תושבי אילת מוחים: ''אנחנו שבויים בעיר שלנו בגלל בדיקות הקורונה''

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 26/11/2020 10:05 ● ערב ערב 2993
לצד השמחה מעצם הפיכתה של אילת ל'אי ירוק' וחזרתם של התיירים לעיר, מצאו את עצמם השבוע תושבי אילת מבוצרים בעקבות הצורך להציג בכניסה לעיר תוצאות בדיקת קורונה ● עד כדי כך שאפילו בחווה הטיפולית בגרופית מעידים השבוע על ירידה משמעותית בכמות הילדים שמגיעים לרכיבה הטיפולית: ''אם לילד עם צרכים מיוחדים יש אישור מעבר חופשי, הרי שלהורים שלו אין אישור כזה'', מסביר השבוע רפי אוסמו, מנהל החווה ● ירידה חדה נרשמה גם בכמות המבקרים ב'פארק תמנע': ''זו אמורה להיות התקופה הכי חזקה בפארק כשהים קר ופחות רלוונטי...תושבי אילת וגם המבקרים מוותרים על היציאה מהעיר בגלל הבדיקות'' ● אילתים שעובדים ביישובי הערבה ובשדה התעופה זועמים: ''למה אנחנו צריכים את העונש הזה?'' ● ראש המועצה האזורית חבל אילות: ''אנחנו פועלים להסיט את הבדיקות לכיוון יהל ושוקלים הגשת עתירה''
תושבי אילת מוחים: ''אנחנו שבויים  בעיר שלנו בגלל בדיקות הקורונה''
תגיות:

שבוע לאחר שאילת הפכה לאי ירוק, עובדה שהחזירה לעיר את התיירים והפיכה רוח חיים בעיר התיירות הסגורה, נדמה שמרבית מתושבי אילת לא אוהבים את 'הסידור' החדש, שמצריך גם אותם, ממש כמו את מי שמגיע לעיר כדי לנפוש בה, לערוך בדיקות קורונה על מנת להיכנס ולצאת מהעיר. "זה הזוי שאנחנו צריכים לעבור את הבדיקות המטרידות האלו כדי לחזור הביתה", אומר השבוע בכעס רוני אביב, תושב אילת שבסך הכל נזקק לצאת בשבוע הבא לבדיקה רפואית בתל אביב, ועדיין חייב לערוך את בדיקת הקורונה כדי לחזור הביתה. "עם כל הכבוד והשמחה על כך שנמצא פיתרון לתיירות", הוא מוסיף ואומר, "לא יתכן שבשם התיירות תושבי אילת והערבה ישלמו את המחיר".

 

לצפיה בהפגנת היחיד של מוטי אלקבץ בכניסה לעיר "ברוכים הבאים לגטו הראשון במדינת ישראל" לחצו כאן

 

 

המלונאים מרוצים על חשבון התושבים


לכעס הזה מצטרפים השבוע גם תושבי אילת שעובדים בשדה התעופה רמון שמאחורי קו בדיקות הקורונה ותושבי אילת אחרים שעובדים ביישובי החבל. "אנחנו מרגישים שבויים בעיר שלנו", אומרת השבוע מיכל ב. שעובדת מזה שנים באחד הישובים הסמוכים לאילת. "לא יתכן שתושבי אילת צריכים לעבור את הבדיקות הלא נעימות האלו בתדירות גבוהה, רק כי אנחנו יוצאים למקום העבודה שלנו. זה סיוט. תחושה שלאף אחד לא ממש אכפת וכל מה שמעניין את כולם זה שייכנס כסף לעיר, שהמלונאים יהיו מרוצים על חשבון הסבל של התושבים. אמנם אני שמחה מאוד על כך שהעיר נפתחה וחזרה לחיים אבל מישהו טעה כאן בתכנון וחייבים למצוא לזה פתרון".

 

הגשנו בקשה להסיט את עמדות הבידוק לכיוון יהל.
 אם לא נענה נמשיך לעתירה". ד"ר גינת

 

מי צריך מטוש באף פעם בשבוע?


חנן, עובד וותיק בשדה התעופה הצטרף גם הוא השבוע למתלוננים והבהיר: "לשמחתי עד היום הצלחתי להתחמק מזה כי לא היו עדיין את הבדיקות המהירות בשדה התעופה והסתפקו רק בשאלה אם אני אילתי. מאמצע השבוע כבר יהיו בדיקות בשדה התעופה מה שאומר שלא נוכל עוד להתחמק מהבדיקות האלו. מי צריך את המטוש הזה באף פעם בשבוע? לצערי כנראה זה המחיר שאנחנו צריכים לשלם כדי שהעיר שלנו תחזור לחיים. חבל מאוד שלא חשבו על זה קודם ולא השכילו להזיז את קו הבדיקות צפונה. זה יכול היה לפתור לכולנו את כל הבעיות".

 

פגיעה קשה בילדים עם הצרכים המיוחדים


מי שנפגעו ממתווה הכניסה החדש לאילת הם הילדים בעלי הצרכים המיוחדים באילת, שעכשיו לא מגיעים לחוות הרכיבה הטיפולית בקיבוץ גרופית השכן. ליאת, אמא לילד עם קשיים רגשיים, שדואגת להסיע אותו לחווה לפחות פעם בשבוע, זועמת. "לא ברור לי מאין הגיעה האטימות הזו וחוסר ההתחשבות. לא יתכן שבשם התיירות והכלכלה יפגעו בילדים שלנו ככה. אם בתקופה רגילה הבן שלי חייב להגיע לרכיבות הטיפוליות האלו שעושות בו פלאים, הרי שעכשיו מרגע שנצטרך להראות את האישורים בכניסה לעיר לא נצא לגרופית. עם כל החשיבות של הרכיבות, אין סיכוי שבמיוחד הוא יאפשר למישהו לתקוע לו פעם בשבוע את המקל הזה באף. לכולם ברור שזה לא נעים, על אחת כמה וכמה שאתה ילד עם בעיות רגשיות גבוהות שלא מאפשר לאף אחד להתקרב אלייך. אם לא די בקשיים הרגילים שנלווים בצורך לצאת לטובת הרכיבה המבורכות האלו אל מחוץ לאילת, לנסוע בערך 40 דקות לכל צד ועדיין לא דיברנו על עליות הדלק, אין סיכוי שעכשיו נעשה את זה. וזה חמור. הבן שלי חייב את הרכיבות האלו עוד יותר מבתקופה רגילה. בימים האלו כשהם יושבים בעיקר בבית, התנתקו מהחברים, אין להם חוגים ופעילויות, הוא מחכה לרכיבות כמו אוויר לנשימה. אנחנו בבעיה ולא יודעים מה לעשות".
רפי אוסמו, מנהל החווה הטיפולית בגרופית אישר השבוע שהחווה נפגעה מאוד כתוצאה מהמתווה החדש. "תושבי אילת בעיקר מבטלים את הגעתם אלינו ואני מדבר על כמות של כ – 150 רוכבים אילתים שמגיעים מדי שבוע לרכיבות טיפוליות. אז נכון שהחריגו מהצורך לעבור את הבדיקות את ילדי החינוך המיוחד, אבל מנגד לא החריגו ילדים עם בעיות רגשיות למיניהן וגם לא החריגו את ההורים מה שגורם להם לוותר על היציאה מהעיר בגלל הצורך להציג בחזרה בדיקות קורונה שליליות. השבוע, לפני שפתחו את עמדות הבידוק המהיר עוד התחשבו באילתים והסתפקו בהצגת תעודת תושב, אבל לכולם ברור שמרגע בו יפתחו את עמדות הבידוק המהיר כבר לא יהיו הנחות והאילתים מעדיפים להישאר בבית". 
אוסמו עצמו רואה באילת חלק בלתי נפרד מחייו. "בלי פעמיים שלוש בשבוע בים של אילת זה לא תופס", הוא מעיד על עצמו ועל משפחתו. "זה נראה עניין פשוט אבל בעצם מסבכים את כל העניין. בערבה יש בסך הכל כ- 4,500 תושבים. 
רמת התחלואה אצלנו נמוכה מאוד וכמעט לא קיימת, תוסיפי לזה את העובדים שמגיעים מאילת וזה לא עניין גדול. כל מה שצריכים לעשות זה להזיז את הבדיקות צפונה לאזור עין יהב".

 

צפיפות בעמדות הבדיקה ביטבתה


רפי מציין כי גם ההמתנה הקבוצתית בתור לבדיקות לא מוסיפה לעניין. "הייתי ממש בחרדה בהמתנה לבדיקה ביטבתה. אילתים שחזרו מכל הארץ מתגודדים ביחד ועצם ההמתנה הזו מפחידה. בשורה התחתונה אין ספק שלא כל הדברים נלקחו בחשבון וטוב יהיה אם מישהו יתן מחשבה שנייה על הדרך בה נעשים הדברים. 
שלא יובן לא נכון, הבעיה בחווה הטיפולית היא לא רק שלנו אלא גם של עשרות הילדים האילתים שהטיפולים כאן עושים להם טוב".
רפי מבהיר כי העלה את הבעייתיות בפני סגן ראש העירייה אלי לנקרי, שהבטיח לנסות לטפל בבעיה. "כולנו תקווה שהוא יצליח להועיל", מבהיר אוסמו.

 

ירידות בתפוסה


אם תשאלו את תושבי אילת שאוהבים במיוחד בתקופה זו של השנה לצאת לטיולים באתרי הטבע הסובבים את אילת, מי בטיולי הרים חורפיים ומי בביקורים תכופים ב'פארק תמנע' השכן, תשמעו מהם איך דווקא עכשיו, כשהתקופה היא המתאימה ביותר לטיולים, וכשהילדים חייבים לצאת מהבית להתרעננות, הם נאלצים לוותר על היציאה מאילת רק כי הם לא מתכוונים לערוך את בדיקות הקורונה ולהציגן בחזרה. "בשבת האחורונה תכננו לצאת לטיול באזור עם חברים", מספרת דנה, "אלא שבשנייה האחרונה נזכרנו שידרשו מאיתנו בדיקות בדרך חזרה וויתרנו. נשארנו בבית. זה היה נורא. כולנו צמאים לצאת החוצה, להתרענן, ופתאום הבנו שמונעים מאיתנו את זה". את הטענה הזו מחזק השבוע עומר ארמוזה, מנהל פארק תמנע בערבה, שמעיד על הפגיעה בהכנסות. "לצערי, דווקא עכשיו, כשהים קר והופך לפחות אטרקטיבי עבור התיירים בעיר, אנחנו הופכים לאטרקטיביים יותר. אין מזג אוויר מתאים יותר לטיולים באזור כמו בתקופה הזו ודווקא עכשיו אנחנו נפגעים. מאחר והדברים לא ממש ברורים, למי מותר לצאת שוב מהעיר לאחר שכבר הציג בכניסה את אישור הבדיקות ב תוקף, היכן נרשמים? באיזה תור ממתינים ועוד כהנה וכהנה, המבקרים באילת מעדיפים להישאר באילת ולא לקחת סיכונים מיותרים. תיירים מגיעים לחופשה כדי להינות ולא להסתבך ואנחנו הופכים ללא רלוונטיים עבורם. תושבי אילת מנגד, מעדיפים להישאר בבית ולא להסתבך עם הבדיקות ואנחנו נפגעים. במהלך השבוע החולף נרשמה אצלנו תפוסה של כ – 1/5 מהתפוסה בשנה שעברה. רק כדי לסבר את האוזן, בשבועיים האחרונים שלאחר הסגר האילתים הגיעו לפארק בהמוניהם. כולם צמאים לצאת מהבית ולטייל עד כדי כך שנרשמה אצלנו כמות שיא של כל הזמנים עם תפוסה של 350 תושבי אילת שהגיעו לפארק. אז כן, כאילו שלא נפגענו בימי הסגר, עכשיו אנחנו ממשיכים להיפגע וזו מכה לנו וגם לתיירים שלא יכולים לעשות הרבה באילת ולאילתים שנאלצים להישאר בבית".

אז מה אתם עושים בנדון?
"אני יודע שנעשית עבודה מצד המועצה והחברה הכלכלית שלנו אל מול משרד הבריאות בניסיון להרחיק את המחסום לאזור קטורה ולכלול את כל הישובים שבדרך בתוך סידור חדש. אני מאוד מקווה לחדשות טובות אבל לצערי בתקופה הזו כבר למדנו שקשה לשמור על אופטימיות".

ראש המועצה האזורית חבל אילות ד"ר חנן גינת מסר: "אין ספק שמדובר בבלגן גדול בעמדת הכניסה לעיר. הגשנו בקשה למשרד המשפטים וליועץ המשפטי להסיט את עמדות הבידוק לכיוון יהל. אם לא נענה נמשיך לעתירה. ננסה להוביל לטוב ביותר שאפשר במצב הנתון".

 

המחאה בציבור גוברת

 

ברשתות החברתיות וגם ברחובות גוברת המחאה נגד החיוב בבדיקות מהירות לתושבים. לאחר שתי הפגנות שנערכו השבוע בנושא, לצד כמה מפגני יחיד בכניסה לעיר (ראו לינק בתחילת הכתבה) געשה גם המרשתת: גולש בשם אבנר כתב למשל:  "זמן רב שלא כתבתי אבל הפעם אני חושב שזה מאוד חשוב. קבוצה קטנה של אילתים שיוצאת ועושה רעש נגד מתווה האי הירוק, נגד הבדיקות. אני אומר קבוצה קטנה משום שאני עוקב אחריה זמן מה. בקבוצה רשומים כ 700 חברים אבל אם בודקים לעומק, פעילים בה ומסכימים עם דרכה, עשרות בודדות ואני נדיב בהערכה זו. אני מבקש בפוסט זה להביע מספר דברים. ראשית, לא ייתכן שקבוצת אנשים קטנה תעשה רעש בלי שתהייה לכך תגובה הולמת של אנשים שמסכימים ונהנים מתוצאות המתווה. תתחילו להשמיע את קולכם. שנית, אני פונה אל אותם אנשים שמתנגדים. חישבו, לא צריך להסתכל על כל הנושא מזווית של זכויות אזרח? הרי באותה מידה, קיימת זכותו של האזרח, להתפרנס ולהתקיים בכבוד וחוק זה מאפשר זאת. אולי נסתכל על כל האירוע כעל תמיכה קהילתית, עזרה הדדית כלומר, אני תושב אילת מוכן להיבדק ככל שיידרש על מנת לסייע לחברי העיר שלי להתפרנס. חוקים נחקקים במקומות בהם בני אדם לא מסתדרים בינם לבין עצמם. הקהילה האילתית, עליה אני נמנה, ידועה בחוסנה בגלל העזרה ההדדית והתמיכה הרחבה שהקהילה להעניק לכל חבריה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת