בדרך להרחבת קיבוץ סמר יתבצע חילוף שטחים בשמורת הטבע שסביבו

מאת: איציק נועם ● 14/10/2020 18:14 ● ערב ערב 2987
קיבוץ סמר מבקש להתרחב, ולשם כך נדרשים לו שטחים חדשים ● מאחר והישוב ממוקם בצמוד לשמורת טבע מוכרזת, סירבה רשות הטבע והגנים לאשר גריעתם של שני תאי שטח כלואים אותם ביקש הקיבוץ לייעד לפיתוחו ● אך אישרה החלפת שטחים שיגרעו מאות דונמים משמורת הטבע ● הוועדה המחוזית שאישרה את עמדת הרשות, נסמכה על כך שהשטח המיועד לבינוי הינו שטח מופר, בעוד זה שיתווסף לשמורה עדיין בתולי
בדרך להרחבת קיבוץ סמר יתבצע חילוף שטחים בשמורת הטבע שסביבו
רוצים לגדול ל-340 יחידות דיור. בתים בקיבוץ ● צילום: פרינטסקרין מסרטון “החיים בקיבוץ סמר”

הוועדה המחוזית דרום אישרה בחודש יוני השנה את התכנית להרחבתו של הקיבוץ השיתופי סמר שבערבה הדרומית פי שניים. לשם כך יוגדל שטח הקיבוץ במאות דונמים על חשבון שטחי שמורה מופרים, בתמורה לחלקם יעביר הקיבוץ שטחים לא נגועים המצויים בשטחו. עם זאת סרבו ברט"ג לשנות ייעוד של שטחי מתקני תשתיות הממוקמים בשטחי השמורה והוועדה קיבלה עמדה זו. הדבר לא יפגע, עם זאת, באפשרות להמשיך ולעשות בשטחים אלו שימוש לצרכי טהור שפכים ובריכות אגירה, הנעשה במקום כיום.

 

אתר ארכיאולוגי עתיק  


בקיבוץ השיתופי סמר, שעלה על הקרקע ב-1976, מבקשים לגדול באופן משמעותי, ולהגדיל את 150 יחידות הדיור הקיימות בו כיום ב-190 יחידות נוספות, ולצדן מבקשים לאשר בנייתן של 90 יחידות קטנות שיוכלו לשמש בדיור מיוחד ושימושים שונים. כיום משתרע הקיבוץ על שטח של 362 דונם. על פי הבקשה, ייגרע משמורת הטבע הנושקת לקיבוץ שטח של 741 דונם מערב לקיבוץ, במקביל, מציעה התכנית תוספת של 393 דונם שטחים טבעיים משטחו הקיים של הקיבוץ, כך שבפועל יגדל שטחו כמעט פי שניים, ב-348 דונם, לסך של 710 דונם.
עם זאת הוועדה דחתה את בקשת הקיבוץ לאשר את גריעתם של שני שטחים נוספים בגודל של 35 דונם, משמורת הטבע, לטובת הקיבוץ, זאת לאחר שמועצת גנים ושמורות ורשות הטבע והגנים התנגדו לכך, בין היתר מאחר ובאחד מהשטחים הללו, שהינו שטח 'כלוא' שגודלו 1.3 דונם, ממוקם אתר ארכיאולוגי בשם "העפיפון", שהנו מלכודת צבאים ישנה. בשטח השני, מבקש הקיבוץ להקים מתקן שפכים, שאמור בעוד מספר שנים להצטמצם משמעותית ולהפוך לנקודת סניקה שתוביל למתקן שפכים מועצתי גדול יותר בצפון. עד אז הסכימה הוועדה, באישור רט"ג, לאפשר את הקמת המתקן המבוקש ובתנאי שלא יגרע משטח השמורה, בכפוף להתחייבות הקיבוץ לבצע במקום השבה ושיקום לאחר העתקת המט"ש צפונה. שטחו של המתקן כ-1.2 דונם. על כשבעה דונם נוספים ממוקמות כיום בריכות אגירה.

 

מוודאים נצפות נמוכה של הישוב 


היועץ הסביבתי לתוכנית, יוסי קליק הסביר כי השטח אותו מבקשים לגרוע מהשמורה לטובת הרחבת הקיבוץ הוא כבר כיום שטח מופר הממוקם מערבית לקיבוץ בין שתי סוללות המגינות על המשק מפני שיטפונות. הוא אף התייחס לנושא הסביבתי ואמר: "האזור הזה מסומן וידוע כאזור עם רגישות גבוהה לחי וצומח ובהתאם לכך אנחנו מימשנו כאן כללים...אמצעים למזער את ההשפעות הסביבתיות של הישוב שגם היום ההשפעות שלו מאוד מזעריות, הוא שומר על הטבע. אחד זה צמצום שטח התוכנית ביחס לצרכי המשק ולכן הצמדנו תשתיות ושימושים לתשתיות קיימות. שמרנו על גובה בינוי אחיד ונמוך סמוך לשמורות, שמרנו על מסדרונות אקולוגיים - עשינו בדיקה מול רט"ג ושימור של המסדרונות גם מהצד של הר סמר מצד מערב וגם מצד מזרח, הציר של שמורת יוטבתה. תשתיות תת קרקעיות וצמידות לדרכים, חישוף פני שטח שישוקם או ישמש לשיקום שטחים פגועים. השטח יהיה מגודר לפי מפרט גידור של רט"ג ותאורה תהיה תאורה של רט"ג בשטחים פתוחים. מפרט הגידור יאפשר כמובן לתנועה של בעלי חיים מסוימים. גם ההשתלבות בנוף אפשר לראות שכל העסק הזה מאוד נמוך, רואים את הר סמר מאחורה ורואים את הישוב שכולו טובל בירק והוא מאוד נמוך, זה מכביש 90 ,וגם מכיוון דרום רואים איך כל השטח כולו יחד עם הירק הבתים בעצם נטמעים בירק ולא בולטים ממנו. הישוב עצמו הוא בעצם בשולי שמורת הטבע, הוא לא במרכזה, שמורת הטבע נמצאת בעצם רובה ממזרח לכביש 90 והישוב נמצא ברובו מהצד המערבי ולכן גם המעברים האקולוגיים, גם ממזרח גם ממערב נשמרים והרצף האקולוגי נשמר ולא מקוטע...בדקנו נושא של נצפות כי הישוב נמצא באזור שיש בו אזורים שצופים עליו, בדקנו מכמה נקודות בשביל ואפשר לראות שהישוב נצפה רק ממש בזוויות מאוד נקודתיות ומאוד צרות ומרבית שבילי הטיולים במצפורים הם בעצם מוסתרים מהישוב". 

 

קרקע מזוהמת תשוקם


עוד הוסיף: "לבקשת המשרד לאיכות הסביבה עשינו כאן סקר היסטורי לקרקע מזוהמת, בגלל שהקיבוץ הזה קיים כבר שלושים ומשהו שנה ויש כמה היו כמה נקודות של אזורים של בתי מלאכה, אזורים של תחנת דלק מקומית וכדומה, הם נסקרו ומסקנות הסקר הזה הוטמעו בתקנון וטרם התחלת הבנייה באזורים שנסקרו יבוצע סקר מלא ושיקום של הקרקע.

כאמור לאחר קבלת אור ירוק מהגופים הירוקים בנוגע להוספת שטח לשמורת הטבע מצפון לשטח מטעי הקיבוץ, בתמורה לגריעת השטח המערבי שבין סוללות העפר, כאמור, הסכימו רשות הטבע והגנים ומועצת הרשות מתכנני הרשות על הוספה של שטח מצפון לשטח המטעים הקיים שהוא נוסף לשמורה ולגריעה מסוימת בשטח יותר קטן ותוספת על העפיפון, או לפחות אופציה, או בקשה לתוספת, של השטח הזה שכלוא בין הישוב לבין כביש 90, עם בית הארכיאולוגיה המיוחד שכאמור נמצא בשטח הזה". 


רוצים להישאר מעודכנים 24/7 בכל מה שמעניין באילת? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ שלנו לחצו כאן

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת  

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש