האם תתקוף איראן באילת ביום ראשון הקרוב?

מאת: ניר אמיתי ● 1/1/2021 08:30 ● ערב ערב 2998
ביום ראשון הקרוב (3.1) יחול יום החיסול של מפקד כוח קודס והאחראי על פעילות משמרות המהפכה האיראנים, קסאם סולימאני, שחוסל בתקיפה אמריקנית ● איראן, שנשבעה לנקום את חיסולו, גרמה כבר לארה''ב לשגר כלי שיט מלחמתיים למפרץ וגם ישראל לא השתרכה מאחור ושיגרה צוללת של חיל הים לים סוף והמפרץ ● והכל על מנת לשגר מסר אזהרה לאיראן שלא תעז לנקוט בפעולות נקם ביום השנה ● מטרתה של הצוללת הישראלית לסכל כל אפשרות לתקיפה מצד המורדים החות'ים שמסוגלים לתקוף כלי שיט ישראלים בים סוף ואף לשגר טילים ארוכי טווח לעבר אילת
האם תתקוף איראן באילת ביום ראשון הקרוב?
התקפת טילים על אילת יכולה להיתפס כתגובה בעצימות נמוכה שישראל תוכל

גורמים מדיניים בארה"ב ובישראל פועלים בשיתוף פעולה הדוק על סמך הערכות לפיהן תנסה איראן ליזום ישירות, או באמצעות שלוחותיה, פעולת נקם כפולה: הן על חיסולו של קאסם סולימאני והן בשל חיסולו של מדען הגרעין מוחסן פחרי זאדה שגם את חיסולו מייחסת איראן למוסד הישראלי. 

 

אינטרס כפול לפגוע באילת


בישראל קיים חשש שאיראן תבקש להגיב על חיסול מדען הגרעין מוחסן פחרי זאדה באמצעות המורדים החות'ים בתימן. בספטמבר 2019 תקפו אלה בסיוע איראן בטילים מדויקים ארוכי טווח ומלט"ים מדויקים את מתקני חברת הנפט "אראמקו" באלבקיק שבסעודיה וגרמו לנזק רב. להערכת גורמי הביטחון בישראל הם גם האחראים לתקיפתה של מכלית נפט בריטית בנמל ג'דה לפני כשבועיים באמצעות סירה מלאה בחומרי נפץ. כזכור, פורסם באוקטובר האחרון כי סוכנות הידיעות האיראנית פארס, התריעה כי "צינור הנפט של קצא"א חשוף לפיגועי טרור". פרסום זה בסוכנות המזוהה כחצי רשמית, הגיע שבוע לאחר שנחשפה הכוונה לחבר את אילת וערב הסעודית בקו הולכה ימי או יבשתי של נפט ותזקיקיו. אותו פרסום עודד את החמאס לתקוף את מתקני החברה הישראלית באמצעות יחידות קומנדו וירי תלול מסלול. המורדים החות'ים התרברבו בעבר כי הם מחזיקים ברשותם טיל ארוך טווח מדגם 'קודס 2' אותו הם מסוגלים לשגר מתימן לעברה של אילת. הימצאותה של צוללת ישראלית בימים אלה במימי ים סוף, יכולה לתת תגובה צבאית מהירה לניסיון התקפי של המורדים החות'ים על ספינות ישראליות השטות במימי הים האדום או למתקפת טילים על העיר אילת פעולה כזו יכולה להיתפס באיראן כפעולה בעצימות נמוכה יחסית וכזו שלא תחייב את ישראל להגיב בחומרה או להכריז על מלחמה. מהעבר השני יש לקחת בחשבון כי ירי טילים על אילת עלול להיגמר בפגיעות בירדן. החטאה כזו כבר נרשמה מצד ארגון אל קעידה שטיל כזה שירה לפני מספר שנים לעברה של אילת פגע בנהג מונית ירדני בעקבה והרגו. ניסיונות ירי אלה נפרסו בין השנים 2014-2017. כך גם בכל הנוגע לירי תלול מסלול מדרום ים סוף לעברה של אילת, מעבר להיותו פגיע לאמצעי ההגנה של ישראל, ביניהם כיפת ברזל, קלע דוד ומערכות החץ, כולם מיועדות להגנה מפני התקפות טילים בטוחים שונים. קיומה של צוללת ישראלית באזור יכולה לסייע במענה מהיר ואפקטיבי.

 

ארה"ב וישראל במסר ברור


טראמפ מצדו הבטיח לישראל כי ארה"ב תגן עליה באם תותקף על ידי איראן או מי משלוחותיה. פרנק מקנזי, מפקד הכוחות האמריקנים במזה"ת אמר ב-20 בדצמבר באופן מפורש:  "ארה"ב מוכנה לתגובה. אם איראן תתקוף את ארה"ב ביום השנה הראשון לחיסולו של קאסם סולימאני, אנו מוכנים להגן על עצמנו ועל ידידינו ובני בריתנו באזור ואם יש צורך להגיב". קידום הכוחות לאזור המפרץ משגר כאמור מסר מרתיע כלפי איראן. ארה"ב שיגרה, כאמור, צוללת תקיפה ושתי משחתות שנכנסו למפרץ הפרסי דרך מיצרי הורמוז. במקביל, הפליגה צוללת ישראלית למפרץ הפרסי דרך תעלת סואץ, בתיאום עם מצרים, לעבר ים סוף ומשם לכיוון המפרץ הפרסי. הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, הזהיר מפורשות את איראן ואמר: "לאחרונה אנו שומעים על התגברות האיומים של איראן נגד מדינת ישראל, הם יגלו שהם מקיימים שותפות יקרה ביותר. צה"ל יתקוף בעוצמה כל מי שיהיה שותף חלקי או מלא, מקרוב או מרחוק, לפעולה נגד מדינת ישראל או נגד יעדים ישראלים". עם זאת חשוב להדגיש כי אין כל ודאות שפעולת הנקם האיראנית תתבצע ביום השנה. 


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת