צפו: מנטה ענקית ונדירה במפרץ אילת

מאת: ● 20/9/2020 19:31 ● ערב ערב 2984
היום נצפתה באילת מנטה ענק נקבה  ברוחב 3 מטרים בחוף הצפוני במסגרת פיקוח דייג ודיגום ערכי טבע 
צילום: עומרי עומסי רשות הטבע והגנים

 

עמרי עומסי פקח יחידה ימית במרחב אילת ברשות הטבע והגנים: במסגרת צלילה פיקוח הבוקר הרמתי את הראש ולפתע ראיתי מנטה ענקית שוחה מעלי. שנים אני צולל לפני כחודש ראיתי מנטה לראשונה בחיי. היום התצפית הייתה שונה כיוון ששחיתי מתחת למנטה מה שאפשר לזהות שמדובר בנקבה״.

עדי ברש דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ויו"ר עמותת כרישים בישראל:  ״כשמה כן היא ענקית.המין מנטה ענק הינו המין הגדול ביותר מבין הבטאים ואף נמצא בין חמשת דגי הסחוס הגדולים ביותר (כרישים ובטאים).
מנטה ענק מגיעה בדרך כלל לרוחב של 4.5 מטרים בבוגר, אך תועדו מנטות ברוחב של מעל 9 מטרים. כל זאת, מסינון פלנקטון ועל כן המנטה שוחה בגוף המים ומאתרת את הכתמים של יצורי הפלנקטון הקטנים.
מנטה הינה משאת נפשו של כל צולל הנכנס למים, אולם באילת תצפית כזאת היא נדירה, ועד היום באיסוף התצפיות של עמותת כרישים בישראל, תועדו רק 14 תצפיות של מנטה מאילת.
מנטת ענק נידוגה מסביב לעולם עקב הערך הגבוה של בשרה וסנפיריה והיא מוגדרת היום במצב שימור "פגיע" ע"י האיחוד העולמי לשימור טבע (IUCN).״

 אם צילמתם מנטה ענק, כריש או בטאי אתם מוזמנים לדווח לרשות הטבע והגנים *3639 ולקבוצה כרישים בישראל, ולסייע למחקר ולשימור של דגי הסחוס.דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה ויו"ר עמותת כרישים בישראל. 


חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש