יצחק הלוי: אם בתוך שבוע התחלואה באילת תעלה מתווה איים ירוקים יבוטל

מאת: איציק נועם ● צילום: ● 26/11/2020 10:12 ● ערב ערב 2993
מאות רכבים נאלצו לשוב על עקבותיהם בשל העדר בדיקות קורונה שליליות כנדרש במתווה איים ירוקים ● חבר המועצה יניב חנו מציע שילוט מתריע בצומת הערבה ● ראש העירייה מזהיר: ''נתנו לנו תקופת ניסיון של שבועיים...שכל אחד ישמור על חלקת האלוהים שלו'' ● ובינתיים במשרד הבריאות מזהירים “אילת הפכה לעיר כתומה” ● אלי לנקרי: ''הצלחנו להוסיף את בעלי ספינות הטיולים למתווה האטרקציות''
תורי ענק ללא שמירה על ריחוק חברתי ביציאה מרמון השבוע צילום: פיני גניסלב
תגיות:

מועצת עיריית אילת דנה ביום רביעי שעבר בכניסתו לתוקף של התיקון לחוק הקורונה המוכר בשם "איים ירוקים", שאפשר את פתיחתם של מלונות העיר אילת. במהלך הישיבה נדונה סוגיית הבדיקות להן נדרשים תיירים המבקשים להיכנס לעיר, לצד הבדיקות המהירות להן נדרשים תושבי אילת והאזור וכן המגיעים לעיר בענייני עבודה.
יצחק הלוי הסביר: "נותנים לנו פרק זמן של שבועיים מיום כינון החוק כדי לבצע הערכת מצב ובטווח הזה יבדקו, או שפותחים יותר או שהולכים אחורה, זה תלוי במצב החולי שיהיה בעיר ולכן הצורך לשמור על חוסנה הבריאותי של אילת הוא קריטי בלי זה כל השיחה הזו לא רלוונטית אז שכל אחד בחלק האלוהים הקטנה שלו יעשה את המרב והמיטב". 
מאז אותה ישיבה, הספיק משרד הבריאות להתרות ביום ג' השבוע, כי נתוני התחלואה באילת מדאיגים וכי ציון הרמזור שלה כבר הגיע ל-3.7. "אם יגיעו לציון 4.5", אמרו במשרד, "יצטרכו לסגור את המלונות". היו שטענו כי העלייה בתחלואה מקורה באורחים שנכנסו טרם החלת מתווה איים ירוקים לעיר, וכן לחלקם של התיירים המתארחים ביחידות הדיור בעיר. מנהלת בית החולים יוספטל, ד"ר בר אושר, פרסמה ביום ג' בערב פוסט ובו הסבירה כי: בימים האחרונים חלה עליה במספר המאומתים, והערב אנו עומדים על 20 כאלו. הם מרגישים בטוב". לדברי ד"ר בר אושר: "העלייה מושפעת קרוב לוודאי מריבוי הבדיקות שהיה בשבוע האחרון ושהגיע ל-1,000 ויותר ביממה".

 

לנקרי: הרווחנו לפחות חודש


סגן ראש העירייה, אלי לנקרי הוסיף: לדעתי, מתווה החקיקה העניק לאילת לפחות חודש ימים ואפילו יותר, לפני שיאשרו מתווה דומה לשאר חלקי הארץ. כל יום הוא דרמטי וכל שעה היא חשובה.  המטרה שלנו היא לייצר רציפות בפעילות העיר שלא נצטרך לעצור את הפעילות. אנחנו בפיילוט של חודש ימים. אם נצליח תהיה לנו הזדמנות לחיות לצד הקורונה, מה שאף אחד לא הצליח עד היום מבלי להכניס מגבלות ואני מאמין שהמהלך יצליח כי נעשו מהלכים שמחזקים את המתווה", אמר. עוד הוסיף לנקרי: "תושבי אילת מתנהגים נהדר עם משמעת עצמית וערבות הדדית". לנקרי חשף כי הצליחו לקבל אישור גם להפעלתן של ספינות הטיולים שבמרינה, כחלק מהשבת הפעילות באטרקציות הפתוחות. "המודל הזה אם הוא יצליח יעתיקו אותו בעולם", אמר. "חלק גדול מהצלחת המתווה קשורה למה שיקרה בכניסה לעיר, אם ייווצרו שם פקקים".

 

שלט התראה בצומת הערבה


חבר המועצה יניב חנו הציע להציב שלט במחסום סדום שמתריע בפני הבאים לאילת כי כניסתם לעיר לא תותר בהעדר בדיקת קורונה וכי לא ניתן לבצע בשלב זה בדיקות מהירות בכניסה לעיר, וזאת על מנת למנוע את עוגמת הנפש של כל מי שיאלץ להסתובב על עקביו במחסום הכניסה לעיר. חנו הסביר כי הדבר מסכן את נוסעי הרכבים הללו שידרשו לנסיעה רצופה בחזרה למרכז או לצפון הארץ.  בקשתו לא התקבלה ואכן כבר בסוף השבוע הודיעה העירייה על כ- 250 רכבים כאלו שנאלצו לשוב על עקבותיהם מהכניסה לעיר. אלא שמלהלך כזה נדרשת התערבות של המועצה האזורית ערבה תיכונה. 
ואכן, נבואתו של חנו הגשימה עצמה כאשר יומיים לאחר הפעלת המתווה כבר פרסמה עיריית אילת כי 250 רכבים נאלצו לשוב על עקבותיהם לאחר שלאחד מיושבי הרכב לא היתה בדיקת קורונה שלילית בתוקף מה-72 שעות האחרונות. כן הודתה העירייה כי נעשים ניסיונות לזייף בדיקות קורונה בכניסה לעיר וכי שלושה זיופים כאלו כבר נתפסו והטיפול בהם הועבר למשטרה. 
חבר המועצה יהודה מורדי הציע לקצר את זמני הכריזה בטיילת בכל הנוגע לעטיית מסיכות וכן לחייב את בעלי מסכי השילוט האלקטרוני לפרסם תשדיר עטיית מסכות מדי כמה דקות. "יש לנו פיילוט של חודש, עלינו להצליח בו בכל מחיר", אמר מורדי. "החשש שלי זה שהפיילוט יכשל", לכן חשוב לנו שבעלי העסקים יהיו שגרירים של משרד הבריאות".

 

האם שלט התראה יגרום לתיירים בלי בדיקות לחסוך  לעצמם את הנסיעה המיותרת לאילת.  צומת הערבה  (צילום גוגל סטריט וויו)

 

בדיקות הסופיה אינן מדויקות


בכלך הנוגע לבדיקות  הסופיה המהירות, הנערכות לתושבי אילת והאזור, נמצא כי מתוך שבע בדיקות חיוביות שנמצאו, ארבע מהן היו שגויות. בכך מתאמת החשש שהעלה משרד הבריאות עצמו בכל הנוגע לאמינות הבדיקות. בחברת סופיה הכחישו את הדברים: " אלה נתונים מצוינים העומדים בהגדרות משרד הבריאות ומנעו מחיוביים מאומתים להיכנס לעיר. בכל בדיקות ה-PCR הרגילות ישנם פולס פוזיטיב ואפילו יותר מסופיה". 
בעוד שמקרים של "שלילי שגוי" הם צפויים יחסית ושיעורם עומד על כמעט 40% מקרב הא-סימפטומים לפי נתוני משרד הבריאות, מקרים של חיובי שגוי לא אמורים להתרחש ועלולה להסתיים באשפוז של אדם בריא במחלקת קורונה. 
משרד הבריאות הודיע כי הוא בודק את הנושא וכבר הביע חשש לגבי מידת הדיוק במכשירים אלה ולפיכך הורה לחזור על כל בדיקה חיובית ולהתייחס בחשדנות גם לבדיקות השליליות
. יו"ר עובדי המעבדות הרפואיות בישראל אסתר אדמון, פרסמה הודעה חריפה נגד השימוש בבדיקה המהירה, והביעה חששה כי הסתמכות עליה תגרום לכניסה של חולי קורונה לאילת ללא ידיעתם

בסופיה הגיבו לדבריה כ: "פייק ניוז חרדתי ומתסיס" שנובעים מ"טכנופוביה". בחברה טענו כי המקרים שנמצאו כחיוביים בטעות נבעו מתפעול לקוי של המכשיר, ובכל מקרה לטענתם "רופא מקצועי לא יכניס מטופל ללא תסמינים למחלקת קורונה על סמך בדיקה אחת, לא משנה באיזו טכנולוגיה היא בוצעה". עוד הוסיפה החברה:  "אנחנו מבינים את הרצון העז לשאוף למושלם אבל ברפואה אין מושלם, יש אפקטיבי. סופיה היא טכנולוגיה ניידת וחדשה שמראה ביצועים מרשימים ואפקטיביים יחסית ליתר החלופות הקיימות בארץ ובעולם שנמצאים בתהליך פיתוח ותיקוף, אבל רובם עדיין בגדר הרפתקה ולא הוכחו מחקרית".
בחברת סופיה ישראל שוקלים להקים תחנת בדיקות מידיות בתשלום, באזור המרכז, זאת על מנת להקל על העומסים שנוצרו בקופות החולים ובתחנות "היבדק וסע". "המטרה היא לתת תשובה במקום תוך 15 דקות עבור ישראלים שירצו לטוס או לנסוע לאילת מהיום להיום או מהיום למחר, מבלי להמתין 5 ימים לתוצאות בדיקת מעבדה", נמסר מהחברה
.
'ערב ערב' פנה למועצה האזורית ערבה תיכונה שמסרה בתגובה: "הרעיון דווקא מצוין. בכל מקרה לדעתי רק חברת נתיבי ישראל (מע"צ) מורשה להציב שילוט כלשהו, בוודאי על כביש 90".


מנתיבי ישראל השיבו לנו: "לא מדובר בסוגיית תשתית, אלא הסברתית עליה אמון במקרה זה משרד הבריאות".


ממשרד הבריאות נמסר כי יש לפנות בנושא למשטרת ישראל.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש