דובאי ניצחה את אילת

מאת: ● 24/12/2020 15:06 ● ערב ערב 2996
15% אחוזי תפוסה בלבד זה כל מה שרשמו מלונות אילת במהלך חודש נובמבר ● רוב המלונות בעיר לא יפתחו עד פסח ● וברשתות עוד מנסים להציל את סוף השבוע האחרון לפני הסגר ● ליאור רביב: ''לא הספקנו לשלם את עלויות הפתיחה וכבר אנחנו משלמים את עלויות הסגירה'' ● ישראייר וארקיע תמשכנה לטוס לאילת גם בסגר
דובאי ניצחה את אילת

גם אם נתעלם מכך שמתווה איים ירוקים שאמור היה לפעול גם במצבי סגר, שהרי לשם כך נועד, בוטל כלאחר יד אמש ואילת תכנס לסגר מלא בדיוק כמו כל שאר חלקי המדינה ביום ראשון הקרוב ב-17:00, פרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את נתוני הלינות במלונות ישראל בחודשים ינואר-נובמבר, מהם עולה כי אף שהתפוסה באילת בחודש זה היתה הגבוהה בישראל, היא היתה נמוכה משמעותית מהשנה שעברה.

בין היתר נכתב בסקירת הלמ"ס: "משבר הקורונה הביא לירידות דרמטיות בנתוני הלינות במלונות בחודשים מרץ-מאי...בחודשים יוני-אוגוסט נרשמה התאוששות הדרגתית בלינות הישראלים ובתפוסת החדרים. באמצע חודש ספטמבר שוב הוכרז סגר בארץ שנמשך עד אמצע אוקטובר. בחודש נובמבר אילת וים המלח הוכרזו כ'איים ירוקים לתיירות' והמלונות שם חזרו לפעול במתכונת הרגילה. גם בשאר הארץ נרשמה פעילות מסוימת של המלונות. בחודש נובמבר תפוסת החדרים הממוצעת הגבוהה ביותר נרשמה באילת- 15% ובים המלח - 11%. המלונות בשאר המקומות פעלו במתכונת מצומצמת של השכרת חדרים בלבד. התפוסה הממוצעת של נובמבר בערי התיירות שלא הוכרזו 'איי תיירות ירוקים' נעה בין חצי אחוז בטבריה לכמעט 8% בתל אביב יפו".

בסך הכל עמדה תפוסת המלונות בחודש נובמבר בארץ על 200 אלף בני אדם בלבד, ירידה של 91% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. באילת בחודש זה בשנה שעברה נרשמה תפוסה של 76% לעומת 15% השנה. גם אם נתעלם מכ-10% תיירים זרים שלא היו השנה, המסקנה היא כי מתווה ''איים ירוקים'' לא ייצר את המנוף הכלכלי שקיוו לו. הסיבות לכך נעוצות הן בשל המגבלות שהטילה הממשלה, אך לא פחות מכך פתיחת השמיים לטיסות מסחריות למדינות המפרץ ביניהן דובאי ואיחוד האמירויות. במובן זה ניצחה דובאי את אילת בנוק אאוט ומתווה איים ירוקים כשל כשלון מוחץ. עם 15% תפוסה לאף מלון לא שווה להיות פתוח.

 

ישראיי ר וארקיע ימשיכו לטוס לאילת גם בסגר

 

מי שחזה את הדברים היה מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס, שכבר בחודש אוקטובר הזהיר מפני פתיחת השמיים לאיחוד האמירויות כצעד שעלול להשפיע דרמטית על התפוסות באילת בחורף: "אנשים נוטים לקבל החלטות על בסיס העבר ולא על בסיס העתיד וזו טעות":, אמר אז בראיון ל'ערב ערב',. "אני אומר את זה כי היה בום אדיר לאילת בקיץ וראינו תנועה אווירית לשם במטוסים בגלל שזאת היתה האלטרנטיבה היחידה, עכשיו  מדברים על זה שיש אלטרנטיבה לטוס. מדברים על זה שכל מי שירצה להגיע לאילת יצורך לעשות בדיקת קורונה כך שלא יהיה לאילת יתרון מול חו"ל ותוך חודש יתחילו לטוס לאמירויות כך שבחורף היתרון של אילת יאבד. אלו הן הערכות העבודה שלי להבין על איזה סדר גודל של שוק אנחנו מדברים, 10,000 איש, 50,000 איש, לאט לאט".

עם זאת הודיעו שתי חברות התעופה ישראייר וארקיע,  כי תמשכנה לשמר את הנתיב האווירי בין אילת למרכז גם בתקופת הסגר. חברת ישראייר הודיעה כי על אף הסגר והעובדה שבתי המלון באילת נסגרו היא תמשיך לבצע לפחות שתי טיסות יומיות במהלך הסגר כאשר רמת המחירים תהיה החל מ99 שח לכרטיס עבור תושבי מרכז ו 49 של לתושבי אילת. מישראייר נמסר- לאורך כל תקופת המשבר פעלנו לטובת תושבי אילת והצוותים הרפואיים ובכוונתנו להמשיך ולעשות זאת 

מארקיע נמסר כי בעקבות הסגר וביטול "האיים הירוקים", תפעיל החברה בתקופת הסגר  2 טיסות יומיות בקו לאילת במטוסי האמבראר 195. טיסת בוקר וטיסת ערב. המחירים מ 69 לתושב אילת ו 99 שח לתושבי המרכז.

 

חזה את התפוסות הנמוכות. סירקיס

 

המלונאים זועמים

 

ברשתות בתי המלון הביעו כעס רב הבוקר בשל אי החרגתם של אילת וים המלח מהסגר שיחל מיום ראשון הקרוב ב-17:00. "אנחנו לא קיוסק", אמר מנכ"ל ישרוטל ליאור רביב לאתר YNET. "אי אפשר לפתוח ולסגור מהיום למחר, לא הספקנו לשלם את עלויות הפתיחה וכבר אנחנו משלמים את עלויות הסגירה". רביב הוסיף ואמר: "בשעת השן הממשלה מחסלת את האיים הירוקים, אחרי השקעה של עשרות מיליוני שקלים מכספי ציבור. המדינה סוגרת את בתי המלון ומחייבת אותנו לשלם תשלומי ארנונה מלאים, אין שום פיצוי ושום התחשבות, איפה ההיגיון? באילת יש 11 אלף חדרים, 54 בתי מלון ועשרות אלפי עובדים. כעת הביטוח לאומי הופך להיות המעסיק הגדול ביותר באילת. זה הרס מוחלט של העיר, רוב בתי המלון לא ייפתחו עד פסח, או בכלל. למרות החקיקה, ההיגיון מחייב להשאיר את האיים הירוקים פתוחים בתקופת הסגר, לשם כך הם נוצרו מלכתחילה".

שרת התיירות אורית פרקש הכהן אמרה בצהריים כי "מודל איי תיירות ירוקים הוכיח עצמו כמודל מוצלח של חיים ופרנסה לצד הקורונה. לצערי, עליית התחלואה והחלטת הממשלה בעקבותיה על סגר כללי מחייבת השהיית פעילות איי התיירות. כבר סיכמתי עם שר הבריאות כי איים אלו יחזרו לפעולה מיידית אחרי הסגר והוא גם הצהיר זאת באופן ברור בישיבת הממשלה האחרונה".

בשבועיים האחרונים ועד לדקות האחרונות כולל אמש (ד') במהלך דיון קבינט הקורונה בו הוחלט על הטלת סגר כללי בארץ, נעשו כאמור מאמצים כבירים להחריג את העיר אילת, אולם ללא הצלחה. ראש העירייה – מאיר יצחק הלוי כתב השבוע בפניה לשר הבריאות, צמרת משרד הבריאות ולשרי קבינט הקורונה, כי סגר נוסף על העיר אילת עלול להביא לקריסה של ממש ובתי המלון כפי הנראה לא ישובו להיפתח גם לאחר היציאה מהסגר, אלא רק בחלוף מגפת הקורונה על כל המשמעות הכלכלית שבכך על העיר אילת, על תושביה ועסקיה ואף על כלכלת המדינה. ראש העירייה הדגיש, כי מאז החלת החוק בוצעו בעיר אילת למעלה מ – 50,000 בדיקות בקרב תושבי העיר אילת ובמהלך כל התקופה שומרת אילת על אחוז חיוביים הנמוך ביותר בארץ עם 0.2% חיוביים. סגן וממלא מקום ראש העירייה – אלי לנקרי הדגיש גם הוא את החשיבות בהמשך הפעלת המתווה המשמש קרש הצלה של ממש לעיר אילת וציין, כי מאז החלת החוק שבו לעבודה למעלה מ 8,000 עובדים ונפתחו שוב מאות עסקים. פעולה זו תרמה לתוצר המקומי למעלה מ – 600 מיליון ₪ וחסכה למדינת ישראל למעלה מ - 250 מיליון ₪ (בצד ההוצאה נחסכו למדינה כספי חל"ת לעובדים ומענקים ופיצויים לעצמאים ובצד ההכנסה נוספו למדינה כספי מסים). מאז הוגדרה העיר אילת כ"אי ירוק" (18.11.20), נכנסו לאילת למעלה       מ – 200,000 נופשים ומבקרים. על פי נתוני "סופיה ישראל" נבדקו עד היום (24.12) כ – 45,000 ישראלים בתחנות הבידוק המהיר בדרך לאילת, באמצעות כ – 8 מכשירי סופיה ניידים הפועלים בקיבוץ יטבתה ובשדה התעופה "רמון" באישור ה – FDA ומשרד הבריאות. כל הנבדקים קיבלו תשובה מיידית תוך 15 דקות במעמד הבדיקה ובזמן אמת. 

על רקע האמור, ממשיך ראש העירייה במאמציו להחריג את העיר אילת, ולאפשר לה לשוב ולפעול, לאחר השלב הראשון של הסגר שנקבע כרגע לשבועיים. במקביל נעשות פעולות להחריג את העיר אילת לטובת פעילות פנימית לרבות הפעלת מערכת החינוך ופתיחת עסקים כחלק מהנעת הכלכלה המקומית זאת על רקע העובדה שהעיר היתה עד כה סגורה וכל הנכנסים אליה חויבו בהצגת בדיקות קורונה שליליות. לצד זאת ממשיכה העירייה במאמציה לשמור על רמת תחלואה נמוכה בעיר אילת ובעידוד התושבים להתחסנות נגד הנגיף.


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

 

 

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש