המקווה החדש בדקל ייבנה על קרקע המיועדת לפרויקט ''פינוי בינוי'' בסינג סינג

מאת: ניר אמיתי ● צילום: גוגל ● 24/12/2020 12:49 ● ערב ערב 2997
בתום שנים של סחבת, בניית המקווה החדש בשכונת הדקל נמצאת כפסע מהיתר בניה ● המטרה היתה להתאים את המקווה החדש לדרישות כל הזרמים הדתיים בעיר ● כן אושרה הקצאת קרקע ללא תמורה למרכז פעילות ומשרדים עבור עמותת ''אל עמי''
המקווה החדש בדקל ייבנה על  קרקע המיועדת לפרויקט  ''פינוי בינוי'' בסינג סינג
האזור המיועד לבניית המקווה החדש

למרות שהאישור לבנייתו ניתן עוד ב-2010 ועל אף שעמותת "פחד יצחק", המבקשת, לא עמדה בתהחייבויות לפיתוח הקרקע בתוך שלוש שנים, כפי שמחייב הנוהל, מצאה לנכון הוועדה להקצאת קרקעות ומבנים ללא תמורה, לאפשר לעמותה הארכה שתאפשר לה לקבל היתר בניה למקווה טהרה חדש ברחוב נחשון 11, בלב שכונת הדקל בסמוך לבית ספר חב"ד. הוועדה היתה ערה לכך כי על שטח זה אמור היזם שיקבל על עצמו את תכנית "פינוי בינוי" בסינג סינג, לקבל שטח משלים ואולם היא מצאה כי פרויקט זה מצוי בשלבים ראשוניים בלבד ועוד רחוק מביצוע.

 

בעיית רישוי ארוכת שנים


ביוני 2009 ביקשה עמותת "פחד יצחק", של חב"ד באילת, אישור להקצאת קרקע ללא תמורה בעבור הקמתו של מקווה טהרה חדש בשטח של 700 מ"ר. את המקווה ביקשה העמותה להקים על שטח פנוי, בלב שכונת הדקל הוותיקה בעיר, בסמוך לבי"ס חב"ד, ברחוב נחשון. באילת פועלים כיום שלושה מקוואות טהרה בשכונה א' צמוד לבית הכנסת המרכזי, בשכונת מערב 1, מול בית הספר עציון גבר, וברחוב בני ישראל בשכונת השחמון. שלושתם פועלים שנים ארוכות ללא רישיון עסק.


בנובמבר 2011 נחתם בין העירייה לחב"ד הסכם למתן זכות לשימוש בקרקע ללא תמורה, והעמותה היתה אמורה להקים את המבנה בתוך שלוש שנים, כפי שקובע נוהל הקצאת מבנים ללא תמורה, אלא שלאור מורכבויות תכנוניות, לרבות העדרם של תשתיות מתאימות אשר דרשו הוצאות ייעודיות לעניין זה מטעם העמותה, התעכב קידום הפיתוח. בחודש נובמבר השנה התקבלה בקשה להארכת תוקף הקצאת הקרקע, ובצדה מכתב חתום על ידי האדריכל דרור ברבר, ובו צוין כי תכנון הפרויקט הושלם ושולמו כל התשלומים לצורך הוצאת ההיתר וכל שנותר הוא לתת היתר בניה. לאור כך, מצאה הוועדה לקבל את הבקשה והאריכה את תוקף ההיתר. 

 

האזור מיועד לבניית מרכז הפעילות של "אל עמי"

 

הקושי ב"ליקוט" מומחים בתחום


במכתבו הסביר האדריכל, כי "הליך תכנון מקווה מורכב ואינו הליך רגיל", זאת לאור כך ש"בנוסף להתנהלות פרויקט מקובלת – הצד ההלכתי במקווה הינו גורם משמעותי ומורכב לכשעצמו...במקווה אילת עלתה שאיפה שהמקוה ישרת ציבור מגוון וייתן מענה להשקפות מספר זרמים יחד – כאשר לכל זרם מאפיינים ודגשים משלו. בכדי לכבד מנהגים ומאפיינים שיהיו מאושרים ומקובלים על ידי הרבנים המייצגים יש צורך בהליך ממושך המתנהל מול הרבנים בנפרד – לכל נציג נשלח תכנון מותאם להשקפותיו, ולאחר אישורו מתחיל הליך תכנון המשלב מענה למספר זרמים יחד. בהלייך זה נבחר גם רב מלווה ("פיקוח הלכתי") שאמון על ליווי המקווה גם בהמשך תהליך הבניה, ולעיתים משולבים תחתיו מפקחים הלכתיים נוספים המייצגים זרם ספציפי. מדובר בתהליך מעניין וממושך, הכולל תכנון מצפורט מאוד של בור טבילה, אוצרותיו, אופן איסוף המים, שיטת הטבילה ועוד". בכל הנוגע לקשיים שהוליד המקווה האילתי באופן מיוחד הסביר אדריכל ברברכי: "מורכבותו של הפרויקט גדלה והתייקרה בשל המרחק הגאוגרפי, לא פשוט הי ה"ללקט" ולמצוא יועצים מומחים במקוואות שיתאימו לאופי העבודה ולמיקומה". עוד חשף ברבר במכתבו כי עד כה הושקעו בפרויקט מאות אלפי שקלים, רק בהסדרת שלבי התכנון וההיתרים השונים,] שחלקם התארך על פני שנים. בין היתר מנה ברבר את "אישור המנהל" שנמשך זמן רב מאוד ואת ההליך מול עין נטפים. כאמור, כעת משהושלם התכנון, נותר רק להוציא היתר בניה לפוריקט, אלא שאז התעוררה שאלת תוקף ההרשאה של הקצאת הקרקע, שכאמור הוסדרה בישיבת הוועדה.

 

על חשבון פרויקט הסינג סינג


על אף אישור הקמת המקווה, ציינה הוועדה כי השטח האמור, כלול במסגרת קרקע משלימה לפרויקט פינוי בינוי המצוי בסמיכות. הכוונה היא לפרוקיט הסינג סינג שאושר פה אחד בישיבת המליאה של מועצת העירייה מחודש יוני השנה, במסגרת מסלול רשויות מקומיות, שמקדמת הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במשרד הבינוי והשיכון. אפילו תקציב לתחילת תכנון בסך 1,272,775 מיליון ₪ מתקציב הרשות הממשלתית כבר אושר לצורך כך, וכעולה מהחלטת הוועדה, אמור היה השטח המיועד להקמת המקווה להכלל במסגרת הקרקע המשלימה שתוענק ליזם שיקים את פרויקט הסינג סינג, על מנת להפוך את המיזם לרווחי. למרות זאת, החליטה הוועדה לאשר את הקצאת השטח למקווה בשטח האמור וזאת מאחר "והוועדה סבורה כי בעת הזו, לאור העובדה כי פרויקט הפינוי בינוי נמצא בהליכים ראשוניים בלבד ועודנו רחוק מביצוע וכן היקף הקרקע המשלימה הינו נרחב גם ללא קרקע זו, אין באמור כדי למנוע הארכה המבוקשת". 

 

מרכז "אל עמי" קיבל קרקע


ובתוך כך אישרה הוועדה גם את הקצאת קרקע למרכז פעילות עמותת אל עמי באילת, מערבית לרח' האיצטדיון. המדובר בתכנית מאושרת מאוגוסט 2016 בשטח של 56,481 מ"ר, בו יבנה מרכז שיכלול את כל פעילות הנוער של העמותה, וכן מרכז ליהדות, משחקייה קהילתית, גרעין משימתי ואת מטה הנהלת העמותה. לפיכך אישרה הוועדה את ההקצאה לפרסום ראשון. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש