מפעילת הקרנטינה תשלם לקיבוץ אילות למעלה ממיליון שקל

מאת: איציק נועם ● 24/12/2020 12:53 ● ערב ערב 2997
חברת רפת בערבה שהפעילה את קרנטינת העגלים בקיבוץ אילות עד 2015, תשלם לקיבוץ 1,125,513 שקל, לא כולל הוצאות ● לאחר שבית המשפט המחוזי בחיפה קיבל חלק מטענות הקיבוץ כנגד החברה ודחה את מרבית טענות החברה כנגד הקיבוץ בנוגע לפינויה
מפעילת הקרנטינה תשלם לקיבוץ אילות למעלה ממיליון שקל
הקיבוץ טען כי הקרנטינה הושבה לו במצב

בהליך שהחל בינואר 2015, מתוארת ההתקשרות שנוצרה בין הקיבוץ לחברה, לצורך הקמתה והפעלתו של מתקן הסגר לעגלים שיובאו לארץ, וזאת במטרה לוודא כי אינם נושאים מחלות. התחנה שהיתה קיימת עד אז היתה במושב צופר המרוחק ולא יכלה לתת מענה הולם לצורך. בנסיבות אלה הוקמה רפת בערבה על שטחי קיבוץ אילות בהסכם שנחתם ב-2002. בתחילה נבחר מיקום בחממה של הקיבוץ, אך בשל התנגדות של עיריית אילת ובתי המלון הוחלט לגנוז את הפרויקט ובשנת 2004 נמצא מיקום חלופי ונחתם הסכם בין הצדדים כאשר החברה נושאת בעלויות המקום.

 

ערבון תמורת שחרור העגלים


בשנת 2007 התעורר בין הצדדים סכסוך משפטי ראשון שהגיע לערכאות שהסתיים בהסכם פשרה. הצדדים המשיכו להתנהל עד לסיום ההתקשרות בינואר 2015, כאשר יחסיהם ידעו עליות ומורדות. הקיבוץ טען כי לאורך השנים הפרה החברה את התחייבויותיה ולא שילמה תשלומים שונים בגובה של כ- 913 אלף שקל. סכסוך אחר נגע לבעלות על המטלטלין והמחוברים שבקרנטינה. לאור אלה הוחלט בקיבוץ שלא להאריך את ההסכם, ומשלוח שהגיע ממש באותם ימים הפך לבן ערובה בידי הקיבוץ ש"עיכב" אותו בשל החובות הנטענים של החברה. הליך זה הסתיים בהסכמה כי החברה תפנה את העגלים מהמקום והחברה תפקיד ערבון בגובה 220 אלף שקל להבטחת תוצאות ההליך. בשלב זה עלו טענות של הקיבוץ שנגעו למצב הקרנטינה שקיבלו לידם שהיה "קטסטרופלי" וכן טענות לגבי פינוי פגרים וערימות פסולת שנותרו במקום. בחודש מרץ 2015 עוד ניסתה החברה לפרק את הקרנטינה, אך הקיבוץ מנע זאת באמצעות צו מניעה, לא לפני שלטענתו נגרמו למקום נזקי ונדליזם בשווי 130 אלף שקל. 
בחודש מרץ הגיעו הצדדים להסדר פשרה לפיו התחייב הקיבוץ לקלוט משוח נוסף והחברה תתחייב להביא לקרנטינה מספר משלוחים נוספים, גם הליך זה נקלע למחלוקות כספיות רבות, כאשר החברה טוענת בין היתר לגביית יתר והקיבוץ טוען לחובות בגין המשלוחים. 

 

הפגרים שצולמו על ידי הקיבוץ

 

הבעלות בקרנטינה שייכת לקיבוץ


בתום דיון הגיע השופט שמואל מנדלבום לכלל מסקנה כי הבעלות במבנה הקרנטינה עצמו מסורה לקיבוץ ולא לחברה הן עלפי המצב החוקי והן בהתאם להוראות הדין והן בהתאם לפרשנות ההסכם שהיה בתוקף בין הצדדים לפיו בתום תקופת ההתקשרות לא תהיה לחברה זכאות להחזר הוצאות נוסף בגין בניית הקרנטינה.  כמו כן דחה ביהמ"ש את תביעת החברה בגין גביית יתר על דמי שימוש, נזקי שטפון, היעלמות 138 טלאים, פינוי פסולת ועוד. לעומת זאת הקיבוץ חויב לשלם לחברת רפת בערבה 153,400 שקל בשל המטלטלין שנותרו בקרנטינה. כן נדחו חלק מתביעות הקיבוץ שנגעו לפינוי פגרים ובגין מרבית חיובי הארנונה שטענה כי לא שולמו. נקבע כי הסכום שנפסק לחברה, יקוזז מכלל הסכומים שנקבע כי עליה לשלם לקיבוץ. סכומים אלה הסתכמו בסך של 1.176 מיליון שקל והם נפסקו בעבור מגוון עילות, ביניהן, תשלומים עבור שלושה משלוחי עגלים, דמי שימוש למנהל, הוצאות פינוי פסולת וסילוק פגרים, חיובי חשמל והפרשי הצמדה וריבית. עוד נפסק כי רפת בערבה תשלם לקיבוץ שכר טרחה בגובה של למעלה מ-102 אלף שקל. טרם נפסק גובה ההוצאות שתשלם החברה. 
 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש