קריאה לעיריית אילת: ''החזירו את המים לברזיות הציבוריות''

מאת: ניר אמיתי ● 31/7/2020 15:20 ● ערב ערב 2977
דווקא בימים אלו של שיא הקיץ, בעיריית אילת לא טורחים לוודא שהברזיות הציבוריות הפזורות ברחבי העיר פועלות ● בדיקה שערכה אוריין הרץ, מאמנת כושר וריצה 'פיט פור יו' ברחבי העיר, מעלה כי לא זו בלבד שאין בברזיות רבות מים קרים, אלא שהן כלל לא פועלות ● לטענתה, בעיריית אילת הובהר לה כי בימי הקורונה דרש משרד הבריאות להפסיק את המים בברזיות מחשש להדבקה, ואולם היא מבהירה כי במקומות אחרים בארץ כבר החזירו את המים לברזיות הרחוב ● מבדיקה שעשינו מול משרד הבריאות, עולה, כי לא זו בלבד שאינם אוסרים על הפעלת הברזיות, אלא שמשרד הבריאות מעודד את השימוש בברזיות הרחוב מחשש להימנעות משתייה והתייבשות
קריאה לעיריית אילת: ''החזירו  את המים לברזיות הציבוריות''
המים מהמערכות הציבוריות נמצאים תחת בקרה וחיטוי מתמיד, ולכן אין כל חשש לצרוך מי ברז

שנתיים אחרי שפעלה להתקנתן של ברזיות מים ציבוריות ברחבי העיר, מתוך הבנה כי הצועדים ברחובות והספורטאים מבית ומחוץ שמתאמנים ברחובות אילת – שהוכתרה על ידי עירית אילת כ'עיר הספורט של ישראל' - חייבים מתקני מים ברחובות וכמה שיותר יותר טוב, לקחה על עצמה אוריין הרץ, מאמנת כושר ומאמנת ריצה FIT 4 U, המצויה במהלך מרבית שעות היום ברחובות העיר, אגב הנחיית קבוצות המתאמנים שלה, לערוך בדיקות בברזיות הציבוריות ולבדוק מדוע ולמה למרות שסבב הקורונה הראשון כבר מאחורינו, ולמרות שבעיריות אחרות ברחבי הארץ כבר החזירו מזמן את המים לברזיות, באילת כמו באילת, עד שכבר התקינו ברזיות ציבוריות חדשות, אף אחד לא ממש טורח להשמיש אותן. "עזבו את העובדה שאין בברזיות מים קרים, שזה לכעצמו מחדל בעיר רותחת כמו אילת", אומרת מי שזכתה בזכות פועלה בנושא לכינוי 'לוחמת הברזיות', "אלא שבמקומות רבים ברחבי העיר הברזיות כלל אינן עובדות ואין בהן מים כבר למעלה משלושה חודשים". ברשימה שפרסמה בפוסט שהעלתה בנושא, מפרטת אוריין את מיקומי הברזיות שבדקה ולא היו בהן מים: חוף מפרץ השמש, חוף הרודס (סמוך לפארק הספורט), חוף הניין ביץ, על הטיילת סמוך למרכז פנינת אילת, בסמוך לבסיס חיל הים בכניסה הדרומית (אחת הברזיות שהותקנו בזכותה), טיילת טור ים, חניית הויליג' (2 קולרים), חוף אלמוג, ששת הימים בסמוך למתנ"ס שחמון, פארק שחמון בחלקו העליון- מאחורי בית ספר הרי אילת (2 ברזיות), כיכר העוגן (2 קולרים הממוקמים בסמוך לפרגולה המערבית ובצמוד לפארק הספורט- הותקנו בזכות פועלה), רחוב ירושלים השלמה- מול ויצ"ו, "וזו מן הסתם רק רשימת ברזיות חלקית אליהן הגעתי בעצמי ובדקתי, ואני בטוחה שהרשימה ארוכה ומקיפה את כל העיר", היא מבהירה השבוע וצודקת שכן אנחנו יכולים להוסיף גם את הברזיות בחוף הדתיים שעומדות יבשות כאבן שאין לה הופכין.

 

7,500 שקל על מתקן שלא עובד


לטענתה, כשפנתה בנושא כמה וכמה פעמים למוקד העירוני 106, וגם לגורמים בכירים בעיריית אילת, נאמר לה שוב ושוב כי המים בברזיות הציבוריות הופסקו לאחר שבמשרד הבריאות אסרו בתחילת התפרצות הקורונה את השימוש בהן מחשש להדבקה. "זה טוב וגם יפה", אומרת אוריין, "אלא שהתחושה היא שבאילת רוכבים על נושא הקורונה, שכן איך יתכן שבעיריות אחרות ברחבי הארץ כבר החזירו את המים לברזיות הציבוריות ובאילת לא? במה אילת שונה? אם זו באמת הייתה הסיבה האמיתית להעדר מים", מוסיפה אוריין, "איך יתכן שבמקלחות הציבוריות בחופי הרחצה יש מים ובכלל, בחלק מהברזיות בעיר יש מים ובחלק אין? אז זה או שעיריית אילת אינה עונה על דרישות משרד הבריאות ואינה מפסיקה את המים בכל המקומות הנדרשים, או שפשוט נוח להם לתפוס טרמפ על הקורונה ולא לטפל בנושא. מעניין אותי אם מישהו בעירייה טרח בכלל לפנות למשרד הבריאות ולברר האם ההנחיה להפסיק את המים בברזיות עדיין שרירה וקיים או שכבר מזמן לא?". כך או כך, הבקשה הברורה של אוריין בשם התושבים היא- להחזיר את המים לקולרים ורצוי שעל הדרך הם יהיו גם קרים. "זה הזוי שמשקיעים כל כך הרבה כסף על התקנת קולר ברחוב, אבל לא דואגים שיעבוד. זה הזוי שמשקיעים כ – 7,500 ₪ על מתקן אחד שכזה ("כן, עשיתי שיעורי בית"), ולא דואגים שיהיו בו מים קרים בעיר כמו אילת שזה קריטי. אז נכון שצריך לחבר לקו מים וגם חשמל, אבל היי, עיר הספורט של מדינת ישראל לא מצדיקה את מה שקיים כבר הרבה זמן בערים שלא זכו לתואר הזה?".

 

 "אין כל חשש לצרוך מים ממתקני שתיה ציבוריים”


בבדיקה מול משרד הבריאות התברר כי משרד הבריאות כלל לא הנחה את הרשויות המקומיות שלא להשתמש בברזיות לשתייה.
"משרד הבריאות מעודד את השימוש בברזיות מחשש להימנעות משתיה והתייבשות", הובהר לנו מלשכת דובר המשרד. "בתקופת היציאה מהסגר והכניסה לימי הקיץ החמים, יצאו באמצע מאי הנחיות המשרד עם דגשים לתקופת הקורונה", נמסר לנו ממשרד הדובר שאף צירף מכתב שנשלח עוד בחודש מאי אל הרשויות המקומיות והדגיש את הצורך בהצבת מתקני שתייה ציבוריים במוסדות ומקומות עבודה כמו גם התקנה ותחזוקה של ברזי ומתקני מי שתיה ציבוריים בשגרת הקורונה. במכתב צוין במפורש: "החזרת הביטחון לצריכת מי ברז במרחב הציבורי, במיוחד לנוכח הקיץ החם בישראל והצורך לעודד את הציבור לשתייה מוגברת....המים המגיעים מהמערכות הציבוריות נמצאים תחת בקרה וחיטוי מתמיד, ולכן אין כל חשש לצרוך מי ברז ומים ממתקני שתיה ציבוריים. עם זאת, חשוב למנוע ככל האפשר זיהום ממשטחים כמו לחצנים, ידיות ההפעלה ופיית הברזים", במכתב נמסרה לרשויות רשימת משימות לשמירה על ניקיון הברזיות הציבוריות ברחבי העיר בכלל זה:" להכין וליישם תכנית סדורה ובתדירות גבוהה לניקוי וחיטוי הברזיות, כולל מינוי אחראי לנושא, מומלץ להתקין בכל מתקני השתייה ברזים שיאפשרו מילוי בקבוקים בנקל, מומלץ לשלט את הברזיות בהוראות המעודדות שתיה, לצד שימוש נכון:

  •  להגיע עם בקבוקים אישיים רב פעמיים למילוי המים
  • להקפיד על היגיינת ידיים לפני ולאחר השימוש בברזים
  • לנקות את ידית המילוי לפני הפעלתה. ניתן גם להשתמש במרפק לפתיחת המים.
  • לפני המילוי להזרים מים כ – 10 שניות, עד הגעת מים טריים ובטמפרטורה יציבה
  • למלא את הבקבוק מתוך הזרם ללא מגע בפיה
  • להימנע ככל שניתן ממגע של הפה בברז".

כמעט מיותר לציין שכל ההנחיות האלו לא מולאו בפועל ברחבי העיר.

את תגובת עיריית אילת בנושא לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון.


חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש