טור דעה: אנשים זרים אנחנו

מאת: ● 27/12/2020 09:23 ● ערב ערב 2997
הממשלה מתקרבת לסיום דרכה, העם קרב לבחירות בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות, מאבק הקורונה קורע אותנו לגזרים, ובינתיים נקבע הנושא המרכזי והמאחה ליום העצמאות ה-73: "אחווה ישראלית".
טור דעה: אנשים זרים אנחנו
דר לייטמן קרדיט טים נוקס
תגיות:

ועדת השרים לסמלים וטקסים שקבעה את הנושא הסבירה שהרעיון מתבסס על הפסוק המקראי: "כִּי-אֲנָשִׁים אַחִים, אֲנָחְנוּ" (בראשית יג, ח). אכן אחים אנחנו – ואנחנו מרגישים זאת טוב על בשרנו כבר אלפי שנים. זאת גם הבעיה שלנו. כי התחושה המשפחתית לא באה לנו מהצד החיובי אלא מהצד השלילי, כמו שכתב המקובל בעל הסולם: "הסבל המשותף, שכל אחד סובל ממנו בתור בן האומה, זה הטביע בנו הכרה וקרבה לאומית מבחינת קרבת אחים לצרה" (מאמר "האומה").

מה הבעיה עם אחווה שנוצרת בלית ברירה, עם קרבה שנובעת מתוקף צרה? על כך בעל הסולם ממשיך ועונה: "מידת החימום שבה מספיקה רק להתלהבות לשעתה, אבל בלי כוח ועוצמה, שנוכל לחזור ולהיבנות על ידה בתור אומה הנושאת את עצמה".

מאחורי המילים היפות מהתורה, שמודבקות על קבוצת אנשים שמכנים את עצמם "ישראל", לא עומדת כל עמקות כל עוד הן נשארות מילים בלבד. שום אחווה לא תפרח בינינו אם נמשיך לאחוז בארץ רק כמקלט מרדיפות. לא יעזרו לנו שום סיסמאות אם מאחוריהן לא תהיה ידיעה עמוקה למה מצד אחד אנחנו קרועים, ולמה מנגד אנחנו נדרשים לאחווה.

אֵם כל הבעיות בחברה הישראלית היא חוסר הגדרה ברורה של מי אנחנו עם ישראל. וכדי לקבל הגדרה מדויקת צריך לחזור בזמן בערך 3,800 שנה, וללמוד שעם ישראל מקורו באוסף אקראי מכל עמי בבל העתיקה, אוסף שהתקבץ במטרה ללכת בשיטתו של אברהם.

הם לא היו אחים אלא זרים גמורים, עוד לא יהודים אלא אוסף נציגים של גוים שונים. רק מתוך הכרה בחוק החיבור והאהבה שלימד אותם אברהם, ובכוונה לחיות על פיו, הם לקחו על עצמם להתחבר כאחים ממש. כך נוסדה קבוצת בית אברהם, שהפכה לימים עם ישראל.

מראש אנחנו לא קשורים אחד לשני וזה המקור לריחוק בינינו. לכן לא יכולה להיות בינינו אהבה טבעית כנהוג בכל עם אחר, שיש לו אבא ואימא משותפים ואדמה שעליה נולדה אומתו ועוברת בירושה מדור לדור.

רק בתנאי שתהיה לנו מטרה אחת משותפת: ללמוד להתגבר ולהתאחד מעל כוח הפירוד שפועל בינינו בעוצמה, נשוב להיות עם אחד ומאוחד. גם בזה הייעוד שלנו לא הושלם. תפקידנו להיות "אור לגויים" – למשוך אחרינו את שאר העמים לאיחוד המושלם. רק כך נצליח לבנות בינינו אחווה יציבה ונצחית.

את זה אף אחד לא מספר לנו. אנחנו לא מלמדים את הילדים שלנו ולא יודעים בעצמנו את יסודות האומה. זו בורות שקיימת ממנהיגי העם ועד אחרון האזרחים. אבל עדיין לא מאוחר לתקן, נותרו עוד ארבעה חודשים עד שנחגוג עצמאות.

 • טור מאת הרב ד"ר מיכאל לייטמן מלמד קבלה בערוץ 96  (HOT)ובאתר "קבלה לעם kab.co.il - "
 • למפגש מבוא בחכמת הקבלה צרו קשר: 1-700-509-209 או במייל info@kab.co.il.
 • קבלו תוכן איכותי: הוסיפו את המספר 051-5108032 לאנשי הקשר, שלחו את שמכם בווטסאפ (לא סמס), וקבלו תכנים מרתקים ישירות לנייד.

  רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

  חדשות אילת והערבה - יום יום באילת

   

   

 

תגובות

הוסף תגובה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש