מחזיק תיק השכונות: ''איך קורה שמקדמים שני פרויקטים של התחדשות עירונית בלי להתייעץ עם מינהלת השכונות?''

מאת: ניר אמיתי ● צילום: ● 20/11/2020 10:34 ● ערב ערב 2992
אם הכל עבר כצפוי וישיבת המועצה לא נדחתה בשלישית, הרי שאתמול (ד'), אישרה מועצת העירייה את פרויקט ההתחדשות העירונית בשכונת ירושלים השלמה – איילות ● מי שהתנגד להצעה הוא חבר המועצה שלמה ביטון, מחזיק תיק השכונות, שקובל על בחירת המתחם הכולל מבני ציבור ומסחר ● עוד הוא מתרעם על כי הנושא לא הובא לפתחה של מינהלת השכונות ● ''מה מרכז מסחרי קשור לפינוי בינוי? מדובר בשטחים מסחריים וחלקם יצטרכו לשלם היטלי השבחה ולא ניתן יהיה לפטור אותם מתשלום ...ישנם בניינים במצב הרבה יותר גרוע מאלו שנבחרו'' ● היועמ''ש לעירייה התריעה כי עד היום טרם הועברו אליה מסמכי ניגוד העניינים של עובדי חכ''א, שצפויה להיות הגורם שינהל את הפרויקט
מחזיק תיק השכונות: ''איך קורה  שמקדמים שני פרויקטים של  התחדשות עירונית בלי להתייעץ  עם מינהלת השכונות?''
מדוע נבחר מתחם הכולל הריסת מבני ציבור ומרכזים מסחריים?. ככר ירושלים השלמה ● צילום: גוגל סטריט וויו
תגיות:

עיריית אילת היתה אמורה לאשר אתמול (ד') בישיבת המועצה, את התכנית האסטרטגית להתחדשות עירונית במתחם ירושלים – איילות שבמרכז העיר. תכנית זו הנה חלק מתכנית אסטרטגית שמנהלת העירייה בשנים האחרונות לקדם את נושא ההתחדשות העירונית בשכונות הוותיקות, שפינה את מקומו לפרויקט פינוי בינוי שמעולם לא הצליח לקרום עור וגידים. התכנית הנוכחית היא השנייה אותה מבקשת עיריית אילת לקדם במסלול רשויות מקומיות למתחמי התחדשות עירונית. המתחם השני הוא מתחם הסינג סינג שבמשך שנים ניסה את כוחו במסגרת פרוןיקט פינוי בינוי פרטי שכשל להתרומם. 

 

הקבלנים יקבלו קרקע משלימה


מתחם ירושלים השלמה – איילות, אותו אמורה היתה המועצה לאשר אתמול, משתרע על 26.7 דונם, ממוקם במרכז העיר הוותיקה, סביב כיכר האריה, בסביבתה מבני ציבור רבים כקופת חולים כללית, ויצ"ו, נעמ"ת, המועצה הדתית ועוד. על פי התכנית המוצעת יבנו 352 יחידות דיור,  6,309 מ"ר מסחר ותעסוקה ו-3,000 מ"ר מבני ציבור, על פי חלוקה לארבעה מתחמים:
במתחם 1 - יהרסו 36 יחידות דיור קיימות ובמקומן ייבנו 249 יחידות חדשות, כלומר יחס של 7 יחידות חדשות על כל יחידה שתיהרס, ובסך הכל צפויים להתווסף למתחם 4,480 מ"ר מסחר ותעסוקה ותוספת של 2,150 מ"ר מבני ציבור. 
במתחם 2 - יתווספו 20 יחידות דיור ויחוזקו 24 יחידות קיימות בשני מבני רכבת. 
במתחם 3 - יתווספו 12 יחידות ותחוזקנה ותמוגנה 15 יחידות קיימות. 
במתחם 4 של הפרויקט יתווספו 36 יחידות דיור מעל מרכז מסחרי שיוקם מחדש בשטח של 800 מ"ר וכן יתווספו 850 מ"ר מבני ציבור. 
לצורך כדאיות כלכלית של הפרויקט נקבע כי נדרשות 266 יחידות בקרקע משלימה. את עתודות הקרקע להשלמה מצאה עיריית אילת בתכנית הבינוי המתוכננת לאזור שיפולי ההר בצפון מערב אילת, מאחורי הכביש העוקף. שטחים משלימים אלה יועברו לקבלנים המבצעים את הפרויקט הנוכחי רק עם יציאה לשיווק השטחים המשלימים, בהם מתוכננות בעתיד 2,700 יחידות דיור. 

 

תשריט ארבעת המתחמים המיועדים של הפרויקט


למה להרוס מרכז מסחרי וקופת חולים?

 

מי שיצא בביקורת חריפה כנגד הבאת התכנית לאישורה של המועצה הוא מחזיק תיק השכונות בעירייה, שלמה ביטון, שאמר ל'ערב ערב': "בחרו שכונה  ותיקה שמכילה  מבני ציבור כמו קופת חולים כללית שאמורה להיהרס לפי התכנית למרות שהיא רק כרגע שופצה, מבנה נעמ"ת  שאני לא מבין על מה ולמה להרוס אותו, את כל המבנה המסחרי של רסקו שגם ייהרס – מה מרכז מסחרי קשור לפינוי בינוי?  מדובר בשטחים מסחריים  וחלקם יצטרכו לשלם היטלי השבחה ולא ניתן יהיה לפטור אותם מתשלום כי הם לא בייעוד מגורים וכל זה נעשה ללא כל התייעצות על מינהלת השכונות, האם בכלל המתחם שנבחר הוא המתאים והנכון  או שיש שכונות שהם עדיפות. ישנם בניינים במצב הרבה יותר גרוע מאלו שנבחרו כמו 601 ו-602, במקום זה הלכו על בניינים שנראים הרבה יותר נורמלי, אז למה קמה המינהלת, מה תפקידה, למה היא מחזיקה עובדים, משרדים, מנהל, סגן מנהל,  תרבות דיור, פקידים, שכירויות, אם היא לא מטפלת בכל מה שנוגע לפינוי בינוי של השכונות הוותיקות ולא שואלים את הבנאדם שהקים אותה (הכוונה לנחום סרי ראש מינהלת השכונות) ומנהל אותה למעלה מעשר שנים והידע שלו בשכונות וותיקות הוא פי עשר משל כל אחד יכול בעירייה - מהם סדרי העדיפויות הנכונים". ביטון יצא אף כנגד רצונה של עיריית אילת להפוך את החברה הכלכלית אילת (חכ"א) לגורם המנהל את הפרויקט ואמר כי “מפרויקט הסינג סינג כבר נלמד שהערבוב של חכ"א לא מקדם אותו ואולי אף מעכב אותו”. 

 

על נחום סרי: "יש לו פי עשר ניסיון בשכונות וותיקות מלכל אחד אחר בעירייה". סרי

 

חיזוק שכונות ערבה, אשל ודקל


כאמור אמורה היתה מועצת העירייה לאשר אתמול את הפרויקט לקידום במסלול רשויות מקומיות וכן לאשר כי בכוונתה להעניק פטור חלקי או מלא מהיטל השבחה וזאת בכפוף לבדיקה כלכלית. כן נדרשת המועצה לאשר פתיחת תקציב בלתי רגיל (תב"ר) כקרן מיועדת לפרויקט ולאשר את היותו של המתחם ראוי לקבלת מגרש השלמה. 


הפרויקט נהנה מתמיכת מינהל התכנון מחוז דרום, ומתכנן מחוז דרום, תומר גוטהלף ציין במכתבו למהנדס העיר אסף אריכא, כי: "לשכת התכנון סבורה כי ראוי וחשוב לקדם תכנית להתחדשות עירונית במתחם המוצע, שכן הוא נמצא במיקום אסטרטגי והוא בעל חשיבות במספר חזיתות: המתחם יותר המשכיות וחיבור בין מרכז העיר לשכונות הוותיקות. התחדשות במתחם זה תתמוך בהתחדשות בשכונות עצמן על ידי חיזוק הצירים ומשיכת פעילות לאזור ומקדם גם את החזון העירוני של אילת כעיר ים ומדבר, באמצעות חיזוק החיבור בין האזור התיירותי הקיים כיום בצמוד למפרץ לאזורי התיירות העתידיים המתוכננים בזיקה למדבר ולהרי אילת", עוד כתב גוטהלף כי: "מיקומו המרכזי של המתחם מתאים לעיבוי והגברת האינטנסיביות, הן של מגורים והן של מסחר, תוך חיזוק של השכונות הנשענות עליו: ערבה, דקל ואשל וכקראית כיוון לקידום התחדשות העירונית בכל השכונות הוותיקות באילת". גוטהלף הסביר כי: "המתחם הוא חלק מתכנית כוללת, לא סטטוטורית, לכל השכונות הוותיקות באילת, אשר הומלצה לאימוץ בוועדה המחוזית".  לאור אלה, המליצה לשכת התכנון על הכרזת המתחם כמתחם להתחדשות עירונית.  

 

תוקף את העברת הניהול לידי חכ"א. ביטון

 

טרם הוסדר נושא ניגוד העניינים של עובדי חכ"א


היועצת המשפטית לעירייה, עו"ד דפנה ישראלי, התייחסה אף היא לתכנית כפי שהוצגה בפניה והעירה מספר הערות ביניהן דרשה להבהיר את סוג המבנים שניתן יהיה לבנות במתחם זאת מאחר והגדרת הייעודים נקבעה כ: "מגורים, מסחר, מבני ציבור ואחר: "מהטופס לא ברור מה משמעות המינוח "אחר" בהקשר זה, ציינה היועצת. 


עו"ד ישראלי הסבירה כי במסלול רשויות מקומיות, הוא המסלול בו מבקשת עיריית אילת להוביל את הפרויקט, לוקחת על עצמה הרשות המקומית את האחריות ומובילה את הפרויקט על כל המשתמע מכך (לרבות ליווי וסיוע לבעלי הנכסים בבחירת יזם לביצוע הפרויקט בהתאם לעקרונות התכנוניים והתהליכים עליהם החליטו בעלי הנכסים בשיתוף עורך הדין של בעלי הזכויות)". מאחר ובעיריית אילת מקווים כי החברה הכלכלית אילת תשמש כגורם המלווה ליזם שיבחר, ציינה היועצת כי על הגוף העירוני המלווה לעמוד בכל הדרישות שמציב מינהל התכנון. עוד ציינה עו"ד ישראלי בהקשר זה כי, אף שטיוטת ההסכם דורשת הסכמי ניגוד עניינים של כל עובדי התאגיד המלווה, לרבות מנהל הפרויקט, היועצים והמתכננים, הנדרשים להצהיר כי אין להם זכויות במקרקעין האמורים וכי לא ימצאו במצב של ניגוד עניינים בהקשר לפרויקט, הרי שנכון למועד כתיבת חוות הדעת המשפטית (15.11), טרם הועברו לידיה מסמכים אלו בהעדרם הדגישה היועצת, לא ניתן יהיה לאשר את ההתקשרות מול חכ"א. 
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת