מדוע שקעה הרפסודה הלבנה?

מאת: איציק נועם ● 4/12/2020 09:14 ● ערב ערב 2994
עבודות השיפוץ ברפסודה הלבנה החלו ● והשבוע ניתן היה להבחין באחת מפאות הרפסודה ששקעה לאחר שאחד הפינים נשבר ● יואב איגרא הבעלים מרגיע כי בתוך שבוע תאוזן הרפסודה ● ומבטיח להשיב עטרה ליושנה עם מיטב הופעות של הזמר הישראלי בקומת הגג, תחתיה יפעלו בתי קפה על הים ''כמו בכל עיר תיירות בינלאומית”
מדוע שקעה הרפסודה הלבנה?
''התכנית שלי זה לחזור למה שהיה בעבר, הופעות בקומה השניה של טובי זמרי ישראל''. הרפסודה השבוע

הרפסודה עוברת בימים אלה שיפוצים והיא עובדת על שיטה הידראולית, היא עומדת על ארבע רגליים שאמורות לעלות באותו זמן, וכשהגיעו לרגל הזו היא שקעה, אחד הפינים נשבר מכובד הרגליים האחרות. אנחנו מתקנים את זה ובתוך ימים היא תעמוד בחזרה. הרפסודה עומדת במקומה הרבה מאוד שנים וגם בסערה במרץ לא זזה.  היו כמה דברים קטנים, אבל במבנה שלה לא חל שינוי. בתוך שבוע היא תשוב להיות מאוזנת.
אנחנו צריכים להגיע למצב שהיא עובדת לפחות כמו שהיא עבדה בהתחלה ובמצב שנוצר היום מטרתי היא לייצר אטרקציה עבור האנשים בגילאי 40 ומעלה שבאים לאילת ומתקשים למצוא מה לעשות, ואם אתה זוכר כשהרפסודה קמה היא היתה מבוססת על שירי ארץ ישראל ואלו דברים שחשובים עבור העיר אילת זו היתה מטרתי. מטרה שניה היתה שאין מקום שעומד באילת על הים. בכל עיר תיירות בעולם יש לך בתי קפה שצופים לים ובאילת הרפסודה היא המקום היחידי כזה. 

מה הניתוח שלך לאי ההצלחה של הרפסודה לאורך השנים?
עיריית אילת בראשותו של גבי קדוש ניהלה מולנו משפט על שלא קיבלנו ממנה היתר, בשעה שנדרשנו להיתר ככלי שיט ממשרד התחבורה, מולו התנהלנו, לצערנו הרווחנו במשפט ואז לקחו את כל כוחותיהם בעירייה להילחם בנו, עד שעורך הדין שלנו אמר לנו בואו נפסיד במשפט ולא נקים זעם על ראש העיר ומה שקרה זה שהחלטנו שאנחנו משלמים ארנונה, שאותה אנחנו משלמים עד היום, למרות שזה לא נכון, ככה גמרנו את הסיפור הזה. מה גרם לנפילה, כשהתחלנו את העבודות בתמנע (הכוונה למלון בעמק ססגון שלא הוקם לבסוף – נ.א) היו בינינו לבין אנשי איכות הסביבה חילוקי דעות ולדעתי הם גרמו לכך שהעבודות יעצרו וזה גרם לרפסודה לעמוד כל השנים כאבן שאין לה הופכין. אני מתבייש להגיד כמה הוצאנו על ביטוח, שמירה 24 שעות, ארנונה וכל הדבר הזה עולה לנו בדמים רבים, אבל אנחנו רואים היום את האור בקצה המנהרה ואנחנו משפצים אותה וקבענו ישיבות עם הוועדות המוסמכות והדבר הזה בסוף יעמוד לתפארת מדינת ישראל".

כמה נדרש להשקיע על מנת לפתוח אותה מחדש?
אנחנו בדין ודברים עם קבלנים ובקרוב נקבל הצעה, אבל לא נראה לי שזה בשמיים ונוכל לעמוד בזה ויש לנו ביטוח. 

מתי יסתיימו העבודות?
עבודות בסיסיות של שיפוץ וניקיון אנחנו כבר בעיצומן. עשינו גשר חדש מאוד איכותי השקענו בדבר הזה יותר מידי כסף כדי לתת לזה ליפול. אני תלוי בכמה פקידים אבל אנחנו מבחינתנו יש רצון להקימה וזו תהיה אטרקציה נפלאה.

אבל זו לא הולכת להיות אטרקציה, שיניתם את הייעוד במקום למסחר והסעדה, התכנית שלי יש זה לחזור למה שהיה בעבר, הופעות בקומה השנייה של טובי זמרי ישראל, ובחלק התחתון מזון ומשקאות. אם אתה הולך לטרמינולוגיה של מסחר, אז זה מה שעשינו.

 

אטרקציה או עוד קניון?


בשנתיים האחרונות שוקדת עיריית אילת על תכנית אסטרטגית חדשה עבור רצועת החוף, תכנית אשר אמורה לייצר רצף של טיילת שתקרא טיילת 'עין סוף'. את הטיילת החדשה מתכנן משרד האדריכלים מייזליץ כסיף רויטמן. מהנדס העירייה אסף אריכא הסביר בישיבת מועצה שעסקה בתכנית הרפסודה, כי: "בחלק מהתכנית האסטרטגית של רצועת החוף, אנחנו מתכננים אותם מקטעים מקטעים, ובמקומות מסוימים יש תחומי תכנון שבהם יש גם מרחב ציבורי שבו לעיריית אילת יש את הקניין בקרקע, וגם נכסים פרטיים. במקרה של הרפסודה, אנחנו מדברים על הקטע שנמצא בין גשר הכניסה למעגנה לבין מיקה שנמצאת באזור הזה. הנושא הספציפי מדבר על המזח פלוס הרפסודה הלבנה אמור להיות מוגש כתב"ע (תכנית בנין עיר). המגישים של התב"ע הזאת צריכים להיות בעלי הקניין, שזה עיריית אילת ובעל הנכס של הרפסודה...כדי שעיריית אילת תהיה מגישת התכנית, מועצת העיר צריכה להחליט שהיא מגישת התכנית".. במועצת העיר נתנו אור ירוק לקידום התכנית, אך דורשים דיון מפורט בטרם יאושר שינוי התב"ע.

על פי התכנית תותר במקום הקמתן של מסעדות ובתי קפה, בידור ואטרקציות תיירותיות ומסחר בזיקה לתיירות – מועדון זמר, הופעות, ובילוי. רוחצים בים יקבלו גישה לרפסודה באמצעות מצופי גישה. גודלה של הרפסודה 1,070 מ"ר, כשהמעגנה תתפרש על שטח של 1,632 מ"ר ושטח נוסף של 3,698 מ"ר יוקצה כמאגר מים. הגדרה כזו מאפשרת הנחת מזחים צפים ועגינת סירות, עם זאת מציינת התכנית כי לא תותר הצבה ועגינה כזו בפאה הדרומית של הרפסודה. מה שכן, מתכנני הקניון המסחרי שיקום במקום מבקשים כי תותר להם הקמתה של מרפסת זיזית שתחדור לתחום שטח המעגנה, מה שיגדיל את שטח הרפסודה ויחייב אישור מתאים מעיריית אילת.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש