''אפשר לקרוא לזה 'בירוקרטיה' אבל זה בסך הכל מינהל תקין'' – הירוקים של חבל אילות נגד הות''ל

מאת: מירב לוי דיאמנט ● 26/11/2020 10:32 ● ערב ערב 2993
רגע לפני שמליאת חבל אילות התכנסה השבוע על מנת לאשר את תכנית הפיתוח התיירותי ארוכת הטווח שתוכננה לקידום החבל, נעמדו על הרגליים האחוריות חובבי הסביבה והגופים הירוקים בהובלת ארגון סבב"ע ודרשו לעצור ומיד את מה שהם מגדירים: "מרוץ הפיתוח התיירותי המואץ" ולהעבירו לא בדרך הקצרה המוצעת, אלא בדרכים הארוכות והמקובלות, על מנת שכל מי שירצה להתנגד יוכל להשמיע את קולו ● בארגון סבב"ע (סביבה בריאה בערבה) טוענים: "יש תחושה שעשו את התהליך מאוד מהיר, בלי לעצור ולחשוב על ההשלכות ובלי להתייעץ עם אנשי מקצוע ותכנון" ● ראש המועצה ד"ר חנן גינת מבהיר: "מדובר בניצול הזדמנות הכרחי לחבל אילות ולפיתוחו"
''אפשר לקרוא לזה 'בירוקרטיה'  אבל זה בסך הכל מינהל תקין'' –  הירוקים של חבל אילות נגד הות''ל
תמיד יהיו את אלו שרוצים להילחם ולצדם את אלו שמקשיבים וגם יודעים לומר תודה". ד"ר גינת
תגיות:

מי לא היה רוצה להתעורר בוקר אחד ולגלות שיש לו אפשרות להעביר תוכניות פיתוח עתידיות שיכולות להזניק את האזור אגב קיצור הליכים וויתור על הבירוקרטיה הישראלית המוכרת והמעצבנת? את זה בדיוק קיבלה לידיים הנהלת המועצה האזורית חבל אילות כשממשלת ישראל, בעקבות סגירת שדה התעופה דב, איפשרה לחבל לקבל זריקת עידוד כלכלית מובהקת כשהיא מאפשרת להעביר תוכנית ארוכת טווח לקידום התיירות באזור לא עוד באמצעות הוועדות הרגילות הגוררות אחריהן כמיטב המסורת שורה של התנגדויות ובירוקרטיה ארוכה ומתישה, אלא בדרך קצרה ומהירה יותר- דרך הות"ל – הוועדה לתשתיות לאומיות. 
אלא שבעוד שהנהלת החבל מיהרה לקבל את ההצעה הנדיבה בשתי ידיים וכבר התארגנה השבוע לקיים הצבעה במליאת החבל ולאשרר את התוכניות התיירותיות שאמורות מבחינתה לתת זריקת עידוד מואצת לאזור כולו, מי שלא אוהבים, בלשון המעטה, את הרעיון של קיצור ההליכים המקובל הם הגופים הירוקים באזור בראשותו של אירגון סבב"ע (סביבה בריאה בערבה) ותושבי האזור חובבי הסביבה שדורשים עכשיו מהנהלת החבל לעצור ומיד את מירוץ הפיתוח התיירותי המואץ והחזרתו להליכים המקובלים הרגילים. הזוי? תלוי את מי שואלים.

 

"התוכנית כוללת 8 דרכים שחוצות את המדבר באזורים סופר רגישים". הולצמן ● צילום: אייל סגל

 

אין זמן לתסקיר סביבתי


באירגון סבב"ע הופתעו לגלות ממש לאחרונה את הכוונה להעביר את התוכנית התיירותית רחבת ההיקף בדרך המקוצרת. "אנחנו אמנם מבינים שמבחינת המועצה האזורית מדובר בהזדמנות לפתח את האזור אבל כל תהליך פיתוח אמור להיות ארוך יסודי ולא בכדי", מסבירה השבוע טל הולצמן, מרכזת אירגון סבב"ע את המניעים שעומדים מאחורי התנגדותם להליך מקצר הדרך. "לא בכדי התהליכים ארוכים שכן הם נועדו ללמוד את ההשלכות שיש למעשה. במקרה הזה המועצה מנסה לקדם הליך מהיר דרך הוועדה לתשתיות לאומיות אגב עקיפה של הוועדה המקומית והמחוזית, מה שמקטין את האפשרויות להגיש ערעורים על ההחלטות. אם בלאו הכי קשה להגיש התנגדויות לתוכניות על אחת כמה וכמה ההליך קשה כשהוא עובר דרך הות"ל", מבהירה הולצמן ומנסה להתחמק מההגדרה 'מחטף'. "יש תחושה שעשו את התהליך מאוד מהיר בלי לעצור ולחשוב על ההשלכות שלו ובלי להתייעץ עם אנשי מקצוע ותכנון. אני המומה מכמה מעט השיתוף של משרדי הממשלה בקידום התוכניות: משרד החלקאות, הגנת הסביבה, אין שום התייחסות לניקוז ועוד. זה כאילו מישהו מיהר לזרוק המון תוכן לתהליך שיהפוך לעובדה קיימת לשנים הבאות בלי למידה אמיתית. אפילו תזכיר סביבתי אי אפשר לעשות בזמן קצר כל כך".

 

לציבור אין כמעט אפשרות להשפיע


לטענות אלו מצטרף גם יניב גולן, פעיל סביבתי ותיק, חבר קיבוץ סמר שמבהיר: "אנחנו מצויים במצב קשה ומוזר משום שהמועצה קידמה מהלך דרמטי היסטורי בעייתי מאוד - מבלי ליידע את התושבים במידה מינימלית. המועצה  ומשרד התיירות מנסים לקדם הליך מזורז שעוקף את מערכת התכנון הישראלי. במקום לתקן את המערכת ולהפוך אותה ליעילה יותר, המדינה עוקפת את המנגנונים שלה עצמה. נכון, גם בדרך הזו שתעבור דרך הוועדה לתשתיות לאומיות ניתן יהיה להגיש ערעורים, אבל הסיכוי שמשהו יתקבל שם הוא כנראה אפסי. בפעם הראשונה למעשה משתמשים בות"ל לאשר תוכנית מרחבית, כשלמעשה יש כאן מינימום מעורבות אזרחית. לאורך השנים ראינו שוב ושוב שרק המעורבות האזרחית של תושבי חבל אילות הצליחה לתקן תוכניות  שהיו עלולות לגרום לנזקים כבדים לאזורים בערבה הדרומית שהם בעלי ערך לאומי עליון. כך למשל  במקרה של עמק ססגון, שנמצא בלב האזור הצפוני של בקעת תמנע. הוא היה אמור להפוך לפרויקט תיירותי ענק, על פני מאות דונמים. נאבקנו תריסר שנים כדי לקדם פשרה שמאפשרת מצד אחד להקים מלון בכניסה לתמנע וגם הכרזה של  האזור הצפוני של תמנע כשמורת טבע. דבר דומה קרה גם בחולות סמר. במקרים אלו ואחרים, רק התושבים יכלו להביע עמדה מוסרית ועקרונית שבסופו של דבר גם ניצחה. לכן חורה לנו שבדרך בה מנסה עכשיו המועצה לקדם את תוכנית האב הזו, כשלציבור יש אפשרות מאוד מצומצמת להביע את עמדתו ולהשפיע".

 

לא  הגיוני להפגין מדי שבת נגד השחיתות  של הממשלה, ואז לקדם קומבינה עם  משרד התיירות". גולן

 

בירוקרטיה היא דבר חשוב


אם תהיתם על מה עיקר ההתנגדויות בתוכנית התיירותית, יניב ממהר לסביר: "המספרים כל הזמן משתנים, אבל מדברים על דרכים חדשות שיסללו בערבה לאורך של כ-170 ק"מ, 3,700 יחידות אירוח ובסך הכל 50 תוכניות שמקודמות במהלך אחד. אני מבין שהמצב הכלכלי קשה וקידום של תוכנית תיירותית כזו יכול להועיל, אבל המצב שלנו לא קשה יותר משל אנשים במקומות אחרים בארץ והוא בטח לא מצדיק שיעבירו החלטות כאלו על רגל אחת. למה יזמים בכל הארץ צריכים לעמוד בכל התקנות ודווקא לחבל אילות מגיע פטור?".

אז מה בעצם אתה אומר שקורה פה?
יניב: "לפי מה שרואים כרגע, הנהלות הקיבוצים בחבל אילות מעדיפות את האינטרס הכלכלי על פני שמירה של חוקי התכנון ומתן מקום לדעתם של כלל התושבים. לא  הגיוני להפגין מדי שבת נגד השחיתות של הממשלה, ואז לקום בבוקר ביום א' ולקדם קומבינה פסולה עם  משרד התיירות. חבל אילות צריך לתת דוגמה של שמירה על החוק ואיזון בין פיתוח לשימורתוכנית שאמורה להשפיע על המרחב לטווח של שנים ארוכות כמעט אושרה על ידי המליאה - מבלי שהתושבים בכלל יידעו על השינוי בכללי המשחק".

אז למה בעצם משתיקים את הציבור? אני תוהה וטל הולצמן מסבירה: "השטחים הציבוריים משלמים מס בשביל לאפשר פיתוח בתוך הקיבוצים. המדינה מציעה מתנה ליישובים מצד אחד,  אבל אין מתנה בלי תמורה והשטחים הפתוחים הם התמורה בכל הסיפור הזה. התוכנית כוללת 8 דרכים שחוצות את המדבר באזורים סופר רגישים, דרכים שחוצות שמורות טבע. לדרכים יש השפעה גבוהה על המרחב והן עלולות לפגוע בטבע הפראי והמבודד וישנה את מהות האזור כולו".
טל ממהרת לסייג ולציין כי המועצה הקימה לשם העניין וועדת שטחים פתוחים שמתפקידה לבדוק ולסייג את התוכניות "ועדיין", היא  מוסיפה, "הוועדה אמנם מדייקת עכשיו את הנקודות הבעייתיות אבל מרגע בו התוכניות כבר הוגשו למשרד התיירות קשה לי להאמין שהדברים ישתנו למרות המלצות הוועדה. את מבינה, קודם רצו עם התוכניות במהירות אדירה ועכשיו מנסים לתקן אותן. לומר שזה יתקבל? אני לא בטוחה".

ואולי אתם בעצם מפריעים לפיתוח? הרי מי לא היה רוצה לקצר את הבירוקרטיה במדינה כדי לקדם תוכניות?
"יניב: "אנחנו האחרונים שמפריעים. בוצעו באזור פרויקטים ענקיים, בלי שחובבי הטבע יצייצו אפילו שדה התעופה רמון, השדות הסולאריים הענקיים בתמנע, המלון בשחרות ועוד. אנחנו לא גוף חזק ובדרך כלל ממילא לא ממש מקשיבים לנו. הכוח שלנו הוא בשמירה על האינטרס הציבורי ולהיות שם כשרשויות המדינה שוכחות שזה התפקיד שלהן לשמור על איזון בין פיתוח לשימור. אם משרד התיירות רוצה לרמוס את מערכת התכנון הישראלית זה חמור מאוד ואסור לנו לשתף עם זה פעולה".
טל: "זה שדמוקרטיה זה וועדות זה ידוע. זה שזה תהליך ארוך ומסורבל זה נכון, אבל כולנו למדנו שהמחיר במשטרים אחרים הוא כבד יותר. גם אותנו מעניינים פיתוח ופרנסה ואנחנו רוצים לקדם דברים, אבל מדובר כאן בתוכנית ארוכת טווח שתשנה את אופי האזור ואי אפשר להתייחס אליה בקלות דעת". טל מבקשת לציין: "אנחנו מעריכים ומוקירים את ההתייחסות המהירה של המועצה לזה שסבב"ע נערכו לנושא. ראש המועצה דחה את הישיבה שהייתה אמורה להתקיים והשתתף בשיח תושבים שהיה בזום, הציג את התוכניות ושמע את הטענות, ועדיין אנחנו מודאגים.הסיבה שהמאבק בעמק ססגון הצליח זה בזכות הבירוקרטיה שגרמה לאנשים לעצור ולחשוב שוב, הסיבה ש מאגר המים ביטבתה לא נבנה בסופו של דבר על דיונה נדירה – שאפילו תוכנית האב של המועצה ייעדה לשימור - זה רק בזכות האכפתיות של כמה מחברי יטבתה. הם הגישו התנגדות והיא התקבלה. תוך חודשים אחדים הוסכמה חלופה וכולם מרוצים. אפשר לקרוא לזה 'בירוקרטיה' אבל זה בסך הכל מינהל תקין. בירוקרטיה היא תהליך מחייב כשאתה דן בדברים שיש להם השלכות כל כך חשובות על הציבור. ביום שלא תהייה בירוקרטיה להגן עלינו נהייה מסכנים ונכון שהמחיר הוא שדברים זזים לאט יותר אבל זה לא פחות חשוב".

הישיבה נדחתה לעוד שבועיים, אתם חושבים שתצליחו לשנות משהו עד אז?
טל: "כנראה שלא במאה אחוז. לבוא בתלונות זו לא חוכמה, צריך לדבר ולהגיע לפשרות. אני קוראת למועצה להמשיך ולשתף את סבב"ע בהחלטות ובדברים. שיתוף הציבור צריך להיות אמיתי".

ראש המועצה האזורית חבל אילות חנן גינת מסר בתגובה לטענות המועלות בכתבה: "חבל אילות הוא אזור שמתבסס על חקלאות והוא מתפתח וצומח ורק טבעי הוא שנהייה חייבים לפתח מנועי צמיחה ולגוון את מקורות התעסוקה וההכנסה בחבל. בשלוש השנים האחרונות אנחנו מקדמים את התיירות אגב שיתוף הציבור, אלא שלאחרונה קרו שלושה דברים משמחים לטובתנו: משרד התיירות הפך את התיירות בנגב לחוד החנית בפיתוח התיירות בישראל, נפתח שדה התעופה ברמון שהביא בשנה שעברה 38 אלף תיירים מחו"ל והדבר החשוב ביותר הוא החלטת הממשלה לפנות את שדה דב עובדה שמאפשרת את פיתוח תשתית התיירות באזור. בעוד שתוכניות כמו שלנו במסלול הרגיל לוקח לאשר בין 10-15 שנה ניתנה לנו הזדמנות לאשר את הדברים מהר יותר. המילה 'מחטף' לא נכונה במקרה הזה. מדובר בניצול הזדמנות הכרחי שנפל בחלקנו. הקמנו את וועדת השטחים הפתוחים שיושבים בה אנשים מכל הסוגים והם הכניסו שינויים בתוכניות לשביעות רצון כל הצדדים. אנחנו לומדים את המסלול הות"לי שהירוקים מפחדים ממנו. אנחנו משתפים את הציבור והתכנית תוצג בפני התושבים כבר בשבוע הבא. מעבר לכך 80 אחוז מהנקודות בתוכנית הן בתוך הישובים והקיבוצים כך שלא ברור על מה המהומה. אבל תמיד יהיו את אלו שרוצים להילחם ולצדם את אלו שמקשיבים וגם יודעים לומר תודה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת