ירידה באחוז הזכאים לתעודת בגרות באילת

מאת: רותם נועם ● צילום: עומר כרמון ● 2/9/2020 19:02 ● ערב ערב 2982
לאחר שלוש שנים של עליה באחוז הזכאות לבגרות, שהביאה את אילת לראשונה לממוצע הארצי ● צנחו נתוני הזכאות ב-2019 לשפל שלא נודע 7 שנים ● ירידה גם בציון ''טוהר הבחינות'' של תלמידי אילת וכן בזכאות לבגרות באנגלית 4 ו-5 יח''ל ● נקודות האור: שיפור קל בזכאות לבגרות מצטיינת ועליה בזכאות לבגרות מתמטיקה 4 ו-5 יח''ל ● אבל את תואר מצטייני השנה מקבלים דווקא המורים האחראים על הסמכה טכנולוגית באילת, שרשמו זינוק מרשים בהישגי תלמידיהם
ירידה באחוז הזכאים לתעודת בגרות באילת
השקיעו במתמטיקה, אך כשלו בכל השאר. ד
תגיות:

לאחר שלוש שנים רצופות בהם עלה אחוז הזכאים לבגרות באילת, מגיעות תוצאות שנת הלימודים תשע"ט (2019) המאכזבות. רק 65.3% מכלל התלמידים באילת (כולל תלמידי החינוך המיוחד), זכאים היו בשנת הלימודים החולפת לתעודת בגרות (69.2% ללא החינוך המיוחד), זאת לעומת 69.9% בשנת הלימודים תשע"ח (כולל החינוך המיוחד). אחוז הזכאות השנה דומה לפיכך לאחוז הזכאות באילת בשנת הלימודים תשע"ד (2014). כזכור, עלה באופן עקבי עד לשנה שעברה אחוז הזכאות בעיר ל-66.2% בתשע"ו, 68.9% בתשע"ז ולשיא שהצליח להשתוות לממוצע הארצי הגיעה מערכת החינוך של אילת בשנת הלימודים תשע"ח, אז, כאמור, עמד אחוז הזכאות על 69.9%. 
הממוצע הארצי של אחוז הזכאות לבגרות בתשע"ט עמד על 69.7% (ירידה קלה משתע"ח – 69.9%), מה שמציב השנה את אילת מתחת לממוצע הארצי, אליו הצליחה סוף סוף להגיע לראשונה בשנה שעברה.

 

יותר מחברות פסולות


בכך לא תמו הבשורות הרעות למנהל החינוך בעיריית אילת, שכן ציונים נמוכים מבשנה שעברה נרשמו גם בכל הנוגע לטוהר הבחינות (אחוז המחברות הפסולות) שעלה מ-0.3% בתשע"ח ל-0.4% בתשע"ט אך ראוי לציין כי הוא עדיין נמוך מהממוצע הארצי שעמד בתשע"ח על 1.1% ובתשע"ט על 1%. 
נקודת אור אחת נרשמה בעליה קלה במספר הזכאים לבגרות מצטיינת באילת שעלה מ-3.1% בתשע"ח ל-3.3% בתשע"ט. עם זאת גם נתון זה צריך להיקרא אל מול הירידה החדה שחלה גם במספר הזכאים לבגרות זו משנת תשע"ז אז עמד שעור הזכאים לבגרות מצטיינת באילת על 5.7%. הממוצע הארצי לזכאות לבגרות מצטינת עמד בתשע"ח על 8.2% ובתשע"ט על 8.8%, מה ששוב מציב את אילת מתחת לממוצע הארצי.

 

מגמה מעורבת במתמטיקה ואנגלית


תחום נוסף בו לא רוותה מערכת החינוך של אילת נחת ב-2019 היה בכל הנוגע לציוני הבגרות במקצוע האנגלית. כך רשמה אילת ירידה באחוז הבוגרים בעלי תעודת בגרות ב-4 ו-5 יחידות לימוד אנגלית. אם בתשע"ח עמד שעור הזכאים ל-4 יח"ל לימוד אנגלית על 21.8%, ירד נתון זה בתשע"ט ל-19.5% בלבד. ב-5 יח"ל אנגלית ירד אחוז הזכאים באילת מ-42.3% בתשע"ח, ל-41.2% בלבד בתשע"ט, אך יצויין כי הוא עדיין גבוה מהממוצע הארצי שעמד בתשע"ח על 37.7% וירד בתשע"ט ל-39.1%.
לעומת זאת במקצוע המתמטיקה נרשמה עליה באחוז הזכאות לבגרות. במתמטיקה 4 יח"ל עלה אחוז הזכאים מ-10.3% בתשע"ח ל-11.6% בתשע"ט (18.5% ממוצע ארצי), וב-5 יח"ל עלה אחוז הזכאים באילת מ-8.1% בשתע"ח, ל-8.8% בתשע"ט. עם זאת עומד הממוצע הארצי של זכאים ל-5 יח"ל מתמטיקה בתשע"ט על 15.5%, מה שמציב את אילת שוב הרחק מתחת לממוצע הארצי גם במקצוע זה. 

 

שאפו למורי החינוך הטכנולוגי


את ההצלחה הגדולה של תשע"ט יכולים לזקוף לעצמם, עם זאת, מורי החינוך הטכנולוגי בעיר. אחוז הזכאים בין תלמידי אילת להסמכה טכנולוגית עלה בתשע"ט ל-53.1% (37.2% בתשע"ח). המדובר בתעודת ההסמכה הטכנולוגית המוענקת לבוגר החטיבה העליונה אשר למד במגמה טכנולוגית, סיים בהצלחה את לימודיו בכל אחד מ-3 מקצועות המגמה, וכן במקצועות שפת אם, אנגלית ומתמטיקה ועדיין, המדובר בנתון נמוך מהממוצע הארצי שעמד בתשע"ט על 59.1%. גם באחוז הזכאים להסמכה טכנולוגית מצטיינת עם 5 יח"ל במתמטיקה ואנגלית חל שיפור קל ל-4.8% (9.6% ארצי) לעומת 4.7% באילת בתשע"ח. זינוק חד נרשם עם זאת בזכאים להסמכה טכנולוגית המאפשרת קבלה ללימודי טכנאים והנדסאים – 40.1% בתשע"ט (43.1% ממוצע ארצי) לעומת רק 29.8% בתשע"ח. 

 

עלייה באחוז הנושרים


ירידה נרשמה גם באחוז התלמידים המתמידים באילת שירד מ-89.7% בתע"ח ל-86.5% בתשע"ט. נקודת. הנתון מתייחס לאחוז התלמידים המתמידים מתוך אלו שלומדים בפועל. נקודת האור בסעיף זה היא שאילת עדיין עומדת בתחום זה מעל הממוצע הארצי שעמד בתשע"ט על 79.8% בלבד. עם זאת, עלה אחוז הנושרים באילת מ-1% בתשע"ח ל-1.2% בתשע"ט, זאת כאשר הממוצע הארצי עומד על 1%. 


  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת  

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש