזמים". ולאחר שכל זאת נאמר, ראוי לומר ארבעה דברים: אם יקום כאן מאבק ציבורי הוא חייב לבוא מצדם של זוכי ההגרלות שעד כה לא נשמע קולם. זולת חבר המועצה בן אפרים לא נרשמה התארגנות בקרב הזוכים ואם להם לא אכפת, מדוע שלמישהו יהיה אכפת. דבר שני, חשוב לציין, כי בסופו של דבר היזמים זכו כדין והם פועלים על פי חוק ובמסגרת המותר להם, ובסוף בסוף, מי אמר שזוכי מחיר למשתפר זכאים להטבה חסרת תקדים של כמיליון שקל, כמותה לא נראתה בכל הארץ בכל סבבי ההגרלות? ובכלל, מי אמר ששכונה של דו קומתיים במערב 2 תהיה בהכרח צפופה מידי או נעדרת איכות חיים?.


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש