האם תתייקר החופשה לאילת במאות שקלים בשל בדיקות הקורונה?

מאת: רותם נועם ● 16/10/2020 09:08 ● ערב ערב 2987
מתווה ''מגן לאילת'' שהעבירה עיריית אילת למשרד הבריאות כולל דרישה לבדיקות קורונה חינם לתיירים ● אבל במשרד התיירות מדברים על בדיקות בתשלום שעלולות לייקר את החופשה לאילת במאות שקלים למשפחה  ● וזה עוד לפני שמאיר יצחק הלוי שלח לשרה החדשה מסר רם וברור כי שגתה כשנמנעה מלכלול את המסחר והמסעדנות במסגרת המתווה המיוחד שהיא מקדמת עבור ''איים תיירותיים'' כאילת ● וגם מכשיר נוסף המבצע 84 בדיקות בשעה, צפוי להגיע ליוספטל
האם תתייקר החופשה לאילת במאות שקלים בשל בדיקות הקורונה?
באם לא יתקבל המתווה שהכינה עיריית אילת לפתיחתה היא מאיימת בב''ץ נגד המדינה

במהלך ישיבת המועצה שהתקיימה ביום ד' השבוע, הציג סגן ראש העירייה, אלי לנקרי, את מתווה "מגן לאילת", עליו שקדו בעירייה ביחד עם בכירים במשרד הבריאות, במטרה להציגו כהצעת חוק שתאושר בתוך שבועיים ותאפשר לבתי המלון ולמסחר בעיר לשוב ולפעול.

לנקרי סיפר כי ממש בקרוב אף צפוי להתקבל בבית החולים יוספטל בעיר מכשיר נוסף לזה שכבר קיים, שמסוגל לבצע 84 בדיקות קורונה בשעה.

 

אין כניסה בלי ברקוד

 

"לפתוח את בתי המלון על פי המתווה הקיים, בשלב החמישי, כשיהיו 100-200 נדבקים חדשים ביום זו החלטה הרת אסון כלכלית עבור העיר. אילת לא תוכל להחזיק מעמד בעוד סגר ממושך", פתח לנקרי. על פי המתווה המוצע, תיסגר הכניסה לעיר מכביש 40 ותותר רק מכביש 90. כל תייר שיבקש להיכנס דרך שדה רמון או כביש 90, יידרש להציג ברקוד בנייד או מודפס שיעיד על כי יצא שלילי בבדיקת קורונה שערך מבעוד מועד. במחסום לאילת יעמדו למעלה מ-30 נאמני קורונה שגויסו על ידי העירייה בתקציב ייעודי מיוחד של 1.5 מיליון שקל שהוקצבו על ידי משרד הפנים.

אדם שיתגלה כנשא קורונה לא יוכל להיכנס לאילת ויצטרך להיכנס באופן מידי לבידוד בן שבועיים. לדברי לנקרי הבדיקות שיערכו על ידי התיירים קודם להגעתם לעיר, יהיו חינמיות. דברים אלה נוגדים את הפרסום כפי שהובא בערוץ 12, שם דובר על עלות כלכלית, גם אם מסובסדת, שתוריד את מחיר הבדיקה ל-50-100 שקל לאדם. כיום המחיר קרוב יותר ל-200. הבדיקות עצמן יערכו בתחנות שיפעיל משרד הבריאות באמצעות זכיינים שזכו במכרזי הפעלה. מאחר ולא כולם מזמינים מקומות מראש וישנם המגיעים לביקורי משפחות, או תיירים שמגיעים להתארח באכסניות ו-Airbnb, עבורם יוקמו חמש עמדות בדיקה שיפוזרו לאורך כביש 90, דימונה, עין יהב, נאות סמדר, יטבתה ובכניסה לאילת, כאשר בכל עמדה יוצבו מספר עמדות בדיקה, כך שלא צפויים להיווצר תורים או התקהלויות. בדיקות אלה, עם זאת, יהיו כרוכות בתשלום של סכום המוערך ב-150-220 שקלים, אך מקווים כי ירד במרוצת הזמן. הבדיקות תהיינה בדיקות מהירות מסוג סופיה, שתוצאותיהן מתגלות בתוך רבע שעה.

 

העומס על כביש 90 יוגבר

 

יו"ר האופוזיציה, ומאתמול בלילה, מי שהוא למעשה אופוזיציה של איש אחד – יניב חנו, ניסה לברר האם נבחנה השלכת העומס התחבורתי שיועמס על כביש 90 שהוא גם כך כביש אדום, אך יצחק הלוי ולנקרי הבהירו כי "זו היתה דרישת המחוקק", כהגדרת יצחק הלוי, שהבהיר כי ח"כ קיש עמד על נושא זה וכי המתווה כפי שהוא יובא לאישור הכנסת יכלול את מגבלת הכניסה לעיר. עוד העלה חנו את הנקודה לפיה, על מנת שלא נגיע למצב אליו הגענו לאחר הסגר הראשון, יש להגביל את אחוז התפוסה במלונות ולא לאפשר את מילויים באופן שיחזיר את אילת להיות עיר אדומה, כפי שהיה באוגוסט וספטמבר.

חבר המועצה חן בן אפרים הציע לקדם חשיבה שתבקש להוריד את מחירי הלינה במלונות העיר, גם בצורה של סבסוד כרטיסי טיסה לישראלים שיגיעו לנפוש באילת בחודשי החורף.

תמיכה לרעיון עלתה בשדולה למען התיירות בראשות סגנית יו"ר הכנסת חה"כ קרן ברק וחה"כ קטי שטרית, שפרסמו ביום רביעי השבוע, הודעה בה נכתב בין היתר כי: "השדולה הובילה דרישה חד משמעית להגדלת הסיוע לתעשיית התיירות לבתי המלון בפרט. בראש ובראשונה חובה על המדינה להכיר בבתי המלון כענף בסיכון גבוה ולשם כך יש לבנות מערך הלוואת ייחודי לענף. בנוסף, יש לסבסד פעילות תיירותית עממית שתניע את תיירות הפנים ותסייע למורי הדרך, האטרקציות ועסקי התיירות רבים לחזור לעבוד. על כל זה גם רשות המיסים וגם המפקח על הבנקים צריכים להתגייס לסיוע במשבר כל אחד בגזרתו. רשות המיסים חייבת לזרז את בדיקת הזכאות למענקי קצבה קבועה של ענפי התיירות. המפקח על הבנקים נדרש לאפשר דחיית הלוואות לתעשיית התיירות לפחות ל-12 חודשים מתחילת המשבר (על חודשים מהתחלה+6 חודשים מספטמבר, סה"כ 12 חודשים). בתי המלון באילת הפסידו מאז תחילת השנה סכום המוערך בכמיליארד שקל. 

 

בג"ץ נגד המדינה

 

בתום הסקירה, הצביעה המועצה פה אחד על הצעת ההחלטה שהעלה יצחק הלוי על ארבעת שלביה: 1. אישור מתווה "מגן לאילת", המחריג את אילת בהיותה אי ירוק מבחינת נתוני תחלואה. 2. פתיחת המשק הכלכלי כלפי פנים, לרבות אטרקציות, מסעדות וחנויות. 3. דרישה מראש הממשלה לקיים דיון עומק במשבר הכלכלי אליו נקלעה אילת ומציאת פתרונות. 4. החלטה כי היה וממשלת ישראל תמשיך להתעלם ממצבה של אילת ולא תנפק פתרונות ברוח המתווה, תגיש נגדה עיריית אילת, בתמיכה גורפת של כלל חברי המועצה, בג"ץ נגד המדינה. "ואם זה לא יעזור, נצא לרחובות", אמר יצחק הלוי בישיבת המועצה מיום ד'.

יצחק הלוי אף התייחס למתווה שהציגה שרת התיירות החדשה, אורית פרקש, אותו היא מבקשת ליישם על אילת וים המלח כבר מה-1 בנובמבר, ואמר: "השרה דיברה רק על מלונות (שיפתחו באילת במסגרת כללי התו הסגול – א.נ), וזו שגיאה, יש כאן גם מסעדות ועסקים ואטרקציות, אין אפשרות אחרת". קרי: לדידו של יצחק הלוי, על מכלול המשק באילת להיפתח לעבודה באופן מידי.


רוצים להישאר מעודכנים 24/7 בכל מה שמעניין באילת? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ שלנו לחצו כאן

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת  

 

 

 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש