סקר פורום הורים עירוני מצא: ''80% מהילדים באילת נמצאים במצוקה נפשית''

מאת: ניר אמיתי ● 24/12/2020 12:14 ● ערב ערב 2997
80 אחוז מהתלמידים באילת נמצאים במצוקה נפשית, חברתית או לימודית, עקב משבר הקורונה ● כך עולה מתוצאות סקר שערך פורום הורים עירוני ● חוסר בתקנים בשירות הפסיכולוגי נותן אותותיו במצבם הנפשי של התלמידים ולא פחות מכך בזה של הצוות החינוכי ● ובשורה טובה: 800 מחשבים וטאבלטים נרכשו ונתרמו לילדי אילת, אך לא לכולם עדיין ישנה נגישות למכשירי קצה
סקר פורום הורים עירוני  מצא: ''80% מהילדים באילת  נמצאים במצוקה נפשית''

80 אחוז מהתלמידים באילת סובלים במצוקה נפשית, חברתית או לימודית עקב משבר הקורונה. נתון זה עלה במסגרת וועדת החינוך האחרונה שנערכה במלך החודש שעבר בעיריית אילת. 

 

מחסור חמור בתקני פסיכולוגים בבתי הספר


במהלך הישיבה אמר ראש העירייה מאיר יצחק הלוי: "אני חרד בעיקר לנפשם של התלמידים שמאז חודש מרץ נמצאים בביתם ועל החוויות שהם עוברים. אין לי ספק שנדרש מאיתנו לעשות מעשים שירככו את גודל הטלטלה שהם עוברים, הישגים מול תעצומות נפש. צריך לשים דגש על תעצומות הנפש וחשוב שיהיה שיתוף פעולה מלא בין כולם כדי לצלוח את התקופה". סורגיט הודיע כי העביר את ממצאי הסקר לגורמי החינוך בעירייה והסיף: "אנחנו מנסים בכל דרך לקדם את פתיחת מערכת החינוך באופן מלא...אני מבקש שיינתן מענה פסיכולוגי לתלמידים". סורגיט הציף את הבעיה שפורסמה לראשונה ב'ערב ערב' בחודש שעבר, לפיה בוסל השרות הפסיכולוגי ממחסור של 50 אחוזים בכוח האדם. "יש אצלי פניות רבות של הורים שפנו לשרות הפסיכולוגי ולא חזרו אליהם", התריע, עם זאת הבהיר סורגיט כי בגילאי כיתות א'-ד' לא קיימת בעיה בנושא המענה הפסיכולוגי "אם שם כולם מרוצים סימן שאפשר", הבהיר. מנהלת אגף החינוך בעירייה, מירי קופיטו הודתה כי אכן חסרים תקנים לשרות הפסיכולוגי באילת אך ציינה כי: "לא יכול להיות שהיתה פניה של הורה ולא חזרו אליו ואם יש אפשרות כזו אני מבקשת לקבל את הפניות האלו באופן אישי". 
יצחק הלוי התייחס לתוצאות הסקר ואמר: "תוצאותיו לא הפתיעו אותי. אנחנו חייבים לחשוב באופן יצירתי כיצד אנחנו מייצרים טיפולועזרה לכל מי שצריך".

 

"ביובל בנינו כ-300 תכניות שונות לטיפול וגילינו יצירתיות". אתי בניטה

 

גם צוותי החינוך זקוקים לתמיכה


ד"ר דרורי גניאל, ראש מינהל שח"ק,  סיפר כי: "אחת ממנהלות בתי הספר, מנהלת וותיקה ומונסה שעברה דבר או שניים בחיים שיתפה אותי בשיחות שהיו לה עם הורים שפשוט נשברו וגרמו לה לעצב רב". עוד הוסיף כי: "גם צוותי החינוך זקוקים לתמיכה". עם זאת אמר גניאל כי אף שהורחב מספר הטיפולים להם זכאי תלמיד נזקק, הוא עומד כיום על חמישה טיפולים שאמורים להעניק לילד כלים להתמודדות עם המצב. לדבריו, "ההורים פיתחו תלות בצוותים החינוכיים", לסיכום אמר כי תשקל עריכת "שולחן עגול" בו ישבו יחדיו הורים, מורים ומועצת תלמידים, על מנת לחשוב מה ניתן לעשות טוב יותר עבור התלמידים. 

מי ששפכה אור על מידת העדר הטיפול הפרטני בתלמידים היתה אפרת זקס, מנהלת בי"ס גולדווטר שאמרה בדיון: "התקן של הפסיכולוג הוא 10 שעות בשבוע, לכן יש את שיטת הפרמידה לפיה הפסיכולוג מנחה את המורים ואז המורים משתמשים בכלים שקיבלו", סורגיט הבהיר כי לפיכך "ברור שפסיכולוג ביה"ס לא יכול לתת טיפול פרטני", אך ביקש כי: "אולי אפשר לקיים שיחות קבוצתיות עם פסיכולוג או שהספיכולוג יכנס לצפות בחלק משעורי הזום". 

אתי בניטה, מנהלת בי"ס היובל סיפרה כי בשנה האחרונה התפתחה מגמה של צוותים טיפוליים רחבים שמאפשרים טיפולים רגשיים", לדבריה, "ביובל בנינו כ-300 תכניות שונות לטיפול וגילינו יצירתיות", עוס הוסיפה כי היא היתה שמחה לו ההנהגה ההורית היתה מעודדת את ההורים להכנס למפגשים וההרצאות שמתקיימים בזום".

 

ישרוטל ויטבתה תרמו לילדי אילת


ובתוכך כך נמסר בדיון כי כ-800 מחשבים נתרמו, הושמשו ונרכשו באמצעות מגוון תרומות ותקציבים ייעודיים. ד"ר גניאל פירט: "גייסנו לא מעט מכשירי קצה (הכוונה למחשבים וטבלטים), זה התחיל עם יוזמה של ראש העיר לרכוש טאבלטים במקום מופע זיקוקים ביום העצמאות, גייסנו את נטע לטיפול בתרומות מחשבים תקולים שקיבלנו, קיבלנו תרומה של משרד העליה, מיוטבתה ומישרוטל. סדר גודל כל התרומות הוא כ-800 מכשירי קצה". גניאל סיכם: "ישלדאוג למכשירי קצה לכל התלמידים שאין להם". יוזמה מבורכת אחרת שהועלתה על נס בדיון היתה זו של דורון כהן, מורה לשל"ח בגולדווטר, שקיים מפגשים עם תלמידים ביער הולנד בשילוב למידה ופעילות להפגת המתח.    


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

כתבות נוספות מהאתר

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש