בשל משבר הקורונה עיריית אילת אינה פועלת משפטית נגד עובדי עירייה החבים לה חובות

מאת: ניר אמיתי ● צילום: ● 24/12/2020 12:34 ● ערב ערב 2997
גזבר העירייה אסי בן חמו, מסר במסגרת ישיבת וועדת הביקורת של העירייה שנערכה ב-9.12, כי עיריית אילת נמנעת בימים אלה מנקיטת צעדים משפטיים כנגד עובדי עירייה ונבחרי ציבור החבים לעירייה סכום של 1.345 מיליון שקל בגין חובות ארנונה, מים ואגרות שונות שלא שולמו ● המדובר בשינוי מדיניות גורף ביחס לעמדת העירייה בנושא נכון לחודש פברואר השנה, רגע לפני פרוץ משבר הקורונה, אז העלתה העירייה הילוך בכל הנוגע להליכי הגבייה ומנכ''ל העירייה אף הציע להפוך חובות אלה לעבירת משמעת שתאפשר את ניכוי הסכום משכר העובדים ● מי שססגר את חובו לעירייה הוא המשנה לראש העירייה, מתן בארי, שהגיע להסכמות על הפחתת חובו בכ-60% ל-45 אלף שקל
בשל משבר הקורונה עיריית אילת  אינה פועלת משפטית נגד עובדי  עירייה החבים לה חובות
גובה החוב לביטוח הלאומי עומד כיום על 1.1 מיליון שקל. בן חמו

דוח הביקורת שפרסם משרד הפנים על מאזנה של עיריית אילת לשנת 2019 מעלה כי לפחות בשתי נקודות וותיקות טרם הוחל התיקון הנדרש. האחת נוגעת לחובות עובדי עירייה ונבחרי ציבור והשנייה נוגעת לחוב בגובה 11 מיליון שקל שחבה העירייה לביטוח לאומי בשל פרשייה בה הוטעתה על ידי חברה ששכרה לפני מספר שנים.

 

"מתחשבים בתקופה ובמגבלותיה"


על פי הדוח, חייב מ"מ ראש העירייה, מתן בארי, סכום שהאמיר כבר לסך של 105 אלף שקל בשל חוב ארנונה לא משולם על עסק שהפעיל לפני מספר שנים ונסגר. בעבר התייחס בארי לחוב והסביר: "על השם שלי אין חוב אפילו לא על שקל, זו הגיבנת האחרונה מהפרויקט העסקי שניהלתי בתקופת צוק איתן, קרן החוב עצמו אינה על 97 אלף ₪ (כיום 105 אלף ₪) אלא על 45 אלף בלבד, והוא לא טופל בשל דין ודברים בין בעלי הנכס לבין עיריית אילת וגם זה נמצא בבדיקה, יש ויכוח רציני בין העירייה לבין בעל הנכס ועד שזה לא יסתיים החברה לא יכולה להתקדם עם סגירת החשבון, הכסף כולו שמור וממתין לתשלום ברגע שתסתיים המחלוקת בין העירייה לבעל הנכס אין ולא תהיה כל התחמקות".
לחובתו של חבר המועצה שלמה ביטון נרשם חוב לעירייה בסך 29 אלף שקל מהשנים 2018/19. ביטון הסביר ל’ערב ערב’ כי מדובר בחוב הקשור לעסק שרשום על שמו המצוי כיום בסכסוך משפטי.
סכום נוסף שהצטבר לסך של 1.244 מיליון שקל מגלם חוב של עשרה מעובדי עיריית אילת ועובדי המועצה הדתית בשל חשבונות ארנונה, מים ואגרות לא משולמות, יצוין כי המדובר על חובות שנגררים בחלקם כבר עשרים שנה ויותר. 
בישיבת וועדת הביקורת של העירייה שנערכה החודש, הבהיר עם זאת גזבר העירייה אסי בן חמו כי העירייה לא פעלה לגביית חובות אלה במהלך משבר הקורונה וכי היא אינה צפויה לפעול משפטית בנושא בעת הזו: "אנחנו נמצאים בתקופה קשה כלכלית כתוצאה מנגיף הקורונה ולכן מתחשבים בתקופה ומגבלותיה. בתקופה זו לא ניתן לעשות פעולות אגרסיביות...נמנעים לא לפעול משפטית נגד החייבים". 

 

בארי סגר את החוב


השבוע נודע כי המו"מ שניהל בארי מול גזבר העירייה בנושא הבשיל לכדי הסכמות לפיהן ויתרה העירייה על החלק הארי של החוב הרשום על שמו של בארי והוא יופחת לרמתו המקורית כ-45 אלף שקלים. על רקע זה הובעה ביקורת לפיה פועלת העירייה לסייע בהקטנת החוב של מי שאמור להתמנות בעוד כחצי שנה לתפקיד סגן ראש העירייה בשכר משיקולים פוליטיים וכי אלמלא היה בארי מצטרף לקואליציה לא היה זוכה לאוזן קשבת. "ישנם בעלי חוב וותיקים שמחזיקים בפטורים שהוענקו להם על ידי עיריית אילת עוד בתקופת גבי קדוש, ולהם ורק להם, לאחר דין ודברים ארוך מול משרד הפנים, הוחלט לאפשר הורדה של הריבית והסתפקות בקרן החוב. המקרה של בארי שונה בתכלית. מדובר בחוב צעיר, בן ארבע שנים, ואין כל סיבה להתערב להקטנתו", טענו השבוע. "זהו מחיר כניסתו לקואליציה מה גם שלכולם היה ברור שיהיה קשה לאשר את מינויו לסגן בשכר כאשר חוב כה גדול תלוי ועומד על שמו בעירייה". בארי מצדו הכחיש את הדברים מכל וכל והבהיר כי המו"מ בנושא נמשך כבר מספר שנים ולא החל ערב כניסתו לקואליציה. גם בנוגע להפחתה אמר כי אין המדובר בהפחתה של ריביות אלא בהפחתה של שטחים חייבים והעברת חלק מסכום החוב על שמו של בעל הנכס. בארי אף הציג התכתבויות שלו מול גזבר העירייה עוד מחודש מרץ השנה, בהן ביקש לסגור את תשלום החוב אך נענה כי העירייה אינה פועלת לגביית חובות עבר בשל הפטור שהוענק באותה תקופה לארנונה בעסקים בשל המשבר. כך או כך, שילם בארי את חובו המתוקן כבר השבוע בשני תשלומים.

 

חובות תקועים


ל-20 עובדי עירייה חובות ארנונה ושילוט. 16 מהחובות הם בני יותר מ-20 שנה. סך החובות הללו מסתכם לכדי 1.291 מיליון שקל. לבעלי חוב אלו התייחסו חנו ובן חמו בדיון, כשהסבירו כי הללו מחזיקים בידם אישור על פטור מחובם שנופק על ידי העירייה בשנות כהונתו של ראש העירייה גבי קדוש. לימים לא אישר משרד הפנים פטור זה והנושא נתקע. בסופו של דבר הוצע כי משרד הפנים יאשר לבעלי חוב המחזיקים באישור עירוני פטור מריביות והם ישלמו את קרן חובם. הליך זה אושר לגבי חלק מבעלי החוב. בין היתר נכלל שם חוב של 271 אלף שקל של וטרינר, עובד אחזקה לו חוב בגובה 180 אלף שקל, שרברב בעל חוב של 129 אלף שקל, ומשגיח כשרות בעל חוב של 98 אלף שקל, למפקח בניה בעירייה חוב ארנונה של 90 אלף שקל, ולפקח רשות חניה חוב של 58 אלף שקל. בין החייבים גם סייעת (53 אלף), מזכירה (36), משגיח כשרות נוסף (26), סייעת נוספת (9), סייעת (13), פיקוח בניה (3), תחזוקה (22) ועוד.

 

החלטה על מכתבי התראה


בחודש דצמבר 2019, חודשים ספורים לפני פרוץ משבר הקורונה,  עלה נושא חובות עובדי העירייה ונבחריה לדיון בוועדת הביקורת בעירייה, אז הוציאה הוועדה הצעת החלטה לפיה תוציא העירייה מכתב לכל עובד שחב כסף לעירייה ובו תודיע לו כי הוא נדרש לשלם את חובו בתוך 30 יום. לגבי חייבים שהחזיקו באישור עירוני למחיקת חובם אך שמשרד הפנים סירב לאשר את המחיקה, הוחלט כי העירייה תבקש ממרד הפנים להוריד את סכומי הריבית ולהותיר רק את קרן החוב שישולם במסגרת הסגר תשלומים. כאמור דבר זה לא קרה מאז. הצעה נוספת שלא מומשה לבסוף היתה זו של מנכ"ל העירייה פיליפ אזרד שהציע להפוך את החוב לעבירת משמעת באופן שיאפשר את ניכוי החוב משכר העובדים. היועמ"ש לעירייה, עו"ד דפנה ישראלי הבהירה אז כי מהלך כזה דורשת את הסכמת העובדים.
בדוח הביקורת שפרסמה עיריית אילת לשנת 2017, צוין תחת סעיף חובות עובדי עירייה ונבחרי ציבור סכום גבוה יותר של 1.8 מיליון ₪ חובות שנצברו ל-22 עובדי עירייה ונבחרי ציבור. המשמעות היא כי חובותיהם של שלושה עובדי עירייה ונבחר ציבור אחד, נמחקו באישור משרד הפנים או שולמו באמצעות הסדר. 

 

העוקץ והגיבנת שהותיר אחריו


חוב נוסף שעלה במסגרת דוח הביקורת השנתי של משרד ה נפים מתייחס לחוב בגובה 11 מיליון שקל שחבה עיריית אילת לביטוח לאומי. סכום זה, שעמד ב-2017 על סך של למעלה מ-13 מיליון ₪, מתייחס לאחד הסיפורים המוזרים בהתנהלותה הכספית של עיריית אילת, אשר נחשפו בחודש אוקטובר 2018, ולפיו נפלה העירייה קורבן לתרגיל עוקץ מתוחכם של חברת אימפקט שהציעה להשיג בעבורה החזרים מביטוח לאומי בגובה 11.5 מיליון ₪. זה לקח זמן, אך בעירייה התעוררו חשדות שהובילו לניתוק הקשר עם החברה, רק שבעירייה מיהרו לשלם לאותה חברה 3.5 מיליון ₪ בעבור עבודתה השנויה במחלוקת בטרם התקבל אישור הביטוח לאומי לדוחות המתוקנים, ובביטוח לאומי דרשו מעיריית אילת להשיב חוב של 13.6 מיליון ₪. גזבר העירייה, אסי בחן חמו, אמר אז: ''הם הביאו לנו אישורים מביטוח לאומי שהכל בסדר...הם חסכו לנו הרבה כסף ועשו כל מיני תחשיבים...אבל בדקנו וחשבנו שהפעולה לא בדיוק כשרה. בשלב מסוים ניתקנו איתם קשר. פחדתי שזה עלול להתפוצץ לנו בפנים. מאוד־מאוד חששנו''. מאז, בחרו בעיריית אילת שלא לזקוף את סכום החוב במאזנה השנתי של העירייה. אי זקיפה זו אינה עומדת בדרישות החוק ולפיכך נאלצים מאז ועד היום רואי החשבון של העירייה, רו"ח חגי רובין ושות', לציין במבוא למאזנים המבוקרים שהם מגישים למשרד הפנים, כי הם מאשרים את נכונות הדוח בכפוף להערה זו. במשרד הפנים מדגישים לאור כך כי: "המשמעות היא שהגרעון השוטף והגרעון המצטבר של העירייה לסוף שנת 2019 גבוהים מהמוצג בדוחות הכספיים בסכום האמור". את הפער בין החוב המקורי בגובה 13.6 לחוב שנרשם השנה בגובה 10.5 מיליון ₪, הסביר אסי בן חמו גזבר העירייה עוד בשנה שעברה: "באנו למשרד הפנים ואמרנו להם שיש להם אחוז גבוה מאוד בפרשה הזו שגרמה לנזק, בעיקר עם אנשים שלכם ששיתפו פעולה עם גנבים והעירייה היא זו שעלתה על הנושא והפסיקה את ההתקשרות עם החברה ביוזמתה, ולפיכך הגענו איתם להסדר לפיו הם יפחיתו מסכום החוב את הריביות ויוותר סכום הקרן בלבד של החוב שלגביו יחל מעתה הסדר התשלומים". 

 

מקטינים את הגרעון על הנייר בלבד


אלא שכעת מתברר מדוח משרד הפנים, כי על אף ההסדר אליו הגיעו הצדדים, ממשיכה עיריית אילת שלא לזקוף את מלוא סכום החוב כהוצאה, ומציינת רק את שעורי התשלומים שהיא משלמת מדי חודש במסגרת ההסדר. אופן רישום זה אינו תקין על פי משרד הפנים וגורר אי התאמה בסכומי הגירעונות העירוניים. נכון להיום עומד סך החוב המשוערך על 11.628 מיליון שקל. "חוות הדעת של הרו"ח אומרת שצריך לרשום את כל ההוצאה בפעם אחת ואנו טענו שצריך לרשום בהתאם לתשלומים המבוצעים בהסדר ולכן העירייה אינה מבצעת הפרשה בספרים וזה לא משפיע על הגרעון כי הסכום משולם מדי שנה בהתאם להסדר מופיע בתקציב העירייה", הסביר בן חמו בדיון הוועדה החודש. לדבריו, עומד כיום גובה החוב על 1.1 מיליון שקל. בימים אלה מנהלת לדבריו העירייה תביעה כנגד חברת אימפקט בשל הנזק שנגרם לה לטענתה.
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת