פתאל במגעים לרכישת 45% ממלכת שבא

מאת: איציק נועם ● 4/12/2020 09:21 ● ערב ערב 2994
המלון שהחל דרכו תחת שמה של רשת הילטון הבינלאומית, טרם התנתק ועבר לבעלות מלאה של יצחק תשובה, עשוי למכור מניות לפתאל לפי שווי של 400 מיליון שקל ● עם זאת, העסקה מותנה באישור רשות ההגבלים, שכבר סרבה בעבר לישרוטל
פתאל במגעים לרכישת  45% ממלכת שבא
האם תאשר רשות ההגבלים לפתאל מלון 11 באילת?

שינוי בעלות אפשרי נוסף במלון מלכת שבא באילת, לאחר שחברת פתאל, המחזיקה באילת בעשרה בתי מלון, החלה במו"מ עם המלון, המצוי בבעלות אלעד מלונות שבשליטת איש העסקים יצחק תשובה, הנמצא בימים אלו במסע מימושים במטרה להקל על חובותיו.
המלון בן 481 החדרים, שמחציתם נמכרו כיחידות נופש, נוהל עד 2017 על ידי רשת הילטון הבינלאומית. עם סיום ההתקשרות, עברה השליטה במלון במלואה לתשובה, שמבקש כעת למכור לפתאל 40%-45% ממניות המלון, לפי שווי של 400 מיליון שקל ברוטו. 250 מיליון שקל מתוכם ישולמו בצורת חוב קיים שפתאל תיקח על עצמה. במסגרת העסקה, אם תצא לפועל, יועברו זכויות הניהול לפתאל, בתמורה ל-150 מיליון שקל, ש-60-70 מיליון מתוכם ישולמו על ידי פתאל בעבור המניות.
בעבר התנגדו חלק מבעלי יחדות הנופש במלון להתנתקות המלון מרשת הילטון בטענה כי הובטח להם שרשת הילטון תנהל את המלון למשך 30 שנה. גם כיום ישנם מי מהם המתנגדים להעברת המניות והניהול לרשת ישראלית ולא בינלאומית.
רשת פתאל היתה אחת הנפגעות המרכזיות ממשבר הקורונה בענף המלונאות בארץ, לאחר שבשיא, לאחרהנפקתה, הגיעה שוויה ל-8 מיליארד שקל. מאז תחילת המשבר, צנח שוויה ב-85%, אף שלאחרונה התאושש והתייצב על 4.5 מיליארד שקל. הכנסות הרשת במחצית הראשונה של 2020 עמדו על 962 מיליון שקל, זאת לעומת 2.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. פתאל אף הודיעה כי היא מחפשת משקיע חיצוני שייכנס כשותף למלונותיה באירופה. 
עם זאת, על המו"מ מרחף סימן שאלה גדול בצורת האישור שידרש לעסקה מרשות ההגבלים העסקיים וזאת לאור שליטתה של פתאל (כמו זו של ישרוטל) בשוק המלונאות באילת. כזכור, בקשה דומה של ישרוטל לקבל מהרשות אישור לניהול מלון הנסיכה נתקל בסירוב. עם זאת בפתאל כנראה מקווים כי העובדה שבעסקה הנוכחית הם אינם מבקשים לעצמם מניות שליטה, תאפשר לרשות לאשר את העסקה.
תשובה עצמו חב כיום 1.5 מיליארד שקל לבנקים (מרביתם לפועלים 1.2 מיליארד). לצד חוב זה, לתשובה חובות פרטיים נוספים בהיקף לא ידוע.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש