אין תחליף לכסף

מאת: ● 1/12/2020 09:41 ● ערב ערב 2993
אינני מעז להיכנס לעניינים השייכים לעסקים וכספים, למניות וחשבונות, מהסיבה הפשוטה ביותר: כל מילה שאומר תגלה עד כמה איני מבין בדבר. בכל זאת נשאלתי על הבִּיטְקוֹיְן והתשובות שלי מגיעות לא מהבנה בכלכלה או בפיננסים, אלא ממחקר רב-שנים של רצון האדם ומההבנה כי יש קשר בינו לבין שיטות כלכליות וחברתיות, לרבות מושג הכסף, תפקידו והיחס המשתנה שלנו אליו.
אין תחליף לכסף
הרב ד"ר מיכאל לייטמן קרדיט טים נוקס
תגיות:

מומחים לדבר מספרים כי מדובר במטבע קריפטוגרפי (מוצפן), מטבע וירטואלי בינלאומי שאינו תלוי במדינה ריבונית או בבנק מרכזי זה או אחר, ולפיכך אינו מייצג חוב ובעצם עוקף את הממסד הפיננסי כולו ולפיכך נתפס מבחינתו כאיום משמעותי ולא כתופעה שולית וחולפת.

בנוסף המטבע זוכה ללגיטימציה גוברת מצד משקיעים מתוחכמים ומספר הולך וגדל של חברות תשלומים כמו פייפאל וסקוור, שאימצו לאחרונה את הביטקוין כאמצעי תשלום לכל דבר. ברובד עמוק יותר, יש המתייחסים לחוזקו של הביטקוין כאל תחילתה של מהפכה והוא מעורר חשש להתמוטטות השליטה וייצור כסף בעידן הקורונה. כאן יש כבר לעסוק בשאלה: האם הכסף צפוי להיעלם מחיינו? ועל זה אני יכול לומר בפה מלא שלא.

כי הכסף, בין אם זה ביטקוין, דולר או כל מטבע אחר, הוא הרבה יותר מאמצעי תשלום. הרי אנחנו צריכים שתהיה לנו אמת מידה לשקול, משהו משותף ושווה ערך שאפשר למדוד כלפיו. אם למשל יש לי בקבוק בושם ולך יש מטוס, איך אנחנו משווים ביניהם? אז אני משער שכמיליון בקבוקי הבושם שלי שקולים למטוס שלך, בלי זה לא נצליח להתנהל. הצורך בקנה מידה השוואתי היה ונותר צורך קיומי וחיוני.

נכון שהיום עם הכסף מגיעים אינטרסים, שליטה ומונופולים. אבל לא הכסף אשם. אלא היחסים בינינו. אותם צריך לסדר. בסופו של דבר זה מה שהמשבר הכלכלי יחד עם שאר משברי התקופה יחייבו אותנו להתמקד בו: שינוי חברתי. נצטרך להשתנות. לשנות את כללי ההתנהגות בינינו, את הערכים. אנחנו נדחפים ומתקדמים למצב שלא נוכל לסבול את חוקי החברה האנוכיים שקבענו לעצמנו, בין בני אדם, עמים ומדינות. והכסף עצמו אינו הבעיה ולכן גם לא הפתרון. הבעיה היא בנו, לא בו. מכאן גם היחס הספקני של חכמת הקבלה לרפורמות אפילו מהפכניות כמו אלו שחסידי הביטקוין מנסים לקדם.

לעת עתה אין תחליף לכסף. בלעדיו הכול ייפול. תארו לכם מצב שמחר אין כסף, לא בנקים, לא חברות השקעה ושאר צורות אינטרסנטיות שפועלות מאחורי הקלעים של הכסף. אפשר? לא. עולם כזה ללא כסף זה כמו לתת לאדם מודרני לאכול אוכל טרי, נקי. הגוף שלו לא יוכל לסבול את זה כי הוא רגיל לבלוע רק רעלים. אותו דבר עם כסף, עם תרופות ועם כל דבר המשקף את היחסים בינינו.

לפני שמבטלים משהו, צריך להבין מה שורש הרע, ומשם בהדרגה לחתור לטוב. אומנם כבר ישנם ניצנים של הרגשה שמשהו לא תקין, אולי אפילו תחושה עמומה שזה קשור ביחסים בין אדם לזולתו. אבל עד שנבין שזה כל הסיפור וחוץ מהקשר בינינו אין שום דבר מקולקל, ייקח זמן. בחכמת הקבלה זה נקרא הכרת הרע ואליה אנו חייבים להגיע, לפני שנתיימר לתקן משהו בידיים וברגליים שלנו.

אנחנו צריכים עוד להבין שהמגפה לא הגיעה אלינו בדרך מקרה, שהיא לא שפעת עונתית העוטפת את כדור הארץ אלא תוצאה של יחסים גרועים, ואם אנחנו רוצים לשמור על עצמנו עלינו להתחיל לחשוב איך לא להעביר חיידקים מאיתנו לאחרים. גם אם אדם משוכנע שהוא בריא, העניין הוא להתחיל לחשוב לטובת הזולת, להתנהל מנקודת מוצא של דאגה לסביבה.

אין לדעת כמה מצבים נצטרך עוד לעבור לפני שנתחיל לחשוד שהכול תלוי בזה, אבל מה שלא עושה השכל עושה הזמן, לכן בינתיים הקורונה כאן. נקווה שבחודשים הקרובים תהיה איזו התקרבות להבנה ולא נצטרך לספוג סבל נוסף, כי ודאי שהטבע לא ישחרר אותנו לפני שנשמע מה שהוא בא להגיד לנו. הטבע הוא אינטגרלי וזאת התוכנית שלו גם לגבינו: השלמת התפתחות האדם בקשר הדדי ויפה בין כולם.

קשרים הם הרוח של העולם, ובסך הכול השגתם היא לא בעיה כל כך גדולה. אם בחברה יהיה ניצוץ של הסכמה להתקרב זה לזה, מצבנו הקודר ילך ויתבהר. אבל צריך לעשות שינויים שיאפשרו אווירה כזו בינינו. אם נתאים את היחסים בינינו לקשר המחויב על פי חוקי העולם הגלובלי-אינטגרלי, נגלה שהחשיבות של הכסף כאמצעי תשלום או כהשקעה מאבדת מבכורתה, וכך יקרה גם עם האחיזה החזקה הנוכחית של החומריות בחיינו, שמקרקעת אותנו ומונעת מהאדם להתקדם ולהתפתח לקראת שיטה כלכלית שתשרת אותו ואת ההתקדמות הרוחנית שלו, במקום שהוא ישרת אותה.

עד אז, מבחינתי אין הבדל משמעותי בין הכסף הנוכחי לבין הביטקוין. שניהם מטבעות של העולם הישן, האגואיסטי, שצפוי לפנות אט-אט את מקומו לטובת עולם חדש, חיים חדשים, אדם חדש.

 

הרב ד"ר מיכאל לייטמן מעביר שיעורי קבלה בערוץ 96 (HOT) ובאתר "קבלה לעם kab.co.il -  "

למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.

קבלת תוכן איכותי ישירות לנייד. איך מצטרפים?

 • הוסיפו את המספר  051-5108032 לאנשי הקשר.
 • שלחו לנו את שמכם בהודעת ווטסאפ (לא סמס).
 • מזל טוב! בקרוב תתחילו לקבל תכנים מרתקים.

  הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת - לחצו כאן

  חדשות אילת והסביבה - יום יום באילת

   

   

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש