מנכ''לית המרכז להעצמת האזרח: ''תפסיקו להתעסק ב''איים הירוקים'' יש פה החלטת ממשלה שלא מיושמת''

מאת: ניר אמיתי ● 20/11/2020 10:10 ● ערב ערב 2992
באוגוסט 2019 ירדה ממשלת ישראל לישיבה חגיגית באילת וקיבלה את החלטת הממשלה החשובה בתולדות העיר שאמורה היתה להביא לאילת חצי מיליארד שקלים בהשקעות ותקציבים ● שנה וקצת אחרי, עם פחות שדה דב אחד, פלוס סערה דרומית פלוס קורונה, יצאה עמותה אחת לבדוק מה בדיוק קיבלו תושבי אילת מאז ועד היום במסגרת ההבטחות ● אזהרת ספוילר, התוצאות לא משהו ● אז קבלו עדכון לגבי מה קורה עם המסוק שהובטח לעיר, פארק התעשיות מן הים, סבסוד כרטיסי טיסה לאילתים והטסת רופאים לאילת ● העמותה להעצמת האזרח, עורכת הבדיקה: ''החמרת מצבה של אילת איננה גזירת גורל, ישנם נושאים שניתן היה, ועדיין ניתן לקדם, ראש הממשלה נתניהו התחייב לכך, אנו שואלים איפה העזרה שהבטיח?''
מנכ''לית המרכז להעצמת האזרח: ''תפסיקו להתעסק ב''איים הירוקים'' יש פה החלטת ממשלה שלא מיושמת''
ישיבת הממשלה החגיגית באוגוסט 2019 באילת ● צילום: דוברות עיריית אילת
תגיות:

 

בחודש יולי 2019, רגע לפני עוד מערכת בחירות, ביקום שלפני הקורונה, פרסמנו כאן את הכותרת: "תרגיל הבחירות של נתניהו לאילת: תכנית ממשלתית לפיתוחה של אילת בעלות של חצי מיליארד שקל". שבועיים לאחר מכן ירדה ממשלת ישראל לישיבה חגיגית באילת ואישרה את התכנית הגרנדיוזית שאמורה היתה לפצות את תושבי אילת על סגירתו של שדה דב, במה שתתקבע כהחלטת ממשלה 4662. מאז עברו על אילת סופה הרסנית ומשבר קורונה שהזניק את העיר אל ראש טבלת האבטלה בישראל, ממשלת ישראל עוד זרקה סיוע בגובה 50 מיליון שקל, שהוגדר כ"פעימה" ביישום החלטת הממשלה, בחודש יוני השנה, אבל מה קרה לכל אותם פרקים מפוארים שהיוו את התכנית המקיפה והמפורטת ביותר שהוכנה אי פעם ביחס לעתידה של אילת מאז ועד היום? כמה מהם, אם בכלל הגיעו לכדי ביצוע והיכן מצויה העשייה בעניינם כיום?

 

 

“שכחו ששדה דב נסגר”. ש. צדוק ● צילום: ישראל ש.צדוק

 

ההחלטה תלויה בתקציב שמעולם לא הגיע


"המרכז להעצמת האזרח", עמותה העוקבת אחר יישום החלטות הממשלה, עורכת מעקב שוטף אחר החלטת הממשלה על תכנית לאומית לסיוע לאילת ולתושביה מאז שהתקבלה באוגוסט 2019. על פי ממצאי הבדיקה העדכניים, המתפרסמים לראשונה כאן, ממשלת ישראל עדיין לא עומדת במלוא הבטחותיה לאילת. 
מיכל ש. צדוק, מנכ"לית העמותה, הסבירה השבוע בראיון ל'ערב ערב': "אנחנו עמותה שעוקבת אחרי יישום מדיניות. אנחנו עוקבים אחר מגוון רחב מאוד של החלטות ממשלה, אנחנו בעצם משקפים לממשלה פידבק על יישום ההחלטות שלה עצמה. אנחנו לא אומרים מה נכון או לא נכון לעשות, אנחנו אומרים, אם כבר החלטתם לעשות משהו, איך אתם מבצעים את זה. אנחנו אוהבים במיוחד תכניות לפיתוח מקומי כי אנחנו חושבים שאפשר ללמוד מהן המון, ולקבל השראה מהחלטות שונות במקומות שונים". על החלטת הממשלה בעניין העיר אילת אמרה ש. צדוק: "אנחנו עוקבים אחריה, טרם הוצאנו דוח שכן במונחים שלנו מדובר בהחלטה יחסית חדשה, שהיא התקבלה באוגוסט 2019 והיא תלויה בתקציב 2020 שמעולם לא הגיע כך שאין פה משהו של ממש אפשר עוד להגיד עליה משהו חכם ויחד עם זאת אנחנו נמצאים בתהליך של עמידה בקשר מול כל המשרדים הרלוונטיים ומחלקם כבר קיבלנו היזון ומחלקם עדיין לא. היה לנו חשוב לומר לכתבים תפסיקו להתעסק רק ב"איים הירוקים", יש פה החלטת ממשלה שלא מיושמת, כולם שכחו את שדה דב שנסגר ואת ההשלכות על אילת". ש. צדוק מאמינה כי עדיין יש מקום לביקורת חיצונית על הממשלה, "ישנה חשיבות לכך שאם עוברת החלטת ממשלה, יש מי שישב ויכתוב לך מכתבים באופן סיסתמטי ויבקש לדעת מה עשית עם זה ולא יאפשר להחלטה לעבור בלי מעקב". עוד הוסיפה: "אנו סבורים כי החמרת מצבה של אילת איננה גזירת גורל, ישנם נושאים שניתן היה, ועדיין ניתן לקדם, ראש הממשלה נתניהו מחויב לנושא, הוא עצמו התחייב לכך בעת ביקורו באילת באוגוסט שעבר, כאשר הכריז על תוכנית הסיוע לעיר, אנו שואלים איפה העזרה שהבטיח?".

 

ראש הממשלה ורעייתו בביקור במלח”י אילת (אוגוסט 2019) ● צילום: דוברות עיריית אילת

 

מה טרם יושם משלל החלטות הממשלה:

 

 

 • הקמת פארק תעשיות מן הים, חקלאות ימית וביוטכנולוגיה ימית- משרד הכלכלה מסר שיש ראשית לשנות את יעוד הקרקע ולשם כך להקים צוות מתכננים שיעסקו בתכנון ובשינוי היעוד של הקרקע ובשל העדר תקציב 2020 פעולות אלו לא התקיימו. 
 • קהילת חדשנות וידע בתחום הביולוגיה והחקלאות הימית בעיר אילת וחבל אילת- ידוע כי התקיימו מספר פגישות בנושא ונבחנו כיוונים אבל לא הוגשה בקשה תקציב וגם אין תקציב ויש קורונה.
 • הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי וקידום השקעות זרות במשרד הכלכלה צריכה היתה לפעול כדי למשוך השקעות זרות לעיר על ידי שיווק האזור כאזור אטרקטיבי בעל יתרונות יחסיים – הנעת הנושא תלויה בהקמת קהילת הידע, ובקרונה, ובתקציב. 
 • הצוות בראשות מנכ״ל משרד ראש הממשלה לבחון תכנית להפרדת  המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח״י) מחיא״ל (חקר ימים ואגמים לישראל)- לא קרה בשל העדר תקציב 2020.
 • להנחות את הרשות לפיתוח הכלכלה והתעשייה במשרד לתת תעדוף דיוני לתאגידים מאילת ומחבל אילות העוסקים בפיתוח/ייצור בתחומי ההנדסה ומדעי הטבע, בעזרת תיקון בהוראת מנכ״ל  4.18 - לא יושם בשל המחסור בתקציב 2020 - עד כמה שנודע טרם עבר התיקון והתקציב הועבר ל-2021-2022
 • הקמת מבנה או שיפוץ והקמה של מבנה אחר, להשכרה ליזמים וחברות הפועלות ונותנות שירותים בתחום ההייטק- נעשתה בדיקת היתכנות ואוספים נתונים אבל הנושא לא יקודם בכל מקרה עד שנת 2021. 
 • המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אמור היה לפעול להקמה של מתחם עבודה משותף אשר יהווה מרכז ליזמים ולבעלי עסקים קטנים- אלא שישנן חוסר הסכמות לגבי הקמת והפעלת המתחם בין העירייה לבין המשרד, כמו גם שלבים בירוקרטים שטרם הסתיימו.  
 • משרד התיירות בשיתוף עם רשות מקרקעי ישראל אמורים היו להביא בפני הגורמים המוסמכים הרשאות תכנון לכפרי נופש בחלקות נבחרות-  אלא שממשרד התיירות נמסר כי לא הוגשו אליו בקשות להרשאות תכנון. 
 • על משרד התחבורה והבטיחות בדרכים הוטל להקים צוות בראשות מנכ״ל המשרד ובהשתתפות הגורמים הרלוונטיים במטרה לבחון מספר דרכים להוזלת כרטיסי טיסה לתושבי אילת וחבל אילות בימי חול. על הצוות הוטל להציג את המסקנות בפני ועדת שרים- ישיבות התקיימו, רעיונות עלו אך הם ירדו מהפרק ולא התקבלו החלטות וכן לא הוגשו המלצות לוועדת השרים. 
 • שיפור התחבורה הציבורית בעיר אילת- כרגע אין סיכום תקציבי אך הנושא יושב על שולחנו של משרד החבורה. 
 • הקמת ועדת שרים בראשות ראש הממשלה לענייני אילת- על פי שעה לא היה צורך ולכן לא כונסה הועדה.

 

 

סעיפים שהתקיימו באופן חלקי:

 

 • מענקים לרופאים שיעברו לאילת (14 מיליון ש״ח בין השנים 2020-2023)- התנאים גובשו וקופות החולים עומלות על גיוס רופאים אלו.
 • מענקים לאנשי מקצוע הרפואה (1.6 מיליון ש״ח בין השנים 2020-2023) - התנאים גובשו וקופות החולים עומלות על גיוסם. 
 • בניית תכנית לצורך קיצור התורים ברפואה יועצת באמצעות הטסת רופאים לעיר אילת ( 12.8 מיליון ש״ח בין השנים 2020-2023) - משרד הבריאות מסר כי פרסם להוראות הקופות את מבחן התמיכה בקופות החולים, אבל הקורונה גרמה להקצאה שונה הכוללת סעיפים נוספים בתוך החלטה זו כמו מנגנון הרפואה מרחוק.
 • הקמת מנגנון לשירותי רפואה מרחוק- פורסם להערות הקופות מבחן תמיכה הכולל אלמנט זה.
 • הכשרת מנחת מסוקים ביוספטל (5 מלש"ח 2019-2020) - בתחילה נאמר שהתהליך התחיל ויגמר ב-2020 אחר כך, שנאמר אמורים רק להתחיל ב-2020 ולא יגמר השנה. נכון להיום טרם הוחל. 
 • הקצאת תקציב למסוק אזרחי- נמסר ממשרד הבריאות כי התקציב הוקצה אבל תלוי בהקמת המנחת. 
 • הקמת מערך לחולי בית- אותו מבחן תמיכה שיצא להערות קופות החולים ותלוי ביישום שלהן. 
 • הקמת / שדרוג של תשתיות רפואה - כמו חדרי ניתוח ומכון דיאליזה- נמסר שהחלו תהליכי התכנון אבל עוד מחכים. 
 • מנהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה לסייע לתאגידים באילת ובחבל בשיווק שירותים ומוצרים לחו״ל- ההוראות הנדרשות תוקנו אבל הנושא תלוי בתקציב 2020 

 

סעיפים שיושמו: 

 

 • בחינת היתכנות תיירות מרפא בעיר אילת- נבחן ונמצא שישנה עוד דרך ארוכה עם תשתיות המרפא בכדי לשווקם כתיירות. 
 • קידום השקעות הון- משרד הכלכלה מסר כי על פי נהליו החדשים אילת מקבלת תיעדוף בדיונים הנוגעים  בתכניות של מפעלי תעשייה ופעילות ייצור של מוצרים שמקורם בים או במדבר.
 •  יוקם צוות בראשות מנכ״ל משרד רוה״מ אשר יגבש תכנית לקידום פרויקט יצוא דגיגים וביות דגי הטונה באילת- הצוות הוקם והוצגה תכנית בתוך מסגרת הזמנים והיא תוקצבה ב 14.5 מלש"ח.
 • תכנית לעידוד עסקים קטנים ובינוניים- נמסר כי התוכנית גובשה ויצאה אל הפועל.
 • משרד להגנת הסביבה יחד  עם מנהל הדיור הממשלתי ועיריית אילת התבקשו לבחון את פתיחת האזור החופי השייך לתחנה למניעת זיהום ים- נמסר כי נבחן ונמצא מורכב ובכל זאת החלו עבודות לפתיחת השטח החופי.  
 • להקים ועדת היגוי למעקב אחר ההחלטה בראשות מנכ"ל משרד רוה"מ - הוועדה קמה והתכנסה בסוף שנה שעברה אבל לא ידוע על המשך עבודתה.   
 • הקמת וועדת היגוי בראשות מנכ״ל משרד ראש הממשלה אשר תבחן (בתוך חצי שנה מקבלת ההחלטה) תכנית לפינוי בסיס חיל הים באילת, ו\או פינוי חלק מהבסיס, והעברתו למקום אחר. הועדה הוקמה והתכנסה מספר פעמים ובחודש אוקטובר פורסם כי התקבל אישור הולחו"ף לתכנית הפינוי של הביס הצבאי ולתכנית הבינוי שהכין משרד האדריכלים מייזליץ כסיף רויטמן. 

 

סעיפים לגביהם טרם הועבר לעמותה מידע


● תכנון ופיתוח תשתיות תיירות.
● קידום ושיווק אירועי תיירות.
● שדרוג כביש עוקף אילת (ידוע שנמצא בביצוע מתקדם).
● בחינת אפשרות לתחבורה חינם לתושבי אילת וחבל אילות בתל אביב. 
● בחינת הסדר תחבורה חינם בין אילת לתל אביב. 
● קידום תוואי הרכבת אילת. 
● קידום התוכנית לשיפוץ כביש 90.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש