החיסונים יגיעו לאילת ביום שלישי וזה מה שאתם צריכים לדעת

מאת: ● 20/12/2020 12:57 ● ערב ערב 2996
בניגוד לשמועה שהופצה כאילו לא ניתן יהיה להתחיל לבצע חיסונים באילת בשל העדר מקררים מתאימים, מבהירים בכללית וביוספטל כי הכל ערוך ומוכן לקראת יום שלישי השבוע, אז אמורים החיסונים להגיע לעיר. עדיין לא ידועה כמותם - כל מה שרציתם לדעת על החיסונים שבדרך...
החיסונים יגיעו לאילת ביום שלישי וזה מה שאתם צריכים לדעת
תגיות:

שמועה שהופצה כאילו אילת לא תחל לחסן כנגד הקורונה בשל חסרוןנם של מקררים מתאימים עבור החיסון, הוכחשו מכל וכל על ידי הנהלת כללית שהבהירה כי הכל ערוך ומוכן לקראת הגעתם של החיסונים הראשונים לאילת, שצפויים להגיע לביום שלישי. בקופת חולים מכבי כבר החלו מבוטחים מעל גיל 60 לקבל פניות מצד הקופה הלגיע להתחסן ותורים נקבעו כבר ליום רביעי השבוע. 

ראשונים עם זאת להתחסן יהיו הצוותים הרפאויים ביוספטל ובקופות החולים וכאמור מבוטחים מעל גיל 60. עם זאת לא ידוע מהו מספר החיסונים שיגיעו לעיר לכל קופה ומשרד הבריאות אינו מבפק מידע מלא בנושא, אף שככל הידוע יגיעו בשלב ראשון לישראל 500-600 אלף מנות חיסון של חברת פייזר, כאשר מידי כמה ימים נוחת בישראל משלוחנוסף. 

החיסונים שיגיעו לארץ ניתנים לשימוש בתוך 5 ימים מרגע שהוצאו מהקפאה. בכל בקבוק חמש מנות וניתן להשתמש בו עד שש שעות לאחר שנפתח. דבר זה מחייב את הקופות להחזיק במערך תורים יעיל על מנת למנוע זריקה של חיסונים לפח. לפיכך תקבע ההיענות מצד המבוטחים את קצב החלוקה כמובן ביחס לכמות שתתקבל. 

כפי שפורסם, הממשלה תעניק מספר הטבות למתחסנים ובראשם, האפשרות להיות פטור מבדיקה בכניטסה לאילת עם הצגת תעודת חיסון. תעודה כזו תנתן רק לאחר קבלת החלק השני של החיסון שנערך 21 יום לאחר החלק הראשון. בהעדר נתנוים על כמות החיסונים שתגיע לאילת, לא ניתן לדעת כרגע האם תוקצה לעיר כמות גדולה יותר של חיסונים על מנת לאפשר חיסון של כלל האוכלוסייה באופן שיאפשר ייתור של מערך הבדיקות המהירות, שעלותו כידוע גבוהה מאוד ועומדת על כ-150 שקל לבדיקה. עד כה נערכו כ-40,000 בדיקות מהרות כאלו, כך שההערכת עלותן למדינה עומדת כרגע ל כ-6 מיליון שקל לפני הוצאות לוגיסטיות ושל כוח אדם. 

נכון לרגע זה אין צורך לפנות לקביעת תור וקופות החולים פונות בעצמן למבוטחים על פי זכאותם עם זאת מי שקיבל פניה צריך לבצע הזמנת תור באופן אקטיבי. את ההזמנה יש לבצע לשני חלקי החיסון באותו הזמן.  כרגע כאמור ישנו בישראל רק החיסון של פייזר, בהמשך יגיעו גם חיסונים של מודרנה אך המתחסן לא יוכל לבחור ולא ידע איזה חיסון הוא מקבל. 

 

גם במאוחדת נערכים

 

בהנחיית משרד הבריאות קופת החולים מאוחדת החלה במבצע החיסון הלאומי נגד קורונה. לדברי דני מושיוב, מנהל מחוז דרום, "חיסון זה נושא איתו תקווה ממשית להשתלטות על המגיפה, הגנה על האוכלוסייה הרגישה וחזרה לשגרת החיים אליה אנו כה מייחלים"

החיסון החדש נבדק ועבר את המבחנים הרגולטורים הנדרשים, כולל תהליך אישור של ה-FDA בארה"ב ומהמידע הקיים עולה שמדובר בחיסון בטוח. בשלב ראשון החיסונים במחוז יינתנו במרפאת בנימין ברחובות ובמרפאת קרן היסוד באשדוד לעובדי מערכת הבריאות, אוכלוסייה מבוגרת, חולים כרוניים, מטפלים בקשישים ואוכלוסיות יעד נוספת שמוגדרת על ידי משרד הבריאות - כל אלה יחוסנו בתיאום מראש. בנוסף, בהמשך השבוע יורחבו מספר המוקדים בהם יתחסנו מבוטחי מאוחדת. אגב, הראשונה שהתחסנה, היא מנכ"לית הקופה, סיגל רגב-רוזנברג.

דני מושיוב, מנהל מחוז דרום, "חיסון זה נושא איתו תקווה ממשית להשתלטות על המגיפה, הגנה על האוכלוסייה הרגישה וחזרה לשגרת החיים אליה אנו כה מייחלים"

אירוע כזה, של פיתוח חיסון חדש והפצתו, מעורר הרבה שאלות. קופת החולים מאוחדת משיבה על השאלות שכולם רוצים לקבל עליהן מענה:

למה חשוב כל כך להתחסן?
כי אם כולם יתחסנו, נוכל לקבל את החיים שלנו בחזרה. לפתוח את העסק, לחבק את סבא וסבתא, לראות סרט, לרקוד, להצטופף. כי אנחנו חייבים את זה לנמנים עם קבוצות הסיכון ששומרים על עצמם מכל משמר ממרץ 2020. כי אנחנו חייבים את זה לחברה האנושית כולה.


איך זה יתבצע?
חיסון הקורונה ניתן בשתי מנות. באתר מאוחדת מזמינים את התור למנה הראשונה. עם קבלתה, ייקבע מועד לחיסון השני.


למה צריך לקבל שתי מנות חיסון?
רק ביצוע 2 חיסונים מקנה יעילות של 95%.


מי הראשונים שיתחסנו?
עובדי מערכת הבריאות, אוכלוסייה מבוגרת, חולים כרוניים, מטפלים בקשישים ואוכלוסיות יעד נוספת שמוגדרת על ידי משרד הבריאות.


ומתי כלל הציבור?
מותנה בהחלטת משרד הבריאות.


איך קובעים תור לחיסון?
מאוחדת החלה בפריסת אתרים למתן חיסון קורונה בכל הארץ. ניתן כבר עכשיו לקבוע תור לחיסון קורונה באתר ובאפליקציה או במוקד זימון התורים 3833*. כאמור, מועד החיסון השני הינו 21 יום ממועד החיסון הראשון ויינתן במעמד החיסון הראשון על מנת להתאים באופן מיטבי את מועד החיסון.


מי לא יתחסן, בשלב זה?
החיסון טרם נבדק בקרב נשים הרות וילדים ולכן המלצת משרד הבריאות בשלב ראשוני זה היא לא לחסן ילדים מתחת לגיל 16 ונשים בהריון או נשים מניקות.


האם מי שחלה בקורונה צריך להתחסן?
המלצת משרד הבריאות בשלב זה היא להמתין עם חיסון המחלימים.


מה אנחנו יודעים על היעילות של חיסוני פייזר?
החיסון נבדק בכמה מדינות ובכמה שלבים, כמקובל. אחרי שלב הניסויים בבעלי חיים נוסה החיסון על בני אדם, והייצור המשמעותי של הנוגדנים לנגיף הובהר מעל לכל ספק. השלב הבא היה ניסוי רחב היקף: החיסון ניתן ליותר מארבעים אלף נסיינים מתנדבים, חלקם קיבל חיסון וחלקם קיבל פלסבו. התוצאות היו ברורות: קבוצת המטופלים שקבלו חיסון הייתה מוגנת בצורה משמעותית יותר מקבוצת הביקורת שלא קבלה חיסון.


האם החיסון בטוח? מהן תופעות הלוואי שלו?
חשוב לומר: מי שבוחן את בטיחות בחיסונים זו חברה חיצונית עצמאית ולא החברה המייצרת. החברה החיצונית עקבה אחרי תופעות הלוואי במשך חודשיים ומצאה שחלק מהנסיינים סבלו מחום, עייפות וכאבי ראש. כמו כן דיווחו מתחסנים על כאבים ועל נפיחות במקום ההזרקה: תופעות שמופיעות אחרי חיסונים רבים.  תופעות הלוואי האלה היו ברובן קלות וחלפו בתוך ימים ספורים.


האם המהירות המדהימה שבה פותח החיסון היא לא סיבה לדאגה?
לא ולא. משלושה טעמים: האחד - טכנולוגיית ה־mRNA אפשרה את ההתקדמות המהירה לקראת הפצה. אגב, הטכנולוגיה הזאת כבר קיימת מעל לעשור; הקורונה רק האיצה את השימוש בה. השני - כל השלבים הנדרשים בפיתוח החיסון נעשו כנדרש וכראוי. השלישי - שכיחות המחלה אפשרה למפתחים לערוך את הניסויים במהירות, בניגוד לפיתוח חיסונים למחלות נדירות. לא היה צורך בהמתנה של שנים עד לקבלת תוצאות.


חוששים מהחיסון?
כמו מכל דבר חדש, גם החשש הזה מובן. אבל חשוב לזכור שני דברים: החיסון נבדק היטב ונמצא בטוח ויעיל על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, ו-המחלה הרבה יותר מסוכנת מהחיסון. חיסונים הם הפיתוח הרפואי החשוב ביותר בהיסטוריה ואנחנו עדים כעת לאירוע היסטורי שבו המדע – שוב – מביס את החולי וגם את האמונות הטפלות. המגיפה היא שצריכה להדאיג אותנו. החיסון הוא התשובה.


האם קיימת חובת חיסונים? האם יופעלו סנקציות כנגד סרבני חיסון?
אין חובת חיסונים. על כולנו מוטלת אחריות הדדית לחסינות עדר בכדי למגר את המגפה. המדינה הכריזה על תמריצים למי שמתחסנים, בשל העובדה שהם מוגנים יותר.


האם מרגע קבלת החיסון אפשר להסתובב בלי מסכה?
לחיסון לוקח כ-10 ימים לעבוד לאחר מנת החיסון השניה. כרגע הנתונים הם שהחיסון מגן מפני תחלואה ותחלואה קשה, ואין מספיק מידע לגבי הגנה מפני הדבקה. לכן גם נתחסן וגם נמשיך להסתובב עם מסכה למשך תקופה מסוימת, עד שנדע יותר. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש