מאיר יצחק הלוי תומך בגדעון סער - אבל גדעון סער מסרב לומר כי יתנגד לסגירת אילת בשבת

מאת: ● 13/12/2020 11:22 ● ערב ערב 2995
תזכורת לכל מי שרוצה להיזכר מה דעתו של ח''כ גדעון סער על הנושאים הבוערים של העיר אילת - וגם - מאיר יצחק הלוי, התומך בגלוי בח''כ גדעון סער, שוחח הבוקר עם העיתונאים גולן יוכפז וענת דוידוב מרדיו 103 FM על החלטת סער לפרוש מתנועת הליכוד ולהקים מפלגה חדשה, ועל החשש כי שלטון הליכוד יתנכל לעיר אילת בעקבות תמיכתו ותמיכת יו''ר סניף הליכוד בעיר, ברוך קבלו, בסער.
מאיר יצחק הלוי תומך בגדעון סער - אבל גדעון סער מסרב לומר כי יתנגד לסגירת אילת בשבת
מימן לשמאל: עיוש אלמליח, ברוך קבלו, מאיר יצחק הלוי, גדעון סער בכנס פעילי הליכוד באילת
תגיות:

אתה חבר קרוב שלו?
בהחלט. אני הולך איתו כברת דרך ארוכה, מאמין באיש, מאמין בעשייה שלו, ויושרה האישית שלו. אנחנו מכירים קרוב לעשרים שנה והולכים יחד בדרך ציבורית-פוליטית. הוא בתחומים של כנסת ישראל, ואני בתחומים המוניציפלים. זכיתי להכיר מנהיג ראוי, בכל התחומים, מישהו שעשה חיל בכל תפקיד - גם כשר חינוך, וגם כשר הפנים.

אתה לא חושב שיתחשבנו איתך כי אתה תומך בסער?
עוד שאלה שמקוממת אותי ומעליבה אותי. אני מרגיש שאני חי בעולם שלישי. אם מישהו רוצה לבוא חשבון עם העיר שלי בגלל שאני תומך בגדעון הוא לא ראוי לשבת בצמתים שלטוניים. 

 

לקריאת הראיון כולו שפורסם באתר מעריב - כנסו ללינק 

 

ולהלן ראיון שערך עו"ד רותם נועם מ'ערב ערב באילת' עם גדעון סער במאי 2017 עם כל מה שרציתם לדעת על דעתו על אילת על הליכוד ועל ביבי נתניהו:

 

גדעון סער ● הנסיך הגולה מרצון של הליכוד, מגשש את חזרתו אל לב הפוליטיקה ואין מקום טוב מכך מאשר כנס לשכת עורכי הדין באילת ● מוקף בקהל ביתי אוהד הוא פורח ונינוח מתמיד, זוכה לחיבוק מצד האליטה המשפטית ומשדר ממלכתיות כפי שרק מי שרואה לנגד עיניו את כיסא ראש הממשלה יכול וצריך לשדר ● ביקשתי לברר עמו היכן הוא עומד ביחס לסוגיות הליבה הנוגעות לעיר אילת – חינוך בפריפריה, מסתננים, פתיחת עסקים בשבת, כשרות אלטרנטיבית וקזינו כן או לא ● כל התשובות – הנחרצות, הדיפלומטיות ואלה שנותרו ללא מענה בראיון אחד על אחד

 

הריאיון חולק לשני חלקים – החלק הכללי מופיע ראשון ומיד לאחריו הפרק האילתי

 

החלק הראשון: "בעיתוי הנכון אני אתמודד על ראשות המפלגה"

אם לראשות הממשלה אז רק מתוך הליכוד או שגם האופציה הכחלונית על הפרק?

אני הודעתי בצורה הברורה ביותר לאורך כל הדרך, גם בתקופה שלפני הבחירות של 2015 כשלא הייתי ברשימת הליכוד, קראתי לציבור לתמוך בליכוד. אני איש ליכוד, היה לי תפקיד מאוד משמעותי אחרי הפילוג בשנת 2005 בשמירה על תנועת הליכוד בשנים הקשות שלה כאשר היינו 12 מנדטים באופוזיציה ואני הייתי יו"ר האופוזיציה בכנסת ובעצם הובלתי אותה פרלמנטרית והליכוד הוא הבית שלי והוא ביתי ללא תנאים. איזה תפקידים אני אעשה אנחנו נראה בעתיד אני מכוון למקום מאוד ברור. אני לא מתנה תנאים. אני עושה זאת כי אני מאמין בדרך של הליכוד שאותה למדנו ממנחם בגין עליו השלום. ואני רוצה לשרת את הדרך של הליכוד. הדרך יותר חשובה מהאנשים. אנשים ותפקידים באים והולכים.

ביבי סיים את תפקידו ההיסטורי?

ביבי עדיין בתפקיד.

אני שואל האם לדעתך הוא סיים את תפקידו והליכוד זקוק לריענון

לפני שנה וחצי היתה החלטת מרכז אצלנו, אגב, אני הצבעתי נגדה, שקבעה את הקדמת הפריימריס ובסוף לא התקיימו פריימריס ונתניהו נקבע כמועמד הליכוד לבחירות הקרובות. אני הצבעתי אמנם נגד אבל שני שליש הצביעו בעד ואני כחבר תנועה מכבד את החלטת התנועה וגם מעניק לכן גיבוי ליו"ר התנועה. אני בן 50 בלבד לא אצה לי הדרך, בעיתוי הנכון אני אתמודד על הנהגת התנועה ומועמדה לראשות הממשלה. כל עוד שנתניהו נבחר ומשרת מתוקף התפקיד שבו בחרנו, אני אתן לו גיבוי. כמובן שישנם דברים שיכולה להיות בהם מחלוקת.

אבל אתה מבין שמה שאמרת כרגע חורץ את דינך למדבר פוליטי בתנועה כיום?

זאת פרשנות שלך, אני לא נוטה להסכים אתך. מי שבוחר את נציגי הליכוד זה נציגי הליכוד.

אבל לא את השרים

אני מתכוון להציג מועמדות לפני הבחירות הבאות, אני מקווה להיבחר ואחרי שאבחר אני אקיים אתך שיחה לגבי ההמשך. יש לי הרבה סבלנות ואין לי שום כוונה לעשות טעויות שמקורן בדרך כלל בחוסר סבלנות.

אתה תומך במהלכים של כחלון 'נטו משפחה' ו'מחיר למשתכן'?

אני תומך בדבר אחד בעיקר שזה נקודות הזיכוי במס למשפחות צעירות שבהם שני ההורים עובדים ויש להם ילדים בגיל הרך. אני חושב שזה דבר חשוב. אני הגשתי הצעת חוק כזו שעברה בקריאה ראשונה לפני יותר מעשר שנים כשהייתי ח"כ ואני חושב שזה נחוץ כי אותן משפחות צעירות שמתמודדות עם יוקר הדיור, בין אם בתשלום שכירות ובין של  משכנתא, יש עליהם את הנטל בנוסף של גידול הילדים שזה דבר שיש לו עלות גבוהה בעיקר גם כי אין מספיק היצע גדול מספיק של מעונות לילדים לגיל הרך. ולכן אני חושב שהצעד של נקודות הזיכוי הוא צעד מצוין.

ומה לגבי מחיר למשתכן?

(שותק) אני...

אתה פחות?

אני בעיקר תומך בצעד הזה (הכוונה לנקודות הזיכוי למשפחות לילדים ר.נ), לא בכל עניין אני רץ להתבטא. הנושא של משפחות הצעירות במדינת ישראל הוא מאוד קרוב אלי, אני בזמנו העברתי את חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 של משרד החינוך אחרי 25 שנה שהחוק הזה הוקפא, החוק הזה נתן לכל משפחה לפחות 8000 ₪ בשנה שזו העלות של גן עירוני, אני בזמנו כח"כ גם הארכתי את חופשת הלידה בשכר בשבועיים מ12- ל-14 שבועות.

ובכל זאת התייחסות לנושא הדיור

בנושא הדיור, בוא נאמר נעשים דברים, אפשר לעשות יותר.

מה פתרון הקסם שלך? או מהי ספינת הדגל שאתה היית מוביל?

אני לא מחפש בכל נושא לקפוץ ולזרוק סיסמאות. אני מאחל לידידי שר האוצר, חבר אישי, הצלחה במשימה הכבדה שהוא לקח על עצמו, יש נושאים שהם קרובים ללבי ואני מאוד מתמצא בהם, אני אגב הצעתי לשר האוצר להאריך עוד יותר את חופשת הלידה בשכר והוא קיבל את ההמלצה הזו והאריך אותה ל-15 שבועות. אז אני תמיד, גם כשהייתי בחיים הציבוריים, תמיד התבטאתי בנושאים שלמדתי אותם היטב, והיתה לי משנה סדורה, בדקתי אלטרנטיבות, אני לא אוהב לקפוץ בכל נושא שלא בחנתי אותו לעומק. הצעד שננקט של נקודות זיכוי למשפחות צעירות הוא נושא מאוד חשוב בהקלה על התמודדות עם יוקר המחיה שיש לו בעצם ארבעה מוקדים: יוקר הדיור, ילדים, מזון והיוקר של המסים על הרכב. ובוא נאמר שבמדינת ישראל חלק מהדברים אני עשיתי וחלק מהדברים נעשים עכשיו, הצלחנו לתת מענה יותר בהקשר הזה של חינוך ועלויות החינוך גני ילדים ונקודות זיכוי, יותר מאשר התחומים אחרים. נושא הדיור בתמצית צריך לטפל בו בעוצמות מאוד גבוהות גם מבחינת שחרור הקרקעות גם מבחינת עכשיו נותנים לחברות זרות להיכנס במסות. כל חברה שעוברת את התנאי הסף הייתי נותן לה להיכנס. מה שקורה בשוק הדיור זה שיש פער משמעותי בין ההיצע לביקוש שעוד לא נסגר של לפחות 100 אלף דירות. וכל עוד לא תהיה בנייה בהיקפים גדולים לא ניתן יהיה להוריד את המחירים ולכן אני לא אומר שלא ננקטים צעדים טובים, נעשים דברים, אבל הייתי אומר שצריך לפעול בהיקפים יותר גדולים, לא הייתי שולל גם בנייה תקציבית, שמשמעותה כוללת ערבויות רכישה לקבלנים מהממשלה כמו שאריק שרון עשה כשהוא היה שר הבנוי כדי לקלוט את העלייה הגדולה ממדינות חבר העמים, כי כל עוד לא נצליח לסגור את הפער בין הביקוש להיצע, יהיה קשה להגיע למה שאנחנו רוצים שזוג צעיר יוכל לרכוש דירה במחיר סביר

מהי עמדתך לגבי הטענה לניגוד עניינים בין עיסוקה של רעייתך לשיבתך אל החיים הפוליטיים

אני חושב שהן טענות לא רציניות.

כי?

מכיוון שבניגוד לאנשים אחרים, לגבי אשתי הזיקה המשפחתית אלי היא ידועה היא לא סוד. מעולם לא בא אף אחד וטען שהיא עשתה משהו באופן לא מקצועי, רק מציינים את העובדה שהיא נשואה לי. אבל זו גישה לא סבירה ואפילו קצת שוביניסטית, אפילו הרבה שוביניסטית, לבוא לאישה שעוסקת במקצוע כבר 27 שנה מצטיינת עם הישגים מקצועיים ברמה הגבוהה ביותר ולהגיד לה, מכיוון שבעלך עוסק במקצוע מסוים, את לא יכולה לעסוק בו.

אני לא חושב שזו האמירה, האמירה היא שגם ניגוד עניינים יכול להתקיים בגזרה צרה

אז בהחלט היא מטילה על עצמה מגבלות.

אבל בתחום הפוליטי שהוא עיקר עיסוקה, זה מאוד מגביל אותה

היא מטילה על עצמה מגבלות, למשל היא לא מראיינת אותי, גם לא כשהייתי שר בממשלה, במיוחד כיום כשאני לא אוחז בשום תפקיד ציבורי. אבל היא עסקה במקצוע גם כשהייתי שר, למשל היא לא עסקה בסוגיות שהיו תחת אחריות משרדי כשהייתי שר הפנים, היא אפילו נמנעה מלעסוק בסוגיות בתחום החינוך אחרי שכבר לא הייתי שר חינוך.

השאלה היא האם זה לא מגביל אותה בתפקידה באופן שמעקר את יכולתה לבצע חלקים ניכרים ממנו

זה מטיל מגבלות מסוימות אבל בסך הכל סבירות ועובדה שהפעילות המקצועית שלה לא נפגעת להיפך היא מצטיינת והיא זוכה לשבחים.

זה היה חלק מהשיקול שלך כשיצאת מהחיים הפוליטיים?

לא. הסיבה שיצאתי והחלטתי לקחת פסק זמן לפני שנתיים וחצי אמרתי אותה בצורה הכי פשוטה והכי גלויה. הייתי כמעט 20 שנה ברציפות בתפקידים קשים תובעניים, עוד לפני שהייתי ח"כ ושר שימשתי כמזכיר הממשלה פעמיים, הייתי בתפקידים מאוד אחראיים במשרד המשפטים כמו עוזר ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליטת המדינה ואחרי תקופה מאוד ארוכה במוקדי קבלת החלטות עם הרבה לחצים ומתחים עם פגיעה גם בחיי המשפחה אני רציתי, בעיקר אחרי שהתחתנתי פעם שניה ונולד לי בן, בינתיים נולדה לי עוד בת, רציתי לחיות חיים אחרים, נורמליים במרכאות, עם המשפחה, ליהנות גם מהמשפחה ולשים את הרכבת הזאת על המסלול כמו שצריך. מי שלא חווה חיים פוליטיים ברמה שאני הייתי בה לא יכול להבין את האימפולסיביות של החיים האלה לא רק ברמת שעות העבודה, גם כשאתה חוזר מהעבודה אתה חוזר בתקופה הזאת כשהסלולר צמוד לאוזן ובעצם אין לך כמעט מקום לחיים אישיים ולחיי משפחה והיה לי מאוד חשוב לקחת את פסק הזמן הזה מהטעמים האלה, אבל גם אמרתי שאני אחזור וברגע שראיתי שהציבור במשך תקופה ממושכת של שנתיים וחצי כל הזמן שואל מתי אתה חוזר, הרגשתי שיש לי תמיכה גם בתנועה שלי וגם בציבור הרחב, אז החלטתי שהגיע הזמן לחזור. אלה מחירים לא פשוטים. מי שחווה את החיים בחוץ הוא מבין טוב טוב את המחירים אני חייב להגיד לך באופן אישי שהיו לי שנתיים וחצי מופלאות.

לא השתעממת? לא דגדג לך?

לא. עשיתי כל כך הרבה דברים, אני עדיין עושה. אני מרצה בארץ ובכל העולם, אני מרצה לתואר שני בקריה האקדמית אונו, אני מייעץ לפרויקטים מאוד יפים בתחום החינוך, אני מייעץ עדיין לפירמה גדולה מאוד של עורכי דין, אני הייתי במכון למחקרי ביטחון לאומי במשך יותר משנה וחצי התעמקתי בנושאים האסטרטגיים, אני יכול להגיד שבתקופה הזאת יכולתי לרדת לעומקן של סוגיות שגם כחבר קבינט ביטחוני במשך שנים היה לי קשה אז העולם שלי היה מאוד מגוון מבחינת תחומי העיסוק וכל מקום שרציתי יכולתי להתראיין ולכתוב, אז הלו"ז שלי היה ונשאר מאוד מאוד עמוס כל התקופה הזו. יחד עם זאת אני איש ציבור כל חיי הייתי ואני אמרתי שאחזור אחרי פסק זמן לחיים הציבוריים. אני מאוד שמח שהיה לי את הכוח לעשות את זה כי יש בזה הימור. רוב הפוליטיקאים לא יקומו מהכיסא ולא ירפו מהכיסא לשנייה אחת אבל אני אמרתי אם הציבור... אני מאוד שמח שהיו לי את כוחות הנפש לקבל החלטה כזאת כי קיבלתי אותה מתוך שלמות גם כשעכשיו החלטתי לחזור ערב פסח עשיתי זאת מתוך שלמות.

אבל יש לזה מחיר אתה לא חוזר אל הנקודה שבה עזבת, אין מה לעשות

בעתיד אנחנו נראה

בכל זאת היית בנתק מהשטח, אתה צריך להתחיל חריש עמוק בין הפעילים, להיות מסומן כמטרה על ידי ביבי 

בעתיד נראה. אני שחקן על המגרש הפוליטי לא פרשן פוליטי אז בעתיד נראה אני לא פוחד מעבודה קשה. אני יודע לעשות עבודה פוליטית קשה, אני מתכוון לעבוד עבודה קשה. כמו שאתה רואה אני מקבל תמיכה מהציבור, יש לי ביטחון עצמי שאני אגיע לעמדות שהצבתי לעצמי להגיע אליהן רק צריך לעשות את זה בסבלנות בלי טעויות, זה הלך רוח של רץ מרתון לא של רץ ספרינט ולכן כל האנשים שרוצים לעשות קיצורי דרך זה לא מתאים לפוליטיקה, אבל אני חוזר עם אנרגיות מלאות כמו הסוללה הזו שנטענה טלפון בזמן שדיברנו.


 

החלק השני: "בעיר תיירות האיזונים לגבי שמירת השבת צריכים להיות אחרים"

 

 

אתה עצמך יליד הפריפריה

אני נולדתי בתל אביב, ואז משפחתי עברה לתקופה של שבע וחצי שנים למצפה רמון ושדה בוקר וכשהייתי בן תשע חזרנו לתל אביב.

לימים מונית לשר החינוך והכרת מקרוב את הבעיות הקשות עמן מתמודדת הפריפריה בתחום החינוך – הקושי להביא מורים טובים מהמרכז ולהשאירם לאורך זמן, שעור הזכאות לבגרות שעלה בתקופתך כשר אוצר, אבל שמציב את אילת מסורתית הרחק מתחת לממוצע הארצי – היכן הטעות שלנו ברמת המקרו שמנציחה את המצב?

בשעתו מה שעשיתי, נתתי תמריצים למורים להגיע לאילת. אני לא יודע אם כל ההחלטות שאני קיבלתי בשעתו בתוקף גם היום אבל אני האמנתי בדרך של מתן תמריצים וזה בהחלט שיפר את המצב. למיטב זכרוני אני חושב שזה צריך להתבצע גם במקצועות מבוקשים אחרים. צריך לתת תמריצים. אני אומר את זה כחלק מתפיסה יותר רחבה של פיתוח העיר אילת. הממשלה צריכה לפעול על מנת לייצר עוד מקומות עבודה בעיר כדי, מצד אחד, לנסות להשאיר יותר צעירים בני אילת בעיר, ומצד שני, למשוך אוכלוסייה איכותית.

אבל את זה מאוד קשה לעשות כשמסתמכים רק על תיירות

נכון, לכן אני בדעה שצריך מקצועות מבוקשים שחשובים להתפתחות של העיר כמו מורים ורופאים. צריך לייצר תנאים אטרקטיביים ולייצר אותם לא לפרקי זמן קצרים אלא לפרקי זמן יותר ממושכים כדי שלא לפתור משהו לטווח קצר וזמן קצר אחר כך להיתקל שוב באותה בעיה.

כשר פנים פעלת נחרצות כנגד תופעת הפועלים הזרים. אילת נסמכת על העסקתם – מה עמדתך לגבי העסקת הירדנים באילת – נורמליזציה או סיכון בטחוני?

בתקופתי מספר המסתננים באילת ירד דרמטית לפחות ממחצית מכפי שהיה כשנכנסתי לתפקיד ואני חושב שזה דבר חשוב ביותר היה לראיית העתיד של העיר. אני חושב שהפתרון של הירדנים הוא פתרון יותר נכון כי אין בו השתקעות קבע. הם חוזרים לביתם מידי ערב ועדיף להתבסס, במקצועות שהם לא מבוקשים על ידי הישראלים על ירדנים מאשר על מסתננים שמכים שורשים אחר כך.

  

מה אתה משיב לאלה הטוענים כי מדובר בסיכון בטחוני?

אני חושב שגורמי הביטחון נתנו את האישור למהלך הזה אחרי שהם בחנו אותו ואני לא יודע על שום מקרה שקרה מאז שזה התחיל, לפני למעלה משנה, שהצדיק את הטענה הזאת.

מה שמעלה את סוגיית מעמד הפליטים שעומדת ותלויה כרגע בבתי המשפט בשני בג"צים האחד של המלונאים שטוענים כנגד חיובם בתשלום היטל עובדים זרים על המסתננים והשני שנוגע לטענה כי חיובם של המעסיקים להפריש למעלה מ-20% משכר המסתננים לקרן סוציאלית הינו ניסיון להביאם לפת לחם ולגרום להם לעזוב את ישראל, במסווה של חקיקה סוציאלית

אני בעצמי נקטתי בשורה של צעדים שתכליתם היתה יציאה מרצון של מסתננים מישראל. אני חושב שזו היתה התקופה שהכי הרבה מסתננים יצאו מהארץ בשנים 2013-2014, כשכיהנתי כשר פנים, ואני תומך גם עכשיו בצעדים שמעודדים את יציאתם מהארץ. זה לא גירוש מצד אחד, שכן ישנם קשיים משפטיים לגבי סודן ואריתראה בגירוש, אבל בהחלט מותר לנו ואנחנו צריכים לנקוט בצעדים כדי לצמצם את מספר המסתננים בארץ וזה בא בחשיבות גבוהה לעתיד המדינה. צריך לזכור שכל המדינות שנקטו יחס רך כלפי מסתננים שנכנסו לשטחם בניגוד לחוק, עודדו כניסה של מסתננים ומהגרים נוספים עד למצבים שדמותן של מדינות שלמות באירופה נמצא בתהליך של שינוי ולכן אני תמכתי ואני עדיין תומך בגישה מאוד תקיפה בעניין הזה וגישה כזו גם הפסיקה את הזרימה של מסתננים לתוך ישראל וגם צמצמה את מספרם כתוצאה מיציאה מרצון.

נולדת בתל אביב ושבת לשם בנעוריך ועדיין עמדת בראש התומכים בדחיית המתווה שאפשר את הפעלת העסקים בשבת. טענת אז שהצעת העירייה מנוגדת לכלל ש'אין החוטא יוצא נשכר' ולפגיעה בלתי מידתית בערך השבת, אתה בעצמך אומר שאתה מתחזק בדת ואני שואל – האם דין אילת כדין תל אביב?

קודם כל אני אישרתי את הפעולה של שלושה מתחמים בתל אביב- מתחם נמל תל אביב, מתחם נמל יפו, ומתחם התחנה, וגם אישרתי את הפתיחה של חנויות נוחות בתחנות דלק. אני פסלתי את הסעיף שנגע להפעלה גורפת של הסופרמרקטים והיו לכך סיבות מגוונות. בין היתר, העובדה שהיה מדובר במתן פרס למאות עסקים שהפרו את החוק במשך שנים, זה עובדה שעיריית תל אביב הבינה שהיא לא יכולה לתקוף את ההחלטה שלי משפטית ולכן גיבשה חוק עזר חדש.

שמקובל עליך?

אני מתייחס להחלטה שאני קיבלתי. אני לא בחנתי לגופו את חוק העזר השני אלא את הראשון. מה שחשוב להבין שההחלטה שלי לא נבעה ממקום דתי כי ממקום דתי אתה לא יכול התיר שום דבר. אם היה יושב שר ממפלגה דתית הוא לא יכול היה להתיר שום דבר. אני ניסיתי להגיע למשהו מאוזן. היתה לי גם הידברות עם ראש העיר ת"א, באותם שבועות, שלא הגיעה לכדי הסכמה, ובאופן כללי אני יכול להגיד שחשוב מאוד בשבת לשמור גם את היכולת של כל אדם לבלות על פי השקפת עולמו ואורח חייו ומצד שני למנוע את ריסוק הערך של יום המנוחה השבועי, כי על ידי מסחר שהוא בלתי מוגבל לחלוטין ניתן להגיע לפגיעה בעובדים הכי מוחלשים וביכולתם להיות בשבת עם משפחותיהם.

מדוע, הרי יש גוי של שבת, ברשת AM:PM  מעסיקים מוסלמים בשבת

לא רק. וזה לא המצב. כי אם חד הורית שרוצה לשמור על מקום העבודה שלה אבל גם מאוד היתה רוצה להיות עם בנה ביום המנוחה השבועי, היא נאלצת הרבה מאוד פעמים לעבוד בשבת. בכל העולם המערבי, למשל באירופה בימי ראשון המסחר שם הוא לא כמו המסחר בימי חול. יש עקרון של יום מנוחה שבועי ולכן  יש למצוא את האיזונים הנכונים והם משתנים מתחום לתחום. אפילו בתי מרקחת ובתי חולים עובדים במתכונת של שבת.

אני בכל זאת אתעקש לקבל ממך התייחסות לשאלה האם דין אילת כדין תל אביב

אלי לא הגיע חוק העזר, אני לא יכול...

אילת פתוחה בשבת כולה ללא הגבלה

אבל אני מניח שעל פי חוק עזר...

לא. אנחנו פועלים כאן בניגוד לחוק העזר בדיוק כמו בתל אביב. החוק אינו מתיר פתיחת עסקים בשבת והעירייה אינה אוכפת את החוק

אני לא בחנתי...

אני שואל את דעתך, האם אילת כעיר תיירות יש להחריג אותה

אני לא בחנתי ואני לא אתן תשובות לנושאים בלי שבדקתי אותם.

אז אני אשאל באופן שאינו ספציפי לאילת האם באופן עקרוני עיר תיירות בישראל ראוי להחריגה בעניין השבת

בעיר תיירות האיזונים צריכים להיות שונים. מכיוון שהיא נותנת שירותים לתיירים לרבות לתיירים שאינם יהודים וכמובן שיש הבדלים בין מקומות העסקים. זה דבר אחד, נניח, עסק על הטיילת וזה דבר שני עסק בשכונת מגורים, בדיוק כמו שבתל אביב היה דבר אחד במתחמים ודבר שני בשכונות. צריך לבחון את הדברים לגופם בצורה מאוד אחראית וזה מה שאני ניסיתי לעשות בשעתו. עובדה שההחלטה שלי נותרה על כנה. כלומר עיריית תל אביב לא הלכה לבג"ץ נגד ההחלטה שלי אלא היא באה ותיקנה את ההחלטה הראשונה שהיא קיבלה.

מה עמדתך לגבי בג"ץ הכשרות האלטרנטיבית?

לא מוכר לי הנושא.

הכוונה לאפשר לעסקים להציג עצמם ככשרים גם ללא כשרות מטעם הרבנות הראשית

לא מוכר לי הנושא.

אין לך עמדה בנושא הכשרות בישראל?

אתה שואל אותי לגבי עתירה שתלויה ועומדת בבית המשפט שאני לא מכיר.

את המונופול של הרבנות אתה מכיר

עניתי כבר על השאלה

אני מבין שאתה לא רוצה להסתבך עם הדתיים וזה בסדר אז בוא נדבר על הפטור ממע"מ של אילת - תומך או מתנגד?

אני זה שמנעתי בין היתר כשהייתי יו"ר הקואליציה את ביטול הפטור ממע"מ באילת ואני זה שהחזרתי את ההטבה בגובה של עשרה אחוז למס הכנסה בחוק שאני יזמתי, ככה שאני תמיד עמדתי לצד העיר אילת ותושביה בנושא הטבות המס מתוך רצון לעודד ולחזק את העיר אילת.

מה עמדתך בנושא קזינו?

(שותק) סוגיה לא פשוטה (שתיקה ארוכה) סוגיה לא פשוטה. לא יצא לי אף פעם לעסוק בה, אין ספק שקזינו מבחינה כלכלית יכול לתת זריקת מרץ לעיר אילת. מצד שני לקזינו יש השלכות בעייתיות מבחינה ערכית יש כאלה שטוענים שבהעדר קזינו חוקי ומוסדר יש כל מיני הימורים פיראטיים שמגשימים בעצם את אותן השלכות על חיי אנשים ומשפחותיהם. אני לא בדקתי את זה אבל זאת התלבטות לא פשוטה. זה דבר שמצריך דיון מאוד עמוק. אני רואה את היתרונות הכלכליים אבל צריך לבדוק את ההשלכות האם אנחנו נביא להתפרקות של משפחות.

זה יכול להיות בפיקוח של מפעל הפיס ועם הגבלה על כניסת מקומיים

אז צריך לבחון

אני יכול להבין מזה שאתה לא שולל קטגורית?

אני חושב שצריך לבחון את זה. אני אומר עוד פעם, זה דבר שלא בחנתי אותו הוא טעון בחינה לעומק וזו דילמה לא פשוטה.  אני מרגיש חצוי בעניין הזה כי אני יכול לראות את היתרונות הכלכליים שיכולים לנבוע לעיר מצד אחד ואני חושש מתופעות שליליות שהנלוות לתעשייה של קזינו.

אותך אפשר למצוא בקזינו מדי פעם?

לא. לא

את מאיר יצחק הלוי אתה מכיר היטב אני מבין

היחסים בינינו מצוינים. אפשר לומר גם יחסים חבריים. הכרתי את מאיר גם כחבר כנסת במאבקים פרלמנטריים, למשל בנושא החזרת הטבת מס ההכנסה שזו חקיקה שאני הובלתי והוא ליווה. שם היה שיתוף פעולה והיחסים התהדקו. לאחר מכן כשר חינוך מאוד נהניתי לעבוד אתו כי נושא החינוך מאוד קרוב ללבו. גם לגבי מערכת החינוך וגם לגבי השלוחה של האוניברסיטה שפועלת כאן וכל המאמצים לשמר אותה פה למשך שנים. אני רואה במאיר חבר ושותף לדרך, איש ציבור שהוא ערכי, אכפתי ומייצג תפיסות אחראיות. אז יש לנו שפה משותפת, ובעיקר, שנינו מאוד מאוד קשורים לחינוך. לא מזמן הייתי כאן בבתי ספר שפועלים בתוך פרויקט 'מיטיב' שאני יו"ר הוועדה המייעצת שלו שעושה פה עבודת קודש, לא רק פה, בכל הארץ, ויש בינינו שפה משותפת שמתחילה מתחום החינוך.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

 

 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש