שני תלמידי חב''ד חוסנו למרות שהוריהם סרבו

מאת: ניר אמיתי ● צילום: אילוסטרציה ● 20/11/2020 10:46 ● ערב ערב 2992
שני תלמידי כתה ג' בבית הספר חב''ד חוסנו בשבוע שעבר בבית ספרם בחיסון החי והמוחלש נגד שפעת, למרות שהוריהם הביעו התנגדות ברורה לקבלת החיסון ● לטענת אימהות הילדים, האחות המחסנת לא הקשיבה לילדים שטענו בתוקף כי נאמר להם בבית מפורשות שהם לא אמורים לקבל את החיסון ולא טרחה להרים טלפון להורים לברר את הדברים ● בבית הספר מיהרו להפנות אצבע מאשימה למשרד הבריאות ואולם האמהות מבהירות: ''כשאנחנו שולחות את הילדים שלנו לבית הספר אנחנו מפקידות את ילדינו בידי המערך הלימודי ולא הרפואי'' ● החמור מכל הוא שרק לפני שנה אירע בבית הספר 'הרי אילת' מקרה זהה ולמרות זאת לא הופקו לקחים ● פורום ההורים: ''לא נעבור על המקרה לסדר היום'' ● משרד החינוך: ''האחריות המלאה היא של משרד הבריאות. רשויות רבות הוציאו את מתן החיסונים מבית הספר אל טיפות החלב ומרכזים עירוניים אחרים''
שני תלמידי חב''ד חוסנו  למרות שהוריהם סרבו
“האחות התקשרה אלי בהיסטריה וסיפרה לי שחיסנה את הבן שלי נגד שפעת בטעות
תגיות:

שנה בדיוק לאחר שאמו ושל תלמיד כתה ב' דאז בבית הספר 'הרי אילת' קיבל חיסון נגד שפעת שלא באישור הוריו, מסתבר שלא הופקו הלקחים מהמקרה ההוא. ביום חמישי שעבר הופתעו שתי אמהות לתלמידי כתה ג' בבית הספר חב"ד בעיר לגלות שלמרות שכמה שבועות קודם הן ציינו מפורשות על הטופס שנשלח לבתיהן כי הן מסרבות למתן החיסון החי והמחולש נגד שפעת לילדיהן, בחרה האחות המחסנת לחסן את הילדים בניגוד לעמדתן. חלי רביבו, אמו של אחד התלמידים שחוסן בניגוד לרצונה מספרת: "באוקטובר קיבלנו מכתבים שמודיעים כי בתאריך 11/11 הילדים יקבלו בבית הספר חיסון נגד שפעת. במכתב נרשם במפורש שמי שלא רוצה שילדו יקבל את החיסון צריך לסמן איקס גדול על הדף ולציין למעלה שהוא לא מאשר את מתן החיסון. את זה בדיוק עשיתי". חלי מספרת כי אם בכל שנה אין לה התנגדות לקבלת החיסון, הרי שהשנה, באופן חריג, מדובר בקבל חיסון חי מוחלש דרך האף. "אין לי התנגדות לקבלת חיסון מומת, אבל הרעיון שהבן שלי יקבל חיסון חי, למרות שהוא מוחלש, לא עבר אצלי טוב. אז הסברתי לילד המאושר שהשנה הוא לא מקבל חיסון, שלחתי איתו לבית הספר את המכתב שמציין בצורה הכי ברורה שאני לא מאשרת, לא שלחתי איתו את פנקס החיסונים, וזהו, שכחתי מזה. אלא שלהפתעתה הרבה, ביום חמישי שעבר, כשבנה חזר מבית הספר הוא סיפר לה "שהטיפות שקיבל באף דווקא לא היו נוראיות ולא כאבו".

 

למה לא לצלצל להורים?


חלי: "הייתי המומה. שאלתי אותו איזה טיפות קיבלת? והוא אמר לי שהסבירו לו שעכשיו לאחר שקיבל את הטיפות הוא חסין משפעת". חלי הזועמת מיהרה לפנות לכל גורם אפשרי בבית הספר על מנת להבין איך קרה שלמרות שהיא דרשה מפורשות שבנה לא יקבל את החיסון הוא חוסן שלא בידיעתה ולא באישורה. "הייתה כאן שורה של מחדלים", טוענת חלי בכעס, "נתחיל מזה שהחיסונים היו אמורים להינתן בתאריך מסוים ולמרות שמישהו החליט להקדים את המועד, אף אחד לא טרח לעדכן את ההורים. טעות נוספת היא שאם בדרך כלל אמורות להגיע שתי אחיות לחיסונים, כך שאחת מחסנת ואחת מתעסקת עם הניירת, הפעם, משום מה, הגיעה רק אחות אחת ואולי דווקא בגלל זה לא היה מי שיעבור על אישורי ההורים, אבל הטעות הכי גדולה שנעשתה כאן הייתה העובדה שלמרות שבני ניסה להסביר לאחות שהוא לא אמור לקבל את החיסון כי ככה נאמר לו מפורשות בבית, ולמרות שמחנכת הכתה ידעה שאני לא מאשרת את מתן החיסון, המחנכת לא טרחה לעצור את האחות שהוציאה את הילד מהכתה והאחות לא טרחה כלל להקשיב לילד וגם לא דאגה להתקשר להורים לברר את הסוגיה. את יודעת, ילד בכתה ג' כבר מדבר וגם יודע מה הוא אומר, למה לא להקשיב לו? בכתה בה לומדים 17 ילדים רק שני ילדים קיבלו אישור להתחסן, זה לא שהיה לה עומס חיסונים, אם כך למה היא לא טרחה לשלוף את דפי האישורים ולבדוק או פשוט להתקשר להורים ולברר מולם? כל זה יכל להסתיים אחרת אם היא רק הייתה טורחת לעשות את מה שהיא צריכה לעשות על פי הנהלים".

 

אולי הגיעה העת לוותר על חיסוני בית ספר?


אם לא די בכך, הרי שחלי כעסה לגלות שבבית הספר מתנערים מאחריות ומעבירים את הכפפה למגרשו של משרד הבריאות. "כשאנחנו שולחים את הילד שלנו לבית הספר אנחנו סומכים על משרד החינוך שידאג לו וישמור עליו במסגרת הבית ספרית. עם כל הכבוד, לא יתכן שנציגים של משרד אחר ייכנסו לתוך בית הספר ויעשו בילדים ככל העולה על רוחם. אם יש הסכם כזה מול משרד הבריאות שמונע כל יכולת התערבות מצד גורמי בית הספר, אז אולי הגיע הזמן לוותר על החיסונים בבית הספר. כל הורה יכול להיות אחראי מספיק על הילדים שלו ולקחת אותם לקבל את החיסונים בקופות החולים מבלי להיות מודאג שאולי הילד שלו יחוסן שלא באישורו. מדובר כאן במשבר אמון של ממש. למזלנו הכל עבר בשלום, אבל מה היה קורה אםחלילה וחס הילד היה אלרגי או אם הייתה לו איזו בעיה, הרי במקרה הזה הטעות של האחות עלולה הייתה להסתיים אחרת".

 

תלונה במשטרה


אם לא די באלו הרי שהעובדה כי האחות חיסנה שלא על פי צורך שני תלמידים באותה כתה מעלה בעיני רחלי את התמיהה עד כמה באמת הייתה כאן טעות או הקטנת ראש. "אם את טועה עם ילד אחד ניחא, אבל לטעות עם שני ילדיםן זה כבר מריח מסריח לגמרי".
ביום שלאחר המקרה מיהרה רחלי להגיש תלונה במשטרת אילת בטענה כי גורם מחוץ לבית הספר נגע בילדה ללא אישור ההורים. "מבחינתי אם משרד אחד מטיל את האחריות על משרד אחר ואף אחד לא מקבל על עצמ ואת האחריות, שמשטרת ישראל תבדוק את הסוגיה", אלא שלטענתה כבר אחר הצהריים התקשרו אליה מהמשטרה והבהירו לה כי מאחר ולא מדובר במקרה פלילי הם סוגרים את התיק. "את מבינה את הקלות הבלתי נסבלת הזו? רק אם חלילה היה קורה אסון הנושא היה נחקר, אבל למה לחכות לאסון אם אפשר לטפל בבעיה מראש? ואולי היו הורים נוספים שילדיהם חוסנו והם בכלל לא ידעו על זה?".

 

"זה עלול להיות עניין של חיים או מוות"


אתי אסולין אמו של התלמידי השני בבית הספר חב"ד שחוסן למרות סירובה מספרת כי ביום החיסונים קיבלה טלפון בהול מהאחות. "היא התקשרה אלי בהיסטריה וסיפרה לי שחיסנה את הבן שלי נגד שפעת בטעות", מספרת אסולין שבשלב הזה עוד גילתה אמפתיה כלפי האחות והרגיעה אותה. אלא שבערב כשהתברר לה שתלמיד נוסף בכתה חוסן גם הוא בטעות אתי זעמה. "טעות יכולה להיות רק אחת. כששני ילדים מחוסנים בניגוד לבקשת ההורים זו כבר לא טעות היא מבהירה, בעיקר לנוכח העובדה שגם במקרה שלה בנה ניסה להסביר לאחות שהוא לא אמור להתחסן כי ככה אמרה לו אמו, אלא שלא זו בלבד שהאחות לא שמעה לו, אלא שלטענת אתי האחות הוסיפה ושיקרה כשאמרה לבנה שדיברה עם אמא שלו והיא מסכימה. "אז הבן שלי לא פרארייר והוא שאל את האחות אם דיברת עם אמא שלי, איך קוראים לה? אבל על זה הוא כמובן לא קיבל תשובה", כועסת אתי שהתקשרה עוד באותו ערב לאחות וביקשה להבין ממנה למה לא הקשיבה לילד שטען בפניה בפירוש שאמא לא מסכימה ולמה היא לא טרחה בסך הכל להרים טלפון באמת אליה כדי לברר האם היא מסכימה למתן החיסון או לא? "על זה ענתה לי האחות- "מה נראה לך שכל ילד שיגיד לי שאמא לא מרשה אני אתקשר אליה? הרי כל הילדים מנסים להתחמק מהחיסונים".
זו הייתה תחושה קשה שמישהו עבד עלינו", מחזקת אתי ומבהירה שלה אין כל תלונות לבית הספר כי התחושה האמיתית שלה שבית הספר לא יכל למנוע את הדברים. " האצבע המאשימה שלי מופנית חד משמעית כלפי האחות שחיסנה בסופו של דבר רק ארבעה ילדים מכתה שלמה ואפילו את זה לא טרחה לבדוק. חמור מאוד שלא מקשיבים לילדים ולא טורחים לבדוק. גם המקרה שלנו הסתיים טוב, אבל אין ספק שזה עלול להיות עניין של חיים ומוות".

 

טעות שלא נלמדה


רק לפני כשנה סערה מערכת החינוך בעיר כשאמא זועמת חשפה כי בנה, תלמיד בכתה ב' בבית הספר 'הרי אילת' חוסן נגד שפעת בניגוד לרצונה. אז הבטיחו כל הגורמים לחדד את הנהלים, לדאוג שמקרה כזה לא יחזור על עצמו, אלא ששנה בלבד עברה ונדמה כי אף אחד לא באמת הפנים ולא שינה את מה שעשוי למנוע טעות שעלולה לעלות בחיי ילדים. 
בפורום ההורים העירוני לא מתכוונים לעבור על המקרה לסדר היום. "מדובר במקרה חמור מאוד", מבהיר השבוע יו"ר פורום ההורים אייל סורגייט. "מיד כשקיבלנו עדכון על המעשה החמור של חיסון בניגוד להסכמת ההורים, פנינו לכל הגורמים ואף הוצאנו מכתב מטעם הנהגת ההורים הארצית למשרד הבריאות. אנו רואים בחומרה את ההתנהלות הזו ומצרים יותר שזו לא הפעם הראשונה שזה קורה באילת. דרשנו וועדת בדיקה ונמשיך לדרוש עד אשר יופקו הלקחים ויוסקו המסקנות. כמו כן נפעל להוצאת החיסונים מבתי הספר". בעקבות פניית פורום ההורים העירוני לפורום ההורים הארצי, שיגר פורום ההורים הארצי מכתב בנושא ליפית יצחקי, אחות מרכזת בקרה ארצית בשירות לבריאות לתלמיד. תחת הכותרת "חידוד וריענון נהלים לגבי איסור מתן חיסונים לילדים ללא הסכמת הוריהם". בין השאר מצוין במכתב: "על פי החוק במדינת ישראל, אין לבצע חיסון לילד/ה ללא אישור הוריו...החוק קובע כי אין לבצע כל טיפול בילד ללא אישור הוריו. על פי החוק אין לבצע טיפולים רפואיים ללא אישור האפוטרופוס בכלל ובמקרה זה אף הייתה התנגדות ברורה...אנו רואים אירוע זה בחומרה רבה ומבקשים מכל הגורמים לבצע בדיקה מקיפה בנושא, להפיק לקחים בהתאם ולחדד נהלים ברורים בכל מוסדות החינוך והגורמים המחסנים בארץ".

ממשרד החינוך הובהר בעקבות המקרה: "האחריות המלאה מוטלת על משרד הבריאות באופן חד משמעי. רשויות רבות עשו בשכל כשהחליטו להוציא את זה מתחום בית הספר אל טיפות החלב ואל מרכזים עירוניים אחרים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: ההחלטה על מתן החיסון מסתמכת על הסכמת ההורים לחיסון שיכולה להתקבל באחת מהדרכים הבאות: קבלת פנקס חיסונים, הסכמה טלפונית של ההורים לחיסון, החזרת דף הסבר לחיסון חתום ע"י ההורים ואשר אינו כולל התנגדות ההורים, או חתימת הורים על הצהרת הבריאות הכוללת את החיסונים הניתנים בבית הספר. במקרים אלו היה אישור של ההורים למתן החיסון חתום בהצהרת הבריאות בשל בעיית תקשורת במערכת הממוחשבת, האחות חיסנה את התלמידים על סמך אישור זה לשכת הבריאות עושה כל הנדרש למניעת הישנות מקרים אלו תוך הפקת לקחים וריענון ההנחיות לצוות המקצועי.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש