חשיפה: קצא''א זיהמה את החוף במשך עשרות שנים אך המשרד לאיכות הסביבה לא ינקוט נגדה בהליכים

מאת: ניר אמיתי ● 21/1/2021 13:42 ● ערב ערב 3001
12 אלף טון קרקע מזוהמת הועברו מחוף קצא''א לטיפול והטמנה לאחר שסקרי קרקע שבוצעו במקום לדרישת המשרד להגנת הסביבה מצאו כי זוהמו בדלקים במשך עשרות שנים ● כן נמצא ריכוז חריג של דלקים בקרקע הים הסמוכה לאחת מבארות הניטור ● לאור כך חויבה קצא''א בניטור החוף למשך שנתיים נוספות ● באתר החברה המבצעת הוגדר הזיהום כ''קשה'' ● אך בקצא''א מתעקשים: ''מדובר בזיהום קל''
חשיפה: קצא''א זיהמה את החוף  במשך עשרות שנים אך המשרד לאיכות  הסביבה לא ינקוט נגדה בהליכים
פעולות החלפת החול המזוהם בחוף קצא

השבתה לידי הציבור של רצועת חוף באורך חצי ק"מ, משטח חברת קצא"א ב-2017, מותגה כאירוע "ירוק". הרצועה הוכרזה כ"חוף אקולוגי", אך הלכה למעשה חשפה הסרת הגדרות מהחוף את הנזק העצום שגרמה קצא"א לחוף הדרומי של אילת במהלך עשרות השנים בהן פעלה בו מבלי שעבודתה במקום ניתנת היתה לפיקוח.  

 

סרטון תדמית של חברת איזיטופ המתאר טיפול באדמות מזוהמות באתר אפעה בדרום:

 

 

 

הנזק היה ידוע כבר מ-2016


בחודש נובמבר 2018, חשף 'ערב ערב' כי במהלך ישיבה מחודש יולי אותה שנה,  של לשכת התכנון שדנה בנושא החוף האקולוגי, עלה כי בחוף קצא"א נמצא זיהום קרקע בחלקו הצפוני הסמוך לריף הדולפינים. שטח זה אמור בעתיד להיות מוכרז כשמורת טבע. באותה ישיבה נקבע כי עבודות הפיתוח שתוכננו לחוף יותנו בהשלמת סקרי הקרע במקום וכן בקבלת אישור מהמשרד להגנת הסביבה לפיו הסתיימו עבודות השיקום של הקרקעות בהתאם לתוצאות הסקר. עוד נודע באותה ישיבה כי כל הגורמים הנוגעים בדבר היו מודעים לזיהום הקשה בחלק זה של החוף עוד שלוש שנים טרם השבתו לציבור כ"חוף אקולוגי".

 

צילום: קצא"א מתוך אתר החברה המבצעת איזיטופ
צילום: קצא"א מתוך אתר החברה המבצעת איזיטופ

 

"זיהום קשה שטופל בהצלחה"  


לאחר קבלת סקרי הקרקע התבררו ממדי הנזק שנגרם ב-49 השנים בהן היה החוף סגור לציבור. במשרד להגנת הסביבה הודו כי הנזק חדר לעומקים שבין 1-3 מטר והשבוע אנו חושפים כי במסגרת פעולת שיקום הקרקעות להן נדרשה קצא"א, נדרשה החלפתם של  12 אלף טון חול בחוף הים. לשם כך דאגה קצא"א להעברת החול המזוהם להטמנה באתר נימרה או לטיפול במפעל אפעה - בהתאם לממצאי הדיגום, וחול נקי הובא מאזור סמוך. במשרד להגנת הסביבה דרשו אז מקצא"א להקים 7 בארות ניטור לבדיקת מי התהום בחוף וכן לבצע דיגום של מי ים לבחינת הגעת הזיהום למקורות אלה. השבוע אנו חושפים כי לפחות בבאר אחת אותרו משקעי דלקים בקרקעית הים, אשר לטענת המשרד יחייבו ניטור נוסף גם בשנתיים הקרובות, אף שנכון לרגע זה לא אותר זיהום בעמודת המים. 
את עבודות השיקום שארכו שלושה חודשים ונפלו על הסערה הקשה שפקדה את החוף בחודש מרץ 2020, ערכה חברת איזיטופ המתמחה באיתור, טיפול ופינוי קרקעות מזוהמות. באתר החברה תואר פרויקט החוף האקולוגי של קצא"א כ"זיהום קשה" שהסתיים בהצלחה.
למרות הממצאים הקשים הוברר ל'ערב ערב' כי אין בכוונת המשרד להגנת הסביבה לנקוט בהליכי אכיפה כנגד החברה ובכיריה כפי שהיה במקרים אחרים בהם פגעה החברה בערכי טבע, בין היתר בשתי פרשות שאירעו ב-2014: פרשת הפגיעה באלפי אלמוגים שגדלו על מתקני החברה בחוף אילת, אירוע בו חויבו כלל הנאשמים בקנסות בסך של 180 אלף שקל (מתוכם 50 אלף קנס לקצא"א) וכן באירוע  דליפת הנפט בעין עברונה, בגינו שילמה החברה בהסדר פשרה, סכום שיא של 100 מיליון שקל.

 

צילום: קצא"א מתוך אתר החברה המבצעת איזיטופ

 

קצא"א: "פועלים בשיתוף פעולה מלא"


מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "בחוף האקולוגי הסתיימה חקירת הקרקע ובוצעה חפירה של כ-12 אלף טון קרקע מזוהמת, אשר הועברה לטיפול באפעה או לכיסוי בנימרה בהתאם לממצאי הדיגום. החפירה מולאה בקרקע מקומית נקייה. כמו כן, הותקנו בחוף 7 בארות ניטור למי התהום. בנוסף, בקיץ 2020 בוצע דיגום במי הים ובסדימנט הימי. תוצאות הדיגום העלו כי בקרבת אחת מבארות הניטור (בה אותרה שכבה דקה שמנונית ללא ממצאי אנליזה) יש ריכוז נמוך, אך חריג, של דלקים בסדימנט הימי. בשלב זה הממצאים אינם מצביעים על זיהום עמודת המים ועל סכנה לאלמוגים אך נדרש המשך ניטור. לאור זאת, חברת קצא"א קיבלה דרישה מהמשרד להגנת הסביבה, להשלים את חקירת מי התהום בחוף, ולהגיש תכנית שיקום למי התהום. בנוסף, החברה קיבלה דרישה להמשך הניטור במי הים ובסדימנט הימי. התכנית תופעל רק במידה ובמהלך השנתיים בהן יתקיים הניטור והמעקב יתגלה כי יש החמרה בתוצאות האנליזה בסדימנט הימי ו/או במי הים. בשל כך, העירייה עודכנה כי לא ניתן יהיה לבצע פעולות הנדסיות באזור המזוהם, וזאת כדי לאפשר את פעולות הניטור והשיקום, במידת הצורך, ללא הפרעה. המשרד להגנת הסביבה חייב את חברת קצא"א לפנות את הקרקע המזוהמת, לערוך סקרי קרקע ומי תהום, לטפל במים המזוהמים באזור ולהמשיך בניטור הסדימנט ומי הים".

מקצא״א נמסר: "לפני כארבע שנים, קצא״א ביצעה מהלך היסטורי ולאחר 50 שנה העבירה 500 מ׳ חוף לציבור, בהם את ה"חוף האקולוגי", רצועת חוף בתולית המשמשת בית גידול נדיר לאלמוגים ודגים רבים, בה לא הייתה כל פעילות במשך 50 שנה. בזכות קצא"א השתמרה והתפתחה שונית האלמוגים במפרץ, וזאת הודות לנהלי הבטיחות המחמירים ביותר ומחויבות החברה לשמירה על משאבי טבע והסביבה בה היא פועלת. קצא"א פועלת בשיתוף פעולה מלא ובהתאם להנחיות המשרד להגנת הסביבה ורשות המים, ומיישמת הנחיותיהם באופן מלא."

 

החלפת 12 אלף טון חול - זיהום קל?


בהמשך העביר סמנכ"ל בטיחות והגנת הסביבה בקצא"א, שלומי לוי, הודעה שתקפה את האופן שבו הוצג הזיהום באתר חברת איזיטופ שביצעה את העבודות בשטח: "כותרת התוכנית שלכם: ״בעקבות זיהום קרקע קשה ברצועת החוף האקולוגי"...
שגויה מאוד ואינה נכונה עובדתית!! אין מדובר בזיהום קרקע קשה לכל היותר מדובר בזיהום קל שהראשויות מחמירים לגביו בשל קרבתו לחוף והרגישות שהם מייחסים לכך ולכן גם בוצע פרויקט זה ע"מ להבטיח שלא יהיה סיכון וע"פ קריטריונים מחמירים. נבקשך לשנות את כותרת התוכנית שלכם".

כשהפנינו שימת לבו להודעת המשרד להגנת הסביבה ולתיאור הזיהום כ"קשה" באתר החברה המבצעת, השיב לוי: "מצער מאוד שאתם נסמכים על חברה מבצעת שיש לה אינטרס מובהק להלל ולהדר את, מעשיה מתוך כוונה מסחרית ברורה. החברה המבצעת עסקה בפינוי וטיפול באדמה אבל לא עסקה בצד המקצועי . למעשה הקרדיט הוא של קצאא והחברה המקצועית "לודן" שליוו את בדיקות הקרקע והדיגומים לרבות עבודה מול גורמי הגנ"ס, לעניין כמות האדמה המזוהמת- מדובר באדמה שחלק גדול ממנה מוגדר ברמת זיהום נמוכה מאוד מבחינת הערכים לפיהם נדרש". בהמשך שונה הכיתוב באתר איזיטופ ותאור הזיהום כקשה הוסר ממנו כמו גם אחת התמונות.  

מקצא"א נמסר: "במהלך עבודות לצורך מסירת החוף האקולוגי לעיריית אילת, נמצאה דגימת קרקע נקודתית, בה נמצא זיהום קל כתוצאה מפעילות שבוצעה לפני עשרות שנים.על מנת להבטיח ניקוי מיטבי של הקרקע, על פי הסטנדרטים המקצועיים ביותר, קצא"א פעלה בהתאם להוראות הגורמים הרלוונטיים. פעולות הניקוי בוצעו על ידי חברת "לודן", אשר ביצעה מגוון פעולות, בהן סקרים, בדיקה וטיפול בקרקע. עבודות החפירה ופינוי האדמה בוצעו ע"י חברת "איזיטופ", והכל בתיאום מלא עם גורמי הסביבה. קצא"א מחויבת לערכים של הגנת הסביבה ולשמירה על האזור בו היא פועלת והיא משקיעה בכך משאבים ואמצעים רבים.בזכות קצא"א השתמרה והתפתחה שונית האלמוגים במפרץ במשך למעלה מ- 50 שנה, במקביל לעבודה התפעולית, וזאת הודות לנהלי הבטיחות המחמירים ביותר ומחויבות החברה לשמירה והגנה על הסביבה".


רוצים להיות מעודכנים 24/7? הצטרפו לקבוצת הווצאפ של חדשות ערב ערב באילת

חדשות אילת והערבה - יום יום באילת