אילת לא תזכה למכשירי רפואה מתקדמים מסוג MRI ו- PET

מאת: ניר אמיתי ● 24/12/2020 12:17 ● ערב ערב 2997
למרות הבטחת הממשלה להקצות לאילת תקציב ייעודי בגובה 20 מיליון שקל לרכישת ציוד ושירותי רפואה מתקדמים ● דוח מחקר של הכנסת מגלה כי בכל אזור הדרום הכולל את אילת, באר שבע ודימונה, פועל מכשיר MRI אחד במסגרת ניידת אחת המשרתת את כל האזור ● כמו כן לא צפוי להגיע לאילת בעתיד מכשיר PET-CT המיועד לאיבחון גידולים סרטניים וזאת בהעדר מכון לרפואה גרעינית ● בדיון בוועדת המשנה לצמצום פערים בתקצוב שירותי הרפואה הועברה ביקורת חריפה על החלטת משרד הבריאות שלא להקצות 3 תקני MRI לפריפריה
אילת לא תזכה למכשירי רפואה  מתקדמים מסוג MRI ו- PET
מכשיר PET-CT יחיד חולש על כל אזור הדרום ● צילום: Depositphotos
תגיות: יוספטל, רפואה,

באילת אין מכשיר PET-CT, המיועד לאיבחון גידולים סרטניים וכזה אף לא צפוי להגיע בעתיד שכן באילת, אף שיש מחלקה אונקולוגית, לא הוקם מכון לרפואה גרעינית הנדרש לשם הפעלת המכשיר. כתוצאה מכך, נאלצים תושבי אילת, המבקשים לעבור בדיקה שתגלה האם חלו בסרטן, להגיע למכשיר היחידי הפעיל באזור הדרום, הממוקם בבית החולים אסותא בבאר שבע. מכשיר נוסף פועל באשדוד. בישראל בסך הכל 14 מכשירים פעילים כאלו, וארבעת המכשירים המצויים כיום בהליכי רכש והתקנה מיועדים לאזור חיפה והצפון. כתוצאה ממחסור זה, פועל למעשה באזור הדרום מכשיר אחד על כל 665 אלף בני אדם. בתל אביב לשם ההשוואה קיימים 4 מכשירים, כך שקיים מכשיר לכל 363 אלף בני אדם. תקנות בריאות העם הקובעות את כמות המכשירים הרפואיים המתקדמים ביחס לאוכלוסייה קובעות כי היחס אמור לעמוד על מכשיר לכל 475 אלף איש, בשעה שבפועל קיים בממוצע בישראל מכשיר כזה על כל 653 אלף בני אדם.

 

האילתים מופנים לסורוקה


בקופת חולים כללית אישרו את הנתונים והבהירו כי "מטופלים הזקוקים לאיבחון על ידיpet  מופנים לסורוקה או לאחד מבתי החולים הגדולים האחרים במרכז הארץ".
עוד הוסיפו בכללית כי: "בשביל לסבר את האוזן בבאר שבע והסביבה קיים מכשיר אחד בבית החולים סורוקה , בית החולים הגדול ביותר של הכללית. והדני בגודלו בארץ".
מכשיר מתקדם נוסף שחסרונו מורגש היטב בשירותי הרפואה של אילת הנו מכשיר ה-MRI, שעל פי מכון המחקר של הכנסת, בעוד שברחבי המדינה קיימים 42 מכשירים פעילים כאלו (ועוד ארבעה לצרכי מחקר), הרי שרק 6 מהם פעילים במחוז דרום, אך אף אחד מהמכשירים אינו מוצב הצבת קבע בעיר אילת, שנאלצת להסתפק במכשיר בודד שנע על גבי ניידת ומשרת את תושבי באר שבע, דימונה ואילת גם יחד. שני מכשירים נוספים מוצבים בבי"ח סורוקה בבאר שבע, אחד באשקלון וניידת נוספת חולשת על באר שבע וירושלים. בישראל 4.73 מכשירים למיליון נפש (5.18 ללא המכשירים המיועדים למחקר) מה שמציב אותה בתחתית מדינות ה-OECD (מקום 24 מתוך 27). 

 

7,039 בדיקות MRI  בחמש שנים


עוד עולה מדוח המחקר של הכנסת, כי חלק משמעותי מהבדיקות שביצעו מבוטחים המתגוררים במחוז דרום, בוצעו מחוץ למחוז המגורים – 38% בכללית, 46% בלאומית ו-69% במאוחדת. כבר בשנת 2019 הכריז משרד הבריאות כי בכוונתו לרכוש מכשירים נוספים עבור עשרה מוסדות בריאות ואולם דבר לא התקדם בנושא עד היום. בתגובה לפניית המכון, הבהירו במשרד הבריאות כי: "הפריסה הקיימת כיום הינה טובה ומאפשרת נגישות וזמינות". לעומת משרד הבריאות, זיהתה קופת חולים כללית מחסור במכשירי MRI במחוז דרום, זאת בניגוד למאוחדת ולאומית שמסרו כי אינן מזהות מחוסר כזה. כללית מסרה כי הגורם המשפיע על רכש בדיקות MRI הוא השחיקה בתקציב מערכת הבריאות. במכבי, מאוחדת ולאומית הדגישו כי השיקול הראשי הוא רפואי אך יש חשיבות גם להיבט הכלכלי, כך שבמקרים בהם יעילות הסיקה דומה, תועדף בדיקת CT עלותה זולה יותר מבדיקת MRI .
מתשובות ארבע הקופות עולה כי ב-2019 בוצעו בישראל כמעט 400 אלף בדיקות MRI כאשר כמחצית מהם בוצעו עבור מבוטח הקופה הגדולה בישאל – כללית. עוד עולה מנתוני כללית, כי ביןם השנים 2015-2019 בוצעו בעיר אילת לבדה 7,039 בדיקות כאלו, ובסך הכל ערכה הקופה בשנים אלה כ-809 אלף בדיקות. 

 

מחסור של מאות רופאים ורדיאולוגים 


כאמור, הובעה ביקורת חריפה בדיון ועדת המשנה לצמצום הפערים בתקצוב שירותי הרפואה, שנערך ב-3.12, על החלטת משרד הבריאות שלא להקצות 3 תקני MRI שטרם מומשו לפריפריה
במסגרת דיון לעניין פריסה לא שוויונית של מכשיריMRI  ומכשיריPET-CT , הציגה נציגת משרד הבריאות כי 3 רישיונותMRI  הוקצו לקופ"ח לאומית, לבתי החולים קפלן שברחובות ובני ציון שבחיפה: "חלק מהחשיבות היא לתת מכשירים לבתי חולים פעילים שאינם מחזיקים MRI”.

יו"ר ועדת המשנה, ח"כ אופיר כץ תקף את ההחלטה: "מה על תושבי הצפון והדרום?! הם לא זכאים לשירות? לא יכול להיות שתושב פריפריה יחכה כפול או יאלץ לנסוע שעות, כאשר יש כפול מכשירים בת"א ואתם ממשיכים ונותנים למרכז"
במהלך הדיון עלה כי חלק מהבעיה נעוצה במחסור חמור ברופאים ואנשי צוות המוכשרים להפעיל את המכשור: "יש מחסור של 250 רופאים רדיולוגים”.

יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר כץ אמר בפתח הדיון: "יש פערים של כמעט חצי בכמות מכשירים אלה למיליון נפש בין הפריפריה למרכז. הפערים מרתיחים, לא מתקבל על הדעת שתושב בפריפריה יקבל שירותי רפואה פחות טובים מתושב מרכז הארץ. נאלצים להמתין הרבה יותר זמן לטיפול, או שנאצלים לנסוע למרכז. יש כאלה שפשוט מוותרים על הבדיקה או הטיפול הרפואי. ביקשתי לקיים את הדיון, כדי להבין איך הגענו למצב הזה ואיך אנחנו משלימים עם העובדה שזו הפריסה שנעשית. האם המשתנה הגיאוגרפי נחשב כשיקול למשרד הבריאות שהוא מחליט על פיזור המכשירים, ומה אנחנו עושים כדי לתקן באופן מידי".

ד"ר הגר מזרחי, סגנית מנהל בי"ח פוריה העלתה סוגיה הרלבנטית גם עבור בית החולים יוספטל באילת: "יש לנוMRI , אך אין לנו מכון איזוטופי, לצורך רכישת מכשיר PET-CT , יש צורך במכון כזה, מעבר לנושא הרישיונות. זה אומר בינוי ואומר רכש והרבה מאוד עלויות ולבד לא נוכל לעשות את זה.

פרופ' יעקב סוסונה, יו"ר איגוד הרדיולוגים הוסיף: "קיימים פערים במספרי MRI , אבל צריך גם שיהיה מי שיפעיל אותם - רופאים ומפענחים ויש חוסר. יש כ-650 רדיולוגים, בדרום יש רק 100, ובצפון כ-150. החוסר הוא גם בטכנאים מפעילים. יש מחסור של 250 רופאים רדיולוגים, המכשירים יותר מתקדמים, הם עובדים מהר יותר, ואנחנו עושים יותר בדיקות. יש מחסור תקנים, שבולט בצפון ובדרום. יש 10 תקנים בשנה, ההשתלמות בתחום היא בת שנה, אחרי 5 שנים של התמחות ברדיולוגיה. במסגרת זו אין מספיק מקומות להתמחות. הסכם התקינה מקצה רדיולוג 1 ל-100 מיטות, ההסכם מ-1977, יש בתי חולים שנותנים יותר ויש שנותנים פחות, באף ביח" אין מספר מספק, בצפון ובדרום המצב קשה יותר".


ד"ר אוסנת לוקסמבורג, ראש חטיבת טכנולוגיות רפואיות במשרד הבריאות אמרה: "אנחנו שותפים לערך שצריך לתת לפריפריה זמינות טובה ונגישות טובה לשירותי רפואה, החובה שלנו להנגיש זאת, ולהבטיח שהשירות שמוענק הוא שווה, טוב ואיכותי לכל אדם, לא משנה היכן הוא. במשרד מבוצעת עבודה, יש סמנכ"ל אסטרטגיה שמטרתו לצמצם את הפערים, יש גם עבודה ספציפית על הצפון".

 

ח"כ כץ סיכם ואמר: "לא יכול להיות שתושב פריפריה יחכה כפול או יאלץ לנסוע שעות, כאשר יש כפול מכשירים בת"א ואתם ממשיכים ונותנים למרכז. איפה זה מתחבר לכל מה שאמרת בפתיחה שאתם לוקחים בחשבון את הפריפריה?! האמירות והמספרים לא מתיישבים בפועל".
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש