עובדי ארקיע הפגינו מול ביתו של יו''ר החברה: ''בדרך לסכסוך עבודה''

מאת: רותם נועם ● 31/7/2020 15:29 ● ערב ערב 2977
עובדי ארקיע המושבתת הפגינו אתמול (ד') מול ביתו של יו"ר החברה אבי חורמרו בטענה כי "הבעלים לא עושים דבר כדי לחזור לפעילות" ● אבי חורמרו: “ליבי עם מאות העובדים ובני משפחותיהם, אשר אני מכבד את זכותם להפגין” ● עליזה בלאיש, יו"ר ועד עובדי ארקיע: "ארקיע זה הבית שלנו. מאז חודש מרץ החברה מושבתת וכמעט כל העובדים בחל"ת. איך ייתכן שהמתחרים שלנו כבר טסים, ואנחנו עדיין על הקרקע?"
עובדי ארקיע הפגינו מול ביתו של  יו''ר החברה: ''בדרך לסכסוך עבודה''
עובדי ארקיע בהפגנה אתמול

 

צילומים: צלם יוסי זליגר

 

אתמול (ד', 29.07.2020) הפגינו מאות עובדי ארקיע נגד התנהלות האחים נקש, בעלי השליטה בחברה. העובדים הפגינו במספר מוקדים, כאשר ההפגנות המרכזיות היו מול ביתו של מנהל העסקים של האחים נקש בישראל (המכהן גם כיו"ר ארקיע) ומול משרדי ארקיע. מאז חודש מרץ, קרקעה החברה את כל מטוסיה, ואף החזירה מטוס אחד שהיה חכור. במקביל, הוציאה החברה את מרבית עובדיה לחל"ת, ללא צפי לחזרה. בניגוד לחברות אחרות, בעלי החברה מסרבים לקחת הלוואה בגובה של כ-130 מיליון ש"ח ברובה בערבות המדינה, ובפועל - מובילים לסגירת החברה.

 

 

"שכחו מאיפה באו"


עליזה בלאיש, יו"ר עובדי ארקיע אמרה: "ארקיע זה הבית שלנו. מעל 70 שנה שאנחנו מטיסים את אזרחי ישראל, ועכשיו, בחסות הקורונה, החליטו בעלי החברה להשבית את פעילותה. האחים נקש מייבשים את החברה במתכוון. איך ייתכן שהמתחרים שלנו כבר טסים, ואנחנו עדיין על הקרקע עם כמעט כל העובדים בחל"ת? איפה הציונות, הערכים והרגש? אנחנו קוראים לבעלי החברה לזכור שמאחורי השמות יש אנשים, משפחות ומותג מפואר. לא נשב בחיבוק ידיים ונראה את הבית שלנו קורס. חברת ארקיע היא לא רק חשבון של הכנסות והוצאות. היא חברה של עובדים מסורים שנותנים את הנשמה שלהם למען החברה. עובדים שבמשך שנים רבות ידעו להביא ממון רב לכיסם של הבעלים, ואז האחים נקש חככו ידיים בהנאה. אני מציעה לאחים נקש לא לשכוח מאיפה הם באו".
לדברי המארגנים, מדובר בהתחלת המאבק, לאחר תקופה ארוכה בה ההנהלה מתעלמת מהם ומדרישותיהם ולא מן הנמנע כי יוכרז סכסוך עבודה. כשנשאלו באילו כלים הם יכולים לנקוט שעה שהחברה בין כה וכה בהדממה, אמרו אלה כי יש בידם את הכלים, בין אם מדובר במטוסים שעדיין זקוקים לטיפול, בהבעת סולידריות מצד יחידות אחרות, וכבר בתחילת השבוע רמזו על אפשרות של הפגנה מול ביתו של חורמרו.

 

 

"אנא שתפו עמנו פעולה"


אבי חורמרו, יו"ר ארקיע, פנה לעובדים יום לפני ההפגנה המתוכננת ואמר: “ליבי עם מאות העובדים ובני משפחותיהם, אשר אני מכבד את זכותם להפגין. אנו נמצאים בעיצומה של תקופה קשה, בלתי מוכרת ושלא ניתנת הייתה לצפייה, שעוברת על העולם כולו, המשק הישראלי בכלל ועל ענף התעופה בפרט.”
חורמרו ממשיך ואומר לעובדים: “מגפת הקורונה מעמידה אותנו בפני אתגרים רבים, ועל אף זאת אנו עושים כל שביכולתנו כדי להפעיל את החברה. בניגוד לנאמר, אנו פועלים כדי לקבל את ההלוואה בערבות המדינה, אך חשוב לדעת שגם אם נקבל אותה יהיו פעולות רבות אותן נהיה חייבים לבצע כדי להבטיח את חוסנה של ארקיע. אני פונה אליכם ציבור העובדים- השותפים שלנו, אנא שתפו אתנו פעולה ונהגו באחריות לטובת עתיד החברה ועובדיה”.

 


“אילת צריכה לבוא בחשבון"


תושבי אילת, חלקם עובדי החברה התבטאו השבוע בנושא ברשתות החברתיות. תושב בשם מתי כתב ברשתות החברתיות: "תושבי אילת, הביעו תמיכה נרחבת במאבק של עובדי חברת ארקיע מול האחים נקש, שחוץ מחברת ארקיע יש בבעלותם עוד נכסים בעיר אילת. באטימות לבם ודאגה רק לאינטרס האישי שלהם הם מרשים לעצמם לרמוס ולדרוס. זי לריכוזיות ולתאגידים מושחתים, היום זה ארקיע מחר זה הנמל, או בתי המלון שבבעלותם. אילת צריכה לבוא חשבון עם כל מי שלא היה קשוב לצרכי התושבים בעת הזו. כל העובדים המועסקים על ידם צריכים לאחד כוחות ויחד עם כל תושבי העיר לעמוד מולם ולשנות דברים". 
גולש אחר בשם יוסי כתב: "מחר יש הפגנה מול הבית של יו"ר חברת ארקיע. בהצלחה. לא רק שהבעלים לא רוצים להניע את חברת ארקיע, הבעלים לא ממצמצים בכלל. הבעלים לא סופרים את העובדים. המשפחות שנתנו יותר מחצי חיים שלהם לטובת החברה, לעובדים שגדלו עם החברה, התחתנו והקימו משפחות ביחד עם חברת ארקיע, החברה שהיתה להם בית שני, חוצפה, גועל נפש כיצד הנהלת החברה מתייחסת לעובדים המסורים שלה. מקווה שהמהלך לא מאוחר מדי כדי להציל את חברת ארקיע, מאחד הבעלים הגרועים ביותר שהיו לחברה שלנו. חברת ארקיע לא הגיעה למצב שלה בגלל הקורונה, הבעלים עם ההנהלה אלו שהביאו את החברה לקרוס. הנגיף היה תרוץ עלוב של הבעלים! ואני גם לא מפחד לכתוב שאני עובד בחברת ארקיע , גאה בחברה שדאגה לפרנס אותי ושאני דאגתי לתת שירות ומסירות לחברה שלי. זה חלק מהאמת על מה שקורה בחברת ארקיע ".

 

לא מתקדמים עם ההלוואה


לארקיע, בדומה לחברת ישראייר, קיים אישור עקרוני להלוואה בהיקף של 100 מיליון שקל מבנקים מלווים בערבות מדינה בשיעור של 75%. ישראייר מצדה כבר התקדמה עם הלוואה בגובה 140 מיליון שקל (לאחר שהגדילה את הסכום מ-93 מיליון שקל). ישראייר תשיב את ההלוואה שקיבלה משני בנקים, על פני 7 שנים. מבחינת עובדי ארקיע, אי נטילת ההלוואה מעידה יותר מכל על כוונת הבעלים, העובדים אף טוענים כי נוהלו מולם מגעי סרק. בתחילת השבוע נרשמה עם זאת פגישה בין נציגי ארקיע לנציגי האוצר במטרה לקדם את נטילת ההלוואה. נכון להיום הוארך החל"ת לעובדי החברה עד לסוף חודש אוגוסט. בוועד העובדים כועסים על החברה שכן העיר אילת מלאה וקיימת דרישה לטיסות, אלא שהיה גם מי שציין את המהלך החכם שעשתה חברת ישראייר שהורידה את מחירי הטיסות לאילת בתקופת הקורונה למחירים שמורידים לארקיע את החשק להיכנס מולה בחזרה לתחרות. 98 שקל לכרטיס לתושב אילת ו-150 שקל ללא תושב הם ללא ספק מחירים שיקשו על שתי חברות לפעול באופן רווחי במקביל, ומבחינה זו ייתכן שהמהלך של מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס הוא עוד סיבה מדוע ארקיע לא תחזור לפעילות באופן הדרגתי אלא רק לכשיפתחו השמיים.


חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש