הפלא של פלא

מאת: ניר אמיתי ● 12/11/2020 14:56 ● ערב ערב 2991
פלא החילזון מחפש זוגיות, בדרך לסוף המפתיע עוברים איתו הקוראים הצעירים שרשרת של הרפתקאות ● הם לומדים על עונות השנה, לומדים חברות מהי ועד כמה חשובה הקירבה ● את כל אלו ועוד הרבה מעבר מעבירה לילדים ליאת ביטון פז, גננת חינוך מיוחד ושילוב, שהחליטה להפוך עכשיו חלק מהמשחקים החינוכיים האינטראקטיבים שבנתה לספרי לימוד חינוכיים ● בשיתוף פעולה עם בעלה ובתה על האיורים, הפך הרעיון לפרויקט משפחתי מהנה וממנף ● ותהיו בטוחים שהילדים, וגם ההורים, לא נשארים אדישים
הפלא של פלא
איורים: איורים: בני ביטון ואריאלה ביטון
תגיות:

איורים: איורים: בני ביטון ואריאלה ביטון

לפלא החילזון הצעיר יש מטרה גדולה- הוא רוצה למצוא חברים ולהקים משפחה, אך הדרך להשגת המטרה נראית לו רחוקה ובלתי אפשרית...האם יתייאש בדרך? האם יצליח להשיג את מטרתו? סביב האתגר הזה סובב ספר הביכורים של הסופרת האילתית ליאת ביטון פז, שמלמדת על הדרך את הקוראים הצעירים פרק חשוב בחברות, משפחתיות ובעיקר ההבנה שאין דבר העומד בפני הרצון. הצעירים שמתלווים לפלא החילזון במטרתו החשובה, לומדים על הדרך על עונות השנה והופכים לחלק ממסע החיפושים של החילזון החביב וכל אלו בליווי איורים צבעוניים מרהיבים עליהם חתומים לא פחות ולא יותר אלא בני ביטון ואריאלה ביטון, בעלה ובתה של הסופרת במה שהתחיל כפרויקט יחיד והפך לפרויקט משפחתי.

 

"כרגע אנחנו עובדים על אתר שיקדם את הספרים. עם המשפחה היוצרת

 

האפליקציה ששינתה את הכל

 

מתוך הספר:

 

 "סוף סוף נגמר הקיץ,
פלא התעורר והרגיש את הטיפות הראשונות של היורה.
כמה חיכה לרגע הזה,
פלא שמח כל כך,
עברה כבר שנה שלמה,
ועכשיו הוא חילזון בוגר
ויכול לדאוג לעצמו".

 

את הטייטל 'סופרת' מצרפת עכשיו ליאת ביטון פז בגאווה גדולה לרזומה העשיר שלה בתחום החינוך. למעלה מ- 20 שנה היא משמשת כגננת חינוך מיוחד וגננת שילוב, עובדה שדווקא נתנה לה את הדחיפה לייצר תכנים לימודיים לילדי הגנים שעברו תחת ידיה. למרות שאמה הייתה בעצמה סופרת, עד לאחרונה זה לא היה הכיוון של ליאת. מסתבר שמה שקירב אותה לתהליך הייתה העובדה שלפני כמה שנים קיבלו גננות החינוך המיוחד אייפדים על מנת שיהיה להן קל להנגיש את החומר הלימודי לילדים. ומה לזה ולכתיבת ספר? אני תוהה וליאת מחייכת ומספרת על התהליך שעברה: "מרגע שקיבלתי את האייפד נחשפתי לאפליקציה מדהימה בשם 'טייני טאפ', באמצעותה אפשר לבנות משחקים לימודיים שתופסים את הילדים ומעבירים להם את החומר הנלמד בצורה חווייתית ומעניינית". אלא שכל קשר בין ליאת לבין טכנולוגיה היה אז מקרי לחלוטין. "בהתחלה השתמשתי במצגות של גננת אחרת", היא מספרת בחיוך, "ולאט לאט למדתי לעבוד עם התוכנה בעצמי". עד כדי כך היא התלהבה מהרעיון שהיום היא כבר יכולה להתהדר במלאי של כ– 400 משחקים אינטראקטיביים שבנתה באפליקציה, כשהיא נחשבת למובילה בארץ וממוקמת חמישית בעולם, "וכן", היא מודה, "בשלב מסוים גם מתחילים לראות מזה כסף. לא שעשיתי את זה בשביל כסף, אבל היום, הכסף הזה מאפשר לי להוציא את הספרים שלי במימון עצמי". 

 

 

המשפחה מתגייסת


ועדיין, למרות שבאפליקציה יצרה ליאת משחקים וגם סיפורים שגורמים לילדים לשתף פעולה ולעשות, את ההחלטה להפיח רוח חיים בסיפורים שלה שבאפליקציה, היא קיבלה כשישבה לצד אמה שהייתה על ערש דווי. "אמא שלי הייתה סופרת שכתבה ספר על השואה. באותו זמן כשישבתי לצדה הבנתי שאני צריכה להמשיך בכיוון הזה", היא מודה. פלא החילזון היה הפיילוט הראשוני שלה אותו החליטה להוציא מהאפליקציה אל הנייר. "מבחינתי הוצאת ספר היה תהליך שהתחיל מאפס. מלא לדעת כלום. וזה לחלוטין עלה בכסף וזמן. אבל אני תמיד אומרת שצריך להתחיל מאיזה שהוא מקום וגאה בזה שלמרות הקושי הצלחתי. היום אני לגמרי יודעת מה עושים ואיך וזה פתח חשוב מאוד לספרי ההמשך שלי", היא מרמזת על הבאות. גם כשביקשה למצוא מאייר לספר הביכורים שלה, לא כיוונה ליאת שזה יקרה ממש אצלה בתוך הבית אלא שאז, בעלה בני, הנדסאי חשמל שפוטר מעבודתו בימי הקורונה ונמצא בבית,
 שהוא גם חובב ציור, לקח על עצמו את המשימה. 
יחד עם הבת אריאלה, תלמידת כתה י'א, הם הפכו את פרויקט הספר הראשון של אמא להפקה משפחתית מנצחת. "מעז יצא מתוק", מודיעה ליאת בחיוך מנצח ומבהירה, "הדינמיקה המשפחתית שיצאה מזה היא מאוד מהנה. עכשיו היא כבר מכוונת שגם את הספרים הבאים הצוות הזה שלצידה יאייר כולל בת אחותה שקיבלה על עצמה לאייר את אחד הספרים שבדרך.

אז מה, הפכת למפעל ספרים? אני שואל בחיוך וליאת מהנהנת באושר. אין הרי משהו טוב יותר מאשר להביא את עצמך לביטוי בדרך מהנה.

 

“יש אנשים שיכולים לקחת את תקופת הקורונה למקומות שליליים”

 

"הבייבי שלי"

 

מתוך הספר: 

 

“פלא כמעט בכה,
אבל הוא לא התייאש,
הוא יסתכל למרחקים וימצא חברים"...

 

אני תוהה איך לגננת פול טיים ג'וב שגם מחזיקה את הבית על שלושת ילדיו והבעל ביד רמה יש את הזמן להמציא עוד ועוד משחקים אינטראקטיבים וגם להוציא ספרים. ליאת מבהירה "שכשרוצים מוצאים זמן להכל. כשאנחנו נוסעים לצפון אני יושבת כל הדרך ובונה משחקים. בכל רגע פנוי אני על זה ובכלל, לכתוב סיפור לילדים זה לא משהו ארוך במיוחד. להוציא את הספר זה כבר סיפור אחר". אני שואל את ליאת מאיפה היא שואבת רעיונות לסיפורים שלה והיא מבהירה שזה יכול לקרות לה גם מתוך שינה ולכן תמיד היא דואגת לדף וכלי כתיבה שיהיו לצד המיטה כי מי יודע על מה היא תחלום. "ובכלל, הרעיון מאחורי כל המשחקים שהמצאתי וכל הסיפורים שכתבתי הוא בראש ובראשונה שהיה לי את החומר שאני רוצה וצריכה לעבודה עם ילדי הגן שלי. המסר בסיפור 'פלא החילזון' הוא פשוט- לילדים בכל גיל יש מטרה, זה מתחיל כשהם רק תינוקות ואז זה להרים את הראש ואחר כך להתגלגל ולכן הם מתחברים לפלא שגם לו יש מטרה וזה להקים משפחה. הסיפור מעביר לקוראים הצעירים מסרים של קבלה, משפחתיות, חברים, זוגיות, על הדרך הם נחשפים למושגי מרחב, ימות השבוע, חודשי השנה עם דגש על הסתיו ומרחיבים את הידע שלהם בנושא הטבע, עם מסר שמסתבר שגם מבוגרים נחשפים אליו בספר בפעם הראשונה ובכלל, בספר שהוצאתי ובאלו שאוציא בהמשך הרעיון הוא לגרום להורה להחזיק ספר ביד לכמה דקות של איכות עם הילד. מי כמוני כאמא שקראה הרבה ספרים לילדים שלה, כשאני נהניתי מספר, נהניתי גם לקרוא אותו לילדים ולכן חשוב לי שיהיו בספרים הרבה איורים, לא הרבה טקטס בעמוד אחד, כך שהסיפור יזרום ויהיה מהנה לילד וגם להורה שקורא".

 

"המסר שלי, ממש כמו פלא החילזון, להציב לעצמך  מטרה ולא לעצור עד שתשיג אותה". ביטון פז

 

מה המטרה שלך בהוצאת הספרים?
"אם להודות על האמת לא נתעשר מזה, הרעיון הוא לקדם את האני מאמין שלי בלימוד דרך הנאה. נתחיל מזה שספר כזה הוא סיפוק עצמי עבורי, יצירה שלי, משהו שאני עשיתי מאפס ואין לך מושג כמה מרגש זה להחזיק את הספר המוגמר ביד אחרי חבלי לידה לא קצרים. מעבר לזה יש בזה את האושר שלי שאני יכולה להגיע עם הספר שלי לילדי השילוב שלי בגן וללמד אותם ממשהו שאני יצרתי. לראות אותם נהנים, מגלים עניין ולומדים בדרך חווייתית, זה האושר ומעבר לזה, כל מי שקנה, יפרגן ויהנה, זה רק ידרבן אותי הלאה. חשוב לי מאוד שהתכנים בספרים שלי יהיו איכותיים ולימודיים. אם אתה שואל אותי, הכי הייתי רוצה שהספרים שלי יגיעו למשרד החינוך".

יש עוד מקום לספרים בחיינו?
"לא יעזור כלום, אין כמו להחזיק ספר ביד ולהקריא אותו לילד. עם כל הכבוד למדיה הדיגיטלית, ויש לי כבוד אליה, אלו פלטפורמות שונות לגמרי. היום ספר גורם לזמן איכות עם הילד ומסייע לנתק אותו מהמסך".

כל אחד יכול לקום בבוקר ולהחליט שהוא כותב ספר?
"נכון להיום כן ולכן יש בשוק גם ספרים שהם פחות טובים לטעמי. כל אחד יכול לכתוב ולהחליט שהוא מוציא בעצמו את הספר, הכל שאלה של איכות. אם לא הייתי מאמינה בספרים שלי, לא הייתי מוציאה אותם. מדובר בהרבה עבודה והשקעה כשאני מאמינה שטקסט טוב חייב לבוא יחד עם איורים טובים ומעניינים שימשכו את הילד, ולא, אין לי כוונה לעסוק רק בכתיבת ספרים אלא לשלב בין החינוך לבין הספרים".

עד כמה הקורונה בעצם איפשרה לחלום הזה שלך להתגשם?
"יש אנשים שיכולים לקחת את תקופת הקורונה ומה שהיא הביאה איתה למקומות שליליים. אנחנו ראינו בזה הזדמנות. בני עשה לי עבודת איור מושלמת בספר, יחד עם אריאלה בצורה כזו מושלמת שיכולה להיות רק כשהיא מגיעה מכל הלב. בדרך היו אמנם אנשים שניסו להרפות את ידינו אבל הייתי ממוקדת מטרה וכלום לא עצר אותי בדרך לתוצאה הסופית".

מה המסר שלך מהתהליך הזה שעברתם?
"נתחיל בזה שהעבודה המשותפת על הספר יצרה לנו זמן איכות משפחתי, מטרה משותפת וקשר חזק יותר. שני הילדים האחרים שלי לא מרגישים מחוץ לעניינים כי כל אחד והתחום שלו בחיים. המסר שלי, ממש כמו פלא החילזון, להציב לעצמך מטרה ולא לעצור עד שתשיג אותה. חלק מהסיפורים שלי עוסקים בלהאמין בילד, ביכולות שלו, על מנת לעזור לו להגשים אותן, והעיקר- שאף אחד אף פעם לא יוותר על החלום שלו".

מה הלאה?
"כרגע אנחנו עובדים על אתר שיקדם את הספרים ויאפשר גם לקרוא אותם במהדורה אינטרנטית. מעבר לזה, שמונה סיפורים שלי שכבר כתובים עברו עריכה לשונית, הם נמצתאים בשלבי איור ואני מאמינה שבעוד כארבעה חודשים כבר נראה את הספר הבא בתור אם כי אני מודה שעדיין לא החלטתי את מי מהם אוציא לדפוס. החלום שלי לראות את כל הסיפורים מודפסים בפורמט הזה. אלו לחלוטין ספרים ראויים שצריכים להגיע ולהיות בכל בית".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש