השופטת: מתן משקל לבקשת אישה מוכה להקל בעונש בעלה – דרך להעצמתה!

מאת: איציק נועם ● 26/11/2020 10:55 ● ערב ערב 2993
עשרה חודשי מאסר נגזרו על נתין זר מאילת, שתקף את בת זוגתו באגרופים והצליף בה בחגורה ● היא מצדה ביקשה מבית המשפט להקל בעונשו בשל הקושי שלה לפרנס לבדה את ילדם המשותף ● בית המשפט מצא שיש להתחשב בדעת האישה כאמצעי להעצמת הקורבן
השופטת: מתן משקל לבקשת  אישה מוכה להקל בעונש  בעלה – דרך להעצמתה!
תגיות:

מגזר הדין עולה כי הנאשם, נתין אריתראי המתגורר באילת עם אשתו ובנם בן השנתיים, תקף במהלך חודש ספטמבר השנה, את אשתו, במהלך ויכוח שהתגלע בינם, אל מול בנם. האיש הואשם כי  הלם באשתו באגרופים, הצליף בה בחגורה בכל גופה וכינה אותה שרמוטה. בא כוחו של הבעל המכה טען כי האישה עצמה מבטאת רצון כנה ואמיתי שבעלה ישוחרר ויחזור הביתה וכי רצונה לא נובע מפחד או לחץ חיצוני. עוד טען כי בכל מקרה בו יוטל עונש חמור על הבעל, עלול הדבר לגרום לכך שנשים יירתעו מהגשת תלונות. כן ציין הסנגור כי מאחר והמדובר בנתין זר השוהה מתוקף אשרת עבודה בישראל, יתכן מאוד כי הרשעתו תביא לכך שאישורו יפקע והדבר יוביל לגירושו מהארץ. הנאשם עצמו הביע חרטה על המעשה וטען כי זו פעם ראשונה ואחרונה שעשה זאת וציין כי הוא מתגעגע לילדו ולאשתו.
 

“ממד של השפלה וביזוי" 


בגזרה את דינו, נתנה השופטת ליאורה אדלשטיין דעתה לאלימות שהופעלה ובמיוחד לשימוש בחגורה לשם הצלפה: "למעשה זה נלווה ממד של השפלה וביזוי", פסקה. כן נתנה השופטת משקל לנוכחות הקטין בבית בעת המקרה, בין אם צפה בו ובין אם לאו, ולנזק הנפשי שעלול להיגרם לו בעטיו של המקרה. מנגד, שקלה השופטת את העובדה שהנאשם הביע צער, לקח אחריות וכי המדובר באירוע נקודתי ולא בסדרה של מעשי אלימות. נימוק נוסף שהוסיפה השופטת התייחס גם לבקשתה של האישה להקל בעונשו של בעלה. 

 

"הענקת קול היא אקט מעצים"


השופטת ציטטה מתוך מאמר משפטי של דנה פוגץ' והדר דנציג רוזנברג (Pain, Love and Voice), הסוקר את הדילמות העולות בעת חריצת דינו של נאשם באלימות כלפי בת זוג, כאשר זו מבקשת כי ענשו יוקל. "מול הזהירות שיש לנקוט במתן אפשרות לגברים כאלה לתמרן נשים להגשת בקשה כזו והעצמת אותם גברים דווקא, צוינה גישה הדוגלת גם ביתרון של מתן מקום לפניית בת הזוג כדרך להעצמתה", נכתב. "בקשה של אישה להקל בעונש הינה מכניזם מעצים", נכתב במאמר, "הענקת קול היא אקט מעצים, במיוחד במקום בו החוויה הקורבנית יוצגה באמצעים של דיכוי ושליטה". לאור כך, מצאה השופטת למקם את עונשו של הבעל המכה ברף האמצעי של מתחם הענישה במקרים דומים, ולפיכך גזרה עליו עשרה חודיש מאסר בפועל, שני מאסרים על תנאי, והתחייבות בסך 2.500 שקל. 
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש