מאיר יצחק הלוי: ''לטובת 'לתת באילת' ראוי שיתמקדו במטרה ולא יעשו פוליטיקה''

מאת: ניר אמיתי ● 26/11/2020 10:18 ● ערב ערב 2993
אישור תקציב התמיכות המקוצץ ל-2020 עבר לא בלי קושי בישיבת מועצת העירייה מהשבוע שעבר ● ראש העירייה תקף בחריפות את עמותת 'לתת באילת' והעומדת בראשה והאשימה בפוליטיזציה של העוני ● 'צעירי אילת' עשו הכל על מנת לכפר על קיצוץ תבחיני התמיכות לו נתנו יד ב-2019 ● אבל מי שהצית את נס ה'כמעט' מרד והוביל לעדר הנמנעים בהצבעה, היה בכלל יניב חנו, שהצליח (שוב) לתעתע באשליית היציבות שקיוו להשיג ב''כיוון חדש'' עם יציאתה החורקת לדרך של קואליציית החלומות (השבורים) ● ורק מחזיק תיק הרווחה סטס דינקין נעלם ברגע האמת כאילו בלעה אותו האדמה
מאיר יצחק הלוי: ''לטובת  'לתת באילת' ראוי שיתמקדו  במטרה ולא  יעשו פוליטיקה''
תגיות:

ישיבת מועצה סוערת סביב אישור תקציב התמיכות ל-2020 במתכונתו המקוצצת, זאת לאחר שמרתון גיוס מקורות תקצוב חלופיים, בתיווכם של הצעירים, הצליח לייצר תיקון נקודתי לתבחינים המקוצצים, שיחייבו התיחסות מחודשת לקראת אישור תמיכות 2021.
בדיוק לצורך מהלכים כמו זה היה זקוק יצחק הלוי לקואליציה מקיר לקיר, כזו שאינה תלויה בקולות הסיעות הדתיות, אז מה הצליח כל כך להשתבש בדרך לשם? משוחרר ממחוייבויות היסטוריות לסיעות הדתיות, הוא אמור היה להעביר לפני שלושה שבועות בקלילות את תמיכות 2020 לעמותות השונות, ובראשן עמותות הדת, כשהן מקוצצות בכ-50%. באבחת קיצוץ אמורה היתה עירית אילת לחסוך 1.21 מיליון שקל ולהוריד את תקציב התמיכות  שגדל מידי שנה בשעור של כ-10% עד לפני הבחירות, והאמיר לתשעה מיליון שקל בשנת 2019, ל-7.89 מיליון שקל. צעדי ההתייעלות בהם מחויבת העייריה הגרעונית מול משרד הפנים דרשו כי  תקצץ  גם בסעיף זה. "בהתחלה רצינו שבעה מיליון ובסוף סגרנו על שמונה מיליון בגלל התבחינים", הסביר יצחק הלוי בישיבת מועצת העירייה בשבוע שעבר.

 

"החלטה לא מספיק טובה"


סעיף התמיכות אינו סעיף רגיל במובן זה שהוא אינו חלק מהתקציב השוטף אך הוא גם אינו סעיף "פרוץ", שכן הוא מוגבל בתבחינים מפורטים הקובעים לאיזו עמותה מגיעה תמיכה ובאיזה סדר גודל כספי, בהתאם לציוניה בכל סעיף. יצחק הלוי הסביר כי אלה נועדו:  "כדי לייצר סימטריה, כדי שלא יהיה מצב שמישהו חושב שיש כאן  איזה שהוא משוא פנים, בשל קרבה של מישהו למישהו" ועם זאת, הוא הראשון לומר כי: "תמיד עם וועדת התמיכות יש מחלוקות". ליצחק הלוי עמדה ברורה ביחס להענקת דריסת רגל לפוליטיקאים בכל מה שנגוע לחלוקת כספי תמיכות:  "קיבלנו לפני כמה שנים החלטה שחשבתי שתהיה אצילית מבחינה ציבורית - אבל הוכיחה עצמה כלא מספיק טובה", אמר וכיוון להחלטתו להקים וועדת רשות של חברי מועצה שתייעץ לוועדה המקצועית המורכבת ממנכ"ל העירייה, היועמ"ש לעירייה וגזבר העירייה. הוועדה הזו פעלה בראשותו של חן בן אפריים מצעירי אילת, אך לאחר הבחירות האחרונות החליט יצחק הלוי שלא לחדשה והשיב את ההכרעה בה לידי הוועדה המקצועית, היה זה הצעד הראשון בדרך להשגת יעד הקיצוץ. 

 

עדכון התבחינים: "בגבולות ההיגיון”


במהלך 2019 הכין יצחק הלוי את הקרקע לקיצוץ שהגיע השנה, כאשר העביר במסגרת ישיבת מועצה שנערכה בחודש אוגוסט 2018, תבחינים מקוצצים לעמותות לקראת תקציב 2020. בהצבעה ההיא נכחו גם צעירי אילת, שהרימו את היד בהיותם חלק מהקואליציה, בה שימש יו"ר הסיעה מתן בארי כסגן ראש העירייה שלא בשכר. כאן גם נולד זרע האמביציה שלהם לנסות ולייצר פתרון למשבר הנוכחי. יצחק הלוי הבהיר לחברי המועצה כי הם "לא יכולים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה", גם לקצץ בתבחינים וגם למנוע את אישור הקצאת הוועדה, זאת מאחר והתבחינים ל-2020 אושרו והשנה כמעט הסתיימה. עם זאת יצחק הלוי פתח את הדלת "בגבולות ההיגיון", לבצע שינויים בתבחיני 2021. 

 

פוליטיקה על גב נזקקים


ישיבת המועצה מהשבוע שעבר היתה הניסיון השלישי של יצחק הלוי להביא את הנושא לדיון במועצה בחודש האחרון. בכל פעם נדחה הדיון בטעוןן לעומס שהיה מנת חלקו של ראש העירייה במאבק על העברת חוק "איים ירוקים" בכנסת, אלא שמאחורי הקלעים החל כדור שלג תקשורתי להתגלגל וליצחק הלוי, כמו גם לשותפיו הישנים חדשים בקואליציה, היה ברור כי לא ניתן יהיה להעביר את ההצבעה ללא נזק פוליטי משמעותי. "מאחר והנושא יש בו הרבה לחשים בשבועיים האחרונים ואני לא מגדיר זאת כזוטות כי כל שקל חשוב, לכל עמותה, אבל אני חושב שהדברים יצאו מפרופורציה בגלל רעשי רקע מיותרים שכנראה משפיעים על גורם כזה או אחר", התייחס לדברים יצחק הלוי בישיבה ותקף בחריפות את עמותת 'לתת באילת' והעומדת בראשה, זילי גרוסמן, כשטען כי העמותה עושה פוליטיקה על גב הנזקקים. הדברים נאמרו לאחר גל של פרסומים בהם נראה תצלום של תור נזקקים שפורסם לראשונה ב'ערב ערב' בכתבה שסקרה את מצבו הקשה של 'בית רפאל', לצד טענותיה של גרוסמן על חוסר שיתוף פעולה מצדו של אגף הרווחה בעיריית אילת. תצלום התור לאוכל במקום הפך ויראלי ואף שותף על ידי ראשי ימינה נפתלי בנט ואיילת שקד, שקראו לסייע למקום בתרומות. 
בהמשך הקדיש עיתון 'ידיעות אחרונות' לצלום כפולת אמצע, ובמקביל הוצת ברשתות החברתיות קמפיין אגרסיבי שהובילו, בין היתר, אילן ברגמן ("מוכר הסיגריות") ואביבה רולינגר, שיצאו בפוסטים זועמים כנגד הכוונה לקצץ בתקציבי העמותות הנתמכות, כמו גם לצד גיוס המונים לתמיכה ותרומה לעמותת 'לתת באילת'. עבור יצחק הלוי היתה זו מכה אחת יותר מידי בחודשים סוערים גם כך.

 

"מישהו פה התחרפן?"


"כל בוקר אנחנו שואלים את עצמנו איך אנחנו עוזרים לאנשים", אמר יצחק הלוי, בישיבת המועצה, "במשך חודשים אנחנו עובדים בכל האמצעים...ורצים ומביאים עוד ועוד כסף ומחלקים עשרות אלפי מנות מזון...גייסנו בחודשים האחרונים שבעה מיליון שקל בתרומות. אני אישית, הלכנו עד טורונטו הבאנו 100 אלף דולר שחלקם הגדול הלכו ל'בית רפאל' ועכשיו אני רואה איך לוקחים את המצוקה הקשה ביותר של האנשים המסכנים ביותר והופכים את זה לאירוע פוליטי, ראש עיר לשעבר (הכוונה לגבי קדוש) מגיע ועורך שם יום הולדת, אחר מצלם שם סרטונים עם מוזיקה במזרחית, לאן הגענו, מה השתגענו, עכשיו פתאום 20 אלף שקל פחות לבית רפאל הפך להיות אירוע עירוני? במקום להצניע את העשיה לקחו את בית רפאל והפכו אותו לאירוע פוליטי, מישהו פה התחרפן. זה עוד לא קרה. מה מניע את האנשים הללו? אני מודיע שאני מסיר את הכפפות ומהיום מי שיפגע באנשים חסרי ישע יקבל ממני תגובה מסודרת ומאורגנת". 

 

"אם תתנו תשובות לא נצטרך להציף"


יצחק הלוי הפנה אצבע מאשימה אל עבר חבר המועצה יניב חנו, שעמד מאחורי המכתב שפרסומו ב'ערב ערב' הצית את הקמפיין ברשתות החברתיות וזה השיב לו: "כשכל כך הרבה חומר נערם בשאילתות שאני מגיש ולא מקבל אותו, אז כנראה יש צורך להביא את הדברים בפני  הציבור וזה אולי מחול השדים שאתה מדבר עליו. אם תענו תשובות לא נצטרך אנחנו להציף את זה לציבור", חנו הוסיף: "אני אחרון חברי המועצה שנותר באופוזיציה וכשאני מנסה לדבר אתך, כשאתם שולחים יומיים לפני ישיבה חומר ואני פונה וכותב ולא מקבל מענה, אז הדבר היחידי שנותר לי זה לפנות לציבור". חנו פנה ליצחק הלוי: "אתה שומע מה הציבור אומר לך ואני שומע מה הציבור אומר לי. לי הוא מוחא כפיים ואומר כל הכבוד ותמשיך בדרכך. כל עוד אתה תמשיך בדרכך אני אמשיך בדרכי". חנו ביקר את דבריו של יצחק הלוי נגד עמותת בית רפאל העומדת בראשה ואמר: "אתה מאשים עמותה שלא נמצאת כאן ולא יכולה להגיב. אם היית מזמין את זילי כמו שביקשתי היא יכלה לקבל את זכות התגובה". 
יצחק הלוי השיב: "אני הסרתי את הכפפות. אני אגיד את זה לזילי, שאני מבקר אותה ונמצא שם, ומביא לה מאות אלפי שקלים, בשונה ממך, אם לא הבנת את זה, אתה יכול להצטלם ולפזר בפייסבוק, אני הולך להביא להם כסף ואני לא אתן לזילי ולא לאף אחד ותקשיבו טוב למה שאני אומר, להפוך במה שהיא  לתמיכה באנשים לבמה פוליטית...לטובת עמותת לתת ראוי שיתמקדו במטרה ולא  יעשו פוליטיקה על גב הלאנשים שמקבלים את העזרה. מטריד אותי שמשתמשים בהם לצרכים לא לגיטימיים". 

 

"הכי קל זה להתנגד או לא להגיע להצבעה, יותר 
קשה זה לעבוד ולהצליח להוסיף כסף". בארי

 

"עשיתי עבודת נמלים"


מי שעוד עמדו לספוג נזק לא קטן מהמהלך הם צעירי אילת שמצד אחד חתומים על קיצוץ התבחינים ב-2019 במה שהם עצמם מודים כ"תקלה", ואחרים מציינים כדוגמה חיה להיותם חותמת גומי של מאיר. גם לבארי היה ברור כי חתימה על קיצוץ בעמותות רווחה בעת הזו, ועוד יותר מכך – דת, לא ישכח לו ביום בחירה. ואם היה לו ספק, כי אז הפוסטים של "מוכר הסיגריות" הבהירו את הנקודה. לפיכך, הוא נדרש לסוגיה ואם בשבוע וחצי הראשונים עוד גישש עמדתו ולמד את החומר (מה שיתכן והיה צריך לעשות טרם אישור תבחיני 2020), הרי שבימים שקדמו לישיבת המועצה הוא כילה שעות מול גזבר העירייה במטרה לחפש מקורות מהם ניתן יהיה להסיט תקציבים שיחפו השנה על הקיצוץ בעמותות, מבלי לפרוץ את מסרת התקציב. 

בארי אמר השבוע ל'ערב ערב': " נכנסתי לזילי לפני הישיבה ואמרתי לה בכנות שנעשתה טעות בתבחיני 2020 זה המצב וזו המציאות ומכאן אפשר לעשות שני דברים, או לעשות את הטעות שאת עושה שזה לשלח בנו את כל מי ששונא את מאיר, או לתקן את המצב". כשנשאל מה גרם לטעות בהחלטה על תבחיני 2020, הפנה את האצבע אל הצוות המקצועי: "גם פיליפ אזרד מנכ"ל העירייה  הודה שנעשתה טעות", אמר. תכנית הפעולה של בארי, כפי שהציגה השבוע לזילי, כללה שלושה שלבים: הראשון – פניה לבת בריתו הפוליטית במפלגת 'ימינה', חברת הכנסת איילת שקד. "רציתי להביא כסף אחר", הסביר ל'ערב ערב', "פניתי אליה שתעלה את הנושא בעמוד הפייסבוק שלה ושתבקש תרומות, היא הצליחה לגייס 20-30 אלף שקל בארבע שעות, אבל חבורת גולשים מסוימת הצליחה לקחת את הקרדיט על זה לעצמה ובאילת התחיל קמפיין פייסבוק על הניצול הציני של איילת שקד ונפתלי בנט. יום למחרת היא ירדה לאילת, וזה גם מה שהביא למקום את כל התקשורת". פעולה שניה, בארי הבטיח כי בישיבת תבחיני 2021 שתערך ב1.12 ישונו התבחינים וכי הוא עצמו יעמוד בראשה. "פעולה שלישית, זה ללכת ביחד עם שמוליק שלם ודובי כהן לחפש איך אפשר להביא עוד כסף, עשיתי שעורי בית וראיתי היכן יש תבחינים שלא מוצו והצלחנו להעלות לעמותות הדת עוד 60,000 שקלים, תנועות הנוער קיבלו עוד 40,000 שקלים, ומתוך תקציבי הווטרינר העירוני 'אילת אוהבת חיות' תקבל השתתפות בפעילות בעוד 40,00 שקלים ואז ביקשתי בנוסף דוח ביצוע בתיקים שאני ממונה עליהם: צעירים, ועדה לקידום מעמד הילד ואגף הנוער, לרבות יתרות ל-2020 וגיליתי יתרות לא מנוצלות של כ-180 אלף שקל, אז ביקשתי ממאיר ואסי בן חמו שיאשרו להפנות את כל הפעילות החיצונית, ללא הנהלה וכלליות, שטרם נוצלה השנה, לעמותות הרווחה. מדובר בסכום של 90,000 שקל. יצחק הלוי אישר את זה בשמחה, הוצאתי מכתב לאסי שאישר גם הוא ובסך הכל הבאתי לישיבה סכום נוסף של 230,000 שקל. עשיתי עבודת נמלים וירדתי לאותיות הקטנות". 

 

העמותות נוקדו בחסר


כאשר ניסינו לברר עם בארי כיצד הצליח למצוא עוד עשרות אלפי שקלים חבויים במסגרת התבחינים המקוצצים, הוא חשף כי חברי הוועדה המקצועית מצאו שלא להעניק לעמותות את מלוא התציב השנתי שהגיע להן גם לאחר הקיצוץ וזאת לאור מה שהם כינו כפעילות חסר, שהתבטאה בדוחותיהם. "הם המליצו לתת פחות, אני תיקנתי את ההמלצה שלהם והנהלת העירייה קיבלה את התיקון", הסביר בארי. 

 

"הנדבות של העירייה הן בושה"


בבית רפאל דיברו ביום שלאחר הארוע בשני קולות. פומבית, פרסמה מנהלת המקום, רחל קקון, פוסט תודה למתן בארי ו'צעירי אילת', ובו כתבה: " סוף טוב הכל טוב, לאחר הסאגה סביב תמיכות הראשות המקומית בשבועות האחרונים, פניתי למתן בארי ושמוליק שלם בבקשה לפגוש אותי בנושא. הם הגיעו בשעות הצהריים, שוחחו איתי שעה והבינו את המצוקה. המפגש היה מאוד נעים והם הבטיחו שינסו לסייע ככל שיוכלו. היום בצהריים הם חזרו אליי עם שתי בשורות חשובות: תוקם לבקשתם ועדת תבחינים חדשה שתשנה את החלוקה לשנת 2021, והצליחו להכפיל את גובה הסיוע לעמותות הרווחה, ולגייס את כלל גופי הצעירים, הנמצאים תחת התיק אותו הם מובילים. אני מסופקת ומודה לצעירים שעשו כל שיכלו עבורנו". 
אלא שלא לייחוס אמרו לנו גורמים בעמותה: "הנדבות שהעירייה נותנת ל'לתת באילת' זו בושה. בשנה שעברה מחזור התרומות של בית רפאל עמד על 2.9 מיליון שקל, זאת אומרת שהתמיכה שלהם היא לא יותר מ-5% מהמחזור של המקום ועל זה הם עושים על הגב של בית רפאל הון פוליטי? על זה הם אומרים הבאנו לזילי 130 אלף מה היא בוכה? עדיף שלא יתנו בכלל את הכסף ואם לא רוצים את בית רפאל שיסגרו. הנזקקים הם לא של זילי, הם שלהם. 
עד לפני שלושה ימים חברי המועצה לא חזרו לטלפונים שלה. פעם אחת לא הזמינו אותה לישיבת מועצה להסביר מה הם עושים במקום ומה נדרש להם על מנת לשרוד. הם באים רק להצטלם. מדוע הם מתקצבים תקציב עבור לא יותר מ-19 נזקקי רווחה בבית רפאל? כל היתר לא מוכרים ברווחה והם גם לא רוצים להכיר אותם ברווחה". בכל הנוגע להודעתה של מנהלת המקום, אמרו אותם גורמים: "הם בכלל לא מסופקים. הכריחו אותם למהלך הזה ועוד עשו להם סחיטה רגשית".

 

הימנעות = בעד הקיצוץ


מי שגם לא פרשו את הסיום כ"הפי אנד", היו מובילי מחאת הפייסבוק, וביניהם אביבה רולינגר שכתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "הסתיימה ישיבת המועצה, בשורה התחתונה קוצצו התקציבים לעמותות החסד, לא ברור לי באיזו עזות מצח ראש העיר מעז לבכות בערוצי הטלויזיה על התושבים המסכנים שלו ובאותה נשימה מקצץ בתקציבי העמותות המאכילים את התושבים האומללים. עכשיו שימו לב מי הצביע בעד ומי נגד: סיעת 'ים' של יהודה מורדי נמנעה מלהצביע בעד, אל תתבלבלו..ההימנעות הזו גרמה להחלטה לעבור, לו היו מצביעיעם נגד הקיצוץ לא היה עובר. סטס דינקין, מחזיק תיק הרווחה, לא הגיע, עוד פחדן שבזכותו התקציבים קוצצו. יהודה פרץ גם הוא לא נכח. סימה נמיר נמנעה מלהצביע – שוב בהמנעותה תרמה לקיצוץ שעבר. יניב חנו שהתנגד בחריפות לאורך כל הדרך היה מנוע מלהצביע בעקבות ניגוד עניינים, אולם בהחלט התנגד בחריפות לפגיעה בחלשים. 'צעירי אילת' תמכו בקיצוץ אך לצד ההצבעה בעד השיגו תקציב נוסף לחלק קטן מהעמותות, יפה מאוד אך לא מספק. דובי כהן הצביע בעד הקיצוץ. מומו ביטון הצביע נגד הקיצוץ – צדיק בסדום". עם זאת יוער, כי ביטון גם הגיש שבוע קודם לכן מכתב התפטרות מהקואליציה. 

הצעירים מצדם הדגישו לאחר ההצבעה כי: "הכי קל זה להתנגד או לא להגיע להצבעה, יותר קשה זה לעבוד ולהצליח להוסיף כסף ולנצח את המערכת". כעת כאמור צריך בארי לעמוד בהתחייבותו להקים וועדה שתבחן את תבחיני התמיכות ל- 2021.

 

סטס דינקין: "נסיבות אישיות"


בתגובה לדברים מסר סטס דינקין מחזיק תיק הרווחה כי נעדר מהישיבה בשל הכרח לסעוד את אמו החולה מחוץ לעיר."שלושה ימים לא הייתי באילת מיום שלישי, עקב הרעה במצבה הבריאותי של אמי. חזרתי רק בחמישי. בנוגע לביקורת שהושמעה על העדרותו אמר: "אני יודע מה אני עושה". 

איך היית מצביע לו היית נמצא?
"יש להפריד בין הצבעה בנושאי רווחה להצבעה על כספי תמיכות, אלו שני דברים נפרדים. התקציב של הרווחה גדל השנה. גם בית רפאל קיבל 150 אלף שאני הגדלתי. אני לא עושה פוליטיקה על גב הנזקקים. אני אדם מסוג אחר. שנתיים לא פספסתי ישיבה אחת. הייתי בישיבת הקואליציה אבל לא יכולתי להשאר לישיבת המועצה והייתי חייב לנסוע".

אם כבר היית בישיבת הקואליציה לא יכולת להשאר לישיבה כל כך חשובה?
"לא. היו נסיבות אישיות שמנעו זאת ממני".

 

עמותות הדת על הכוונת


במהלך הישיבה חשף יצחק הלוי כי במהלך השנה הבאה, יעמדו עמותות הדת הנתמכות בלב הבדיקה המדגמית שעורכת העירייה באמצעות משרד רואה חשבון חיצוני. יצחק הלוי הדגיש כי המודבר בהנחייה שיצאה ממנו  וזאת במטרה לוודא כי אלו אכן עאומדות בכל הדרישות המזכות אותן בכספי התמיכה. כזכור, נמשך הדיון בדוחות הביקורת של שלוש מתוך ארבע העמותות המתוקצבות בתקציב התמיכות הגדול ביותר, כבר ארבע שנים. העמותו המדוברות הן העמותה לחינוך ספורט ימי, אגודת בני אילת בכדורגל והמרכז למען הקשיש. הדוחות שהוכנו בעבר נפסלו על ידי היועמ"ש לעירייה שכן היו תמציתיים מידי והעמותות נאלצו בהעדר תקציב תמיכות מאושר להסתפק בתקציב 1/12 מתקציבן בשנה הקודמת. רק בינואר השנה סיים סוף סוף משרד רו"ח חדש את הדוחות לשלוש העמותות בהן נמצאו ליקויים, שרק לאחר שיתוקנו ניתן היה לאשר את התמיכה בהן ל-2020. מדוח הוועדה המקצועית שהוכן באוקטובר השנה, עולה, כי בעוד שבאגודת בני אילת בכדורגל (1.25 מיליון שקל תמיכות) ובמרכז לחינוך ספורט ימי (1.25 מיליון שקל) תוקנו הליקויים, הרי שבאגודה למען הקשיש (1.184 מיליון שקל) עדיין אין נהלים כתובים בנושאים שונים ואישור ניהול תקין מרשם העמותות.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש